W piątek, 26 maja uczniowie klasy 5a ponownie uczestniczyli w spotkaniu online ze wszystkimi szkołami partnerskimi, realizującymi projekt eTweening „Amazing Countries”. Tym razem uczniowie każdej ze szkół dokonali prezentacji wybranego przez siebie kraju. Opowiadali o najważniejszych faktach i ciekawostkach dotyczących danego kraju, prezentowali prace plastyczne oraz śpiewali piosenki w języku danego kraju. Szkoła z Hiszpanii zaprezentowała Japonię, szkoły z Turcji kolejno Koreę Południową, Hiszpanię i Włochy, zaś szkoła z Grecji wybrała Argentynę jako temat swojego projektu. Nasza prezentacja dotyczyła Meksyku i została wykonana przez uczniów w programie Canva. Zapraszamy do jej obejrzenia!
Szkolna aktywność fizyczna
Nasza szkoła wzięła udział w konkursie Szkolna aktywność fizyczna organizowanym przez Śląski Inspektor Sanitarny oraz Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach, oraz dołączyła do szkół i przedszkoli z całej Europy biorąc udział w MOVE Week. Celem obu tych wydarzeń jest promowanie i upowszechnianie programów szkolnej aktywności fizycznej opartych na wdrażaniu śródlekcyjnych oraz międzylekcyjnych ćwiczeń fizycznych. W wydarzenie MOVE Week zaangażowani byli uczniowie klas 1-3, oraz ich nauczyciele. Wszyscy świetnie się bawili wykorzystując gotowe scenariusze aktywnych przerw, które przygotowała Akademia Krokieta i Lamy.
Poniżej krótki filmik z ostatnich aktywnych dni.
#NovWeMove #MOVEWeek #MOVEWeekPoland #FindYourMOVE #edukacjawruchu @V4sport.Fundacja @AkademiaKrokietaiLamy @SzkolnyZwiązekSportowyDolnyŚląsk
Zapraszamy na jubileusz 30-lecia szkoły
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.”
Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bestwince mają zaszczyt zaprosić wszystkich absolwentów i sympatyków naszej szkoły na jubileusz 30 - lecia Szkoły oraz nadanie Szkole imienia Zbigniewa Pietrzykowskiego.
Uroczystość odbędzie się 2.06. 2023 r. w Bestwince przy ul. Dworkowej 3.
Program uroczystości:
9.00 Msza Święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Sebastiana w Bestwince
10.00 Przyjmowanie gości
10.30 Program artystyczny z okazji jubileuszu 30 - lecia Szkoły oraz nadania Szkole imienia Zbigniewa Pietrzykowskiego
11.30 Wystąpienia zaproszonych gości
Dzień Postaci z Bajek i Filmów
Piątek, 19 maja, upłynął w naszej szkole pod hasłem postaci z bajek i filmów. Inicjatorem kolejnego dnia tematycznego był oczywiście Samorząd Uczniowski. Należy dodać, że podobna akcja miała już miejsce w ubiegłym roku i tak bardzo spodobała się uczniom, że w tym roku postanowiliśmy ją powtórzyć.
I tym razem nie zabrakło ciekawych pomysłów i humoru! Bawili się nie tylko uczniowie klas młodszych, starszych i najstarszych, ale i nauczyciele! Na korytarzach szkolnych zaroiło się od postaci superbohaterów, kolorowych zwierzątek, księżniczek, smoków, agentów i innych nieziemskich stworzeń!
Ten niezwykły dzień był świetną odskocznią od szkolnej rutyny, dobrą zabawą, a ósmoklasiści mogli choć na chwilę odstresować się przed zbliżającymi się egzaminami.
Dziękujemy wszystkim za świetne pomysły, zaangażowanie i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
13
"Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie"...
W ramach realizacji projektu eTweening „Epic Poems, Myths and Legends All Over Europe and Mediterranean Area”, klasa 5a przygotowała historyjkę pt. „A Friend In Need Is a Friend Indeed – Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie”. W założeniu powinna ona luźno opierać się na poznanych mitach, legendach i opowiadaniach. Można więc było wykorzystać bohaterów poznanych tekstów, wątek bądź zdarzenie.
Piątoklasiści wymyślili historię niezwykłej przyjaźni Cerbera i Smoka Wawelskiego, którzy, poszukując przyjaciół, spotykają różnych bogów greckich. Po przetłumaczeniu dialogów na język angielski, uczniowie spróbowali zaprojektować historię w formie obrazków przy użyciu aplikacji Storyjumper. Ostatnim etapem projektu było użyczenie głosu bohaterom historii. I tak narratorem została Weronika Jarecka, w rolę Cerbera wcieliły się Milena Pawełko i Joanna Postka, zaś Smok Wawelski przemówił głosem Rafała Wydmańskiego oraz Filipa Skęczka. Głosy greckich bogów to kolejno: Hades – Amelia Wąsik, Zeus – Michalina Tatoń, Apollo – Rafał Adamiec, Posejdon – Oliwier Kalerus, Ares – Wiktoria Kubiczek, Afrodyta – Amelia Jonkisz. Rysunek na okładkę naszej historii namalowała Michalina Tatoń.
Napisanie historii, jej projekt oraz nagranie głosów było dla uczniów świetną zabawą. Ponadto dało możliwość poznania nowych narzędzi TIK, a także rozwinęło umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Historyjkę można obejrzeć i posłuchać, klikając w poniższy link. Mamy nadzieję, że wszystkim się spodoba.
Pamiętamy o potrzebujących
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince, poprzez organizowanie kiermaszów i kwest, od dziewiętnastu lat aktywnie uczestniczą w ogólnopolskim programie „Pola Nadziei”. Przypomina on o osobach nieuleczalnie chorych, cierpiących w domach i hospicjach. Propaguje postawę otwartą na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka. Symbolem akcji są żonkile.
W niedzielę, 14 maja 2023 r. uczniowie-wolontariusze przeprowadzili kwestę przy kościele parafialnym w Bestwince. Zebrane pieniądze zostały przekazane na konto Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które doposaża i utrzymuje stacjonarne hospicjum przy ul. Zdrojowej 10 w Bielsku-Białej.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Bestwinki, którzy wsparli tę szczytną akcję.
Torby jak malowane
Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami… Uczniowie klasy 8b przygotowują się do niego solidnie, przypominając sobie m.in. treść lektur, których znajomość jest warunkiem uzyskania dobrego wyniku z testu. Robią to w ciekawy i jednocześnie efektywny sposób, tworząc torby z elementami graficznymi nawiązującymi do fabuły książek. Projektując swoje dzieła, ósmoklasiści, chcąc nie chcąc, muszą przypomnieć sobie omawiane podczas lekcji lektury, co z pewnością przyda się podczas egzaminu.
Przez świat - spotkanie z podróżnikiem
W ramach lekcji geografii uczniowie klasy siódmej i ósmych spotkali się z p. Danielem Wróblem, który podróżuje po świecie.
Nasz gość w ciekawy sposób opowiedział o swojej pasji i marzeniach, jakie spełnia. Można powiedzieć, że podzielił się kawałkiem swojego życia. Najwięcej czasu poświęcił wyprawom górskim, m. in. wyprawie na Kilimandżaro i Aconcangue. Mówił o faktach, o których nie usłyszymy na lekcjach: trudnych warunkach klimatycznych, braku zapasów wody, jedzeniu w trakcie kilkudniowych wypraw czy o smaku świnek morskich jadanych w Ameryce Południowej. Jego relacja była wzbogacona pięknymi fotografiami.
Wspomniał również o pobliskich Tatrach. Warto zauważyć, że podróżnik zdobył Wielką Koronę, czyli 14 tatrzańskich szczytów, których wysokość wynosi powyżej 8000 stóp angielskich. Na koniec zobaczyliśmy zdjęcia wioski Hobbitów z ostatniej podróży do Nowej Zelandii oraz zabytkowe samochody na Kubie.
Uczniowie byli zasłuchani. Z całą pewnością każdy wyniósł z tego spotkania coś dla siebie. Niewątpliwie p. Daniel Wróbel zachęcił wszystkich do zwiedzania świata. Dziękujemy!
Wycieczka pierwszoklasistów do Pszczyny i Żor
Dzięki Programowi Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” uczniowie klasy 1a i 1b już po raz drugi w tym roku szkolnym mieli możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc. Tym razem, 9 maja, pierwszoklasiści pojechali na jednodniową wycieczkę do Pszczyny i Żor.
Najpierw wybrali się do Zagrody Wsi Pszczyńskiej, gdzie obejrzeli kilkanaście obiektów architektury drewnianej, stanowiących tradycyjną zabudowę wiejską Górnego Śląska z okresu XVIII i XIX wieku. Były to między innymi: spichlerz dworski, ośmioboczna stodoła, kuźnia i młyn wodny. Wnętrza chat zdobiły ciekawe meble oraz eksponaty sztuki ludowej. Znajdowały się tam również oryginalne pojazdy, sprzęt rolniczy oraz rzemieślnicze narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Podczas spaceru po skansenie uczniowie zatrzymali się także w pasiece oraz w zagrodzie owiec. Następnie wzięli udział w warsztatach „Tajemnice ziół”, dzięki którym mieli okazję bliżej poznać różne rośliny zielne, ich nazwy, wygląd, zapach, właściwości lecznicze oraz przykłady zastosowania w kuchni i kosmetyce. Były to: melisa, mięta, lubczyk, bluszczyk kurdybanek, bylica, kocanka włoska, cząber, rozmaryn i wiele innych. Następnie uczestnicy warsztatów stworzyli własną mieszankę przyprawową, która powstała przez dokładne rozdrobnienie wybranych ziół za pomocą moździerza.
Po wizycie w Skansenie i zjedzeniu pysznego obiadu w pobliskiej restauracji, pierwszoklasiści pojechali do Żor, gdzie zwiedzili słynne Muzeum Ognia. Na wstępie obejrzeli film edukacyjny pt. „Śladami ognia”, w którym dowiedzieli się między innymi, że symbolem miasta jest Żorek – stworek w kształcie płomyka. Figurki tej postaci wykonane są z brązu i można je spotkać w Żorach w najbardziej charakterystycznych miejscach. Pierwszoklasiści wykonali również swoje „Żorki”. Sylwetki miały drewnianą formę, a na odwrocie znajdował się magnes. Należało je ozdobić, wykorzystując do tego różne materiały plastyczne. Uczniowie bardzo się zaangażowali i wykazali dużą kreatywnością. Powstały piękne, różnokolorowe prace.
Kolejną atrakcję Muzeum stanowiła ścieżka prowadząca przez pięć stref tematycznych: „Okiełznanie Żywiołu”, „Przez Antyk i Wieki Średnie”, „Pali Się!”, „Obszar Duchowości”, „Mędrca Szkiełko i Oko”. Podczas zwiedzania interaktywnej ekspozycji dzieci rozpalały znicz olimpijski, włączały silnik napędzany powietrzem, sprawdzały temperaturę swojego ciała, podjęły próbę ugaszenia wirtualnego ognia, a chętni wcielili się w rolę dyspozytora straży pożarnej.
Wycieczka w opinii pierwszaków należała do bardzo udanych. Wizyta zarówno w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej, jak i w Muzeum Ognia była dla nich ciekawym doświadczeniem, stworzyła okazję do zdobycia nowej wiedzy, a miłe wspomnienia na pewno na długo pozostaną w ich pamięci.
2
Uczniowie klas II i III w Koniakowie i Istebnej
9 maja uczniowie klas drugich i trzeciej, w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”, pojechali na wycieczkę do Koniakowa i położonej obok Istebnej. Mimo iż wyjazd był jednodniowy, wrażenia z pewnością zostaną na dłużej…
Pierwszą atrakcją było Centrum Pasterskie w Koniakowie. Dzieci obejrzały zagrodę owiec, dowiedziały się, jakie czynności oraz tradycje związane są z ich hodowlą a także, jakie produkty możemy dzięki nim pozyskać. Ponadto uczniowie własnoręcznie wykonali wełnianą owieczkę i skosztowali kilka rodzajów serów, zrobionych właśnie z owczego mleka.
Następnie dzieci udały się do Centrum Koronki Koniakowskiej. W Muzeum uczniowie poznali ponad stuletnią sztukę koniakowskiego „heklowania”, sylwetki pierwszych koronczarek, mogli obejrzeć piękne i unikatowe (brak wzornika) serwety oraz inne tradycyjne wyroby z koronki. Największa serweta zrobiona przez koniakowskie koronczarki mierzy pięć metrów średnicy i zużyto na nią 50 km nici. Gigantyczne dzieło zgłoszone zostało do Księgi Rekordów Guinessa. Ponadto koronczarki koniakowskie „wyheklowały” serwety dla wielkich osobistości, m.in. dla Jana Pawła II i królowej Elżbiety II.
Kolejnym punktem wycieczki była Kurna Chata Kawuloka w Istebnej. Kustosz Janusz Macoszka - laureat konkursu „Ślązok Roku 2010/2011” , z dużą dawką humoru opowiadał historię starej kawulakowej chaty. Obiekt stanowi przykład tradycyjnego, góralskiego domu drewnianego. Charakterystycznym elementem tego typu zabudowań są „kurlawy” , czyli dymne piece, z których dym wydostawał się do wnętrza izby. Dzięki takiemu rozwiązaniu chłopi unikali płacenia bardzo wysokiego podatku za posiadanie komina. Uczniowie mogli także obejrzeć tradycyjny wystrój dawnych chat oraz zobaczyć sprzęty codziennego użytku. Mieli również okazję posłuchać melodii minionych czasów oraz zobaczyć robione przez Jana Kawuloka instrumenty, m.in. gajdy, róg pasterski, fujorki i piszczołki. Dzieci mogły spróbować swoich sił w ubijaniu prawdziwego masła, a później go zjeść na pysznym chlebku.
Na koniec wszyscy pełni wrażeń i niezapomnianych doznań wyruszyli do Ochodzitej na pyszny i w pełni zasłużony obiad. Na deser, ku uciesze najmłodszych, podano wyśmienite deserki lodowe.
Z pewnością wycieczkę można zaliczyć do udanych. Łączenie przyjemnego z pożytecznym to gwarancja satysfakcji i zadowolenia.
O mózgu na biologii
Uczniowie klasy siódmej na lekcji biologii, w ramach podsumowania wiedzy o układzie nerwowym, wycinali i składali modele mózgu. Dowiedzieli się, m.in. gdzie zlokalizowany jest zmysł węchu i wzroku, logiczne myślenie oraz zdolności artystyczne. Gotowy model mózgu mogli założyć na swoją głowę!
Dzień Szalonej Fryzury w naszej szkole
W związku z tym, że w kwietniu przypada Światowy Dzień Innowacji i Kreatywności, Samorząd Uczniowski postanowił sprawdzić, jak kreatywna jest nasza społeczność, więc ogłosił piątek 28 kwietnia Dniem Szalonej Fryzury. Tego dnia należało przyjść do szkoły uczesanym inaczej niż zwykle. Pomysłów nie brakowało: kolorowe włosy, rogi, baloniki, warkoczyki i wiele ciekawych, szalonych i fantazyjnych upięć na głowach!
Cieszymy się z odwagi naszych uczniów, jak też nauczycieli i dziękujemy za wspólną zabawę! Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć, które są jedynie dowodem tego, że nasza społeczność celująco zdała egzamin z kreatywności.
9
Zachęcamy do udziału w konkursie
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie