Szanowni Państwo, zaplanowane na 12 kwietnia konsultacje nie odbędą się z uwagi na szkolenie RP. Prosimy o skorzystanie z godzin dostępności nauczycieli i kontakt poprzez dziennik elektroniczny.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole
2 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji p. Anna Kowalska, p. Dagmara Sikora oraz p. Edyta Buchacz przeprowadziły warsztaty związane z tą tematyką. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas I-III.
Najpierw dzieci obejrzały krótki filmik, obrazujący jak na co dzień funkcjonują osoby autystyczne. Dowiedziały się, z jakimi problemami borykają się każdego dnia, co im przeszkadza, a co pomaga w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach.
Dodatkowo najmłodsi sami mogli się przekonać o tym, jak to jest rozwiązywać zadania matematyczne w hałasie (nadwrażliwość na dzięki) lub wycinać różne elementy w rękawicach (umiejętności motoryczne). Uczniowie sami oceniali, co było dla nich łatwe, a co sprawiało im trudność. Dzięki temu zrozumieli, że różnice między nami dotyczą nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale także, a może przede wszystkim, odmiennego spostrzegania świata, możliwości, zdolności i ograniczeń.
Charakterystycznym symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. Warto zaznaczyć, że w tym szczególnym dniu zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zadbali o to, aby przynajmniej jeden element ich stroju był we wspomnianym kolorze.
Wszyscy jesteśmy różni i to sprawia, że stajemy się inni , wyjątkowi… dlatego tak ważna jest potrzeba uwzględniania złożoności, różnorodności i indywidualności osób autystycznych.
Dlaczego warto czytać?-spotkanie z p. Jackiem Łapińskim
30 marca 2023 roku uczniowie klasy piątej, szóstej i siódmej odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Bestwince, by uczestniczyć w spotkaniu z p. Jackiem Łapińskim- wykładowcą akademickim, autorem książek „Z uśmiechem Ci do twarzy. Dobry humor na lepsze życie”, „Dlaczego warto czytać”, „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym”.
W trakcie spotkania pisarz zachęcał uczniów do czytania, do podejmowania działań i znalezienia pasji w życiu. Prelegent podkreślił, że nowoczesne technologie zajmują czas, niewiele dając w zamian. Nierzadko prowadzą do uzależnienia, dlatego należy z nich korzystać z umiarem. Twórca starał się uświadomić uczestnikom spotkania, że aby coś w życiu osiągnąć, trzeba mieć wiedzę i być oczytanym. Można to uzyskać dzięki czytaniu książek.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że słowa gościa zapadły uczniom głęboko w pamięć i skłoniły do refleksji.
Hola Amigos! Spotkanie online z hiszpańskimi uczniami
W czwartek, 23 marca uczniowie klasy piątej uczestniczyli w spotkaniu online z uczniami szkoły hiszpańskiej CEIP Baudilio Arce w Oviedo, które zostało zorganizowane w ramach projektu eTwinning „Amazing Countries” realizowanego przez uczniów klasy piątej na zajęciach rozwijających z języka angielskiego. W wideokonferencji oprócz uczniów brała także udział pani Belén Castaño Carús, autorka projektu, a także nauczycielka języka angielskiego i koordynatorka programu dwujęzycznego w szkole hiszpańskiej.
W trakcie spotkania odbywającego się na platformie Teams dzieci miały możliwość poznania swoich hiszpańskich rówieśników. Ponadto sporo dowiedziały się o szkole, do której uczęszczają. Wydarzenie było świetną okazją do rozwijania umiejętności posługiwania się językiem angielskim, gdyż każdy uczestnik mógł się przedstawić, opowiedzieć o swoich zainteresowaniach i zadać pytania hiszpańskim kolegom.
Dodatkowo nasi uczniowie przekonali się, że nie różnią się od swoich rówieśników, gdyż dzielą te same zainteresowania i pasje, tak jak oni lubią sport, szczególnie piłkę nożną, kibicują tym samym drużynom piłkarskim i lubią podobne przedmioty szkolne.
Wspólnie spędzony czas stał się okazją do świetnej zabawy zarówno dla nas, jak i dla hiszpańskich uczniów. Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie odbędzie się już wkrótce.
Niepełnosprawni są wśród nas- warsztaty profilaktyczne
22 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach, które odbyły się w ramach projektu „Dostępna Szkoła”. Zajęcia prowadził p. Maciej Knap.
Uczestnicy przekonali się, z jakimi problemami borykają się ludzie z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Niektórzy doświadczyli na własnej skórze, jak może czuć się osoba niewidoma. Z zasłoniętymi oczyma trudno było im wrzucić piłkę do kosza, nawet z pomocą kolegi, który dokładnie instruował, jak to zrobić. Samodzielne poruszanie się po sali było poza ich zasięgiem. Pomoc opiekuna okazała się w tej sytuacji nieodzowna. Uczniowie dowiedzieli się również, jak można pomóc osobie niewidomej, którą spotkamy np. przy przejściu dla pieszych.
Dzieci uświadomiły sobie jednocześnie, że niewiele ich różni od osób niepełnosprawnych. Z ludźmi jeżdżącymi na wózkach można bez problemu zagrać w piłkę, tylko trzeba usiąść na podłodze!
Dzień Kolorowej Skarpetki
We wtorek 21 marca odbył się w naszej szkole kolejny dzień tematyczny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki.
Data nie została wybrana przypadkowo, gdyż tego pierwszego dnia wiosny obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa i nawiązuje do obecności u tych osób dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Cieszy fakt, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele chętnie włączyli się do akcji i przyszli do szkoły w kolorowych skarpetkach nie do pary, pokazując, że różni nas tak niewiele od osób z Zespołem Downa, jeden dodatkowy niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka.
Mamy nadzieję, że cel akcji został osiągnięty i tym drobnym gestem pokazaliśmy, że każdy ma prawo do inności, marzeń, akceptacji, szacunku i tolerancji.
Sportowe sukcesy naszych uczniów
W poniedziałek, 20.03.2023 roku odbyły się w Kaniowie zawody minisiatkówki dziewcząt i chłopców. Rywalizowały w nich drużyny z naszej gminy. Reprezentacje naszej szkoły wywalczyły pierwsze miejsce, co dało im awans do zawodów powiatowych. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów😊
Podróż do Egiptu
Na lekcji geografii uczeń klasy ósmej, Marek Witek, podzielił się swoimi wrażeniami z podróży do Egiptu. Koleżanki i koledzy mieli możliwość zobaczyć zdjęcia z tej wycieczki i wysłuchać ciekawych komentarzy prowadzącego.
Marek wystąpił w stroju zakupionym w Egipcie - tunice Egipcjanina. Mieliśmy również możliwość spróbować tradycyjnego egipskiego deseru Om Ali, przygotowanego na ciepło z daktyli, orzechów, migdałów, pistacji i wielu innych pysznych składników.
To była cenna lekcja, dziękujemy!
W tajemniczym ogrodzie - projekt okładki
Jedną z lektur omawianych w klasie piątej jest powieść Frances Hodgson Burnett pt. „Tajemniczy ogród”.
W ramach podsumowania cyklu zajęć poświęconych omówieniu książki uczniowie klasy piątej wykonali projekty okładki z elementami 3d. Prace poza tytułem oraz imieniem i nazwiskiem autorki zawierały mnóstwo szczegółów, świadczących o znajomości lektury. Nie zabrakło furtki prowadzącej do ogrodu, ulubionej ławeczki mamy Colina, postaci Mary oraz Dicka, a także pięknych kwiatów, drzew, krzewów, motyli oraz rudzika. Wszystkie projekty dowodzą, że uczniowie są niezwykle kreatywni.
Okładki wykonane przez piątoklasistów można podziwiać w holu szkoły.
Jaskinie krasowe na geografii w klasie V
W ramach poznawania krajobrazu krasowego, uczniowie klasy piatej wykonali piękne modele jaskiń. Chętni mogli również wykazać się znajomością popularnej gry Minecraft i to właśnie w niej zaprojektować model jaskini krasowej. Ich zaangażowanie było na prawdę ogromne. Powstały piękne prace!
O zdrowym stylu życia na lekcjach przyrody
W ramach lekcji przyrody i zajęć rozwijających, podczas których rozmawialiśmy o zdrowym stylu życia, uczniowie klas czwartych zapoznali się z piramidą zdrowego żywienia i formami aktywności fizycznej.
Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywają dietetyczne produkty oraz w jaki sposób mogą wpływać na swoje zdrowie poprzez dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych (ograniczenie słodyczy, spożywanie owoców i warzyw). Poruszona została również kwestia aktywności fizycznej i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Uczniowie wykonali w grupach przestrzenną piramidę zdrowego żywienia. Musieli sami przynieść puste opakowania po produktach spożywczych, czasami poszukać wśród zabawek warzyw i owoców. Następnie umieścili je na właściwym poziomie piramidy żywieniowej. Doskonale poradzili sobie z tym zadaniem!
Zasady rekrutacji do klasy pierwszej
Szanowni Rodzice,
prosimy o zapoznanie się z zasadami rekrutacji do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwince na rok szkolny 2023/2024, które znajdują się w zakładce REKRUTACJA SP 2023/2024 oraz na drzwiach wejściowych budynku.
Zgłoszenia (dla dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły) i wnioski (dla dzieci spoza obwodu szkoły) o przyjęcie dziecka do klasy I szkoły podstawowej oraz wzory załączników dostępne są na stronie internetowej placówki.
Przyjmowanie zgłoszeń i wniosków o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej (tradycyjnie w formie papierowej) od 1 marca 2023 r. godz. 8.00 do 15 marca 2023 r. godz. 15.00 w sekretariacie szkoły
Życzenia z okazji Dnia Kobiet
„W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit” - projekt polonistyczny szóstoklasistów
W czwartek 2 marca br. uczniowie klasy szóstej zaprezentowali podczas lekcji języka polskiego makiety krainy opisanej przez J. R. R. Tolkiena w „Hobbicie”. Zadanie to stanowiło podsumowanie pracy z lekturą.
Największą popularnością cieszyło się oczywiście odtworzenie urokliwego Bag End-miejsce zamieszkania Bilba Bagginsa. Uczniowie, wykonując makiety, korzystali z różnorodnych materiałów, takich jak : kamyki, szyszki, gałązki, wrzosy, suche kwiaty czy mech. Niektóre domki hobbita miały zamontowane ledowe oświetlenie, była też makieta wykonana z klocków Lego, kamienia oraz tkaniny.
Oglądając prace szóstoklasistów, śmiało można stwierdzić, że efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania, a kreatywność młodzieży nie ma granic!
Warto dodać, że imponujące prace uczniów można oglądać na wystawie w holu szkoły.
9
Książkowy niekalendarz – podejmij wyzwanie!
We współpracy z Biblioteką Publiczną w Bestwince nasza szkoła od marca br. bierze udział w wyzwaniu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Niekalendarz to inspiracje, aktywności z książką i najważniejsze literackie rocznice. Składa się z 12 kart z zadaniami na każdy miesiąc oraz czytelniczej karty na pieczątki „Książka – stosuj codziennie”.
Za udział w zabawie czytelniczej są przewidziane dyplomy, a dla najwytrwalszych uczniów przewidziano nagrody!
Na razie wyzwanie przyjęli uczniowie klasy 4a, którzy podczas lekcji języka polskiego zapoznali się ze szczegółami akcji od pracownika biblioteki- pani Marty Mańdok-Bury.
Miej serce i patrzaj w serce!
28 lutego br. uczniowie klasy 7 oraz klas 8a i 8b w ramach lekcji języka polskiego odwiedzili Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.
Młodzież miała wielką przyjemność obejrzeć inscenizację „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w reżyserii Pawła Aignera, a dokładnie ballady: „Pani Twardowska”, „To lubię”, „Rybka” „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Lilije”, „Rękawiczka” czy „Czaty”. Przesłaniem spektaklu trwającego 80 minut była ponadczasowa sentencja Miej serce i patrzaj w serce. Tym razem na scenie nie występowały lalki, tylko żywi aktorzy.
Twórcy widowiska odeszli od pełnego patosu sposobu odczytania słów wieszcza i postanowili ukazać je przez pryzmat współczesności (z dystansem i poczuciem humoru) . Atmosferę spektaklu tworzy więc nowoczesna muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby przedstawienia przez Piotra Klimka, przy której aktorzy poruszają się niczym tancerze z teledysków.
Najmocniejszym akcentem widowiska jest oryginalne musicalowe wykonanie ,,Świtezianki” i ekran multimedialny, na którym ukazują się obrazki z dzieciństwa, co można odczytać jako nawiązanie do poetyckich opowieści romantycznych wieszczów.
Poza tym uwagę widza przykuwają nawiązujące do epoki i pełne przepychu kostiumy autorstwa Zofii de Ines oraz rewelacyjna gra aktorska .
Niewątpliwie ten niesamowity spektakl jest godny polecenia, dowodzi bowiem, że utwory A. Mickiewicza wcale nie muszą być nudne dla młodzieży.
Dzień Pomalowanej Twarzy
W czwartek 23 lutego odbył się w naszej szkole kolejny dzień tematyczny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, a mianowicie Dzień Pomalowanej Twarzy.
Korytarze naszej szkoły już od samego rana wypełniły się mnóstwem twarzy pomalowanych w koty, motyle, serduszka, nie brakowało też bohaterów ulubionych bajek, filmów czy gier. Osoby, które z jakiegoś powodu nie mogły pomalować swojej buzi, mogły tego dnia założyć ciekawe maski. Nikogo więc nie dziwił fakt, że po korytarzu przechadzał się Shrek czy Jaś Fasola :) Miło nam, że do zabawy przyłączyli się również nauczyciele.
Niewątpliwie było wesoło i kolorowo, o czym świadczą zamieszczone poniżej zdjęcia!
9
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie