W dniach 7 i 11 października uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w spotkaniu na temat: „Odpowiedzialności karnej nieletnich”. Zajęcia poprowadził asp. Tomasz Kondziołka – dzielnicowy sołectw: Kaniów i Bestwinka. Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dotyczących przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości. Potrzeba rozmowy z uczniami na temat odpowiedzialności karnej oprócz celu profilaktycznego wynika również z faktu, iż coraz więcej nieletnich popełnia czyny karalne, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji prawnych swojego zachowania. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tym spotkaniu przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.
Spotkanie z dzielnicowym
Rajd "Brązowego Liścia"
9 października 2021 roku odbyła się XVIII edycja powiatowego rajdu „Brązowego Liścia”. Co roku uczestnicy imprezy wędrują po rozmaitych szlakach górskich.
Tym razem ponad 200 osób z 10 szkół przebyło trasę, która swój start miała przy Sanktuarium Maryjnym w Mesznej, a koniec w Amfiteatrze „Skalite” w Szczyrku. Po drodze zatrzymaliśmy się w schronisku "Chata na Groniu" oraz w Sanktuarium na Górce. Na mecie czekał na nas ciepły posiłek, nagroda za ogromny wysiłek oraz rozmaite atrakcje.
Wszyscy poczuliśmy się zrelaksowani oraz szczęśliwi!
Zachęcamy do udziału w akcji charytatywnej
Jak co roku nasza szkoła bierze udział w akcji WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NA KRESACH, która ma na celu pomoc Polakom mieszkającym na dawnych terenach Rzeczpospolitej.
Akcja, oparta na idei charytatywnej i patriotycznej, polega na zbiórce słodyczy, nowych przyborów szkolnych oraz nowych książek dla dzieci.
Zbiórka w naszej szkole będzie trwała od 11 października 2021 r. (poniedziałek) do 15 października 2021 r. (piątek). Dary składamy w bibliotece szkolnej.
Liczymy na DOBRE SERCA, które chcą obdarować ubogie polskie dzieci, mieszkające na Kresach.
Nauczyciel odpowiedzialny za akcję w szkole – Celina Gonet
NOWY SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Wycieczka siódmoklasistów do Tarnowskich Gór
W czwartek, 30 września uczniowie klas siódmych wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Po dotarciu na miejsce założyliśmy kaski, wsiedliśmy do górniczej windy i poprzez szyb Anioł zjechaliśmy na głębokość 40,5 m.
W czasie wędrówki obejrzeliśmy wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX wieku. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwoliły poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Atmosferę zwiedzania ożywiały efekty dźwiękowe. Można było usłyszeć odgłosy ciężkiej pracy gwarków, kopalnianego zawału, jadących wózków oraz robót strzałowych.
Prawdziwą atrakcją trasy był przepływ łodziami, które kursują między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.
Wyjazd drugoklasistów do Kiczyc
30 września 2021 r. uczniowie klasy drugiej pojechali do Kiczyc na zajęcia LEGO FUN. Podczas wspólnej zabawy dzieci uczyły się, czym jest zdrowa rywalizacja. Poprzez kreatywne zajęcia z różnego rodzaju klockami oraz zabawy integracyjne kształtowano umiejętność współpracy w grupie, rozwijano kreatywne myślenie. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak trudne jest podporządkowanie się wspólnym regułom, wysłuchanie pomysłów innych członków grupy i wreszcie szukanie kompromisu.
Zabawa była świetna, twórcza, a czasami nawet burzliwa. Udział w warsztatach uświadomił dzieciom, jak trudno stworzyć wspólne dzieło i jak łatwo je zniszczyć.
Niezwykły Dzień Chłopaka na Magurce
29 września br. uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę integracyjną w Beskidy, a konkretnie do schroniska na Magurce.
Był to niezwykły wyjazd, gdyż łączył się z obchodami Dnia Chłopaka. Po wspólnym pieczeniu kiełbasek na ognisku dziewczyny przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę - podchody, które składały się aż z 10 konkurencji. Chłopcy podzieleni na 4 grupy musieli zmierzyć się z niecodziennymi zadaniami. Oprócz wiedzy z dziedziny matematyki czy geografii panowie mieli wykazać się umiejętnością plecenia warkocza, rozpoznawania kosmetyków czy np. ulepienia wiewiórki z ciastoliny. Nie zabrakło też konkurencji sportowych! Rywalizacja była zażarta, ale wszystkim dopisywał świetny humor! Po wspólnej zabawie nastąpiło ogłoszenie zwycięzców i na koniec wszyscy chłopcy otrzymali z rąk swoich koleżanek słodki upominek.
Mamy nadzieję, że ten wyjazd na długo zagości w pamięci naszych przyszłych absolwentów i będzie okazją do wspominania miłych chwil spędzonych z klasą i wychowawcami.
DZIEŃ CHŁOPAKA
Pola Nadziei w naszej szkole
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince, poprzez organizowanie kiermaszów i kwest, od siedemnastu lat aktywnie uczestniczą w ogólnopolskim programie „Pola Nadziei”. Przypomina on o osobach nieuleczalnie chorych, cierpiących w domach i hospicjach. Propaguje postawę otwartą na drugiego, zwłaszcza cierpiącego, człowieka. Symbolem akcji są żonkile.
W dniach 15-22 września 2021 r. jak co roku, uczniowie-wolontariusze pod opieką nauczyciela - Agaty Gajda zorganizowali charytatywną sprzedaż słodyczy wśród rodziców i uczniów, pod hasłem „Krówka za złotówkę”. Dochód został przeznaczony na doposażenie i utrzymanie stacjonarnego hospicjum przy ul. Zdrojowej 10 w Bielsku-Białej.
Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!
Bezpieczni na drodze-spotkanie z policjantką
22 września 2021 r. uczniowie klas I-IV uczestniczyli w spotkaniu z p. asp. Iloną Michalczyk, policjantką Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.
W trakcie zajęć prelegentka omówiła zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Wspomniała o zmianach, jakie obowiązują od 1 czerwca br., w świetle których kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym zbliżającym się do jezdni. Nie zwalnia to oczywiście od zachowania ostrożności! Pani aspirant podkreśliła, że w czasie pokonywania przejścia dla pieszych nie powinno się rozmawiać przez telefon komórkowy.
Pani Michalczyk skupiła się również na przepisach dotyczących hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego (UTO). Uczniowie dowiedzieli się, że aby poruszać się po drodze tego typu urządzeniami, trzeba mieć kartę rowerową. Warto zapamiętać, że dzieci w wieku poniżej dziesięciu lat nie mogą korzystać z takich pojazdów, za wyjątkiem poruszania się w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Ponadto nasz gość zademonstrował, jak prawidłowo należy nosić opaski odblaskowe. Umiejętnie założona opaska sprawi, że kierowca zauważy nas już ze 150 metrów, dzięki czemu będzie miał dużo czasu, by odpowiednio zareagować.
Mamy nadzieję, że najmłodsi będą wiedzieli, jak zachowywać się na drodze i zastosują zdobytą podczas spotkania wiedzę w praktyce.
10
Dostosowania form i warunków egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022
Drodzy rodzice i uczniowie. Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2021 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022. Wszystkie szczegóły znajdują się poniżej.
Wycieczka trzecioklasistów do Kiczyc
20 września 2021 r. trzecioklasiści wybrali się na wycieczkę do Ośrodka Wypoczynkowo-Konferencyjnego H2O w Kiczycach na zajęcia LEGO FUN. Uczniowie podzieleni na 7-osobowe grupy wykonywali różnorodne zadania przy użyciu klocków Lego, Jenga i wielkich klocków piankowych. W czasie świetnej zabawy dzieci uczyły się nie tylko zasad zdrowej rywalizacji, ale i współpracy w grupie. Rozwijały też kreatywne myślenie.
Zajęcia zostały urozmaicone grami i zabawami ruchowymi. Sześć godzin w ośrodku minęło jak z bicza strzelił. Nazajutrz część uczniów skarżyła się na ból z powodu zakwasów, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że pojechaliby na takie zajęcia choćby jutro. Musimy popracować nad kondycją!
Dostępna Szkoła
Dostępna Szkoła - innowacyjne rozwiązana w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów i otoczenia
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa w Bestwince przystępuje do projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
Głównym celem zadania jest wdrożenie rozwiązań określonych w Modelu Dostępnej Szkoły na poziomie podstawowym, tj. działań w obszarze architektonicznym, technicznym, edukacyjno-społecznym i organizacyjnym odpowiadających na potrzeby uczniów z niepełnosprawnościami i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Projekt będzie realizowany w okresie od lipca 2021 do czerwca 2023 roku
Zbiórka makulatury
Zachęcamy do udziału w zbiórce makulatury, która zostanie zorganizowana w naszej szkole 23.09 (czwartek) w godz. 7.00-20.00. Zważoną makulaturę prosimy zostawiać w kontenerze, który będzie podstawiony w pobliżu bocznego wejścia do szkoły (od strony zachodniej).
Uczniowie, którzy włączą się do akcji, są proszeni o przekazanie tej informacji wychowawcy klasy w celu odnotowania udziału w zbiórce w dzienniku elektronicznym.
Zaangażowanie uczniów z poszczególnych klas będzie punktowane w ramach konkursu Klasa z klasą.
Niezwykłe spotkanie
10 września uczniowie naszej szkoły odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Bestwince, by uczestniczyć w spotkaniu z Renatą Piątkowską, znaną i lubianą autorką książek dla dzieci.
Pisarka ciekawie opowiadała o utworach, w których opisuje sytuacje z życia swoich dzieci, nierzadko mających zwariowane pomysły. Wspomniała również o tekstach poświęconych zwierzętom.
Wraz z pisarką przyjechała także znana lektorka Malwina Kożurno, która przeczytała fragment książki autorki. Jej wspaniała interpretacja tekstu sprawiła, iż dzieci słuchały z zapartym tchem, od czasu do czasu wybuchając gromkim śmiechem.
To było cudowne, pełne wrażeń spotkanie!
Wizyta nauczycieli na Malcie
W ramach projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” pt. „ICT- sposób na ucznia – podnoszenie kompetencji zawodowych i językowych kadry szkolnej” realizowanego ze środków europejskich PO WER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020) piętnastu nauczycieli ZSP w Bestwince wzięło udział w wakacyjnych kursach na Malcie. Celem programu jest podwyższenie jakości pracy szkoły poprzez wzrost kompetencji językowych nauczycieli, wprowadzenie elementów metody CLIL oraz wzrost umiejętności korzystania z technologii ICT. Zajęcia były prowadzone w Executive Training Institute w St. Julians.
Troje nauczycieli języka angielskiego uczestniczyło w kursie metodycznym, dzięki któremu poszerzyło swoją wiedzę z zakresu dydaktyki nauczania tegoż języka. Pozostali pedagodzy uczęszczali na lekcje doskonalące umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Poprzez dyskusje na różne tematy wzbogacali posiadane słownictwo oraz ćwiczyli poprawną wymowę. Atmosfera panująca na zajęciach sprzyjała zawieraniu kontaktów z nauczycielami z innych krajów, co być może w przyszłości zaowocuje nawiązaniem współpracy w realizacji kolejnych projektów.
Jednym z założeń wyjazdu było poznanie historii, tradycji i kultury wyspy słońca, co stało się możliwe dzięki wycieczkom zorganizowanym przez szkołę. Uczestnicy mobilności odwiedzili Vallettę, która należy do najmniejszych, ale i najpiękniejszych stolic na starym kontynencie. W mieście, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco, można podziwiać 320 zabytków, m.in. Kontrkatedrę św. Jana, Bibliotekę Narodową, Fort św. Elma, Pałac Wielkich Mistrzów. Nauczyciele mieli również okazję zobaczyć dawną stolicę Malty, Mdinę, nie bez powodu zwaną także Silent City. Wszyscy mogli doświadczyć ciszy i spokoju panującego na ulicach tego urokliwego miejsca. Nie sposób nie wspomnieć o wysokich na 250 metrów Klifach Dingli, robiących niesamowite wrażenie, które na długo pozostaje w pamięci.
Z całą pewnością wyjazd przyczynił się do poszerzenia kompetencji językowych, merytorycznych i metodycznych nauczycieli, co wpłynie na podniesienie jakości pracy naszej szkoły.
Witaj, szkoło!
1 września 2021 r. w naszej szkole zabrzmiał pierwszy dzwonek, tym samym obwieszczając początek nowego roku szkolnego. Cieszymy się, że wszyscy mogliśmy zobaczyć się w murach budynku. Podczas spotkań z uczniami wychowawcy zwrócili szczególną uwagę na konieczność przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Mamy nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała nieprzerwanie aż do kolejnych wakacji!
Szczepienia nastolatków
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
Informujemy, że inauguracja roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się 1 września 2021 roku.
Zapraszamy uczniów klas I-VIII na spotkania z wychowawcami, które rozpoczną się o godzinie 9.00 w następujących salach:
Klasa I- duża sala gimnastyczna (wejście od strony boiska trawiastego)
klasa II- sala nr 20
klasa III A- sala nr 14
klasa III B- sala nr 18
klasa IV- sala nr 8
klasa V- sala 11
klasa VI- sala nr 22
klasa VII A- sala nr 9
klasa VII B- sala nr 17
klasa VIII A- sala nr 15
klasa VIII B- sala nr 6
Prosimy rodziców uczniów klasy pierwszej o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi w dzienniku Librus.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie