• Tekstowa podstrona

        • wstecz

            

          Podsumowanie działań w ramach projektu „Erasmus +”

          Ma moje miejsce w gimnazjum” 2014/2016

           

           

          We wrześniu 2014 roku Gimnazjum w Bestwince rozpoczęło realizację wielostronnego projektu "Mam swoje miejsce w gimnazjum" w ramach unijnego programu "Erasmus+" partnerstwa strategiczne w latach 2014 – 2016. Projekt obejmuje współpracę ze szkołami  z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Rumunii, Grecji i Francji. Główne cele i zadania projektu skupiają się wokół wszelkiego rodzaju przeszkód, które mogą spowodować niepowodzenie szkolne, a nawet przedwczesne porzucenie obowiązku edukacji. Naszym priorytetem jest poprawa osiągnięć uczniów (w szczególności tych, którzy narażeni są na wykluczenie szkolne) oraz wspieranie integracji społecznej i dobrego samopoczucia w środowisku szkolnym.

          W ramach projektu odbyło się 7 spotkań międzynarodowych ( dwa we Francji, Włoszech, Rumunii, Portugalii, Grecji i Hiszpanii ), w których wzięło udział 3 nauczycieli z naszej szkoły. Pierwsze spotkanie miało na celu przypomnienie procedur administracyjnych i finansowych, ustalenie harmonogramu spotkań, zasad ewaluacji oraz omówienie szczegółowych działań podczas mobilności uczniów biorących udział w projekcie. Tematem kolejnych spotkań były relacje szkoła – rodzice, panujące w poszczególnych krajach partnerskich. Zebrani dzielili się swoimi doświadczeniami i obserwacjami, zgodnie podkreślając, iż sukces uczniów w dużej mierze zależy również od współpracy rodziców ze szkołą. Niestety w ostatnich latach w całej Europie współpraca ta znacznie osłabła, szczególnie na poziomie szkół gimnazjalnych. Spotkanie w Portugalii dotyczyło trudności w nauczaniu, sposobów ich diagnozowania oraz czynników psychologicznych i społecznych, które mogą powodować problemy w uczeniu się. Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w pracy z uczniami o specyficznych potrzebach. Tematem kolejnego spotkania była agresja i przemoc w środowisku szkolnym. Zebrani próbowali zdefiniować i wyłonić typy przemocy (fizyczna, werbalna i psychologiczna), podając konkretne przykłady, najczęściej występujące w szkole.

          Debata miała na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób działania przeciwko przemocy szkolnej oraz klimat placówki pozwalają walczyć ze zjawiskiem porzucania szkoły przez uczniów? Im mniejszy wskaźnik przemocy w szkole i im lepsza atmosfera, tym mniejszy odsetek uczniów, którzy nie kończą podstawowej edukacji. Najważniejszym elementem spotkań było wypracowanie propozycji zmian i innowacji, które każda ze szkół ma za zadanie wdrożyć.Opracowano 3 dokumenty - syntezy o poruszanej tematyce.

          Ostatnie spotkanie międzynarodowe zostało przeznaczone na podsumowanie całego projektu.

           30 uczniów wzięło udział w 5 wyjazdach zagranicznych, a w październiku bieżącego roku szkolnego gościliśmy naszych partnerów u siebie.

          Głównym tematem pierwszej mobilności były gry kooperacyjne. Każda szkoła zademonstrowała jedną grę angażując pozostałych partnerów. Uczniowie przeprowadzili również grę kooperacyjną, którą wspólnie wymyślili w międzynarodowych grupach.

          Druga mobilność uczniów dotyczyła zagadnień „Sztuka, matematyka i my” („Art, maths et nous”). Uczestnicy zaprezentowali biografię oraz twórczość malarza, reprezentanta swojego kraju, który stosował elementy matematyki w swojej pracy. Następnie uczniowie wykonali własne dzieło zainspirowane obrazem wybranego artysty.

          W dniach 10 – 17 października 2015 roku nasze Gimnazjum gościło 39 uczniów i 17 nauczycieli – partnerów projektu. Na tydzień nasza mała miejscowość zamieniła się w międzynarodową metropolię. W szkole, a nawet w domach rozbrzmiewały różne języki: angielski, francuski, portugalski, włoski, rumuński i grecki. Jak się okazało, każdą barierę językową można łatwo pokonać dobrym gestem i uśmiechem. Czas spędzony w Polsce był bardzo pracowity i skupiał się wokół tematu: „Wspólnie walczymy przeciwko uzależnieniom i przemocy”. Uczniowie przedstawili prezentacje na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia. Wśród współczesnych nałogów znalazły się nie tylko nikotyna, narkotyki czy alkohol, ale również gry komputerowe, gry hazardowe, Internet i portale społecznościowe, a nawet zakupy. Zebrani podjęli również pracę nad plakatami o wspomnianej tematyce. Goście zobaczyli Kraków, Bielsko-Białą oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwiedzanie tego szczególnego miejsca uświadomiło uczestnikom projektu, do jakich form przemocy może posunąć się człowiek ogarnięty nienawiścią.

          Tematem kolejnej mobilności była idealna szkoła. Najpierw uczniowie w swoich placówkach przeprowadzili ankiety dotyczące polepszenia atmosfery i życia szkolnego. Następnie podjęli szereg akcji, które miały korzystnie wpłynąć na szkolny klimat. W ten sposób powstały ciekawe prezentacje, multimedialne projekty oraz makieta idealnego gimnazjum.

          Następna mobilność dotyczyła problemów związanych z ochroną środowiska. Uczniowie przygotowali plakaty promujące ochronę natury, stroje i biżuterię z materiałów recyklingowych ( zaprezentowane podczas pokazu mody) oraz prezentacje multimedialne
          na temat dziedzictwa naturalnego regionów, z których pochodzą poszczególni partnerzy.Gimnazjaliści zobaczyli również fabrykę recyklingu, gdzie zapoznali się z najnowocześniejszymi metodami przeróbki śmieci i odpadów.

          Ostatnia mobilność związana była z edukacją emocjonalną poprzez teatr. Młodzież przygotowała dramy, filmy dotyczące szkolnych problemów i sposobów ich rozwiązywania,

          Wzięła udział w warsztatach improwizacyjnych prowadzonych przez aktorów. Uczestnicy mogli poznać zasady działania teatru improwizacji oraz techniki interpretowania i wyrażania swoich emocji. Uwieńczeniem wszystkich działań był spektakl improwizacyjny.

          W czasie realizacji programu Erasmus + koordynator na bieżąco informował społeczność lokalną o działaniach projektowych na łamach Magazynu Gminnego, gminnej i szkolnej strony internetowej, strony klas frankofońskich oraz na blogu projektu. Zostały także zorganizowane galerie i wystawy prac uczniów na korytarzu szkolnym oraz podczas spotkań z rodzicami.

          15 czerwca 2016 r. odbyło się spotkanie podsumowujące cały projekt, w którym uczestniczyła reprezentacja lokalnych władz, uczniowie wraz z rodzicami oraz grono pedagogiczne.

          W ramach ewaluacji projektu dokonano analizy ankiet przeprowadzonych wśród beneficjentów projektu i ich rodziców.

          Projekt „Erasmus +” bez wątpienia stanowi jeden z czynników rozwoju i poprawy relacji szkoła – rodzice, ponieważ bez współpracy z rodzicami tego typu projekt nie mógłby istnieć. Działania projektowe dają możliwość poznania innych krajów, ich kultur, tradycji, sprzyjają rozwojowi motywacji do nauki języków obcych i innych dyscyplin szkolnych. Kształtują również postawę otwartości i tolerancji wobec innych narodowości czy poglądów.

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bestwince, ul. Dworkowa 3
      • (32) 2149280, (32) 2157186
      • ul.Dworkowa 3 43-512 Bestwinka Poland
      • Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godz: 7.00 – 15.00
    • Logowanie