• Spotkanie online z naszymi czeskimi partnerami

• We wtorek, 30 kwietnia, odbyło się spotkanie online z uczniami ze szkoły w  Kamienicky Senov w Czechach. Spotkanie to było częścią realizacji projektu Erasmus + „DziałajMy razem” i miało na celu zapoznanie uczniów z obydwu szkół przed ich mobilnością, a także doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Pięć uczennic z klasy 6 i 7 powiedziało kilka słów o sobie oraz wyświetliło prezentacje o naszej szkole, Bestwince i regionie. Nasi czescy partnerzy również przedstawili uczestników swojego projektu, a także pokazali krótki film o swojej miejscowości i szkole. Dodatkowo przygotowali dla nas quiz o Czechach na platformie Kahoot.

Okazało się, że mamy ze sobą wiele wspólnego, a na miłej zabawie czas biegnie bardzo szybko. Pierwsze lody zostały przełamane! Nie możemy się już doczekać tygodniowej wizyty u naszych nowych przyjaciół w dniach 20-24 maja!

• „Budujemy społeczność włączającą” - projekt eTwinning w klasie 5b

• Od marca, w ramach zajęć rozwijających, klasa 5b realizuje kolejny projekt eTwinning - „Building Inclusive Communities”- „Budujemy społeczność włączającą”.

Głównym celem projektu jest podnoszenie świadomości i zrozumienia przeciwności, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami, a także zachęcenie wszystkich do podjęcia działań mających na celu włączenie takich osób w lokalną społeczność.

Mamy nadzieję, że poprzez projekt wzbudzimy kreatywność i chęć współpracy wśród uczniów z różnych krajów, rozwiniemy empatię, szacunek  i uprzejmość względem drugiego człowieka. Wraz z naszymi partnerami z Hiszpanii, Grecji i Turcji wykonaliśmy logo projektu, a także stworzyliśmy projekty symboli niepełnosprawności z materiałów z recyklingu.

Przed nami jeszcze spotkanie online, a także wspólne przygotowanie quizu.

• Dekoracja-na granatowym tle napis: 3 Maja Święto Konstytucji. Poniżej postacie dzieci z flagami.
          • Świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

• 29 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczysty apel przygotowali uczniowie klasy 4a wraz ze swoją wychowawczynią Panią Katarzyną Sieczkowską.

Uczniowie podkreślili, że Konstytucja była  pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) Ustawą Rządową. Dokument to dzieło Sejmu Wielkiego (1788-1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa. Co ważne, majowa Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa. Uczniowie przypomnieli atmosferę tamtych czasów a także okoliczności utworzenia Konstytucji.

O oprawę muzyczną akademii zadbała pani Anna Makuchowska. Dzieci odśpiewały pieśni patriotyczne z „Mazurkiem Dąbrowskiego” na czele oraz zagrały  na bum bum rurkach utwór „Witaj majowa jutrzenko”. Ponadto gościnnie wystąpiły uczennice klasy 5a.

Akademię zakończyła przemowa Pani Dyrektor, która podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości a także życzyła dobrego wypoczynku podczas długiego majowego weekendu.