Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, którego celem jest wzbogacenie i urozmaicenie procesu dydaktycznego. Wsparcie finansowe umożliwiło pokrycie kosztów jednodniowej wycieczki (przejazdu, biletów wstępu, przewodnika i wyżywienia), w której wzięli udział uczniowie klasy drugiej i klas trzecich.
8 listopada drugo- i trzecioklasiści wybrali się na darmową, całodniową wycieczkę, a jej pierwszym celem był Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Skansen znajdujący się na jego terenie skupia zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego, przeniesione z różnych miejscowości regionu Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Dzięki bardzo dobrze zachowanym obiektom i przede wszystkim dzięki panu przewodnikowi, uczniowie dowiedzieli się, jak żyło się kilkaset lat temu. Mieli okazję zobaczyć domostwa w dawnej wsi, dowiedzieli się, czym zajmowali się dorośli oraz jak wyglądało w tych czasach dzieciństwo. Odwiedzili szkołę, w której podziwiali wnętrze XIX-wiecznej salki lekcyjnej. Zajrzeli do niejednej zagrody wiejskiej. Ponadto obejrzeli szałas pasterski, kuźnię, młyn, spichlerz dworski, stare wozy i studnię. Zatrzymali się także przed Kościołem z Nieboczowa z 1791 roku.
Młodzi turyści chcieli zobaczyć jak najwięcej, ale teren skansenu jest rozległy i nie sposób zwiedzić wszystkiego w tak krótkim czasie. Po ponad godzinnym spacerze pięknymi, parkowymi alejkami uczniowie udali się do karczmy z 1870 roku, w której zjedli obiad i trochę odpoczęli. Przy okazji nabrali sił, by zwiedzić kolejne miejsce - Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.
Warto podkreślić, że obiekt ten został wpisany na listę „Światowego dziedzictwa UNESCO”. W części naziemnej muzeum uczniowie obejrzeli najpierw ogromną, podświetloną mapę ukazującą zasięg kopalni oraz gablotę z narzędziami, którymi posługiwali się dawniej tarnogórscy gwarkowie. W kolejnym pomieszczeniu zapoznali się z wyglądem oraz zasadą działania maszyn i urządzeń wykorzystywanych w okolicznych kopalniach. Następnie wycieczkowicze udali się do podziemnej części muzeum. Otrzymali kaski i windą zjechali na głębokość 40 metrów. Sympatyczna pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadała o kopalni. Zwróciła uwagę nie tylko na fakty historyczne, ale i na niezwykle interesujące oraz tajemnicze legendy. W czasie wędrówki uczniowie oglądali dawne szyby górnicze. Podziemia wypełnione były efektami dźwiękowymi, odgłosami pracy górników, kopalnianego zawału i jadących wózków. Dużym przeżyciem był przepływ łodziami dawnym chodnikiem odwadniającym. Przeprawa ta dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i była chyba największą atrakcją dnia.
Droga powrotna do szkoły upłynęła uczniom na wymianie wrażeń z wycieczki, oglądaniu zdjęć i zakupionych pamiątek.