Zapraszamy Państwa na pierwsze w tym roku szkolnym konsultacje, które będą odbywać się 12 października (środa) od godziny 17.00 do 18.00.
Na beskidzkich szlakach-Rajd "Brązowego Liścia"
XX Jubileuszowy Jesienny Powiatowy Rajd Brązowego Liścia już za nami. Wędrowaliśmy po złotym, malowniczym, beskidzkim szlaku. Na mecie w amfiteatrze w Jaworzu zjedliśmy ciepły posiłek i wzięliśmy udział w konkurencjach sportowych. Emocji i śmiechu nie brakowało, a słoneczna, ciepła pogoda, walory złotej jesieni przyniosły uczestnikom wiele radości. Dzieci i młodzież z niecierpliwością czekają na kolejny rajd!
Piątoklasiści w Krakowie
5 października uczniowie klasy piątej odwiedzili dawną stolicę Polski-Kraków. Wycieczka została w dużej części dofinansowana w ramach programu „Poznaj Polskę”. W skąpanym w promieniach jesiennego słońca Krakowie piątoklasiści spędzili cały dzień, w trakcie którego nie było czasu na nudę.
Wędrówkę po mieście dzieci rozpoczęły od odwiedzin słynnej Smoczej Jamy. Na wiślanym bulwarze przed rzeźbą smoka wysłuchały znanej legendy, którą opowiedziała im p. przewodnik. Następnie udały się do miejsca spoczynku polskich królów, bohaterów narodowych, wybitnych poetów i patrona Polski, św. Stanisława- Katedry na Wawelu. Duże wrażenie na dzieciach zrobił ołtarz, pod którego kopułą umieszczono srebrną trumnę z relikwiami męczennika. Zainteresował je również słynący cudami czarny krucyfiks, przed jakim modliła się w XIV w. królowa Jadwiga. Dzieci zobaczyły także sarkofagi polskich monarchów: Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, królowej Jadwigi i Władysława Warneńczyka. Przyjrzały się uważnie nazywanej „perłą renesansu na północ od Włoch” kaplicy Zygmuntowskiej, kaplicy Wazów i kaplicy Świętokrzyskiej. Uczniowie na pewno zapamiętają krypty królewskie, w których spoczywają m. in. szczątki bohaterów narodowych i poetów. O tych postaciach dzieci na pewno usłyszą na lekcjach historii i języka polskiego.
Ukoronowaniem wizyty w katedrze było wejście na wieżę Zygmuntowską z pięknym widokiem na okolicę. Piątoklasiści byli pod wrażeniem najsłynniejszego w Polsce dzwonu, nazwanego imieniem fundatora, króla Zygmunta I Starego. Z nadzieją dotykali serca dzwonu, ponieważ, wg legendy, kto tego dokona, będzie zawsze wracał do Krakowa. Następnie dzieci wraz z p. przewodnik przeszły na dziedziniec Zamku na Wawelu, by zobaczyć architekturę czasów renesansu- krużganki oraz arkadowe kolumny.
Potem uczestnicy wycieczki przespacerowali się najstarszą krakowską ulicą- ulicą Kanoniczą, przy której zachowało się wiele renesansowych i barkowych kamienic. Nie sposób było pominąć ulicy Grodzkiej, stanowiącej część Drogi Królewskiej, jaką przemierzali królowie polscy udający się na Wawel. Dzieci zatrzymały się przy Kościele św. Andrzeja Apostoła. Budynek pochodzi z czasów wczesnego państwa piastowskiego i jest najstarszą świątynią w Krakowie. Uczniowie zobaczyli również stojący tuż obok Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pani przewodnik podkreśliła, że to pierwsza budowla barokowa w Krakowie.
Kolejnym punktem wycieczki był Pałac Biskupi przy ul. Franciszkańskiej 3, w oknie którego ukazywał się Jan Paweł II podczas swoich wizyt w Polsce. Pani przewodnik zaprowadziła również dzieci do znajdującego się tuż obok Kościoła św. Franciszka z Asyżu, by pokazać im piękny witraż „Bóg Ojciec” wykonany wg projektu Stanisława Wyspiańskiego.
Piątoklasiści podczas wycieczki dowiedzieli się także, że Kraków to miasto, w jakim powstał pierwszy polski uniwersytet. Odwiedzili Collegium Maius- najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zobaczyli pochód postaci związanych z uniwersytetem, który przy melodii „Gaude amus igitur” wychodzi z wrót siedemnastowiecznego zegara. Przechodzili również koło Collegium Novum- obecnej siedziby władz rektorskich.
Z Dzielnicy Uniwersyteckiej dzieci udały się na Rynek Główny, w którego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki – kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa. Zeszły również do Podziemi Rynku- jednego z najnowszych i najnowocześniejszych muzeów Krakowa, by przenieść się w świat średniowiecznego miasta i poczuć jego niepowtarzalną atmosferę. Dzieci chętnie ważyły się się na starej wadze towarowej, przy okazji poznając dawne jednostki: kamienie, cetnary, łuty, funty. Z dużym zainteresowaniem przyglądały się wczesnośredniowiecznemu cmentarzowi, który służył mieszkańcom od X i poprzez XI wiek. Uważnie oglądały przedmioty codziennego użytku, m.in. buty, rękawice, grzebienie, wyroby złotnicze.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Uwagę uczniów skupiły przed wszystkim dzieła jednego z najwyżej cenionych malarzy w historii sztuki polskiej- Jana Matejki. Bacznie przyglądały się imponującym dziełom. „Hołd pruski”, „Wernyhora”, „Kościuszko pod Racławicami” to obrazy, o których niewątpliwie jeszcze usłyszą na lekcjach plastyki.
Kraków to wyjątkowe miasto o niepowtarzalnej atmosferze, której dzieci niewątpliwie doświadczyły, spacerując urokliwymi uliczkami dawnej stolicy. Nie dziwi więc fakt, że nikomu nie chciało się opuszczać tego niezwykłego miejsca.
7
Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę!
W naszej szkole jak co roku będzie organizowana zbiórka żołędzi i ziaren zbóż pod hasłem: „Pomoc dzieci w zimowym dokarmianiu zwierząt dziko żyjących”, organizowana przez Koło Łowieckie Bażant.Zebrane i zważone żołędzie oraz ziarna można będzie złożyć pod zadaszeniem na rowery w dniach 14-17 listopada. O ilości dostarczonych ziaren i żołędzi należy poinformować wychowawców lub nauczyciela biologii. Prosimy, aby nie przynosić kasztanów.
Dla osób, które zbiorą największą ilość żołędzi, przewidziane są atrakcyjne nagrody! Zachęcamy do udziału w akcji!
Wszystkiego najlepszego!
Wyniki wyborów SU
Lekcja w kinie
28 września 2022 r. uczniowie klas czwartych, piątej i szóstej uczestniczyli w multimedialnej lekcji połączonej z seansem filmowym. Zajęcia pt. Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych prowadzone przez aktora, Tomasza Korczyka odbyły się w czechowickim Multikinie.
Na początku dzieci dowiedziały się, czym są efekty specjalne i w jakich sytuacjach się je stosuje. W dalszej części zostały zapoznane z rodzajami efektów specjalnych, takimi jak: wymuszona perspektywa, miniatura i makieta, animatronika, bluescreen i greescreen oraz motion capture. Ponadto uczniowie zobaczyli zdjęcia z planów filmowych znanych produkcji, które odsłaniały kulisy powstawania słynnych ekranizacji.
Po części lekcyjnej nastąpiła projekcja filmu Tima Tragesera Wilczy gang, przy tworzeniu którego korzystano z efektów specjalnych. Historia opowiedziana w tym filmie dotyczy problemów związanych z odrzuceniem, innością i samotnością. W produkcji podjęto również wątek walki dobra ze złem.
Niewątpliwie udział w warsztatach przyczynił się do rozwinięcia kompetencji uczniów w zakresie edukacji medialnej.
Kącik historyczny Samorządu Uczniowskiego
Z okazji 90. rocznicy wizyty generała Józefa Hallera w Bestwinie, która miała miejsce 9 września 1932 roku, Samorząd Uczniowski włączył się w stworzenie w naszej szkole kącika historycznego na temat „Generał Józef Haller i jego powiązania z mieszkańcami gminy Bestwina”.
Przygotowanie tej historycznej wystawy jest efektem udziału w gminnym konkursie zorganizowanym dla samorządów szkolnych naszej gminy przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej z siedzibą w Bestwinie. Celem stworzenia kącika historycznego jest kształtowanie poczucia szacunku dla historii naszego regionu, świadomość dziedzictwa historycznego oraz wspieranie zainteresowań historycznych i regionalnych uczniów.
Pierwszym etapem wykonania naszej wystawy było pozyskanie materiałów historycznych m.in. od pani Doroty Surowiak- przewodniczącej TMZB, następnie przygotowanie napisu tytułowego, wydrukowanie i opisanie zdjęć, zalaminowanie wszystkich materiałów, wykonanie dekoracji i w efekcie stworzenie profesjonalnej historycznej wystawy.
Serdecznie dziękujemy uczniom klasy 5, 7, 6 oraz 8a i 8b, którzy licznie włączyli się w przygotowanie kącika historycznego i zapraszamy do obejrzenia wystawy znajdującej się w głównym holu szkoły.
Trzymamy też kciuki za naszą szkołę podczas ogłaszania werdyktu jurorów!
Warsztaty profilaktyczne
26 września br. uczniowie klas VII a, VIII a i VIII b brali udział w ciekawych zajęciach, które prowadziły Panie kurator, Barbara Krzepina i Agnieszka Białoń, pracujące na co dzień w Sądzie Rejonowym w Pszczynie. W swojej prezentacji „Nieletni – nie znaczy nieświadomy i nieodpowiedzialny” panie kurator poruszyły bardzo ważne tematy związane z odpowiedzialnością karną w świetle nowej ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. z 2022 r., poz. 1700). Warsztaty miały charakter działań profilaktycznych oraz edukacyjnych. Zostały bardzo dobrze przyjęte przez uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach i wykazywali duże zainteresowanie przedstawianym tematem.
Z całą pewnością liczne przykłady poparte doświadczeniem zawodowym i wieloletnią pracą z młodymi ludźmi będą prawdziwymi czynnikami chroniącymi młodzież naszej szkoły przed prawdopodobieństwem wystąpienia problemów z prawem.
Więcej o nowych zmianach w przepisach: https://www.ore.edu.pl/2022/09/nowe-zmiany-w-przepisach-prawa-w-zakresie-resocjalizacji-nieletnich-ustawa-o-wspieraniu-i-resocjalizacji-nieletnich-3/
Chemia nie musi być nudna!
22 września 2022 r. naszą szkołę odwiedził pan Damian Martyniak z Beskidzkiego Centrum Nauki "Naukotechnika". Zaproszony gość przeprowadził warsztaty z użyciem ciekłego azotu.
Pokaz pozwolił przybliżyć każdemu magię i tajemnice niskich temperatur. Ciekły azot, którego temperatura wynosi -197 C pozwala odczuć granicę zimna w okolicy temperatury zera krytycznego. Wykonywane doświadczenia wizualnie wyglądały bardzo efektownie. Powstawało sporo dymu, dużo wybuchów, które były następstwem wysokiej rozprężności ciekłego azotu.
Uczniowie zdobyli podstawową wiedzą na temat najniższej temperatury we wszechświecie, skali Celsjusza i Kelvina oraz przypomnieli sobie skład atmosfery.
Europejski Dzień bez Samochodu w naszej szkole
22 września 2022 r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w Europejskim Dniu bez Samochodu. Akcja ta ma charakter proekologiczny. Jej celem jest zmniejszenie ilości spalin wytwarzanych przez auta. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele, którzy przyjechali tego dnia do szkoły rowerem, otrzymali odblask. Zaproszeni policjanci wręczali również naklejki oraz kodeksy ruchu drogowego.
Akcja „Krówka za złotówkę”
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince, poprzez organizowanie kiermaszów i kwest, aktywnie uczestniczą w ogólnopolskim programie „Pola Nadziei”. Przypomina on o osobach nieuleczalnie chorych, cierpiących w domach i hospicjach. Propaguje postawę otwartą na drugiego, zwłaszcza cierpiącego, człowieka. Symbolem akcji są żonkile.
W dniach 14-16 września 2022 r. jak co roku, uczniowie-wolontariusze przeprowadzili charytatywną sprzedaż słodyczy wśród rodziców i uczniów, pod hasłem „Krówka za złotówkę”. Dochód został przeznaczony na funkcjonowanie stacjonarnego hospicjum przy ul. Zdrojowej 10 w Bielsku-Białej.
Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!
Zbiórka makulatury
Zachęcamy do udziału w zbiórce makulatury, która zostanie zorganizowana w naszej szkole 26 i 27 września. Zważoną makulaturę prosimy zostawiać w kontenerze, który będzie podstawiony w pobliżu bocznego wejścia do szkoły (od strony zachodniej).
Uczniowie, którzy włączą się do akcji, są proszeni o przekazanie tej informacji wychowawcy klasy w celu odnotowania udziału w zbiórce w dzienniku elektronicznym.
Witaj, szkoło!- rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
W czwartek, 1 września nasza społeczność zainaugurowała nowy rok szkolny. Cieszyliśmy się z możliwości wspólnego spotkania w sali gimnastycznej, z którego przez ostatnie dwa lata, z powodu sytuacji epidemicznej, musieliśmy rezygnować. Na początku uroczystości p. dyrektor dr Renata Cichowska-Gaździak serdecznie powitała wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do 36 pierwszoklasistów, którzy rozpoczęli edukację w naszej placówce. Następnie przedstawiła pedagogów, omówiła kalendarz roku szkolnego oraz przypomniała zasady bezpieczeństwa obowiązujące na terenie szkoły. Na koniec życzyła wszystkim samych dobrych ocen i wielu sukcesów.
Podziękowania dla ZHR Czechowice
Serdecznie dziękujemy harcerzom ZHR Czechowice, którzy, w ramach działalności HOPR Okręg Górnośląski, profesjonalnie przeprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej dla nauczycieli i pracowników obsługi. Nasi goście nie poprzestali tylko na przekazaniu teorii. Przygotowali scenki, dzięki którym nabyta wiedza mogła zostać zastosowana w konkretnych sytuacjach. Nie zabrakło również ćwiczeń z RKO przeprowadzonych na fantomach z wykorzystaniem defibrylatorów AED.
Bezpieczne wakacje
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęło się od wystąpienia Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich zgromadzonych i dokonała podsumowania roku szkolnego.
Drugą część uroczystości uświetnili uczniowie klas siódmych. Słowem, piosenką oraz tańcem oficjalnie pożegnali się z Dyrekcją, nauczycielami, pracownikami, młodszymi kolegami i koleżankami ze szkoły.
Pożegnaliśmy również Panią Krystynę Biłka, która przeszła na zasłużoną emeryturę. Klasy trzecie przygotowały specjalnie dla niej program artystyczny – niespodziankę. Nie obyło się bez łez wzruszenia!
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie