22 września 2022 r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w Europejskim Dniu bez Samochodu. Akcja ta ma charakter proekologiczny. Jej celem jest zmniejszenie ilości spalin wytwarzanych przez auta. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele, którzy przyjechali tego dnia do szkoły rowerem, otrzymali odblask. Zaproszeni policjanci wręczali również naklejki oraz kodeksy ruchu drogowego.
Akcja „Krówka za złotówkę”
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince, poprzez organizowanie kiermaszów i kwest, aktywnie uczestniczą w ogólnopolskim programie „Pola Nadziei”. Przypomina on o osobach nieuleczalnie chorych, cierpiących w domach i hospicjach. Propaguje postawę otwartą na drugiego, zwłaszcza cierpiącego, człowieka. Symbolem akcji są żonkile.
W dniach 14-16 września 2022 r. jak co roku, uczniowie-wolontariusze przeprowadzili charytatywną sprzedaż słodyczy wśród rodziców i uczniów, pod hasłem „Krówka za złotówkę”. Dochód został przeznaczony na funkcjonowanie stacjonarnego hospicjum przy ul. Zdrojowej 10 w Bielsku-Białej.
Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!
Zbiórka makulatury
Zachęcamy do udziału w zbiórce makulatury, która zostanie zorganizowana w naszej szkole 26 i 27 września. Zważoną makulaturę prosimy zostawiać w kontenerze, który będzie podstawiony w pobliżu bocznego wejścia do szkoły (od strony zachodniej).
Uczniowie, którzy włączą się do akcji, są proszeni o przekazanie tej informacji wychowawcy klasy w celu odnotowania udziału w zbiórce w dzienniku elektronicznym.
Witaj, szkoło!- rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
W czwartek, 1 września nasza społeczność zainaugurowała nowy rok szkolny. Cieszyliśmy się z możliwości wspólnego spotkania w sali gimnastycznej, z którego przez ostatnie dwa lata, z powodu sytuacji epidemicznej, musieliśmy rezygnować. Na początku uroczystości p. dyrektor dr Renata Cichowska-Gaździak serdecznie powitała wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do 36 pierwszoklasistów, którzy rozpoczęli edukację w naszej placówce. Następnie przedstawiła pedagogów, omówiła kalendarz roku szkolnego oraz przypomniała zasady bezpieczeństwa obowiązujące na terenie szkoły. Na koniec życzyła wszystkim samych dobrych ocen i wielu sukcesów.
Podziękowania dla ZHR Czechowice
Serdecznie dziękujemy harcerzom ZHR Czechowice, którzy, w ramach działalności HOPR Okręg Górnośląski, profesjonalnie przeprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej dla nauczycieli i pracowników obsługi. Nasi goście nie poprzestali tylko na przekazaniu teorii. Przygotowali scenki, dzięki którym nabyta wiedza mogła zostać zastosowana w konkretnych sytuacjach. Nie zabrakło również ćwiczeń z RKO przeprowadzonych na fantomach z wykorzystaniem defibrylatorów AED.
Bezpieczne wakacje
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęło się od wystąpienia Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich zgromadzonych i dokonała podsumowania roku szkolnego.
Drugą część uroczystości uświetnili uczniowie klas siódmych. Słowem, piosenką oraz tańcem oficjalnie pożegnali się z Dyrekcją, nauczycielami, pracownikami, młodszymi kolegami i koleżankami ze szkoły.
Pożegnaliśmy również Panią Krystynę Biłka, która przeszła na zasłużoną emeryturę. Klasy trzecie przygotowały specjalnie dla niej program artystyczny – niespodziankę. Nie obyło się bez łez wzruszenia!
„Szczęśliwej drogi, już czas”- pożegnanie absolwentów
23 czerwca 2021 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pożegnanie 41 uczniów klas ósmych. Wzorem lat ubiegłych (sprzed pandemii) spotkanie odbyło się z udziałem zaproszonych rodziców i gości.
Na początku p. dyrektor, R. Cichowska - Gaździak, omówiła wyniki klasyfikacji końcowej w poszczególnych klasach, przedstawiła uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki nauczania i odnieśli sukcesy w konkursach i zawodach sportowych. Odczytała także nazwiska absolwentów wyróżnionych wpisem do Złotej Księgi, a było ich niemało, bo aż 19 osób! Podziękowała również wszystkim Rodzicom, którzy aktywnie działali na rzecz szkoły. Ponadto do swoich podopiecznych zwróciły się wychowawczynie (p. Katarzyna Sieczkowska i p. Marta Kubiczek), które pogratulowały młodzieży sukcesów i ukończenia szkoły oraz pożyczyły pomyślności na kolejnym etapie życiowej drogi. Głos zabrała również przewodnicząca Rady Rodziców, p. Aneta Wróbel.
Następnie wystąpili ósmoklasiści. W bogatym programie artystycznym wyrazili wdzięczność zarówno rodzicom, jak i nauczycielom za trud włożony w ich wychowanie i edukację. Potem starszych kolegów na wesoło pożegnali siódmoklasiści. W formie krótkiego filmu podsumowali osiem lat, które absolwenci spędzili w naszej szkole. Na pamiątkę wręczyli im zabawne „listy gończe” i poduszeczki z przesłaniem na przyszłość.
4
Poznaj swoją miejscowość
21 czerwca 2022 roku uczniowie klas IV-VII brali udział w grze terenowej „Poznaj swoją miejscowość i żyj bezpiecznie”.
Najpierw każda drużyna otrzymała list powitalny oraz mapkę, na której zaznaczono poszczególne stacje. Wszystkie drużyny rozpoczynały grę w tym samym czasie z różnych punktów.
Zadania, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy gry, były różnorodne. Obejmowały konkurencje sportowe, quizy o tematyce historycznej, układanie puzzli, rozpoznawanie gatunków roślin, odgadywanie rebusów. Łączyła je tematyka, bo wszystkie zadania miały związek z Bestwinką i gminą Bestwina. Pozwoliły one dzieciom poszerzyć wiedzę na temat najbliższej okolicy.
Wszystkie drużyny ukończyły grę i w nagrodę otrzymały dyplomy i słodycze.
4
Podziękowania dla OSP Bestwinka i ZHR Czechowice
Serdecznie dziękujemy strażakom OSP Bestwinka i harcerzom ZHR Czechowice, którzy gościli u nas podczas Szkolnego Festiwalu Talentów.
Członkowie Pierwszej Czechowickiej Drużyny Harcerzy imienia majora Henryka Flamego wraz z Kadrą Zuchową Rycerzy Okrągłego Stołu zaznajomili uczniów z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się przede wszystkim, jak powinna być wyposażona dobra apteczka. Ponadto uczyły się prawidłowego wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej i ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Poza tym miały również okazję poznać zasady transportu rannego na noszach płachtowych. Nie zabrakło również wskazówek dotyczących zachowania w sytuacji, gdy ktoś się zakrztusi.
Z kolei nasi strażacy zaprezentowali uczniom samochód pożarniczy wraz z całym wyposażeniem oraz sprzęt gaśniczy. Chętni mogli nawet potrzymać węża strażackiego, z którego lała się woda jak podczas prawdziwej akcji ratunkowej.
Wyjazd uczniów klasy czwartej do Wieliczki
13 czerwca uczniowie klasy czwartej odwiedzili jedno z ciekawszych miejsc w Polsce- Kopalnię Soli „Wieliczka”, która w 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Do solnych podziemi dzieci zeszły Szybem I. Paderewskiego. Do pokonania miały 320 schodów. Na głębokości 135 metrów pod ziemią przewodnik przybliżył czwartoklasistom legendę, związaną z postacią św. Kingi, córką króla Węgier Beli IV Arpada, dzięki której odkryto w Wieliczce sól kamienną.
W trakcie zwiedzania uczestnicy wycieczki poznawali historię zabytku. Dowiedzieli się, że w kopalni jest aż 2391 komór i ponad 245 kilometrów chodników. Warto pamiętać, że pod Wieliczką jest 9 głównych poziomów, a najniżej z wydobyciem soli górnicy dotarli do głębokości 327 metrów. Dziś turyści zwiedzają tylko 2% podziemnych wyrobisk.
Ogromne wrażenie na dzieciach zrobiła Kaplica św. Kingi, która powstała w 1896 roku w miejscu wyeksploatowanej ogromnej bryły soli. Czwartoklasiści zwrócili uwagę na ołtarz, płaskorzeźby oraz jedyny na świecie solny pomnik przedstawiający papieża Jana Pawła II. Uczestników wycieczki zachwyciły również wykonane z soli kryształowe żyrandole.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Żup Krakowskich połączone z warsztatami „Bohaterowie wielickich podziemi”, którymi, jak się okazało w trakcie zajęć, byli zwykli górnicy, ponieważ to oni wykonywali bardzo ciężką pracę polegającą na wydobywaniu soli. Dzieci zostały podzielone na grupy i pod okiem pani przewodnik rozwiązywały zadania dotyczące pracy górników. Przy okazji zobaczyły ogromne, drewniane konstrukcje i maszyny, które pomagały przy wydobyciu białego złota (np. koło czerpakowe czy kieraty konne). Dowiedziały się, jak w dawnych czasach, kiedy nie było windy, górnicy zjeżdżali na dół i w jaki sposób pomagały ludziom zwierzęta.
Niewątpliwie, wyjazd do Wieliczki należy zaliczyć do bardzo udanych.
IX miejsce w kraju Bartosza Hoffmanna i Bartosza Magi
9 i 10 czerwca 2022 roku w Rawie Mazowieckiej w hali sportowej OSiR-u „Milenium” odbył się Finał Ogólnopolski Igrzysk Młodzieży Szkolnej Szkół Podstawowych w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców.
Wśród uczestników zawodów nie mogło zabraknąć mistrzów województwa śląskiego, czyli uczniów naszej szkoły, Bartosza Hoffmanna i Bartosza Magi. Już na wstępie okazało się, że łatwo nie będzie, gdyż wśród 17 zgłoszonych zespołów (mistrzów i wicemistrzów województw) nasza drużyna, na podstawie ogólnopolskiego rankingu PZTS, została rozstawiona z numerem 15. Uczestnicy zostali podzieli na cztery grupy, w których odbywała się rywalizacja systemem „każdy z każdym”.
W pierwszym pojedynku nasi reprezentanci musieli uznać wyższość zespołu SP nr 2 z Rawy Mazowieckiej, rozstawionego z numerem 2. Do kolejnego pojedynku z drużyną ze Świdwina (zachodniopomorskie) przystępowaliśmy z większymi nadziejami, jednak po zaciętej walce po raz drugi musieliśmy uznać klasę przeciwników. Trzeci pojedynek okazał się przełomowy, gdyż po ograniu zespołu z Lutyni (dolnośląskie), chłopcy wrócili na „ścieżkę zwycięzców”.
W kolejnych meczach nie dali szans na dobry wynik zespołom z Gwiździn (warmińsko - mazurskie), Zakliczyna (małopolskie) oraz Czchowa (małopolskie) i z podniesioną głową mogli odebrać dyplom za zajęcie IX miejsca w kraju. Gratulacje!
Podsumowanie konkursu "Hotel dla owadów"
Konkurs „Hotel dla owadów”, organizowany w naszej szkole, skierowany był do uczniów klas IV- VIII. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie i wykonanie domku dla pszczół oraz innych owadów zapylających.
Na konkurs wpłynęło 15 domków. Niewątpliwie uczniowie wykazali się kreatywnością i dużym wkładem pracy. Trzeba przyznać, że większość hoteli to prawdziwe arcydzieła.
Trudno było wyłonić zwycięzców. Pod uwagę brano funkcjonalność, estetykę i pomysłowość w doborze zastosowanych materiałów oraz ich bezpieczeństwo dla środowiska.
Wszystkie prace można zobaczyć w przyszkolnym ogrodzie. Gratulujemy pomysłów!
Wyniki Gminnego Konkursu Recytatorskiego
W piątek, 10.06.2022 r. w Szkole Podstawowej im. św. J. Kantego w Bestwinie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Wszystkie dzieci nasze są”, który został zorganizowany dla uczniów klas 1-3.
Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 2a, Przemysław Górywoda. Drugoklasista deklamował wiersz Aleksandra Fredry „ Małpa w kąpieli”.
Decyzją komisji Przemek, w swojej kategorii wiekowej, zajął I miejsce. Chłopiec w bardzo indywidualny i oryginalny sposób zaprezentował swoje umiejętności recytatorskie. Dodatkowym atutem była aranżacja, jaką przygotował. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Jak działa oczyszczalnia ścieków?
Z odpowiedzią na to pytanie doskonale poradzą sobie uczniowie klas ósmych, którzy to 10 czerwca udali się pieszo do oczyszczalni ścieków „KOMBEST” w Kaniowie. Młodzież miała okazję zapoznać się z mechaniczno-biologicznym procesem oczyszczania ścieków produkowanych przez mieszkańców gminy. W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili cały obiekt i zobaczyli, jak funkcjonuje oczyszczalnia.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie