Nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Wody z PAH. W klasach przeprowadzono lekcje tematyczne „Oszczędzanie wody to za mało”, których celem było uświadomienie dzieciom, jak ważne jest racjonalne gospodarowanie zasobami wody na Ziemi i jak dużo wody zużywa człowiek do produkcji żywności. Wodę potrzebną do wyprodukowania danej rzeczy nazywamy tzw. wirtualną wodą. Uczniowie rozwiązywali łamigłówki, „wodne sudoku”, rysowali plakaty, grali, oglądali filmy oraz przeprowadzali doświadczenia z wykorzystaniem wody. Pojawiła się gazetka ścienna z materiałami wypracowanymi na zajęciach.
Możesz być, kim chcesz…- dzień tematyczny w naszej szkole
Wraz z nadejściem wiosny w naszej szkole zrobiło się kolorowo i wesoło. 21 marca stroje uczniów wyróżniały się ciepłymi barwami: żółcią, czerwienią, zielenią. W powietrzu unosiła się dobra, pozytywna energia. Z kolei piątek, 1 kwietnia, upłynął pod hasłem POSTACI Z BAJEK I SERIALI.
Był to kolejny dzień tematyczny, którego inicjatorem jest Samorząd Uczniowski. I tym razem nie zabrakło ciekawych pomysłów i humoru! Bawili się nie tylko uczniowie klas młodszych, starszych i najstarszych, ale i nauczyciele! Nawet Nasze Panie Dyrektor zamieniły się w Głowy Koronowane, jak na ciężar pełnionych funkcji przystało... Zaangażowanie klas zostanie dodatkowo podsumowane punktacją w trwającym konkursie KLASA Z KLASĄ.
Opiekunki Samorządu Uczniowskiego serdecznie dziękują nieocenionej ekipie, która kolejny raz wykazała się gotowością do działań i kreatywnością. Uczniowie, w każdej z odwiedzonej przez nich klasie, odegrali scenkę sytuacyjną - minidramę z udziałem publiczności, swoich Kolegów, Nauczycieli i Dyrekcji.
Zaangażowani w organizację i jednocześnie bawiący siebie i innych to: Kinga Górna, Monika Kowalczyk, Emilia Pala, Paulina Pudełko, Hanna Walczak, Szymon Bryzek i Mikołaj Kowalski. Dziękujemy i zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
Program profilaktyczny "Spójrz inaczej" w naszej szkole
Dwanaście nauczycielek z czterech placówek oświatowych naszej gminy wzięło udział w specjalistycznych warsztatach dla realizatorów programu „Spójrz inaczej”. Program posiada rekomendacje Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Warsztaty trwały 6 dni, tj. 12, 13, 14, 15, 18 i 19 marca 2022 r. (zrealizowano 55 godzin dydaktycznych), podczas których doskonalono umiejętności wychowawcze i zdobywano wiedzę merytoryczną niezbędną do realizacji programu. Treści programu wspierają wychowanie, wspomagając rodziców w ochronie dzieci przed ryzykownymi zachowaniami, uczą też młodych ludzi, jak nawiązywać oraz utrzymać dobre relacje z innymi i konstruktywnie rozwiązywać sytuacje trudne. Odwołują się do poszanowania wartości, bazując na doświadczeniach, przeżyciach i realiach rodzimej rzeczywistości. Wykorzystują doświadczenia nauczycieli i rodziców oraz - zgodnie z ich sugestiami - uwzględniają potrzeby polskich dzieci i młodzieży. Dla nauczycieli stanowią pomocne narzędzie w realizacji działań profilaktycznych z wychowankami w klasach, do prowadzenia których są zobligowani.
Intensywne szkolenie prowadziła pani Katarzyna Jeżowska-Kwaśny - doświadczony psycholog i psychoterapeuta, która aktywnymi metodami przekazywała nam praktyczną wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia zajęć (w tym symulację zajęć w grupie i prowadzenie ich z uczniami). Ostatnie dwa dni warsztatów poświęcone były na poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy na temat substancji psychoaktywnych i profilaktyki uzależnień.
Całość szkolenia sfinansowano ze środków Gminnego Programu Profilaktyki. Dziękujemy Pani Dyrektor Renacie Cichowskiej- Gaździak za umożliwienie przeprowadzenia szkolenia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwince.
Wyjazd ósmoklasistów na warsztaty do Bielskiej Szkoły Przemysłowej
9 marca br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w wyjeździe do Bielskiej Szkoły Przemysłowej, który miał na celu zapoznanie przyszłych absolwentów z bogatą ofertą tej placówki poprzez obserwację różnorodnych zajęć.
Na początek uczniowie uczestniczyli w zajęciach z chemii, które zostały specjalnie dla nich przygotowane. Młodzież poznawała tajniki tej dziedziny nauki poprzez obserwacje doświadczeń wykonywanych przez grupę uczniów tej szkoły, miała też okazję samodzielnie wykonać kilka interesujących doświadczeń. Następnie ósmoklasiści poprzez udział w kolejnych lekcjach zapoznali się z ofertą takich kierunków, jak technik przemysłu mody, technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Niewątpliwie wszystkie zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie były niezwykle ciekawe, a nauczyciele prowadzący warsztaty odznaczali się ogromną życzliwością i pasją. Mamy więc nadzieję, że poznanie oferty tej najstarszej w okolicy placówki edukacyjnej pomoże naszym absolwentom w wyborze kolejnego kierunku kształcenia i być może wyboru
Wizyta w kinie
9 marca uczniowie klasy czwartej, piątej, szóstej oraz klas siódmych spędzili miłe przedpołudnie w czechowickim Multikinie.
Młodsi mieli okazję wspólnie z Mikołajkiem i jego kolegami szukać skarbu wikingów, który miał uchronić chłopca przed przeprowadzką do innego miasta. I choć bohater książki Rene Goscinn’ego i Jean-Jacquesa Sempe nie odnalazł złota ani żadnych kosztowności, odkrył coś ważniejszego- prawdziwym skarbem okazały się przyjaźnie, które „są jak małe słońca. Nigdy się nie wypalają”…
Z kolei siódmoklasiści uczestniczyli w projekcji filmu inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami pt. „Wiki j jej Sekret”. Opowieść o przyjaźni pomiędzy małą dziewczynką a wilkiem uzmysłowiła uczniom, w jaki sposób powinno się dbać o zwierzęta, nawet tak dzikie i groźne jak wilki.
Dzień Kobiet w naszej szkole
Dzień Kobiet w naszej szkole upłynął w miłej atmosferze. Rada Młodzieżowa zadbała, by każda dziewczynka i pani mogła poczuć się wyjątkowo! Były życzenia i słodki poczęstunek. Uczennice wyglądały pięknie, a wielu chłopaków założyło nawet eleganckie koszule!
W tym dniu odwiedziło nas również kilku gości z objętej wojną Ukrainy. Rodziny ukraińskie spędzały zwykle to wolne od pracy święto wspólnie w domu... Niestety, w tym roku było inaczej...
Ta wizyta nie obyła się bez wzruszeń! Rozmawialiśmy w języku angielskim. Uczeń klasy drugiej pobiegł za jedną z pań (ukraińską nauczycielką języka angielskiego) i podarował jej naszkicowane kwiaty! I znowu łzy i wiele emocji… Pani Maria powiedziała łamiącym się głosem: „I’ll keep it”… It’s for good luck”… Słowa podziękowania należą się Przemkowi, który pokazał, jak dzieci potrafią czuć, rozumieć i wykazać się empatią. Drugoklasista wyznał później, że chociaż przygotował rysunek dla kogoś innego, poczuł, że "ta pani tego potrzebowała”...
To był piękny i wzruszający dzień. My, dorośli, wiele możemy nauczyć się od dzieci…
8 marca 2022 był wyjątkowy!
„Pomoc dla Ukrainy”- podsumowanie akcji
W dniach od 1- 4 marca w naszej szkole odbyła się zbiórka pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. Dzięki Waszej ofiarności udało się nam przygotować wiele paczek, zawierających produkty dla dzieci, żywność oraz artykuły higieny osobistej. Zebraliśmy także pluszaki, do których dołączyliśmy pokolorowane przez uczniów rysunki ze słowami wsparcia zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Mamy nadzieję, że trafią one do najmłodszych i sprawią, by choć przez chwilę zapomniały o piekle wojny.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Uczniom za pomoc, życzliwość i zaangażowanie. Macie naprawdę wielkie serca! Dziękujemy również naszej młodzieży, która posortowała i spakowała produkty oraz p. Grzegorzowi Gawędzie i p. Łukaszowi Greniowi za przetransportowanie paczek.
O organizowaniu kolejnych zbiórek darów rzeczowych będziemy na bieżąco informować.
Pomoc dla Ukrainy
Nasza szkoła pragnie przyłączyć się do zbiórki pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”, którą organizuje Caritas Polska.
W dniach od 1- 4 marca 2022 r. będziemy zbierać:
-żywność z długim terminem ważności (puszki, konserwy, mleka modyfikowane, żywność w słoiczkach dla dzieci, kaszki),
- środki higieny osobistej (w tym pampersy, mokre chusteczki),
- środki opatrunkowe (plastry, bandaże, gaziki itp.),
- leki przeciwbólowe z długim terminem ważności (typu paracetamol, ibuprom itp.),
Powyższe artykuły należy składać w przedsionku szkoły, od wtorku do czwartku w godzinach od 6:00- 20:00, w piątek 4 marca do godziny 12:00.
Liczymy na Waszą ofiarność!
Pożegnanie karnawału w klasie 3b
Uczniowie klasy 3b pożegnali karnawał. Podczas zajęć utrwalili wiedzę na temat tradycji dotyczących tego okresu, które są kultywowane w Polsce i na świecie. Następnie przy rytmach ulubionych przebojów wzięli udział w zabawach. Wykorzystali różne rekwizyty, m.in. piłki gimnastyczne, śmieszne czapki, kapelusze i kolorowe peruki. Musieli się przy tym wykazać poczuciem humoru, kreatywnością oraz sprawnością fizyczną.
Chętni uczniowie mieli okazję zaprezentować również swój talent wokalny, nucąc popularne piosenki. Zadaniem grupy było odgadnięcie ich tytułów. Za każdą poprawnie udzieloną odpowiedź trzecioklasiści losowali jedną literę. Gdy udało im się zebrać wszystkie, ułożyli z nich wyraz „karnawał”.
Zdecydowanie najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa, podczas której troje ochotników zostało przystrojonych przez koleżanki i kolegów nie tylko karnawałowymi gadżetami. Na szczęście bałagan, jaki powstał po tej zabawie, udało się szybko posprzątać.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
Zimowisko w naszej szkole
Pod patronatem naszej szkoły został zorganizowany i zrealizowany pięciodniowy turnus wypoczynkowy dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych z terenów naszej gminy. W zimowisku wzięło udział aż 87 uczestników.
Uczniowie mieli możliwość cieszenia się zimowym wypoczynkiem pełnym nowych doświadczeń, odkrywaniem ciekawych miejsc w regionie zarówno podczas wycieczek turystycznych takich jak: ,,Chlebowa Chata” w Górkach Małych, Wodna Akademia w Tychach czy sala zabaw ,,Fikołki” w Bielsku-Białej, jak i zajęć stacjonarnych. Działania zawarte w programie zimowiska były ukierunkowane na informacje z profilaktyki antyalkoholowej oraz antynikotynowej. Dzieciaki brały aktywny udział w warsztatach literackich, które przygotowane zostały przez gminną bibliotekę. Kształtowaniu wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej sprzyjały wyjazdy do kina.
Wychowawcy przewidzieli nie tylko zorganizowaną zabawę, zajęcia plastyczne, taneczne, ale zapewnili także dużą dawkę wiedzy, która podawana była dzieciom w atrakcyjnej formie i utrwalana za pomocą interaktywnych metod pracy. Uczestnicy w ciągu dnia korzystali z posiłków przygotowanych przez kuchnię gminną.
Wizyta nauczycieli w Sewilli
W ramach projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” pt. „ICT- sposób na ucznia – podnoszenie kompetencji zawodowych i językowych kadry szkolnej” realizowanego ze środków europejskich PO WER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020) siedemnastu nauczycieli ZSP w Bestwince wzięło udział w pierwszym tygodniu ferii w kursie ICT w Sewilli w Hiszpanii. Celem kursu było podwyższenie jakości pracy szkoły poprzez wzrost umiejętności korzystania z technologii ICT. Zajęcia były prowadzone przez Idevelop Training S.L. od 14 do 18 lutego br.
W trakcie trwania kursu uczestnicy ćwiczyli praktyczne wykorzystanie narzędzi Google w pracy nauczyciela. Dowiedzieli się, co to jest Google Classroom i jakie możliwości oferuje nauczycielom ta aplikacja. Przygotowali atrakcyjne prezentacje online, plakaty oraz filmy video korzystając z różnych programów( Caneva, Render forest, clipchamp). Nauczyli się przygotowywać quizy dla uczniów przy wykorzystaniu aplikacji Kahoot, blooket oraz Wordwall. Poznali zasady tworzenia własnej witryny Google oraz dodawania do niej tekstu, zdjęć filmów.
Nauczyciele mieli również możliwość poznania hiszpańskiego systemu edukacji, zwiedzając Zespół Szkół SAFA zlokalizowany na terenie Sewilli w centrum Starego Miasta. Placówka ta kształci na wszystkich poziomach edukacji, od przedszkola aż po zasadnicze nauczanie zawodowe. Ze względu na swoją infrastrukturę i wszechstronnie wykształconą kadrę szkoła prowadzi szkolenia z zakresu źródeł energii odnawialnej (energia słoneczna). Duży nacisk kładzie na uświadamianie uczniów, jak ważne jest nasze środowisko naturalne i w jaki sposób możliwe jest zmniejszanie jego zanieczyszczenia poprzez wykorzystanie naturalnych zasobów energetycznych. Nauczyciele z uczniami realizują liczne projekty związane z wykorzystaniem ICT. Dewizą szkoły jest praktyczne wykorzystywanie zdobytej przez uczniów wiedzy w działaniu.
Jednym z założeń wyjazdu było poznanie historii, tradycji i kultury Andaluzji, co stało się możliwe dzięki zorganizowanym wycieczkom. Uczestnicy mobilności odwiedzili Kadyks, Kordobę oraz poznali Stare Miasto w Sewilli. Bezchmurne, słoneczne niebo, wspaniale zabytki, piękna przyroda zachwyciły wszystkich i pozostaną na długo w pamięci uczestników wyjazdu.
Podsumowując, z całą pewnością wyjazd przyczynił się do poszerzenia kompetencji językowych, merytorycznych i metodycznych nauczycieli, co wpłynie na podniesienie jakości pracy naszej szkoły.
Rekrutacja do klasy pierwszej 2022/2023
Szanowni Rodzice,
prosimy o zapoznanie się z zasadami rekrutacji do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Bestwince na rok szkolny 2022/2023, które znajdują się w zakładce REKRUTACJA SP 2022/2023 oraz na drzwiach wejściowych budynku.
Zgłoszenia i wnioski o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej oraz wzory załączników dostępne są na stronie internetowej placówki i Urzędu Gminy Bestwina.
Wypełnione dokumenty należy przesyłać w formie elektronicznej (skany) poprzez system poczty elektronicznej na adres e-mail: zspbestwinka@bestwina.pl lub system ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Dokumenty można również złożyć w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Bestwince przy ul. Dworkowej 3 z zachowaniem obowiązujących zasad reżimu sanitarnego – (założenie maseczki w celu zakrycia nosa i ust, zdezynfekowanie rąk lub założenie jednorazowych rękawiczek, zachowanie bezpiecznej odległości).
Przyjmowanie zgłoszeń i wniosków o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej od 7 marca 2022 r. godz. 9.00 do 25 marca 2022 r. godz. 15.00.
Walentynki w 3b
Piątek przed feriami w klasie 3b upłynął w bardzo miłej atmosferze dzięki zbliżającym się walentynkom, które obchodzone są co roku 14 lutego. Nazwa tego popularnego święta pochodzi od imienia św. Walentego - patrona m.in. zakochanych.
Uczniom klasy 3b przyświecało tego dnia hasło: „W dniu św. Walentego powiedz każdemu coś miłego!”. Wszyscy starali się być wobec siebie wyjątkowo życzliwi i koleżeńscy, a w czasie zajęć aktywnie uczestniczyli w zaproponowanych zabawach. Na początku każdy uczeń miał okazję zakręcić interaktywnym kołem, by wylosować i głośno przeczytać jedno z wielu znajdujących się na nim pozytywnych zdań i komplementów. Sprawiło to wszystkim wiele radości, bo na twarzy losujących pojawiał się szeroki uśmiech. Następnie uczniowie otrzymali kartę pracy pt. „Walentynkowa mieszanka literowa”. Tym razem podzieleni na grupy trzecioklasiści układali z rozsypanek literowych wyrazy, które mogą kojarzyć się z walentynkami. Jak się okazało, zadanie to nie należało do najłatwiejszych. Udało się jednak wyłonić zwycięzców, którzy w nagrodę otworzyli pudełko pełne ciastek w kształcie serca i poczęstowali nimi wszystkich uczestników zabawy.
Atrakcją tego dnia była również poczta walentynkowa. Do specjalnie przygotowanej na tę okazję skrzynki uczniowie wrzucali własnoręcznie wykonane kartki, będące wyrazem sympatii wobec koleżanek i kolegów z klasy. Wywołało to wiele pozytywnych emocji zarówno u obdarowujących, jak i obdarowanych.
Na pamiątkę tego wyjątkowego dnia każdy uczeń otrzymał jeszcze jedną słodką niespodziankę – lizak w kształcie serca.
Sukces Justyny Bożek
Miło nam poinformować, że uczennica klasy ósmej, Justyna Bożek, zajęła II miejsce w konkursie plastycznym „Kosmiczny Stwór”, który zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie.
Celem konkursu było przypomnienie sylwetki Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. We wrześniu 2021 roku przypadała setna rocznica urodzin pisarza. Z tej okazji ubiegły rok został ogłoszony Rokiem Stanisława Lema.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu Kosmicznego Stwora- pracy przestrzennej. Mile widziane były materiały z recyklingu.
Justynie serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Profilaktyka uzależnień- warsztaty plastyczne
Profilaktyka uzależnień ma na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw czyhających na nie w Internecie oraz pokazanie skutków uzależnienia od komputera i sieci. Ponadto ważne jest uzmysłowienie najmłodszym, jak wielkie zagrożenie stanowi „hejt” w mediach społecznościowych i jakie mogą być jego skutki. Dziecko musi wiedzieć, że komputer potrafi uzależnić i mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
W ramach profilaktyki od drugiej połowy listopada 2021 r. w naszej szkole są realizowane warsztaty arteterapii dla 30 uczniów w trzech grupach wiekowych:
I grupa- uczniowie kl.3
II grupa- uczniowie kl. 4
III grupa- uczniowie kl. 5
Warsztaty są kontynuacją zajęć prowadzonych w poprzednim roku szkolnym, w których dzieci chętnie uczestniczyły. W trakcie spotkań wykonujemy ciekawe prace (z elementami decoupage’u, mixedmediów, ceramiki, florystyki, scrapbookingu, makramy). Wszystkie swoje dzieła uczniowie zabierają do domu.
Tematyka warsztatów jest bardzo różnorodna:
- Lusterko- „Zobacz swoje dobre emocje”.
- Aniołek- „Strzegę siebie”.
- Mikołaj- „Pamiętam o innych”.
- Bombka choinkowa- „Magiczna moc świąt”.
- Serca- „Kocham, nie krzywdzę”.
- Tamborek- „Dzielę się tym, co mam”.
- Kartka dla Babci i dziadka- „Kocham rodzinę”.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Warsztaty finansowane są przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bestwinie.
Poniżej prezentujemy efekty naszej pracy.
Graliśmy z WOŚP
30 stycznia 2022 r. odbył się jubileuszowy 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem pieniądze zbierano pod hasłem „Przejrzyj na oczy”. Zebrane środki zostaną przekazane na wsparcie okulistyki dziecięcej i podwyższą standardy diagnostyki oraz leczenia wzroku dzieci.
W gronie ponad 100 tysięcy wolontariuszy znaleźli się uczniowie naszej szkoły, tj. Kinga Górna, Monika Kowalczyk, Emilia Pala, Zuzanna Skęczek, Szymon Bryzek, Bartłomiej Kozieł oraz Bartosz Maga. Ósmoklasiści kwestowali przy Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Sebastiana w Bestwince. Udało nam się zebrać 2.040 zł, co przy tak niesprzyjającej pogodzie jest całkiem dobrym wynikiem.
Wszystkim mieszkańcom Bestwinki serdecznie dziękujemy za uśmiech, miłe słowa i wsparcie tej szczytnej akcji.
Przygoda z panem Kleksem
Chyba każdy uczeń, który czytał „Akademię pana Kleksa”, marzył o tym, by choć przez kilka godzin zostać podopiecznym niezwykłego pedagoga i odwiedzić jego niesamowitą szkołę… Taka okazja nadarzyła się czwartoklasistom! 24 stycznia odwiedzili oni wyjątkowe miejsce- „Bajkę Pana Kleksa” w Katowicach. I choć to wyjątkowe centrum zabawy i nauki mieści się przy ulicy Porcelanowej, to po przekroczeniu progu budynku można odnieść wrażenie, że przenosimy się do słynnej akademii przy ulicy Czekoladowej. Wszystko kojarzy się ze znaną książką Jana Brzechwy.
Na początku uczniowie zostali przywitani przez Adasia Niezgódkę, który poprosił ich o pomoc panu Kleksowi w odnalezieniu trzech cennych dla niego rzeczy, tj. guzika z czapki bogdychanów, magicznego kałamarza oraz szmaragdowej szkatułki. Poszukiwania rozpoczęły się w Krainie Szpaka Mateusza, gdzie dzieci dodatkowy uczyły się leczenia chorych sprzętów, zaglądały do szuflad, w których pana Kleks trzyma swoje sekrety oraz brały udział w lekcji kleksografii. Ponadto otwierały furtki do różnych bajek.
Następnie dzieci trafiły do Psiego Raju. Tam mogły się wyskakać, powspinać i pochodzić na czworakach, słowem poczuć się jak pieski. Kolejnym miejscem budzącym spore zainteresowanie była Bajdocja, kraina związana z filmem pt. „Podróże pana Kleksa”. Czwartoklasiści żeglowali statkiem Ambrożego Kleksa, by ostatecznie dopłynąć do Abecji, czyli podwodnego świata rządzonego przez królową Abę.
To jeszcze nie był koniec atrakcji! Dzieci odwiedziły również Fantazję, planetę przedstawioną w filmie „Pan Kleks w Kosmosie”. W ten sposób zapoznały się z przestrzenią kosmiczną i sprawdziły na własnej skórze, jak działa przyciąganie ziemskie. Ciekawym miejscem okazało się również Złomowisko Robotów. Warto podkreślić, że czwartoklasiści bez problemu znaleźli wszystkie ważne dla pana Kleksa przedmioty.
Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty naukowe, w trakcie których uczniowie przekonali się, jak na nadmuchany balon działa sok ze skórki pomarańczy. Po zajęciach dzieci mogły skorzystać z atrakcji w Smart Kids Planet.
Wycieczka do „Bajki Pana Kleksa” okazała się strzałem w dziesiątkę! Dzieci świetnie się bawiły, chętnie wykonywały wszystkie zadania, a przy okazji przypomniały sobie treść książki Jana Brzechwy.
Witajcie w Nangijali, czyli o lekturze inaczej
W połowie stycznia br. podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy 5a omawiali książkę Astrid Lindgren pt. „Bracia Lwie Serce”, która bardzo poruszyła ich dziecięce serca. Tym razem jednak odbyło się to w nieco innej formie. Piątoklasiści mieli za zadanie przygotować na podstawie opisu literackiego makietę jednej z krain leżących w baśniowej Nangijali - Dolinę Wiśni bądź Dolinę Dzikich Róż. Niektórzy uczniowie stworzyli też makiety Karmaniaki- kraju należącego do złego Tengila.
Należy dodać, że prace piątoklasistów przerosły najśmielsze oczekiwania. Dzieci wywiązały się z zadania celująco! Makiety były bardzo pomysłowe i odtworzone z wszelkimi detalami. Podczas prezentacji projektu uczniowie opowiadali o swoich pomysłach, trudnościach, ale też materiałach, które wykorzystali do zrobienia makiety.
Mamy nadzieje, że cudowna kraina Nangijala na długo pozostanie w ich pamięci, a wartości płynące z tej książki, takie jak poświęcenie, przyjaźń, męstwo, umiłowanie wolności oraz wielka miłość braterska, która jest zdolna przezwyciężyć nawet śmierć, na zawsze będą ważne w życiu dzieci.
Zachęcamy do podziwiania pięknych prac piątoklasistów na załączonych zdjęciach, a po feriach również na wystawce w holu szkoły.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie