2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji w szkole zorganizowane zostały warsztaty, w których udział wzięli uczniowie klas pierwszych.
Na początku przedstawiona został krótka prezentacja multimedialna wyjaśniająca pojęcie autyzmu, przedstawiająca typowe cechy osób autystycznych a także symbole związane z tym dniem.
Następnie odtworzony został kilkuminutowy filmik obrazujący, jak na co dzień funkcjonują osoby w spektrum, jakie problemy napotykają każdego dnia, co im przeszkadza, a co pomaga w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Dzieci same mogły się o tym przekonać, tańcząc na ścieżce sensorycznej w parze z balonem, tym samym poznały, czym jest nadwrażliwość sensoryczna oraz na czym polegają trudności w utrzymaniu równowagi. Ponadto uczniowie wycinali elementy w rękawicach kuchennych, malowali ręką, która nie jest dominująca (umiejętności motoryczne), a także mogli powąchać róże olejki i powiedzieć, które są przyjemne a które niekoniecznie (zmysł węchu).
Uczestnicy warsztatów sami oceniali, co było dla nich łatwe, a co sprawiało im trudność. Dzięki temu zrozumieli, że różnice między nami dotyczą nie tylko kolorur oczu i włosów ale także, a może przede wszystkim, odmiennego spostrzegania świata, zróżnicowanych możliwości, zdolności i ograniczeń.
Charakterystycznym symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski, którego nie zabrakło w tym dniu w szkole.
Wszyscy jesteśmy różni i to sprawia, że stajemy się inni, wyjątkowi… dlatego tak ważna jest potrzeba uwzględniania złożoności, różnorodności i indywidualności osób w spektrum.
Warsztaty zorganizowały Panie: Karolina Iskrzycka, Agnieszka Kędzior, Edyta Buchacz.