• Uczniowie klasy 7 wraz z nauczycielem stoją na tle ściany w teatrze
          • Wyjazd siódmoklasistów do teatru

          • 25 kwietnia br.  uczniowie klasy 7  w ramach lekcji języka polskiego odwiedzili  Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

            Młodzież miała wielką przyjemność obejrzeć  inscenizację „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w reżyserii Pawła Aignera, a dokładnie ballady: „Pani Twardowka”, „To lubię”, „Rybka” „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Lilije”, „Rękawiczka” czy  „Czaty”. Przesłaniem  spektaklu trwającego 80 minut była ponadczasowa sentencja Miej serce i patrzaj w serce. Tym razem na scenie nie występowały lalki, tylko żywi aktorzy.

            Twórcy  widowiska odeszli od pełnego patosu sposobu odczytania słów wieszcza i postanowili ukazać je przez pryzmat współczesności (z dystansem i poczuciem humoru). Atmosferę spektaklu tworzy więc nowoczesna muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby przedstawienia przez Piotra Klimka, przy której aktorzy poruszają się niczym tancerze z teledysków.

            Najmocniejszym akcentem widowiska jest  oryginalne musicalowe wykonanie ,,Świtezianki” i ekran multimedialny, na którym ukazują się obrazki z dzieciństwa, co można odczytać jako nawiązanie do poetyckich opowieści romantycznych wieszczów.

            Poza tym uwagę widza przykuwają nawiązujące do epoki i  pełne przepychu kostiumy autorstwa Zofii de Ines oraz rewelacyjna gra aktorska.

            Niewątpliwie ten niesamowity spektakl jest godny polecenia, dowodzi bowiem, że utwory A. Mickiewicza wcale nie muszą być nudne dla młodzieży.

        • Dwie uczennice z puszką w ręku oznaczoną symbolami akcji Pola Nadziei, stoją na schodach przed wejściem do kościoła w Bestwince. W tle, za ogrodzeniem kościelnym, widać sąsiadujące domy mieszkańców.
          • Pomagamy hospicjum w Bielsku-Białej

          • 21 kwietnia 2024 r. uczniowie-wolontariusze przeprowadzili, jak co roku, kwestę przy kościele parafialnym w Bestwince. Zebrane pieniądze zostały przekazane na konto Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które doposaża i utrzymuje Hospicjum im. Jana Pawła II przy ul. Zdrojowej 10 w Bielsku-Białej. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!

             

        • Dziesięcioro uczniów zbiera śmieci przy drodze. W tle budynki mieszkalne.
          • Światowy Dzień Ziemi w naszej szkole

          • W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, świętowaliśmy Dzień Ziemi na różne sposoby.

            Już na kilka dni przed 22 kwietnia wchodząc do szkoły, nie można było nie zauważyć wiszących modeli naszej planety, które, w ramach zajęć rozwijających z przyrody, wykonali uczniowie klasy czwartej. Do stworzenia kuli ziemskiej dzieci wykorzystały niebieskie balony. Korzystając z globusów i atlasów, za pomocą flamastrów odwzorowały kształty kontynentów. Niewątpliwie niecodzienna dekoracja przypominała wszystkim o konieczności dbania o naszą błękitną planetę.

            Kolejną akcją było sprzątnie okolicy, w której wzięli udział zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie. Dzieci z klas 1-3 wraz z wychowawcami porządkowały teren już 19 kwietnia. Ich starsi koledzy wraz z nauczycielami, dyrekcją i rodzicami uczestniczyli w sobotnim sprzątaniu naszej miejscowości.  Do akcji przyłączyli się również: OSP wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, przedstawiciele Rady Sołectwa Bestwinka, Koło Gospodyń Wiejskich. Dzięki ich działaniom przydroża oraz okoliczne zagajniki zostały oczyszczone ze śmieci. Po zakończeniu sprzątania naszej miejscowości przy OSP w Bestwince odbyła się wspólna biesiada.

            Ponadto zorganizowano szkolny konkurs recytatorski „Zagłębieni w przyrodzie”, którego celem było m. in. propagowanie szacunku dla przyrody. Okazało się, że natura była źródłem inspiracji dla wielu twórców, m. in. D. Wawiłow, J. Brzechwy, M. Konopnickiej, J. Czechowicza. Dodatkowo uczniowie spróbowali swoich sił w twórczej aktywności w zakresie tematyki przyrodniczej, tworząc kartkę dla Ziemi z rymowanymi życzeniami w ramach szkolnego konkursu plastyczno-literackiego. Przy tej okazji ujawniło się kilka talentów!

            W Światowym Dniu Ziemi w naszej szkole zrobiło się zielono, a to za sprawą akcji zorganizowanej przez SU, która polegała na założeniu przynajmniej jednego elementu garderoby  w tym kolorze. Zarówno starsi, jaki i młodsi podkreślili w ten prosty sposób, że dobro naszej planety leży im na sercu.

            Z całą pewnością wszystkie inicjatywy, w których uczestniczyli uczniowie, uczą odpowiedzialności za naszą planetę. Warto pamiętać o słowach  A. de Saint-Exupéry’ego: „Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.

        • Uczniowie siedzą przy stolikach i kolorują.
          • Światowy Dzień Wody w naszej szkole

          • 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym roku nasza szkoła również celebrowała to święto. Uczniowie wzięli udział w zajęciach na temat dostępu do wody oraz sposobów jej pozyskiwania. W trakcie lekcji o wirtualnej wodzie dowiedzieli się, ile wody potrzeba do wyprodukowania ubrań, butów, burgera czy komputera. Poruszono również temat ilości wody w naszych posiłkach. Ponadto klasy rozwiązywały quizy dotyczące wody występującej wokół nas. Przyprowadzono również doświadczenia z wykorzystaniem cieczy.

            Dzięki udziale w tej akcji uczniowie uświadomili sobie, że nie wszyscy ludzie na świecie mają dostęp do bezpiecznej wody pitnej i że jej zasoby są ograniczone. Oszczędzanie wody to tylko jedno z globalnych wyzwań wodnych.

        • Na łące siedzi króliczek. Przed nim leżą kolorowe pisanki.
          • Święta tuż, tuż...

          • Drodzy Rodzice i Uczniowie, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Wam pogody ducha, niegasnącej nadziei, ciepła i otuchy płynącej od bliskich. Radosnych Świąt!

        • Uczniowie klasy 8 i 7 siedzą w sali kinowej podczas projekcji filmu
          • Wyjazd do kina na film „Cudowny chłopak. Biały ptak”

          • 21 marca uczniowie klasy 7 i 8 mieli przyjemność obejrzeć w czechowickim Multikinie  poruszający film „Cudowny chłopak. Biały ptak”. Seans poprzedziła 15-minutowa  wideoprelekcja edukacyjna dotycząca tematyki filmu.

            Nowe dzieło Marca Forstera, oparte na powieści R. J. Palacio, jest kontynuacją nakręconego w 2017 roku filmu „Cudowny chłopak” i  niesie ten sam pełen empatii przekaz, co pierwsza część. Przedstawiona historia zwraca widzowi uwagę na to, jak wielkie znaczenie ma wrażliwość wobec słabszych i reagowanie na krzywdę innych, przypomina też, że dobro trzeba czynić zawsze, nawet w czasach, kiedy można za to zapłacić najwyższą cenę.

            W filmie zostało poruszonych wiele tematów, np. prześladowanie i zastraszanie w szkole, akceptowanie inności, w tym niepełnosprawności, zagłada Żydów podczas II wojny światowej czy okupacja nazistowska w Europie. Dzieło dotyka też takich wartości, jak: honor, odwaga,  przyjaźń, miłość, asertywność czy umiejętność przeciwstawienia się grupie.

            „Nie bądź obojętny, reaguj na zło”- to główne przesłanie filmu, który uświadamia odbiorcy, w jaki sposób pozornie błahe przyzwolenie na wyśmianie kolegi może urosnąć do przyzwolenia na niewybaczalne zbrodnie.

            Po obejrzanym seansie większość uczniów wychodziła z kina mocno poruszona, co niewątpliwie świadczy o wrażliwości naszej młodzieży i bardzo dojrzałym odbiorze ukazanych treści. Niewątpliwie warto było obejrzeć ten film!

        • W ławkach siedzą uczniowie. Przed nimi, na stolikach leżą makiety.
          • Z hobbitem przez Śródziemie

          • Przed uczniami klas szóstych postawiono nie lada wyzwanie, które polegało na stworzeniu makiety krainy, opisanej przez J. R. R. Tolkiena w „Hobbicie”. Zadanie to stanowiło podsumowanie pracy z lekturą na lekcjach języka polskiego.

            Największą popularnością cieszyło się urokliwe Bag End-miejsce zamieszkania Bilba Bagginsa. Niektórzy pokusili się o odtworzenie Mrocznej Puszczy, pełnej pająków i innych przerażających stworów. Uczniowie nie zapomnieli również o Samotnej Górze, której wnętrze skrywało skarby, pilnie strzeżone przez smoka. Jeden z szóstoklasistów skupił się na siedzibie nierozgarniętych, chociaż bardzo niebezpiecznych trolli.

            Uczniowie, wykonując makiety, korzystali z wielu materiałów, często ekologicznych typu: kamyki, szyszki, gałązki, wrzosy, mech. Oglądając prace szóstoklasistów, śmiało można stwierdzić, że ich wyobraźnia i kreatywność nie ma granic!

        • 4 zakładki z motywem lwa Aslana
          • Lekturowe zakładki do książek

          • W ramach lekcji jeżyka polskiego uczniowie klasy 5a wykonali zakładki do książek, które były inspirowane lekturą  C. S. Lewisa „ Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”.

            Celem  projektu było utrwalenie przez dzieci wiedzy zdobytej na temat lektury,  rozbudzanie wyobraźni, pasji czytelniczych, a także uczenie poszanowania książek.

            Mamy nadzieję, że pięknie wykonane zakładki umilą naszym uczniom kontakt z książkami i będą zachętą do czytania.

        • Ucznioiwe klasy piątej siedzą w sali kinowej.
          • „Czy social media mogą być toksyczne?”-lekcja w kinie

          • 13 marca 2024 r. czwartoklasiści, piątoklasiści i szóstoklasiści uczestniczyli w multimedialnej lekcji połączonej z seansem filmowym. Zajęcia pt. Czy social media mogą być toksyczne? odbyły się w czechowickim Multikinie.

            Na początku prowadzący zajęcia, p. Tomasz Korczyk, wyjaśnił znaczenie słowa „toksyczny”. Wytłumaczył, że szkodliwe mogą być nie tylko substancje, ale i relacje oraz zachowania. Należy ich unikać, bo nie wpływają one korzystnie na nasze funkcjonowanie.

            Później prezenter zwrócił uczniom uwagę, że również w internecie spotykamy się z niebezpiecznym zjawiskami. Należy do nich m.in. catfishing, polegający na podszywaniu się pod kogoś w sieci oraz hejt, czyli agresywne zachowania, których celem jest znieważenie drugiej osoby. Prelegent podkreślił również, że nie zawsze influencerzy wykorzystują swoją popularność do dobrych celów. Warto o tym pamiętać.

            Okazuje się, że na liście toksycznych zachowań znalazł się także multitasking, czyli wielozadaniowość. Prawdą jest, że wykonując kilka rzeczy w tym samym czasie, niczego nie robimy dobrze. Ponadto ciągłe korzystanie z internetu może również prowadzić do prokrastynacji, czyli do przekładania na później różnych rzeczy.

            Na koniec prowadzący omówił zjawisko tzw. bańki informacyjnej, z czym spotkamy się, korzystając z mediów społecznościowych. Otrzymujemy wówczas informacje, które zostały wyselekcjonowane na podstawie danych zgromadzonych na nasz temat.

            Warsztaty uzmysłowiły uczniom, że internet może być miejscem przyjaznym, tym niemniej warto znać zagrożenia, jakie ze sobą niesie, by się przed nimi uchronić.

            Po części lekcyjnej nastąpiła projekcja filmu „Dancing Queen”.

        • Na granatowym tle widnieją okładki wykonane przez uczniów.
          • W tajemniczym ogrodzie - projekt okładki

          • Jedną z lektur omawianych w klasie Vb jest powieść Frances Hodgson Burnett pt. „Tajemniczy ogród”.

            W ramach podsumowania cyklu zajęć poświęconych omówieniu książki uczniowie klasy Vb wykonali projekty okładki z elementami 3d. Prace poza tytułem oraz imieniem i nazwiskiem autorki zawierały mnóstwo szczegółów, świadczących o znajomości lektury. Nie zabrakło furtki prowadzącej do ogrodu, ulubionej ławeczki mamy Colina, postaci Mary oraz Dicka, a także pięknych kwiatów, drzew, krzewów, motyli oraz rudzika. Wszystkie projekty dowodzą, że uczniowie są niezwykle kreatywni.

            Okładki wykonane przez piątoklasistów można podziwiać w holu szkoły.

        • Nauczycielka siedzi na ławce z czworgiem dzieci. Uśmiecha się lekko. Pokazuje dzieciom obrazki w książce.
          • Konsultacje dla Rodziców

          • Zapraszamy Państwa na konsultacje, które będą odbywać się 13 marca (środa) od godziny 16.00 do 17.00. O godzinie 16.30 Rodzice uczniów klasy ósmej spotkają się z doradcą zawodowym.

        • Uczniowie klasy 7 siedzą na widowni w bibliotece,a przed nimi aktorka ubrana na czarno
          • Spektakl profilaktyczny „Ta ostatnia impreza"

          • 27 stycznia br. uczniowie klasy 7 obejrzeli w Bibliotece Publicznej w Bestwince spektakl profilaktyczny pt.  „Ta ostatnia impreza” w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa.

            Sztuka przedstawiała konsekwencje zażywania substancji psychoaktywnych przez młodych ludzi, którzy często są nieświadomi realnych zagrożeń, jakie niosą narkotyki dla ich zdrowia i psychiki. Główna bohaterka przedstawionej historii poniosła wysoką cenę za swoje nieodpowiedzialne zachowanie, stając się jednocześnie ofiarą i sprawcą nieszczęścia.

            Wierzymy, że spektakl poruszył młodzież oraz zachęcił do refleksji nad własnym postępowaniem i podejmowaniem mądrych decyzji.

        • Czworo dzieci siedzi w szkolnych ławkach.
          • Rekrutacja do klasy pierwszej

          • Szanowni Rodzice, prosimy o zapoznanie się z zasadami rekrutacji do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Z. Pietrzykowskiego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Bestwince na rok szkolny 2024/2025, które znajdują się w zakładce REKRUTACJA SP 2024/2025 oraz na drzwiach wejściowych budynku.

            Zgłoszenia (dla dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły) i wnioski (dla dzieci spoza obwodu szkoły) o przyjęcie dziecka do klasy I szkoły podstawowej oraz wzory załączników dostępne są na stronie internetowej placówki .

            Przyjmowanie zgłoszeń i wniosków o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej (tradycyjnie w formie papierowej) od 1 marca 2024 r. godz. 8.00 do 15 marca 2024 r. godz. 15.00 w sekretariacie szkoły.

        • Logo projektu
          • Pani Magdalena Kraus laureatką prestiżowego konkursu „Nasz projekt eTwinning 2024”

          • Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że Pani Magdalena Kraus - nauczycielka naszej szkoły, koordynatorka wyróżnionego projektu „Insects around us” realizowanego w roku szkolnym 2022/2023 w przedszkolu, została laureatką prestiżowego konkursu „Nasz projekt eTwinning 2024”. Lista laureatów dostępna jest na stronie: https://etwinning.pl/aktualnosci/laureaci-konkursu-nasz-projekt-etwinning-2024.

            Ogólnopolski konkurs „Nasz projekt eTwinning”, organizowany co roku przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, jest skierowany do nauczycieli wszystkich przedmiotów, dyrektorów, bibliotekarzy oraz innych pracowników pedagogicznych przedszkoli i szkół. Jego celem jest upowszechnienie najlepszych międzynarodowych projektów eTwinning, zrealizowanych z udziałem polskich nauczycieli – przedsięwzięć, które pomagają pozytywnie zmieniać polską i europejską edukację.

            Na podstawie informacji o projekcie i platformy TwinSpace projektu ocena merytoryczna była przeprowadzona w następujących kryteriach:

            • innowacja pedagogiczna i kreatywność (powiązanie celów i działań projektu z założoną tematyką; w jaki sposób aspekty projektu uznać można za innowacyjne i kreatywne w zakresie treści, celów, działań i metodologii, produktów końcowych, rozpowszechniania i publikacji);
            • integracja z obowiązującym programem nauczania;
            • współpraca szkół partnerskich – ocena współpracy międzynarodowej, (w jaki sposób nauczyciele i uczniowie ze szkół partnerskich komunikują i współpracują ze sobą w trakcie realizacji projektu i nie chodzi tu o wymianę wyników działań projektu, ale o aktywną współpracę);
            • kreatywne wykorzystanie technologii komunikacyjno-informacyjnych (działania projektu i zastosowane metody ich przeprowadzenia; czy korzystanie z TIK wyszło poza zwykłą wymianę e-maili; czy projekt kreatywnie wykorzystywał technologie komunikacyjno-informacyjne);
            • wypracowane rezultaty i ewaluacja projektu (czy projekt gwarantuje trwałość i możliwość dzielenia się jego wynikami z innymi; jakie są wyniki i korzyści projektu; ocena TwinSpace – logiczna, materiały natychmiast dostępne i widoczne).

            Klasyfikację miejsc poznamy podczas ceremonii wręczenia nagród (data i miejsce zostanie ogłoszone wkrótce). Ceremonia będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube eTwinning Polska oraz Facebook eTwinning, a opisy nagrodzonych projektów będą sukcesywnie publikowane w galerii „Ciekawe projekty” na stronie etwinning.pl.

            Serdecznie gratulujemy!

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bestwince, ul. Dworkowa 3
      • (32) 2149280, (32) 2157186
      • ul.Dworkowa 3 43-512 Bestwinka Poland
      • Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godz: 7.00 – 15.00
    • Logowanie