Wszystkiego najlepszego
Mamy nowy Samorząd Uczniowski
24 września br. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Jedna ze szkolnych klas została zamieniona w lokal wyborczy, w którym najstarsi uczniowie naszej szkoły, z klasy ósmej, mogli oddać swoje głosy na nowego przewodniczącego bądź przewodniczącą samorządu. Głosowanie odbyło się według zasad, jakie obowiązują podczas oficjalnych wyborów samorządowych. Każdy uczeń przed oddaniem swojego głosu, był proszony o okazanie dokumentu tożsamości oraz o podpisanie się na liście wyborczej.
Podobnie jak w roku ubiegłym przewodniczącą SU została Natalia Mynarska, a jej zastępcami- Arkadiusz Kędzior oraz Marcel Kędzior. Co ciekawe, chłopcy otrzymali taką samą liczbę głosów.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy również wszystkim, którzy zgłosili swoje kandydatury oraz przygotowali plakaty wyborcze.
Siódmoklasiści na tropie czarnych dziur
24 września uczniowie klasy siódmej udali się na wycieczkę do Centrum Edukacji Kosmicznej AstroLab w Czernicy k/Rybnika. Wizyta w AstroLabie obejmowała dwugodzinne warsztaty edukacyjne z astronomii, a dokładniej dotyczyła czarnej dziury.
Podczas zajęć prowadzący poruszył temat czasoprzestrzeni i grawitacji. Ponadto młodzież miała niecodzienną okazję sterować łazikiem planetarnym. Dodatkowo uczniowie zapoznali się z budową i działaniem teleskopu astronomicznego oraz obserwowali wybuchy na Słońcu. Ta niezwykła lekcja fizyki i geografii dostarczyła siódmoklasistom wielu wrażeń i poszerzyła ich wiedzę na temat Kosmosu.
Następnie uczniowie udali się do pobliskiej Kopalni Ignacy w Rybniku. To niezwykłe miejsce przybliżyło im z kolei historię górnictwa. Młodzież odwiedziła również Szyb Głowacki, gdzie zobaczyła starą (bo z 1900 r.) wyciągową maszynę parową. Zwiedzanie tego szybu łączyło się ze spacerem na wysoką wieżę ciśnień. Na jej szczycie przygotowano punkt widokowy z imponującą panoramą okolicy.
Podczas wizyty na terenie Kopalni Ignacy siódmoklasiści nie tylko podziwiali zabytki, ale brali czynny udział w interaktywnych doświadczeniach w Małym Centrum Nauki SOWA. Każda chwila spędzona w tym miejscu stała się okazją do nauki poprzez działanie. Zagadki naukowe były elementem wyzwania, inspirowały do logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. To była naprawdę udana wycieczka!
5
Wycieczka uczniów klas trzecich na Kozią Górę
W słoneczny poniedziałek, 23 września, uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce na Kozią Górę, która obok Szyndzielni i Klimczoka, jest jednym z najbardziej popularnych szczytów w północnej części Beskidu Śląskiego.
Trasa na Kozią Górę wiodła z bielskich Błoni szlakiem zielonym wzdłuż dawnych torów saneczkowych. Trzecioklasiści podążali jednocześnie ekologiczną ścieżką edukacyjną. Dzięki temu zdobyli wiele ciekawych informacji, między innymi o piętrach roślin, zmianach klimatu, a także o spotykanych na tym terenie roślinach i zwierzętach.
Po dotarciu na szczyt, uczniowie chwilę odpoczęli, a potem aktywnie spędzali czas na placu zabaw, który znajdował się obok dawnego schroniska Stefanka. Kolejnym punktem wycieczki było wspólne pieczenie i jedzenie kiełbasek. Niedługo po posiłku trzecioklasiści zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie i ruszyli w drogę powrotną. Zatrzymali się jeszcze na terenach rekreacyjnych „Błonia”, gdzie korzystali z różnych atrakcji, m.in. tyrolki, huśtawek i karuzeli.
Uczniowie byli trochę zmęczeni, ale z wycieczki wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
3
Dzień Kropki w naszej szkole
Wszystko zaczęło się od historyjki pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Opowieść przyczyniła się do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w 196 krajach. Bohaterką tego opowiadania jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki, poznała oraz uwierzyła w swój talent i możliwości. Nie bez powodu zatem Dzień Kropki stał się świętem kreatywności, odwagi i wiary w siebie.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki uczniowie klas młodszych wykonywali różne zadania, a także stali się poszukiwaczami kolorowych kropek. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wykonano również zdjęcie w fotoramce.
Dziękujemy!
Kursy nauczycieli w ramach programu Erasmus+
W ramach programu Erasmus+ „KA122-SCH – Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej” nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w różnych kursach doskonalących.
W czerwcu 2024 roku sześciu nauczycieli wyjechało na Teneryfę, z których trzech uczestniczyło w kursie „Edukacja wielokulturowa i międzykulturowa”. Szkolenie w środowisku międzynarodowym pozwoliło na wzbogacenie doświadczenia i kompetencji w zakresie nowoczesnych rozwiązań, poszerzyło umiejętności językowe, było okazją do nawiązania współpracy z nauczycielami innych krajów oraz do dzielenia się dobrymi praktykami. Podczas warsztatów pedagodzy pracowali nad technikami tworzenia dobrej atmosfery w klasie, przeprowadzali ćwiczenia wykorzystujące dramę do budowania zaufania w zespole, ćwiczyli aktywne słuchanie.
Ponadto poznali również metody wspierania kreatywności uczniów oraz sposoby aktywnego, różnorodnego i ciekawego nauczania. Wiele miejsca poświęcono również promowaniu edukacji międzykulturowej i wartościom takim jak równość, solidarność, sprawiedliwość społeczna, pokój i poszanowanie różnorodności kulturowej.
Pozostali uczestnicy wyjazdu na Teneryfę uczestniczyli w kursie „ Zielona przyszłość”. Podczas szkolenia zdobywali wiedzę na temat charakterystyki oraz pracy z uczniami z pokolenia „Z”, dowiedzieli się, jak rozpoznać Greenwashing, czym jest Slow fashion i alternatywne praktyki konsumpcyjne. Uczestniczyli w dyskusjach na temat możliwości stworzenia „Zielonej szkoły” – miejsca, gdzie aktywność na świeżym powietrzu odgrywa pierwszoplanową rolę. W trakcie zajęć warsztatowych uczestnicy zapoznali się z aplikacją iNaturalist, która pozwoliła na poznawanie fauny i flory Teneryfy w sposób interaktywny. Kurs nie tylko dostarczył doświadczeń i kompetencji w zakresie nowoczesnych rozwiązań, ale także poszerzył wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych oraz sposobów podejścia do nich w klasie. Z pewnością szkolenia przyczyniły się do poznania walorów turystycznych, kulturowych i przyrodniczych Teneryfy.
Jeden nauczyciel naszej szkoły pojechał do Austrii, by wziąć udział w kursie dotyczącym metody STEAM. Szkolenie to miało na celu rozwinięcie umiejętności w zakresie wdrażania innowacyjnych metod nauczania, integrujących nauki ścisłe, technologię, inżynierię, sztukę oraz matematykę w edukacji. Podczas kursu nauczyciel zdobył praktyczne doświadczenie w zakresie tworzenia interdyscyplinarnych projektów edukacyjnych, łączących nauki ścisłe, sztukę oraz technologię, co pozwala na angażowanie uczniów w aktywne i kreatywne działania edukacyjne. Ponadto poszerzył wiedzę na temat wykorzystania nowych technologii w nauczaniu, co wzbogaca proces dydaktyczny oraz motywuje uczniów do twórczego myślenia.
Poza tym poznał metody łączenia sztuki z naukami ścisłymi, co z kolei rozwija wyobraźnię uczniów i uświadamia im, że te dwa pozornie odrębne światy mogą ze sobą współpracować. Niewątpliwie, sztuka w połączeniu z technologią i nauką tworzy nowe możliwości dla edukacji.
Wdrażanie metody STEAM w nauczaniu przynosi wiele korzyści uczniom, umożliwiając im rozwijanie zarówno umiejętności technicznych, jak i kompetencji miękkich. STEAM uczy pracy zespołowej, krytycznego myślenia oraz twórczego podejścia do problemów. Uczniowie mają możliwość rozwiązywania rzeczywistych problemów poprzez projektowanie, budowanie i testowanie swoich pomysłów, co pobudza ich kreatywność i zaangażowanie.
Kolejna grupa nauczycieli odwiedziła Cypr. Część z nich uczestniczyła w trzydziestogodzinnym kursie „Differentiated Instruction for Special Education Students: strengthening instruction in enclusive classrooms”. W szkołach nie brakuje dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dlatego też umiejętności zdobyte podczas szkolenia okazały się nie do przecenienia. Pedagodzy poznali sposoby tworzenia odpowiednich warunków, zapewniających kształcenie wszystkim uczniom, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci borykających się z różnymi dysfunkcjami. Zaznajomili się z technikami modyfikowania ćwiczeń w taki sposób, aby każde dziecko mogło im podołać. Poza tym nauczyli się stosować, popularną głównie w amerykańskich szkołach, metodę EFT (Emotional FreedomTechniques- Technika Emocjonalnej Wolności), która nie tylko obniża stres i redukuje jego objawy, ale i może służyć do budowania poczucia własnej wartości, co jest niezwykle ważne w wypadku dzieci z SPE. Podobne działanie może przynieść także prowadzenie dziennika pozytywnego myślenia, co nauczyciele mieli okazję sami wypróbować na sobie. Bez wątpienia, szkolenie na Cyprze było bardzo wartościowe. Przede wszystkim zajęcia skłoniły nas do głębokich przemyśleń a dyskusje na temat edukacji często prowadzone były długo poza godzinami kursu.
Drugie szkolenie, odbywające się na Cyprze, było poświęcone sztuce i środowisku („Art and Environment”). W trakcie zajęć nauczyciele odwiedzili góry Troodos, gdzie mieli okazję wziąć udział w podchodach, sprzyjających integracji grupy. Pojechali również do biofarmy, w której wytwarza się słynny cypryjski ser halloumi. Do produkcji tego przysmaku gospodarze używają tylko ekologicznych produktów. Podczas warsztatów uczestniczy projektowali mandale, lepili z gliny przedmioty związane z przyrodą oraz wykonywali łapacze snów z wykorzystaniem naturalnych elementów typu kamyki, piórka, muszelki. Nauczyciele w trakcie kursu poznali praktyczne sposoby połączenia sztuki z zagadnieniami dotyczącymi środowiska, które z całą pewnością zastosują w swojej praktyce pedagogicznej. Ponadto doskonalili umiejętności językowe oraz wymienili się doświadczeniami z uczestnikami programu z innych krajów.
Niewątpliwie program Erasmus+ stwarza wyjątkowe możliwości wprowadzania nowoczesnych metod nauczania oraz podnoszenia jakości edukacji w szkołach. Dzięki takim inicjatywom nauczyciele mogą wzbogacać swoje kompetencje i wdrażać innowacyjne rozwiązania na rzecz rozwoju uczniów.
2
Zbiórka makulatury
Zachęcamy do udziału w zbiórce makulatury, która zostanie zorganizowana w naszej szkole 17 września. Zważoną makulaturę (w paczkach maksymalnie 15 kg) prosimy zostawiać w pobliżu bocznego wejścia do szkoły (od strony zachodniej).
Uczniowie, którzy włączą się do akcji, są proszeni o przekazanie tej informacji wychowawcy klasy w celu odnotowania udziału w zbiórce w dzienniku elektronicznym.
Sukces Amelii
Rok szkolny ledwo się rozpoczął, a my już możemy pochwalić się pierwszymi sukcesami! Z wielką radością i dumą informujemy, że uczennica klasy siódmej, Amelia Jonkisz, została laureatką wojewódzkiego etapu V Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy.”
Zadaniem uczestnika konkursu było ułożenie rymowanki popularyzującej zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz wiedzę o zagrożeniach wypadkowych. Ponadto w wierszyku miały znaleźć się konkretne słowa, wskazane prze organizatora.
Amelii gratulujemy wygranej i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach😊
Krajowa Odznaka Jakości eTwinning dla naszej szkoły
Wspaniała wiadomość dla uczniów klasy 2a oraz dla nauczyciela koordynującego projekt p. Magdaleny Kraus, którzy od października do czerwca 2024 r. pracowali nad projektem „Exploring the flavors of health”. Nasza szkoła otrzymała Krajową Odznakę Jakości (KOJ) przyznawaną corocznie przez Krajowe Biuro eTwinning najciekawszym projektom, wykorzystującym innowacyjne i kreatywne metody pracy z uczniem oraz działania interdyscyplinarne zintegrowane z programem nauczania, w jakich widoczna jest międzynarodowa współpraca szkół partnerskich w postaci rezultatów, czyli wspólnie wypracowanych zadań z wykorzystaniem technologii TIK.
Krajowa Odznaka Jakości (KOJ) jest wyróżnieniem dla nauczycieli i szkół, których działania w ramach programu eTwinning reprezentują wysoki poziom. Dla szkoły to publiczna potwierdzenie zaangażowania i dążenia do wysokich standardów nauczania oraz otwartości na europejską współpracę, dla ucznia- zwiększenie motywacji do poszukiwań i aktywnego zdobywania wiedzy, a dla nauczyciela- uznanie jego pracy.
Projekt „Exploring the flavors of health” miał na celu edukację w zakresie prawidłowego odżywiania, prowadzenia zdrowego stylu życia i ekologii. Drugoklasiści poznawali różnorodne smaki wartościowych produktów, ucząc się jednocześnie o ich pozytywnym wpływie na zdrowie. Dzięki rozmaitym i atrakcyjnym dla uczniów aktywnościom, dzieci zdobywały wiedzę na temat zdrowego stylu życia i korzyści płynących z właściwego odżywiania. Uczyły się, jak wybierać wartościowe produkty oraz przygotowywać zbilansowane posiłki. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto dbać o zrównoważoną dietę. Projekt promował współpracę międzynarodową, umożliwiając wymianę doświadczeń i pomysłów z partnerami z innych krajów (Grecja, Bułgaria, Chorwacja, Rumunia). Należy podkreślić, że podejście multidyscyplinarne pozwoliło na płynne łączenie różnych tematów i umiejętności, co przyczyniło się do holistycznego rozwoju uczniów. Dzięki projektowi dzieci rozwijały kluczowe kompetencje, takie jak umiejętności społeczne, kreatywność, świadomość zdrowotną i ekologiczną oraz podstawowe kompetencje cyfrowe i językowe. Projekt był niewątpliwie inspiracją do podejmowania zdrowych wyborów u dzieci na co dzień, budując wśród nich świadomość odpowiedzialności za swoje zdrowie i otaczający świat.
Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy za współpracę i gratulujemy!
Witaj, szkoło!
Nietypowo, bo 2 września, nasza społeczność zainaugurowała nowy rok szkolny. Wszyscy cieszyli się ze spotkania po ponad dwumiesięcznej przerwie.
Na początku uroczystości p. dyrektor dr Renata Cichowska-Gaździak serdecznie powitała wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do 41 pierwszoklasistów, którzy rozpoczęli edukację w naszej placówce. Następnie przedstawiła pedagogów i życzyła wszystkim samych dobrych ocen i wielu sukcesów. Przed nami dziesięć miesięcy wytężonej pracy! Powodzenia!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie