W dniach 17-19 listopada br. odbyła się trzydniowa wycieczka uczniów klas ósmych do Warszawy. Wyjazd został zorganizowany przez biuro podróży „Polan Travel” z Bielska-Białej dzięki dofinansowaniu w wysokości 15 tys. złotych, które otrzymaliśmy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Bogaty i zróżnicowany program wycieczki służył realizacji podstawy programowej z wielu zajęć edukacyjnych, a ponadto umożliwił rozwijanie postaw społecznych i patriotycznych.
Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od spaceru po przepięknych ogrodach otaczających wspaniałą letnią rezydencję króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Należy dodać, że król nabył posiadłość w 1677 roku, z jego też inspiracji w kolejnych latach powstał tu barokowy pałac. Obecnie 45-hektarowy zespół pałacowo-parkowy posiada zróżnicowane stylowo budowle oraz ogrody i parki: Ogród Północny, Ogród barokowy podzielony na dwa tarasy, Ogród Różany, dwa parki krajobrazowe – Północny i Południowy oraz Ogród Oranżerii.
Kolejnym punktem zwiedzania Warszawy była wizyta na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Miejsce to uwieczniliśmy na pamiątkowym zdjęciu klasowym. Stamtąd powędrowaliśmy w kierunku barokowo-klasycystycznego Zamku Królewskiego, który mieliśmy przyjemność również zwiedzić. Zobaczyliśmy sale królewskie powstałe dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz sale sejmowe. Najznakomitsza była Sala Tronowa w czerwonym aksamicie i złotej dekoracji, niemniej ciekawe okazały się też Sala Rycerska czy Sala Balowa z największym w Polsce plafonem. Widzieliśmy też Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się garderoba króla Poniatowskiego oraz jego sypialnia, w której stoi ciekawe zielone łoże władcy. Zwiedzanie zamku umożliwiło nam również poznanie kolekcji dzieł sztuki, m. in. Marcella Bacciarellego i Bernarda Bellotta, Galerii Lanckorońskich oraz obrazów Rembrandta i Jana Matejki.
Po wyjściu z Zamku Królewskiego udaliśmy się wraz z przewodnikiem na ul. Świętojańską, przy której mieści się Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Następnie zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, gdzie mogliśmy zakupić pamiątki. Niedługo po tym znaleźliśmy się przy Barbakanie - tam mieliśmy okazję spacerować po średniowiecznych murach. Następnie udaliśmy się się w kierunku Pomnika Małego Powstańca, którego dzieje w bardzo przejmujący sposób przedstawiła nam pani przewodnik. Uczestniczyliśmy również w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podziwialiśmy podświetlony Pałac Prezydencki i znajdujące się na trasie naszej wędrówki pomniki oraz budowle. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia wycieczki było wejście na taras widokowy Stadionu Narodowego - chyba najpopularniejszej polskiej areny sportowej!
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zwiedziliśmy m. in. Pałac na Wyspie, Starą Pomarańczarnię wraz z Teatrem Stanisławowskim oraz Amfiteatr, którego ruiny stały się okazją do rozmów na temat okoliczności utraty przez Polskę niepodległości oraz okoliczności wybuchu powstania listopadowego. Wielką atrakcją dla uczniów były biegające niemal po całym parku wiewiórki, których (według informacji uzyskanych od pani przewodnik) jest tam aż 200.
Powoli przemieszczaliśmy się w kierunku Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, po drodze mijając najbardziej znany na świecie Pomnik Fryderyka Chopina przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora. Szczególną uwagę młodzieży przykuła multimedialna ławeczka, na której można było nie tylko usiąść, ale też po naciśnięciu odpowiedniego przycisku posłuchać jednego z utworów wybitnego kompozytora. My wysłuchaliśmy „Poloneza A-dur op. 40 nr 1; 39” .
Kolejnym punktem naszego programu było wejście na dziedziniec Biblioteki Uniwersyteckiej - jednej z najciekawszych budowli w Polsce. Ogromne wrażenie zrobiło na nas połączenie surowego betonu, zielonego szkła i bujnej roślinności porastającej fasadę biblioteki. Wewnątrz znajduje się nie tylko ogromny zbiór książek i czasopism z całego świata. Na zewnątrz jest też uniwersytecki ogród, prawdziwe arcydzieło architektury krajobrazu. Oprócz części położonej obok budynku składa się na niego ogród dachowy, jeden z największych i najpiękniejszych tego typu w Europie. Niestety o tej porze roku mogliśmy zobaczyć jedynie skrawek tego ogrodu.
Stamtąd wyruszyliśmy do warszawskiego metra. Przejazd tym środkiem komunikacji miejskiej okazał się dla wielu uczniów nie lada atrakcją. W końcu znaleźliśmy się w Pałacu Kultury i Nauki, skąd windą poszybowaliśmy na trzydzieste piętro, aby podziwiać uroki stolicy z lotu ptaka.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy drugiego dnia pobytu w Warszawie było Centrum Nauki Kopernik. Tam mogliśmy poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.
Poranek trzeciego dnia pobytu w stolicy przywitał nas deszczową pogodą, nie przeszkodziło nam to jednak w zwiedzeniu Cmentarza Powązkowskiego, najstarszego i najbardziej znanego katolickiego cmentarza Warszawy, który został założony w 1790 roku. Za sprawą wspaniałej pani przewodnik mogliśmy odwiedzić groby wielu wybitnych pisarzy, artystów, uczonych, polityków, lekarzy, przedsiębiorców i działaczy społecznych. To z myślą o nich w latach międzywojennych utworzono Aleję Zasłużonych. Pierwszym pochowanym w niej był pisarz i laureat Nagrody Nobla, Władysław Stanisław Reymont, któremu również złożyliśmy hołd.
Odwiedziliśmy również Powązki Wojskowe. Tam uczniowie dowiedzieli się, że w tzw. kwaterze „Na Łączce” pochowani zostali pomordowani przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 1945–1956. Przeszliśmy też do Kwatery Smoleńskiej, w której znajdują się groby 28 ofiar katastrofy lotniczej. Na koniec udaliśmy się do Kwatery Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”, gdzie znajdują się 174 groby, w tym bohaterowie książki A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”- Zośka, Rudy i Alek.
Następnie wraz z panią przewodnik powędrowaliśmy szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”. Mielimy m. in. okazję stanąć pod Arsenałem, gdzie miała miejsce słynna akcja odbicia - Rudego. Niewątpliwie odwiedzenie tych miejsc umożliwi młodzieży właściwe zrozumienie lektury szkolnej.
Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum ma charakter interaktywny i narracyjny: oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Wiele elementów ekspozycji ukazuje historię powstania poprzez pryzmat przeżyć i losów jego uczestników. Być może dlatego wizyta w tym miejscu tak bardzo podobała się uczniom.
Wyjazd do Warszawy niewątpliwie dostarczył młodzieży wielu wrażeń, a przede wszystkim umożliwił poznanie kultury oraz dziedzictwa narodowego. Był także okazją do integracji i wzmocnienia więzi koleżeńskich. Z pewnością wszystko to, co uczniowie zobaczyli i czego mogli doświadczyć, na długo pozostanie w ich pamięci.