W środę, 21 grudnia br., w ramach zajęć rozwijających uczniowie klasy 8b wzięli udział w lekcji otwartej: Czym jest druk 3D i jak działa?. Warsztaty poprowadziła p. Barbara Głąbek.
W trakcie zajęć ósmoklasiści zapoznali się z historią druku 3D, poznali budowę drukarki oraz dowiedzieli się, w jakich dziedzinach życia ta technologia jest wykorzystywana. Ponadto młodzież wzięła udział w procesie drukowania kostki w drukarce 3D oraz samodzielnie projektowała przedmioty, które będzie można wydrukować.
Czym jest druk 3D i jak działa?- lekcja otwarta w klasie 8b
„Każdy ma coś, co może dać innym”- podsumowanie akcji Aniołkowe Granie
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie! Serdecznie dziękujemy za wsparcie ogólnopolskiego projektu Aniołkowe Granie, w którym uczestniczyła nasza szkoła. Dzięki Wam 35 wychowanków Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Czechowicach-Dziedzicach otrzymało świąteczne paczki.
Nietypowe ozdoby świąteczne
Kiedy nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, wszyscy chcemy, aby nasze otoczenie było pięknie przystrojone. To pragnienie towarzyszyło również uczniom klas czwartych, którzy na zajęciach dodatkowych z przyrody wykonywali nietypowe ozdoby choinkowe z… recyklingu. Pobudzali przy tym swoją kreatywność.
Dzieci wykorzystały materiały, które nie były im już potrzebne i stały się odpadem. Powstały piękne gwiazdki z rolek po papierze toaletowym, urocze bałwanki z nakrętek itp.
Pinokio w lapbooku – lekturowy projekt w klasie 4a
We wtorek, 13 grudnia br., podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy 4a zaprezentowali swoje lapbooki, które wykonali do książki Carla Collodiego „Pinokio”.
Lapbook to inaczej teczka, w której znajduje się mnóstwo informacji na wskazany temat. Czwartoklasiści stworzyli bardzo bogate i kolorowe portfolia edukacyjne, w których umieścili podstawowe informacje na temat świata przedstawionego w książce (czas i miejsce akcji, opis bohaterów, plan wydarzeń), autora, jak również samodzielnie wykonali rysunki, zagadki, krzyżówki, portrety bohaterów itp. Wiadomości zostały włożone do kopert, kolorowych kieszonek czy małych zakładek.
Każdy uczeń miał swój oryginalny pomysł na lapbooka, dzięki czemu powstały piękne prace, które można obejrzeć na dołączonych zdjęciach i na wystawce w szkole.
Konkurs na jesienny lampion rozstrzygnięty
W konkursie szkolnym na jesienny lampion wzięło udział 24 uczniów z klas I–III. Wszystkie lampiony były bardzo ładne, zachwycały pomysłowością i oryginalnością wykonania. Dobór materiałów, kształtów i kolorystyki zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.
Jury miało duży problem z ustaleniem miejsc, gdyż każdy lampion był naprawdę wyjątkowy. Po długich obradach komisja w składzie p. Celina Gonet, p. Anna Makuchowska oraz p. Agata Toporek ustaliła następujące wyniki:
I miejsce
Nina Palkij
Filip Pysz
II miejsce
Krzysztof Lubański
Oliwier Petri
III miejsce
Zuzanna Kraus
Kinga Pala
W najbliższym czasie laureaci oraz pozostali uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców, na której pomoc i wsparcie zawsze możemy liczyć. Serdecznie dziękujemy!
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy niepowtarzalnych pomysłów!
Wizyta św. Mikołaja w naszej szkole
Imieniny świętego Mikołaja są co roku doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego szkolnego planu dnia. Dla wielu uczniów mikołajki to jeden z najprzyjemniejszych dni w trakcie szkolnego roku.
Zgodnie z tradycją 6 grudnia zagościł w naszej szkole świąteczny nastrój. Samorząd Uczniowski zorganizował szkolne mikołajki. Od samego rana po korytarzach biegali uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach lub w opaskach z reniferami. Również nauczyciele chętnie przyłączyli się do zabawy.
Każda klasa otrzymała słodki poczęstunek. Święty Mikołaj nie zapomniał również o wszystkich pracownikach szkoły. Ten drobny gest każdego ucieszył i osłodził grudniowy dzień.
Wszystkim dopisywał świąteczny humor, który, miejmy nadzieję, pozostanie z nami aż do świąt Bożego Narodzenia.
Szkoła w tym dniu zrobiła się cała... czerwona. Zresztą zobaczcie sami!
3
Zima z Zentangle-konkurs
Posumowanie zbiórki żołędzi i ziaren zbóż
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom za zaangażowanie w jesienną zbiórkę żołędzi i ziaren zbóż pod hasłem: „Pomoc dzieci w zimowym dokarmianiu zwierząt dziko żyjących”. Dzięki Wam zwierzęta leśne będą miały dodatkową karmę.
Szczególne podziękowania należą się tym, którzy dostarczyli najwięcej żołędzi. Są to:
Franciszek Szuler kl. 2a 65 kg żołędzi
Kinga Pala kl. 1b 50 kg żołędzi
Rafał Adamiec kl. 5a 40 kg żołędzi
Natan Stoszko kl. 1b 32,5 kg żołędzi
Zuzanna Kędzior kl. 1a 21 kg żołędzi
Nasze muzyczne sukcesy
26 listopada 2022 roku odbył się IV Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów.
Nagrodę główną (Grand Prix) festiwalu, ufundowaną przez wójta gminy Bestwina, otrzymała uczennica klasy 4b, Zofia Lach. Trzecie miejsce zdobyła Martyna Wąsik oraz duet w składzie Joanna Postka i Dawid Królczyk.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole
25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Pamiętali o tym, uczniowie klas 1-3, którzy postanowili uczcić to nietypowe święto.
W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci przybyły wraz z nimi do szkoły i towarzyszyły im w trakcie zajęć. W czasie przerw na korytarzu szkolnym najmłodsi wykazali się pomysłowością i kreatywnością podczas kolorowania i składania puzzli. Dzieci rozwiązywały zagadki o misiach, oglądały filmy, układały rymowanki, kodowały drogę misia do miodku, grały w gry, a także oglądały filmy, których bohaterami były misie. W tym magicznym dniu nie mogło zabraknąć słodkości, za co serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców.
Dodatkową atrakcją dla najmłodszych członków społeczności uczniowskiej była fotobudka, dzięki której każde dziecko mogło wykonać sobie zdjęcie pt. „I ty możesz zostać misiem”.
Dzień Pluszowego Misia dostarczył mnóstwa pozytywnych emocji i wrażeń. Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci to najlepsze podsumowanie tego dnia.
Akademia pana Kleksa oczami czwartoklasistów
W ramach lekcji języka polskiego uczniowie klasy IVb wykonali makiety niezwykłej szkoły, w której kształcili się bohaterowie „Akademii pana Kleksa”.
Czwartoklasiści nie tylko zaprojektowali sam budynek, ale i pomyśleli o wystroju wnętrz. Ich dbałość o szczegóły jest naprawdę godna podziwu! W salach lekcyjnych nie zabrakło stoliczków, krzesełek, a nawet książeczek i długopisów. Sypialnie chłopców zostały wypełnione precyzyjne zrobionymi łóżeczkami, na których można dostrzec kolorowe kołderki i poduszki. Ponadto dzieci zadbały również o otoczenie szkoły. Obudowały budynki murem z furtkami prowadzącymi do różnych bajek. Na każdej widniał tytuł bajki, do jakiej wiedzie. Nie zapomnieli również o parku, w którym, zgodnie z książkowym opisem, znajdował się niezwykły budynek. Czwartoklasiści wykorzystali różnorodne materiały, wśród jakich znalazły się zakrętki, rurki, patyczki, kamyki oraz pudełka po zapałkach. Niewątpliwie prace uczniów świadczą o ich ogromnej wyobraźni i kreatywności.
Zachęcamy do podziwiania makiet, które znajdują się w holu szkoły.
6
Wyniki konkursu recytatorskiego
25 listopada br. w ZSP w Bestwinie odbył się XI Gminny Konkurs Recytatorski „Kto ty jesteś? Polak mały.”
W konkursie wzięły udział dzieci z grup 0 oraz z klas I-III. Uczniowie pięknie zaprezentowali utwory poetyckie, opiewające historię i wyjątkowość naszej ojczyzny- Polski. Dodatkowym atutem uczestników konkursu były śliczne biało-czerwone stroje, w których występowali oraz rekwizyty.
Z naszej szkoły I miejsca, w swojej kategorii wiekowej, zajęli Helenka Drąg z klasy 1a oraz Marcel Kędzior z klasy 3. II miejsce zdobyła uczennica klasy 1b – Zuzanna Kamieńska. Z kolei uczeń klasy 2a, Szymon Moczydłowski, został nagrodzony III miejscem.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Dzień na lewą stronę
Niestandardowe święta to niewątpliwie odskocznia od szkolnej rutyny i dobra zabawa oraz integracja społeczności szkolnej. Nad takimi nietypowymi dniami czuwa jak zwykle Samorząd Uczniowski, dlatego 24 listopada br. został ogłoszony w naszej szkole „Dniem noszenia ubrań na lewa stronę”.
Dzieci, młodzież, jak również nauczyciele pojawili się tego dnia na zajęciach w strojach nieco innych niż zazwyczaj, bo ubranych na lewą stronę, czyli z metkami i szwami do wierzchu!
Akcja SU miała na celu uświadomienie uczniom, że nikt nie musi być idealny, była również zachętą do tego, żeby mieć do siebie dystans i potrafić śmiać się z prostych rzeczy.Dziękujemy wszystkim za pomysłowość, dobrą zabawę i zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
„Pierwsze kroki z eTwinning”- warsztaty w naszej szkole
23 listopada 2022, w ramach Dni Języków Obcych”, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwince odbyły się warsztaty pt. „Pierwsze kroki z eTwinning”. W wydarzeniu wzięli udział pedagodzy z Gminy Bestwina oraz nauczyciel z Cieszyna.
Celem warsztatów było zapoznanie nauczycieli z możliwościami realizacji projektów międzynarodowych w ramach programu eTwinning, zapoznanie z funkcjonowaniem nowo powstałej platformy oraz upowszechnianie rezultatów.
Projekt eTwinning to program Unii Europejskiej umożliwiający szkołom z 44 krajów nowoczesną i bezpieczną współpracę online z wykorzystaniem najnowszych technologii. Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie zdalnego kontaktu między szkołami i przedszkolami z wielu państw europejskich (także spoza UE), dzięki czemu nauczyciele i uczniowie mogą realizować międzynarodowe i wewnątrzkrajowe projekty międzyszkolne.
Podczas warsztatów zapoznano uczestników z ideą programu eTwinning, a także z szeroką ofertą bezpłatnego rozwoju zawodowego na każdym poziomie edukacyjnym. Ponadto w części głównej p. Magdalena Kraus – nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince omówiła podstawowe działania w społeczności eTwinning, przedstawiła korzyści rejestracji w programie oraz sposoby efektywnego prowadzenia projektów z wykorzystaniem ciekawych narzędzi TIK. Zapoznała nauczycieli zarówno z nowo powstałą Europejską Platformą Edukacji Szkolnej (European School Education Platform) oraz z jej funkcjonowaniem, jak i zaprezentowała dobre praktyki eTwinning. Dodatkowo opowiedziała o ostatnio realizowanym międzynarodowym projekcie „We love winter! Winter around the world”, prezentując efekty uzyskane podczas realizacji zadania. Projekt ten został wyróżniony i otrzymał odznakę jakości eTwinning.
Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikat.
Program warsztatów:
- Czym jest eTwinning?
- Rejestracja szkoły i nauczyciela.
- Szukanie partnerów i rejestracja projektu.
- Twinspace - praktyczne wskazówki.
- Ewaluacja projektu.
- Odznaki jakości.
Czwartoklasiści z wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwince
18 i 21 listopada uczniowie klas czwartych odwiedzili gminną bibliotekę w Bestwince, by uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez p. Martę Mańdok- Bury. Lekcja odbyła się w ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego.
Dzieci miały okazję dowiedzieć się, że w bibliotece znajdują się nie tylko książki, ale i czasopisma, audiobooki itd. Ponadto usłyszały, że, szukając potrzebnej książki, warto zerknąć do katalogu bibliotecznego, który może być ułożony wg nazwisk autorów, tytułów lub tematycznie. Dodatkowo czwartoklasiści zostali zapoznani z budową karty katalogowej, zawierającej m.in. nazwisko i imię autora, tytuł dzieła, miejsce i rok wydania oraz wydawnictwo. Uczniowie mogli również zastosować wiedzę w praktyce i poćwiczyć wyszukiwanie książek w katalogu elektronicznym.
Serdecznie dziękujemy p. Marcie za ciekawe spotkanie. Już planujemy kolejną lekcję w bibliotece!
3
Dzień Czystego Powietrza w naszej szkole
14 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że powietrze ma istotny wpływ na zdrowie i życie każdego z nas. W naszym kraju największy udział w zanieczyszczeniu powietrza ma niska emisja, czyli m.in. dym z kominów domowych pieców grzewczych, które często są przestarzałe.
Na lekcjach biologii uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na temat smogu oraz wzięli udział w happeningu. Uczennice przebrane za czyste chmurki oraz „czarny” smog popularyzowały hasła związane z tematyką czystego powietrza. Pamiętajmy, że o jakość powietrza należy dbać przez cały rok.
Laboratoria Przyszłości na biologii
W ramach programu Laboratorium Przyszłości nasza szkoła wzbogaciła bazę dydaktyczną o zestaw gogli VR i dostęp do pakietu materiałów graficznych, filmów i grafik 3D z zakresu różnych przedmiotów.
Uczniowie korzystają z nich podczas lekcji. Na biologii mogli zobaczyć elementy układów ciała człowieka oraz model DNA.
Jest to doskonałe urozmaicenie lekcji.
Gminne obchody Święta Niepodległości
W dniu 11 listopada br. nasza szkoła uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości, które odbyły się w Bestwinie. W uroczystości wzięli udział Dyrektor Szkoły p. Renata Cichowska- Gaździak oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego (Nadia Bey, Emilia Sygit, Sabina Kubiczek) wraz z opiekunem- p. Martą Kubiczek.
Główne obchody rozpoczęły się od Mszy św. za Ojczyznę w kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie, następnie w asyście pocztów sztandarowych i przy muzyce Orkiestry Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie uczestnicy udali się pod Muzeum Regionalne, gdzie złożono kwiaty i wieńce pod tablicą poświęconą generałowi Józefowi Hallerowi.
Po złożeniu hołdu bohaterom walk o niepodległość młodzież obejrzała w Muzeum Regionalnym wystawy tematyczne, m. in. o generale Hallerze oraz obrazy Haliny Klimczyk – Gawędy.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie