5 października uczniowie klasy piątej odwiedzili dawną stolicę Polski-Kraków. Wycieczka została w dużej części dofinansowana w ramach programu „Poznaj Polskę”. W skąpanym w promieniach jesiennego słońca Krakowie piątoklasiści spędzili cały dzień, w trakcie którego nie było czasu na nudę.
Wędrówkę po mieście dzieci rozpoczęły od odwiedzin słynnej Smoczej Jamy. Na wiślanym bulwarze przed rzeźbą smoka wysłuchały znanej legendy, którą opowiedziała im p. przewodnik. Następnie udały się do miejsca spoczynku polskich królów, bohaterów narodowych, wybitnych poetów i patrona Polski, św. Stanisława- Katedry na Wawelu. Duże wrażenie na dzieciach zrobił ołtarz, pod którego kopułą umieszczono srebrną trumnę z relikwiami męczennika. Zainteresował je również słynący cudami czarny krucyfiks, przed jakim modliła się w XIV w. królowa Jadwiga. Dzieci zobaczyły także sarkofagi polskich monarchów: Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, królowej Jadwigi i Władysława Warneńczyka. Przyjrzały się uważnie nazywanej „perłą renesansu na północ od Włoch” kaplicy Zygmuntowskiej, kaplicy Wazów i kaplicy Świętokrzyskiej. Uczniowie na pewno zapamiętają krypty królewskie, w których spoczywają m. in. szczątki bohaterów narodowych i poetów. O tych postaciach dzieci na pewno usłyszą na lekcjach historii i języka polskiego.
Ukoronowaniem wizyty w katedrze było wejście na wieżę Zygmuntowską z pięknym widokiem na okolicę. Piątoklasiści byli pod wrażeniem najsłynniejszego w Polsce dzwonu, nazwanego imieniem fundatora, króla Zygmunta I Starego. Z nadzieją dotykali serca dzwonu, ponieważ, wg legendy, kto tego dokona, będzie zawsze wracał do Krakowa. Następnie dzieci wraz z p. przewodnik przeszły na dziedziniec Zamku na Wawelu, by zobaczyć architekturę czasów renesansu- krużganki oraz arkadowe kolumny.
Potem uczestnicy wycieczki przespacerowali się najstarszą krakowską ulicą- ulicą Kanoniczą, przy której zachowało się wiele renesansowych i barkowych kamienic. Nie sposób było pominąć ulicy Grodzkiej, stanowiącej część Drogi Królewskiej, jaką przemierzali królowie polscy udający się na Wawel. Dzieci zatrzymały się przy Kościele św. Andrzeja Apostoła. Budynek pochodzi z czasów wczesnego państwa piastowskiego i jest najstarszą świątynią w Krakowie. Uczniowie zobaczyli również stojący tuż obok Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pani przewodnik podkreśliła, że to pierwsza budowla barokowa w Krakowie.
Kolejnym punktem wycieczki był Pałac Biskupi przy ul. Franciszkańskiej 3, w oknie którego ukazywał się Jan Paweł II podczas swoich wizyt w Polsce. Pani przewodnik zaprowadziła również dzieci do znajdującego się tuż obok Kościoła św. Franciszka z Asyżu, by pokazać im piękny witraż „Bóg Ojciec” wykonany wg projektu Stanisława Wyspiańskiego.
Piątoklasiści podczas wycieczki dowiedzieli się także, że Kraków to miasto, w jakim powstał pierwszy polski uniwersytet. Odwiedzili Collegium Maius- najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zobaczyli pochód postaci związanych z uniwersytetem, który przy melodii „Gaude amus igitur” wychodzi z wrót siedemnastowiecznego zegara. Przechodzili również koło Collegium Novum- obecnej siedziby władz rektorskich.
Z Dzielnicy Uniwersyteckiej dzieci udały się na Rynek Główny, w którego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki – kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa. Zeszły również do Podziemi Rynku- jednego z najnowszych i najnowocześniejszych muzeów Krakowa, by przenieść się w świat średniowiecznego miasta i poczuć jego niepowtarzalną atmosferę. Dzieci chętnie ważyły się się na starej wadze towarowej, przy okazji poznając dawne jednostki: kamienie, cetnary, łuty, funty. Z dużym zainteresowaniem przyglądały się wczesnośredniowiecznemu cmentarzowi, który służył mieszkańcom od X i poprzez XI wiek. Uważnie oglądały przedmioty codziennego użytku, m.in. buty, rękawice, grzebienie, wyroby złotnicze.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Uwagę uczniów skupiły przed wszystkim dzieła jednego z najwyżej cenionych malarzy w historii sztuki polskiej- Jana Matejki. Bacznie przyglądały się imponującym dziełom. „Hołd pruski”, „Wernyhora”, „Kościuszko pod Racławicami” to obrazy, o których niewątpliwie jeszcze usłyszą na lekcjach plastyki.
Kraków to wyjątkowe miasto o niepowtarzalnej atmosferze, której dzieci niewątpliwie doświadczyły, spacerując urokliwymi uliczkami dawnej stolicy. Nie dziwi więc fakt, że nikomu nie chciało się opuszczać tego niezwykłego miejsca.