W ramach projektu „Poznaj Polskę” uczniowie klas ósmych wyjechali na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Tyńca. Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie zabytków i historii Krakowa.
Naszą podróż rozpoczęliśmy z przewodnikiem od zwiedzania Tyńca, gdzie znajduje się opactwo benedyktynów. Mogliśmy poznać życie dawnych i współczesnych mnichów. Na dziedzińcu zobaczyliśmy śliczną, drewnianą altanę będącą ochroną dla studni. Zwiedziliśmy piękny kościół św. Piotra i Pawła, a w nim zobaczyliśmy obraz, na którym święci oddają cześć Trójcy Świętej.
Kolejnym punktem był Krakowski Salon Ekonomiczny NBP. Poznaliśmy historię pieniądza na ziemiach polskich oraz dowiedzieliśmy się o funkcji Narodowego Banku Polskiego jako centralnego banku państwa. Mieliśmy okazję dotknąć prawdziwej sztaby złota oraz zobaczyć przepiękne monety i banknoty.
Po tej lekcji historii przyszedł czas na pamiątki. Pod wieczór udaliśmy się do hotelu, gdzie czekała na nas ciepła kolacja.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Podziemi Rynku. Jest to swoisty, niezwykły rezerwat reliktów najstarszych budowli świeckich, kamiennych dróg, drewnianych krawężników, wodociągów i murów miejskich w Krakowie. Na wystawach podziemnej trasy zgromadzono też liczne eksponaty związane z kupiectwem i mieszczaństwem.
Następnie udaliśmy się do Sukiennic, gdzie w przeszłości znajdowały się składy materiałów, najczęściej z wyrobami z tkaniny. Później podeszliśmy pod Bramę Floriańską, która nabrała symbolicznego znaczenia reprezentacyjnej bramy wjazdowej do miasta na Drodze Królewskiej. Tuż za bramą zobaczyliśmy Barbakan, stanowiący jeden z najważniejszych symboli miasta. Budowla pełniła funkcję obronną.
Ważnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Kościele Mariackim, gdzie znajduje się przepiękny ołtarz Wita Stwosza.
Spacerem przeszliśmy do Collegium Maius – najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, wspaniałego przykładu architektury gotyckiej. Mieści się w nim muzeum historii uczelni.
Wędrując w stronę Wawelu, zatrzymaliśmy się przy ul. Franciszkańskiej, która jest związana z postacią Jana Pawła II, gdyż znajduje się tam znane Papieskie Okno. Weszliśmy również do pobliskiej Bazyliki Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy piękne witraże Wyspiańskiego.
Kolejnym punktem był Wawel, który każdy z nas chciał zobaczyć. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Katedry Wawelskiej – miejsca koronacji królów Polski, krypty, gdzie pochowano wielu władców i bohaterów narodowych. Mieliśmy okazję obejrzeć dzwon Zygmunta i posłuchać historii związanej z tym obiektem. Każdy z nas chciał dotknąć serca dzwonu. Potem Drogą Królewską udaliśmy się na Rynek Główny.
Po tak intensywnym zwiedzaniu z apetytem zjedliśmy pyszny obiad w restauracji, po czym udaliśmy się w kierunku Bestwinki.
Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych!