• roje dzieci z plecakami idzie po górskim szlaku. w tle widać drzewa
          • Wakacje czas zacząć!

          • Drodzy Rodzice i Uczniowie, po dziesięciu miesiącach intensywnej nauki nadeszły wyczekiwane przez wszystkich wakacje! Z tej okazji życzmy Wam, by nadchodzące dni były pełne słońca, radości i niezapomnianych wrażeń. Do zobaczenia we wrześniu!

        • Na scenie stoi p. dyrektor i przemawia do mikrofonu
          • Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęło się od wystąpienia Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich zgromadzonych i dokonała podsumowania roku szkolnego.

            Po spotkaniu w sali gimnastycznej uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by w kameralnym gronie porozmawiać o minionych miesiącach nauki oraz podzielić się wakacyjnymi planami.

        • Na scenie stoją uczniowie klasy ósmej wraz z rodzicami. Pani dyrektor wręcza nagrody za wyniki w nauce.
          • Żegnamy ósmoklasistów

          • Dnia 20 czerwca 2024 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia nauki klasy ósmej w naszej szkole. Wydarzenie zgromadziło uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości.

            Przemówienie pani dyrektor Renaty Cichowskiej-Gaździak stanowiło ważny moment tego wydarzenia. W swoim wystąpieniu podkreśliła ona osiągnięcia uczniów, ich zaangażowanie w naukę oraz wzajemną współpracę. Dyrektor życzyła absolwentom dalszych sukcesów i zachęcił ich do rozwijania swoich pasji.

            Program artystyczny przygotowany przez uczniów był różnorodny.  Uczennice z klasy ósmej zaśpiewały piękne piosenki, które wzruszyły wszystkich obecnych. Ich głosy wypełniły salę, a emocje towarzyszące zakończeniu etapu edukacyjnego były wyraźnie widoczne na twarzach rodziców i nauczycieli.

            Klasa siódma również przygotowała niespodziankę dla swoich kolegów. Wspólnie zaśpiewali piosenkę pożegnalną, a ich serdeczne słowa i uśmiechy na długo pozostaną w sercach absolwentów.

            Na zakończenie akademii rodzice i nauczyciele otrzymali kwiaty od uczniów klasy ósmej.

            Ukończenie szkoły podstawowej to ważny moment w życiu każdego ucznia i jego rodziców.

            Dziękujemy wszystkim za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu i życzymy absolwentom dalszych sukcesów w nauce i życiu!

        • Grupa uczniów rozwiązuje krzyżówkę o krajach Europy
          • III Szkolna Gra Terenowa

          • 19 czerwca 2024 roku uczniowie klas IV-VIII brali udział w III Szkolnej Grze Terenowej.  Uczestniczyło w niej sześć zespołów, w których skład weszli młodsi i starsi uczniowie, aby siły drużyn były wyrównane.

            Gra składała się z sześciu stacji, które organizowali uczniowie poszczególnych klas. Wszystkie drużyny rozpoczynały grę w tym samym czasie z różnych punktów.

            Zadania, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy gry, były różnorodne. Obejmowały konkurencje sportowe, quizy o tematyce matematycznej, przyrodniczej i geograficznej, układanie puzzli, odgadywanie rebusów.

            Oto wyniki:

            I miejsce – Sigmy

            II miejsce - Gołąbeczki, Wielka szóstka, Kiszonki, Raczki

            III miejsce – Ryjki

            Wszystkim uczestnikom Gry dziękujemy za zaangażowanie. Wyrazy uznania dla uczniów za przygotowanie ciekawych i pomysłowych zadań na poszczególnych stacjach.

        • Uczniowie klasy 2B w słoneczny dzień na tle budynku pozują do zdjęcia razem z kustoszem Muzeum Regionalnego w Bestwinie.
          • Warsztaty czerpania papieru w Muzeum Regionalnym w Bestwinie

          • W poniedziałek, 17 czerwca, uczniowie klasy 2b wybrali się na pieszą wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Bestwinie, gdzie wzięli udział w warsztatach czerpania papieru. Przygotował je i przeprowadził pan Andrzej Wojtyła, kustosz Muzeum.

            Drugoklasiści najpierw poznali historię powstania papieru i początków piśmiennictwa. Potem rozmawiali o roli papieru w życiu człowieka i jego różnych rodzajach. Podawali także przykłady zastosowania papieru i  zastanawiali się, czy życie bez niego byłoby w ogóle możliwe.

            Następnie przystąpili do ręcznego czerpania papieru. Potrzebowali do tego miskę  z wodą, papierową pulpę sito, oraz odpowiednie miejsce do suszenia. Każdy uczestnik warsztatów zanurzał w misce sito, na którym osiadała pulpa. Po krótkiej chwili należało sprawnie przerzucić uformowaną masę na przygotowaną do tego celu wielką gąbkę, odcisnąć z niej nadmiar wody i pozostawić do wyschnięcia.

            W kolejnej części spotkania uczniowie otrzymali już wcześniej przygotowane, wysuszone arkusze papieru czerpanego. Ostatnim zadaniem uczestników warsztatów  było wykonanie ozdobnej obwoluty, na której własnoręcznie odcisnęli pieczęć Muzeum Regionalnego w Bestwinie. W ten sposób powstała piękna pamiątka tej niezwykłej wizyty, która dla drugoklasistów była nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale przede wszystkim cenną lekcją historii i rękodzieła.

        • Na niebieskim tle widnieje kolorowy napis: Szkolny Festiwal Talentów
          • I ja mam talent!- Szkolny Pokaz Talentów

          • 17 czerwca przekonaliśmy się, po raz kolejny, że w naszej społeczności jest wiele utalentowanych uczniów, którzy mieli okazję wystąpić podczas Szkolnego Pokazu Talentów, zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski.

            Dzieci zaprezentowały przeróżne zdolności i umiejętności. Imprezę rozpoczęło trzynastu pierwszoklasistów, którzy wykonali piosenkę „Szalona krowa”. Trzeba przyznać, że dzieci wystąpiły z  wielkim zaangażowaniem,  a ich ruch sceniczny nie miał sobie równych! Później wysłuchaliśmy spokojnego utworu „Nothing Ever Changes”, który zaśpiewała Weronika Jarecka z klasy szóstej. Następnie zobaczyliśmy pokazy taneczne w wykonaniu Wiktorii Wróbel (kl.2a), grupy uczniów z klasy 1a (Kai Jabczyńskiej, Zuzanny Olek, Marty Miarki, Zuzanny Lindert, Kacpra Dendysa, Leny Kryger, Wiktorii Jakiełek) oraz grupy trzecioklasistów (Zofii Pali, Mai Mazur, Julii Michalczyk, Wanesy Jareckiej). Wszyscy tancerze stanęli na wysokości zadania i przykuli uwagę publiczności. W dalszej kolejności podziwialiśmy recytatorów z klasy 2a i 3a. Helena Drąg i Małgorzata Zamarlik  zaprezentowały „Ptasie plotki”, a Robert Kamiński wiersz pt. „Leń”. Widać, że twórczość Jana Brzechwy jest ponadczasowa i nadal cieszy się popularnością wśród dzieci. Potem na scenie pojawili się uczniowie i uczennica z klasy 3a. Dawid Damrat i Szymon Moczydłowski grali na flecie, a ich koleżanka, Nadia Matlak, tańczyła. Dodatkowo Dawid przygotował dla nas utwór, który zagrał na organach. Zobaczyliśmy również niesamowite pokazy gimnastyki artystycznej w wykonaniu Julity Gawędy (kl. 2a) i Karoliny Kempińskiej (kl.5b) oraz Natalii Wąsik (kl. 4) i Amelii Wąsik (kl. 6). Ich występy zapierały dech w piersiach! Po gimnastyce przyszedł czas na karate. W tej dyscyplinie specjalizują się: Zuzanna Linder (kl. 1a), Kacper Dendys (kl. 1a), Franciszek Nowak (kl. 3b) oraz Angelika Jarecka (kl. 5b). Po tym pokazie na pewno nikt im już nie podskoczy😊 Szkolny Pokaz Talentów zakończyła Wiktoria Kędzior z klasy czwartej, która zaprezentowała się jako mażoretka.

            Każdy występ był niepowtarzalny i wyjątkowy, więc jury miało twardy orzech do zgryzienia, przyznając wyróżnienia. Ostatecznie uhonorowano Weronikę Jarecką, zespół taneczny z klasy 1a, Roberta Kamińskiego, grupę artystów z klasy 3a, Dawida Damrata, Julitę Gawędę, Karolinę Kempińską, Franciszka Nowaka, Angelikę Jarecką oraz Wiktorię Kędzior. Należy dodać, że wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

            Kolejny pokaz talentów odbędzie się w naszej szkole już za rok!

        • Laureatka konkursu trzyma w ręce dyplom. Obok stoi p. dyrektor i członkowie jury.
          • Magdalena Kraus laureatką pierwszego miejsca w konkursie „Nasz Projekt eTwinning 2024”

          • Z wielką radością i dumą informujemy, że pani Magdalena Kraus została laureatką I miejsca w konkursie „Nasz projekt eTwinning 2024”w kategorii Projekt dla uczniów w wieku 3-6 lat. W ceremonii rozdania nagród towarzyszyła jej Pani Dyrektor. Gala odbyła się 10 czerwca 2024 roku w pięknej scenerii Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. To już 19. edycja tego prestiżowego wydarzenia, objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji.

            Ogólnopolski konkurs „Nasz projekt eTwinning”, organizowany corocznie przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, jest skierowany do nauczycieli wszystkich przedmiotów, pedagogów, bibliotekarzy i innych pracowników dydaktycznych oraz do dyrektorów przedszkoli i szkół.
            Jego celem jest wyłonienie i upowszechnienie najlepszych międzynarodowych projektów eTwinning zrealizowanych z udziałem polskich nauczycieli. Są to przedsięwzięcia, które pomagają pozytywnie zmieniać polską, a przez to i europejską edukację.

            W tym roku w konkursie zostały poruszone różnorodne tematy, takie jak dobrostan, sztuczna inteligencja, walka z dezinformacją, otaczający nas świat przyrody, wspieranie proekologicznych działań, kreatywne i angażujące nauczanie matematyki, emocje oraz edukacja włączająca. Pani Magdalena Kraus swoim projektem wyróżniła się wśród wielu znakomitych inicjatyw, zdobywając uznanie jury.

            Podczas ceremonii przedstawiono wideoprezentacje ukazujące każdy nagrodzony projekt, co pozwoliło uczestnikom ceremonii lepiej poznać ich innowacyjne założenia i realizację.
            Głównym punktem wydarzenia było wręczenie nagród. Laureatom na scenie gratulowały Pani Ministra Edukacji Barbara Nowacka, Wiceministra Edukacji i Przewodnicząca Rady Fundacji dr Joanna Mucha oraz Mirosław Marczewski, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

            Pani Ministra Barbara Nowacka w wystąpieniu otwierającym galę podkreśliła, że ...zaangażowanie nauczycieli - koordynatorów projektów jest niezmiernie budujące i zasługuje na najwyższe uznanie. Polska szkoła „stoi” nauczycielami-pasjonatami i otwartymi dyrektorkami, dyrektorami, którzy wspólnie budują innowacyjność polskiej szkoły. Laureatom dziękuję i proszę o więcej, bo młodzież dzięki Wam dostaje dodatkową szansę. Dr Joanna Mucha dodała: ...kiedy myślę o ludziach, którzy stworzyli program eTwinning 20 lat temu, zastanawiam się, jakim wizjonerem edukacji trzeba było być, jak przyszłościowo trzeba było do niej podejść, żeby już wtedy myśleć o multikulturowości, projektowym podejściu do nauczania, pracy zespołowej w wymiarze międzynarodowym i ucyfrowieniu. Każdy z nas może być dumny, że uczestniczy w takim wizjonerskim projekcie. Chciałabym Państwu za udział w tym przedsięwzięciu podziękować i pogratulować tego, że jesteście ambasadorami zmiany, którzy biorą najnowsze idee i razem ze swoimi uczniami niosą je w przyszłość.

            Pani Magdalenie serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów😊

             

            Relacja z wydarzenia:

            https://etwinning.pl/aktualnosci/ceremonia-wreczenia-nagrod-etwinning-2024

             

        • Uczeń stoi i trzyma w ręce dyplomy. W tle tapeta przedstawiająca góry.
          • Sukces Dawida

          • Z wielką radością informujemy, że uczeń naszej szkoły, Dawid Urbanowicz, otrzymał wyróżnienie w XVII Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych "Świetlik" pod patronatem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. dr hab. Jacka Popiela.

            Konkurs jest organizowany przez Fundację Akademia IBSE, a jego cel to propagowanie nauk przyrodniczych i ścisłych wśród uczniów szkół podstawowych.

            Dawidowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

             

        • Grupa uczniów klasy 7 siedzi podczas zajęć w bibliotece na tle regałów z książkami
          • O języku naszych przodków

          • 14 czerwca uczniowie klasy siódmej, w ramach lekcji języka polskiego, odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Bestwince, by uczestniczyć w zajęciach dotyczących gwary bestwińskiej. Warsztaty prowadziła p. Marta Mańdok-Bury.

            Najpierw młodzież przypomniała sobie, czym są dialekty i gwary.  Następnie kilkoro uczniów odczytało znany wiersz J. Tuwima „ Lokomotywa” w śląskiej wersji. Okazało się, że nie było to łatwe zadanie i nie wszystkie słowa zawarte w tekście były znane siódmoklasistom.

            Później jedna z uczennic zaprezentowała tekst napisany w gwarze bestwińskiej i tym razem ze zrozumieniem nie było problemu. Na koniec nastąpiła część warsztatowa zajęć. Zadaniem uczniów było napisanie tekstu z wykorzystaniem słów zawartych w „Słowniczku języka naszych przodków” opracowanym przez panią W. Owczarz. Trzeba podkreślić, że młodzież ochoczo zabrała się do pracy i stworzyła niezwykłe historie!

            Dzięki zajęciom siódmoklasiści nie tylko dobrze się bawili, ale też uświadomili sobie, że mamy swoją lokalną odmianę języka, z której powinniśmy być  dumni. Bardzo dziękujemy p. Marcie za zaproszenie i ciekawą lekcję.

        • Białe złoto … czyli o wizycie czwartej klasy w Kopalni Soli w Wieliczce
          • Białe złoto … czyli o wizycie czwartej klasy w Kopalni Soli w Wieliczce

          • Wąskie korytarze, słone ściany, piękne rzeźby w solnych skałach oraz tajemnicza postać Skarbnika  to tylko niektóre atrakcje, które czekały na zwiedzających z Bestwinki.     

             Zwiedzanie rozpoczęło się od pokonania wielu schodów w dół, by później przejść prawie czterokilometrową trasę.  Na dole w kopalni panował przyjemny chłód, więc należało mieć odpowiedni strój. Przechodząc wąskimi korytarzami zabytkowej kopalni, uczniowie słuchali opowieści przewodnika, który z ogromną cierpliwością dla słuchaczy, najpierw opowiedział legendę związaną z powstaniem tego miejsca, a następnie krok po kroku przybliżał historię kopalni. Później dzieci dowiedziały się o metodach wydobywania soli, poznały tajniki pracy górników, którzy na przestrzeni lat wykonywali naprawdę niebezpieczny zawód.  Wnętrze kopalni prezentowało się wspaniale. Wszyscy byli bardzo zainteresowani kolejnymi etapami zwiedzania.

            Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które dostawali wyczerpujące odpowiedzi.

            Wielicka kopalnia to ponad 245 kilometrów korytarzy i  aż 2391 komór, czyli pomieszczeń wydrążonych w solnej skale. Każda komora ma swoją nazwę,  m.in. Komora Mikołaja Kopernika, Komora  Kazimierza Wielkiego, Komora Stanisława Staszica, Komora Gospoda. W kopalni znajdują się także piękne kaplice, m.in. Kaplica św. Kingi, św. Antoniego, czy najmłodsza Kaplica Jana Pawła II. Wszystkie te wyrobiska powstawały pod Wieliczką przez ponad 700 lat eksploatacji złoża soli.  

            Uczniowie, spacerując korytarzami kopalni, nagle napotkali Skarbnika… Mieli ogromne szczęści, ponieważ nie często zdarza się takie spotkanie. Skarbnik zabrał ich do swojej komory, zdradził kilka tajemnic związanych z pracą  górników a także uczynił z naszej Kingi, księżniczkę i podarował jej piękny pierścień, który być może niegdyś należał do samej księżnej Kingi, założycielki i patronki kopalni.

            Po pełnym emocji spotkaniu ze Skarbnikiem, uczniowie wyjechali windą na górę a następnie mieli czas na zakup pamiątek i krótki odpoczynek. Do szkoły wrócili zadowoleni, pełni wrażeń i nowych informacji na temat jednego z najsłynniejszych miejsc zarówno w Polsce, jak i na świecie.

        • Brama obozu w Oświęcimiu
          • Wizyta ósmoklasistów w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

          • 4 czerwca br. uczniowie klasy 8a wraz z wychowawcą uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej z historii. Jej celem było zwiedzenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau.

            Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

            Uczniowie dowiedzieli się, że KL Auschwitz-Birkenau został utworzony przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Od 1942 r. obóz stał się równocześnie jednym z ośrodków nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

            Uczestnicy wyjazdu zwiedzili baraki obozowe, obejrzeli prace plastyczne wykonane przez więźniów oraz liczne ekspozycje prezentujące codzienne życie w obozie.

             Ponadto młodzież zwiedziła też pomieszczenia bloku 11, który pełnił funkcję wewnętrznego więzienia przeznaczonego do odbywania kar za naruszenia prawa obozowego. Znajdowały się tu m.in. tzw. cele stojące, tak małe, że zamknięte w nich po cztery osoby musiały pozostawać w pozycji stojącej przez całą noc, niekiedy wiele nocy z rzędu. Na parterze bloku mieściły się cele, w których więźniowie czekali na rozstrzelanie pod Ścianą Śmierci. Znajduje się ona na dziedzińcu między blokami 11 i 10. W latach 1941-1943 esesmani zabili tutaj kilka tysięcy osób. W miejscu kaźni tysięcy osób uczniowie uczcili minutą ciszy wszystkich zamordowanych.

            Zwiedzenie wraz z edukatorem Miejsca Pamięci: KL Auschwitz i KL Birkenau niewątpliwie poruszyło naszych wychowanków i na długo pozostanie w ich pamięci.

        • Uczniowie siedzą przy stole, na którym leży siano.o
          • Przygoda szóstoklasistów w Żarkach

          • 3 czerwca uczniowie klasy szóstej pojechali na wycieczkę do Żarek, malowniczej miejscowości na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To niewielkie miasteczko oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak i starszych, z których szóstoklasiści chętnie skorzystali.

            Swoją przygodę dzieci rozpoczęły w Etnopracowni, w której nie bez powodu roznosił się intensywny zapach siana. To właśnie z tego materiału uczniowie, pod czujnym okiem pań instruktorek, wykonali niezwykłe zwierzątka. Powstały kotki, sówki, szczurek, ślimak, królik a nawet wiewiórka! Wszystkie dzieła były oryginalne i odznaczały się wielką dbałością o detale. Oczywiście, każdy mógł zabrać własnoręcznie zrobionego zwierzaka.

            Kolejnym punktem programu była wizyta w Manufakturze Słodyczy Hokus Pokuss. W tym magicznym miejscu uczniowie poznali tajniki produkcji lizaków i cukierków. Na oczach dzieci cukier w formie płynnej dzięki barwnikom i aromatom nabierał kolorów i smaku, by stać się masą cukrową, z której każdy mógł samodzielnie uformować swojego lizaka w kształcie serduszka, kwiatka bądź koła. Oczywiście wizyta w tym miejscu nie byłaby udana, gdyby nie możliwość skosztowania ręcznie robionych smakołyków!

            Następnie szóstoklasiści odbyli podróż do przeszłości, zwiedzając Muzeum Dawnych Rzemiosł, które mieści się w prawie stuletnim młynie elektrycznym. Dzięki wizycie w tym niezwykłym obiekcie uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądała praca młynarza, piekarza, szewca, bednarza i kołodzieja. Mieli okazję przekonać się, ile czasu i siły wymagało mielenie zboża na mąkę w żarnach. Spotkanie z dawnymi rzemiosłami niewątpliwie uzmysłowiło dzieciom, jak mogło wyglądać codzienne życie ich pradziadków.

            Ostatni punkt wycieczki to warsztaty kulinarne w Przystani Leśniów, w trakcie których uczniowie pod nadzorem szefa kuchni samodzielnie przygotowywali pizzę z wybranych przez siebie składników. Było pysznie i aromatycznie!

            Z całą pewnością wycieczka do Żarek okazała się strzałem w dziesiątkę. Chciałoby się kiedyś tam wrócić😊

        • Obok piłki w formie kuli ziemskiej stoją dzieci.
          • Niech żyją Dzieci!

          • Wszystkim dzieciom - tym małym, średnim i dużym z okazji Dnia Dziecka życzymy uśmiechu i radości na każdy dzień, dziecięcej wiary w rzeczy niemożliwe oraz nieustannie otaczającej miłości najbliższej rodziny. Każdy dzień niech będzie zawsze niekończącą się przygodą, pełną inspirujących i fascynujących wydarzeń.

            Życzymy Wam cudownych przyjaciół i jeszcze lepszych nauczycieli. Niech każdy dzień będzie wypełniony Waszym uśmiechem i beztroskim spojrzeniem.

        • Nasza czeska przygoda
          • Nasza czeska przygoda

          • Od 20 do 24 maja pięć uczennic z klasy 6 i 7 oraz dwóch nauczycieli naszej szkoły wyjechało do Czech w ramach realizowanego przez nas projektu Erasmus+ „Działajmy razem”. Szkoła podstawowa, z którą nawiązaliśmy współpracę znajduje się w miejscowości Kamenický Šenov w kraju Libereckim, oddalonej około 100 km od stolicy kraju, Pragi.

            Dzień pierwszy naszego pobytu rozpoczęliśmy od zwiedzania szkoły i prezentacji uczestników. Oprócz naszej polskiej grupy w mobilności wzięli także udział uczniowie z Hiszpanii. Następnie zwiedziliśmy lokalną hutę szkła i wzięliśmy udział w grze terenowej zakończonej warsztatami artystycznymi. Wtorek spędziliśmy, wędrując przez Park Narodowy Czeska Szwajcaria. Podziwialiśmy piękne widoki, pływaliśmy łódką, a na koniec zjedliśmy pyszny obiad, delektując się potrawami kuchni czeskiej. Trzeci dzień naszego pobytu u naszych czeskich przyjaciół spędziliśmy na całodniowej wycieczce do stolicy kraju, Pragi. Nasze zwiedzanie tego przepięknego miasta rozpoczęliśmy obok Zamku Praskiego, aby następnie udać się do katedry św. Wita i przespacerować się słynną Złotą Uliczką. Rejs statkiem po Wełtawie dostarczył niezapomnianych wrażeń! Później spacerowaliśmy po historycznym Moście Karola i podziwialiśmy zegar astronomiczny na Starym Mieście. Naszą wycieczkę zakończyliśmy udanymi zakupami. Czwartek rozpoczęliśmy od prowadzonych przez nas warsztatów artystycznych. Wspólnie z Czechami i Hiszpanami wykonaliśmy ekologiczne torby z logo naszego projektu oraz kamienne magnesy. Posadziliśmy trzy róże w szkolnym ogródku, aby upamiętnić wspólnie spędzony czas. Wybraliśmy się również do rezerwatu geologicznego Pańska Skała, by podziwiać malownicze formacje bazaltowe. Po udanej wycieczce rozpoczęliśmy rozgrywki sportowe, a dzień zakończył się wspólną dyskoteką. Ostatni dzień naszego pobytu w Czechach rozpoczęliśmy od wizyty w centrum nauki IQLandia w Libercu. Wzięliśmy udział w pokazie doświadczeń chemicznych oraz zobaczyliśmy wiele interaktywnych ekspozycji. Po powrocie do szkoły nadszedł czas podsumowań i pożegnań.         

            Było wspaniale! Już nie możemy doczekać się wizyty czeskich uczniów w naszej szkole w październiku. Do zobaczenia!

        •  Uczniowie klas 5a i b i pani przewodnik na tle Maczugi Herkulesa.
          • Piątoklasiści w Ojcowskim Parku Narodowym

          • 21 maja odbyła się wycieczka uczniów klasy 5a i 5b  do Ojcowskiego Parku Narodowego. Słoneczna  pogoda towarzyszyła grupie przez cały dzień!

            Najpierw  zwiedziliśmy pięknie usytuowany na wzgórzu Zamek na Pieskowej Skale z renesansową loggią, krużgankami oraz wspaniale utrzymanymi ogrodami włoskimi. Następnie zeszliśmy szlakiem w stronę jednego z bardziej charakterystycznych ostańców, jakim jest Maczuga Herkulesa.

            Później przejechaliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego i zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze im. W. Szafera. Obejrzeliśmy tam film 3D i zwiedziliśmy interaktywne ekspozycje. Z tego miejsca przeszliśmy spacerem Doliną Prądnika do zbiegu Doliny Prądnika  i Doliny Sąspowskiej. Tam zakupiliśmy pamiątki i chwilę odpoczęliśmy po trudach wędrówki. Następnie przeszliśmy do ruin Zamku Ojcowskiego zwanego Kazimierzowskim.  Potem pojechaliśmy pod Jaskinię Nietoperzową, w której mogliśmy zobaczyć ostatnie o tej porze roku hibernujące nietoperze.  Po wyjściu z Jaskini, obejrzeliśmy wystawę geologiczną, prezentującą różne rodzaje skał występujących w Jurze, m.in. wapienny blok  z licznymi odciskami amonitów.

            W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na przekąskę w McDonald’s i pełni wrażeń oraz pozytywnych emocji wróciliśmy do Bestwinki.

      • Kontakt

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bestwince, ul. Dworkowa 3
        • (32) 2149280, (32) 2157186
        • ul.Dworkowa 3
          43-512 Bestwinka
          Poland
        • Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godz: 7.00 – 15.00
      • Logowanie