Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami… Uczniowie klasy 8b przygotowują się do niego solidnie, przypominając sobie m.in. treść lektur, których znajomość jest warunkiem uzyskania dobrego wyniku z testu. Robią to w ciekawy i jednocześnie efektywny sposób, tworząc torby z elementami graficznymi nawiązującymi do fabuły książek. Projektując swoje dzieła, ósmoklasiści, chcąc nie chcąc, muszą przypomnieć sobie omawiane podczas lekcji lektury, co z pewnością przyda się podczas egzaminu.
Przez świat - spotkanie z podróżnikiem
W ramach lekcji geografii uczniowie klasy siódmej i ósmych spotkali się z p. Danielem Wróblem, który podróżuje po świecie.
Nasz gość w ciekawy sposób opowiedział o swojej pasji i marzeniach, jakie spełnia. Można powiedzieć, że podzielił się kawałkiem swojego życia. Najwięcej czasu poświęcił wyprawom górskim, m. in. wyprawie na Kilimandżaro i Aconcangue. Mówił o faktach, o których nie usłyszymy na lekcjach: trudnych warunkach klimatycznych, braku zapasów wody, jedzeniu w trakcie kilkudniowych wypraw czy o smaku świnek morskich jadanych w Ameryce Południowej. Jego relacja była wzbogacona pięknymi fotografiami.
Wspomniał również o pobliskich Tatrach. Warto zauważyć, że podróżnik zdobył Wielką Koronę, czyli 14 tatrzańskich szczytów, których wysokość wynosi powyżej 8000 stóp angielskich. Na koniec zobaczyliśmy zdjęcia wioski Hobbitów z ostatniej podróży do Nowej Zelandii oraz zabytkowe samochody na Kubie.
Uczniowie byli zasłuchani. Z całą pewnością każdy wyniósł z tego spotkania coś dla siebie. Niewątpliwie p. Daniel Wróbel zachęcił wszystkich do zwiedzania świata. Dziękujemy!
Wycieczka pierwszoklasistów do Pszczyny i Żor
Dzięki Programowi Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” uczniowie klasy 1a i 1b już po raz drugi w tym roku szkolnym mieli możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc. Tym razem, 9 maja, pierwszoklasiści pojechali na jednodniową wycieczkę do Pszczyny i Żor.
Najpierw wybrali się do Zagrody Wsi Pszczyńskiej, gdzie obejrzeli kilkanaście obiektów architektury drewnianej, stanowiących tradycyjną zabudowę wiejską Górnego Śląska z okresu XVIII i XIX wieku. Były to między innymi: spichlerz dworski, ośmioboczna stodoła, kuźnia i młyn wodny. Wnętrza chat zdobiły ciekawe meble oraz eksponaty sztuki ludowej. Znajdowały się tam również oryginalne pojazdy, sprzęt rolniczy oraz rzemieślnicze narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Podczas spaceru po skansenie uczniowie zatrzymali się także w pasiece oraz w zagrodzie owiec. Następnie wzięli udział w warsztatach „Tajemnice ziół”, dzięki którym mieli okazję bliżej poznać różne rośliny zielne, ich nazwy, wygląd, zapach, właściwości lecznicze oraz przykłady zastosowania w kuchni i kosmetyce. Były to: melisa, mięta, lubczyk, bluszczyk kurdybanek, bylica, kocanka włoska, cząber, rozmaryn i wiele innych. Następnie uczestnicy warsztatów stworzyli własną mieszankę przyprawową, która powstała przez dokładne rozdrobnienie wybranych ziół za pomocą moździerza.
Po wizycie w Skansenie i zjedzeniu pysznego obiadu w pobliskiej restauracji, pierwszoklasiści pojechali do Żor, gdzie zwiedzili słynne Muzeum Ognia. Na wstępie obejrzeli film edukacyjny pt. „Śladami ognia”, w którym dowiedzieli się między innymi, że symbolem miasta jest Żorek – stworek w kształcie płomyka. Figurki tej postaci wykonane są z brązu i można je spotkać w Żorach w najbardziej charakterystycznych miejscach. Pierwszoklasiści wykonali również swoje „Żorki”. Sylwetki miały drewnianą formę, a na odwrocie znajdował się magnes. Należało je ozdobić, wykorzystując do tego różne materiały plastyczne. Uczniowie bardzo się zaangażowali i wykazali dużą kreatywnością. Powstały piękne, różnokolorowe prace.
Kolejną atrakcję Muzeum stanowiła ścieżka prowadząca przez pięć stref tematycznych: „Okiełznanie Żywiołu”, „Przez Antyk i Wieki Średnie”, „Pali Się!”, „Obszar Duchowości”, „Mędrca Szkiełko i Oko”. Podczas zwiedzania interaktywnej ekspozycji dzieci rozpalały znicz olimpijski, włączały silnik napędzany powietrzem, sprawdzały temperaturę swojego ciała, podjęły próbę ugaszenia wirtualnego ognia, a chętni wcielili się w rolę dyspozytora straży pożarnej.
Wycieczka w opinii pierwszaków należała do bardzo udanych. Wizyta zarówno w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej, jak i w Muzeum Ognia była dla nich ciekawym doświadczeniem, stworzyła okazję do zdobycia nowej wiedzy, a miłe wspomnienia na pewno na długo pozostaną w ich pamięci.
2
Uczniowie klas II i III w Koniakowie i Istebnej
9 maja uczniowie klas drugich i trzeciej, w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”, pojechali na wycieczkę do Koniakowa i położonej obok Istebnej. Mimo iż wyjazd był jednodniowy, wrażenia z pewnością zostaną na dłużej…
Pierwszą atrakcją było Centrum Pasterskie w Koniakowie. Dzieci obejrzały zagrodę owiec, dowiedziały się, jakie czynności oraz tradycje związane są z ich hodowlą a także, jakie produkty możemy dzięki nim pozyskać. Ponadto uczniowie własnoręcznie wykonali wełnianą owieczkę i skosztowali kilka rodzajów serów, zrobionych właśnie z owczego mleka.
Następnie dzieci udały się do Centrum Koronki Koniakowskiej. W Muzeum uczniowie poznali ponad stuletnią sztukę koniakowskiego „heklowania”, sylwetki pierwszych koronczarek, mogli obejrzeć piękne i unikatowe (brak wzornika) serwety oraz inne tradycyjne wyroby z koronki. Największa serweta zrobiona przez koniakowskie koronczarki mierzy pięć metrów średnicy i zużyto na nią 50 km nici. Gigantyczne dzieło zgłoszone zostało do Księgi Rekordów Guinessa. Ponadto koronczarki koniakowskie „wyheklowały” serwety dla wielkich osobistości, m.in. dla Jana Pawła II i królowej Elżbiety II.
Kolejnym punktem wycieczki była Kurna Chata Kawuloka w Istebnej. Kustosz Janusz Macoszka - laureat konkursu „Ślązok Roku 2010/2011” , z dużą dawką humoru opowiadał historię starej kawulakowej chaty. Obiekt stanowi przykład tradycyjnego, góralskiego domu drewnianego. Charakterystycznym elementem tego typu zabudowań są „kurlawy” , czyli dymne piece, z których dym wydostawał się do wnętrza izby. Dzięki takiemu rozwiązaniu chłopi unikali płacenia bardzo wysokiego podatku za posiadanie komina. Uczniowie mogli także obejrzeć tradycyjny wystrój dawnych chat oraz zobaczyć sprzęty codziennego użytku. Mieli również okazję posłuchać melodii minionych czasów oraz zobaczyć robione przez Jana Kawuloka instrumenty, m.in. gajdy, róg pasterski, fujorki i piszczołki. Dzieci mogły spróbować swoich sił w ubijaniu prawdziwego masła, a później go zjeść na pysznym chlebku.
Na koniec wszyscy pełni wrażeń i niezapomnianych doznań wyruszyli do Ochodzitej na pyszny i w pełni zasłużony obiad. Na deser, ku uciesze najmłodszych, podano wyśmienite deserki lodowe.
Z pewnością wycieczkę można zaliczyć do udanych. Łączenie przyjemnego z pożytecznym to gwarancja satysfakcji i zadowolenia.
O mózgu na biologii
Uczniowie klasy siódmej na lekcji biologii, w ramach podsumowania wiedzy o układzie nerwowym, wycinali i składali modele mózgu. Dowiedzieli się, m.in. gdzie zlokalizowany jest zmysł węchu i wzroku, logiczne myślenie oraz zdolności artystyczne. Gotowy model mózgu mogli założyć na swoją głowę!
Dzień Szalonej Fryzury w naszej szkole
W związku z tym, że w kwietniu przypada Światowy Dzień Innowacji i Kreatywności, Samorząd Uczniowski postanowił sprawdzić, jak kreatywna jest nasza społeczność, więc ogłosił piątek 28 kwietnia Dniem Szalonej Fryzury. Tego dnia należało przyjść do szkoły uczesanym inaczej niż zwykle. Pomysłów nie brakowało: kolorowe włosy, rogi, baloniki, warkoczyki i wiele ciekawych, szalonych i fantazyjnych upięć na głowach!
Cieszymy się z odwagi naszych uczniów, jak też nauczycieli i dziękujemy za wspólną zabawę! Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć, które są jedynie dowodem tego, że nasza społeczność celująco zdała egzamin z kreatywności.
9
Zachęcamy do udziału w konkursie
Czwartoklasiści w Bajce Pana Kleksa
Chyba każdy uczeń, który czytał „Akademię pana Kleksa”, marzył o tym, by choć przez kilka godzin zostać podopiecznym niezwykłego pedagoga i odwiedzić jego niesamowitą szkołę… Taka okazja nadarzyła się czwartoklasistom! 27 kwietnia odwiedzili oni wyjątkowe miejsce- Bajkę Pana Kleksa w Katowicach. I choć to wyjątkowe centrum zabawy i nauki mieści się przy ulicy Porcelanowej, to po przekroczeniu progu budynku, można odnieść wrażenie, że przenosimy się do słynnej akademii przy ulicy Czekoladowej. Wszystko kojarzy się ze znaną książką Jana Brzechwy.
Na początku uczniowie zostali przywitani przez Adasia Niezgódkę, który poprosił ich o pomoc panu Kleksowi w odnalezieniu trzech cennych dla niego rzeczy, tj. guzika z czapki bogdychanów, magicznego kałamarza oraz szmaragdowej szkatułki. Poszukiwania rozpoczęły się w Krainie Szpaka Mateusza, gdzie dzieci dodatkowy uczyły się leczenia chorych sprzętów i zaglądały do szuflad, w których pana Kleks trzyma swoje sekrety. Ponadto otwierały furtki do różnych bajek.
Następnie dzieci trafiły do Psiego Raju. Tam mogły się wyskakać, powspinać i pochodzić na czworakach, słowem poczuć się jak pieski. Kolejnym miejscem budzącym spore zainteresowanie była Bajdocja, kraina związana z filmem pt. „Podróże pana Kleksa”. Czwartoklasiści żeglowali statkiem Ambrożego Kleksa oraz nauczyli się łączyć liny w węzeł przyjaźni.
To jeszcze nie był koniec atrakcji! Dzieci odwiedziły również Fantazję, planetę przedstawioną w filmie „Pan Kleks w Kosmosie”. W ten sposób zapoznały się z przestrzenią kosmiczną i sprawdziły na własnej skórze, jak działa przyciąganie ziemskie. Ciekawym miejscem okazało się również Złomowisko Robotów. Warto podkreślić, że czwartoklasiści bez problemu znaleźli wszystkie ważne dla pana Kleksa przedmioty.
Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty naukowe. Po zajęciach dzieci udały się do Podwodnego Świata Królowej Aby, pełnego pięknych stworzeń i roślin. Czwartoklasiści pomagali władczyni uchronić morską głębinę przed katastrofą klimatyczną, korzystając m.in. z machinarium.
Wycieczka do Bajki Pana Kleksa okazała się strzałem w dziesiątkę! Dzieci świetnie się bawiły, chętnie wykonywały wszystkie zadania, a przy okazji utrwaliły sobie treść książki Jana Brzechwy.
18
Piątoklasiści w świecie smoków
24 kwietnia uczniowie klasy piątej, w ramach realizacji postawy programowej z języka polskiego, odwiedzili Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej. Tym razem dzieci miały przyjemność obejrzeć spektakl „Smoki” w reżyserii Anny Nowickiej. Premiera przedstawienia odbyła się 26 września 2021 roku.
W widowisku wystąpili: M. Bulska, D. Kaczmarek, D. Włoszek-Rabska, K. Ignatowski, W. Pohl, Z. Ptaszkowski, R. Sadowski, P. Starczak oraz T. Sylwestrzak. Muzykę skomponował M. Cempura, a przykuwające wzrok projekcje przygotował M. Jankowski.
Spektakl opowiada o niezwykłym spotkaniu przedstawicieli dwóch odrębnych światów- człowieka Karola i jego towarzysza Prosiaka ze smokiem Roarem. Co ciekawe, w trakcie rozwoju akcji okazuje się, że te dwie tak różne od siebie rzeczywistości mają ze sobą wiele wspólnego… Smoki chodzą do szkoły, pracują, mają rząd i prezydenta, czyli żyją tak jak my…
Sztuka uświadomiła uczniom, że warto stawiać pytania i dochodzić samemu do prawdy, nie bazować na stereotypach i utartych osądach. W życiu ważna jest ciekawość w poznawaniu świata, tolerancja i szacunek dla tego, co inne (co nie znaczy, że gorsze).
Światowy Dzień Ziemi w naszej szkole
W tym roku obchody święta naszej planety trwały niemalże cały trzeci tydzień kwietnia. Poszczególne sale lekcyjne zostały przystrojone niebiesko-zielonymi kulami ziemskimi, które wszystkim przypominały o zbliżającym się Dniu Ziemi.
Uczniowie klas I-III mogli się wykazać wiedzą dotyczącą ekologii i ochrony środowiska, uczestnicząc w konkursie. Zwróceniu uwagi dzieci na potrzebę segregacji śmieci i możliwość ich powtórnego wykorzystania służył kolejny konkurs, tym razem plastyczny, polegający na wykonaniu Ekoludka z odpadów. Jedną z przerw lekcyjnych najmłodsi spędzili w efektywny sposób, rozwiązując ekozagadki, malując Ziemię oraz oglądając film na temat ekologii.
Z kolei dla starszych uczniów zorganizowano szkolny konkurs recytatorski „Zagłębieni w przyrodzie”, którego celem było m. in. propagowanie szacunku dla przyrody. Okazało się, że natura była źródłem inspiracji dla wielu twórców, m. in. L. Staffa, J. Brzechwy, M. Konopnickiej, A. Asnyka. Natomiast uczniowie-poeci spróbowali swoich sił w twórczej aktywności w zakresie tematyki przyrodniczej, pisząc wiersze w ramach szkolnego konkursu literackiego „Poezja w przyrodzie”. Przy tej okazji ujawniło się kilka talentów! Ponadto uczniowie klasy czwartej, Wiktoria Życzkowska i Dawid Urbanowicz, reprezentowali naszą szkołę w konkursie „Edukacja przyrodniczo-ekologiczna w teorii i praktyce”, organizowanym przez SP nr 10 im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej. Warto podkreślić, że czwartoklasiści zdobyli zasłużone I miejsce!
W przeddzień Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole zrobiło się zielono, a to za sprawą akcji zorganizowanej przez SU, która polegała na założeniu przynajmniej jednego elementu garderoby w tym kolorze. Zarówno starsi, jaki i młodsi podkreślili w ten prosty sposób, że dobro naszej planety leży im na sercu. Tego dnia również najstarsze grupy przedszkolne wybrały się na sprzątanie okolicy.
Niewątpliwie zwieńczeniem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi było sobotnie sprzątanie naszej miejscowości, w którym wzięło udział 70 uczniów naszej szkoły, nauczyciele, dyrekcja, rodzice, OSP wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, przedstawiciele Rady Sołectwa Bestwinka oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Dzięki ich działaniom przydroża oraz okoliczne zagajniki zostały oczyszczone ze śmieci. Można powiedzieć, że sama natura odwdzięczyła się uczestnikom akcji promieniami wiosennego słońca, które pobudzały do działania. Po zakończeniu sprzątania naszej miejscowości przy OSP w Bestwince odbyła się wspólna biesiada.
Z całą pewnością wszystkie inicjatywy, w których uczestniczyli uczniowie, uczą odpowiedzialności za naszą planetę. Warto pamiętać o słowach A. de Saint-Exupéry’ego: „Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.
9
„Sprzątamy dla Polski”
W tym roku nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski, której celem jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliższej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Patronat nad przedsięwzięciem objęli m.in. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Minister Edukacji i Nauki.
Siedemdziesięcioro dzieci otrzymało rękawice, worki foliowe i z wielką energią pod opieką nauczycieli przystąpiło do sprzątania naszej miejscowości. Wszystkim uczestnikom akcji bardzo dziękujemy i zachęcamy do dbania o środowisko każdego dnia.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI w GMINIE BESTWINA w 2023 roku
Magia czerwonego krzesła - projekt polonistyczny w klasie 4a
W ostatnim czasie podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy 4a omawiali przygody bohaterów książki Andrzeja Maleszki pod tytułem „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. Powieść ta bardzo spodobała się dzieciom i rozpaliła ich wyobraźnię, dlatego chętnie włączyli się w realizację projektu polegającego na wykonaniu modelu tytułowego przedmiotu według własnego pomysłu . Poza tym należało napisać na karteczce też własne życzenie i przymocować je do krzesełka.
Prezentacja projektu nastąpiła 21 kwietnia podczas lekcji języka polskiego. I choć wszystkie krzesła były czerwone, każde wyglądało inaczej! Do wykonania modeli posłużyły czwartoklasistom różnorodne materiały: tektura, bibuła, drewno, plastelina, a nawet czerwone puszki po napojach.
Dzieci z wielka radością i satysfakcją prezentowały swoje magiczne krzesełka i chyba każdy na chwilkę uwierzył, że ma w swoich dłoniach magiczną moc!
„Odsłaniamy świat reklamy!”-lekcja w kinie
20 kwietnia 2023 r. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w multimedialnej lekcji połączonej z seansem filmowym. Zajęcia pt. Odsłaniamyy świat reklamy! odbyły się w czechowickim Multikinie.
Na początku uczniowie usłyszeli, że reklamy opierają się na działaniach zachęcających do kupienia produktu. Ich twórcy robią naprawdę wiele, aby zapadły nam w pamięć. Następnie prowadzący skupił się na mechanizmach wykorzystywanych w reklamach. Zwrócił uwagę na emocje, które często są celowo wywoływane przez tego rodzaju przekazy.
Omówił również kwestie związane z językiem. Uczniowie dowiedzieli się, że zadaniem sloganów reklamowych jest przede wszystkim zainteresowanie nas produktem. Często hasła te przenikają do potocznego języka i stają się bardzo popularne. Ich autorzy wykorzystują rymy, dzięki czemu łatwo się je zapamiętuje.
W dalszej części uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak powstaje reklama lodów i pysznej pizzy z ciągnącym się serem. Okazało się, że lody są robione z ziemniaków, a smakowicie wyglądający ser to… zwykły klej!
Później dzieci dowiedziały się, czym jest product placement, czyli lokowanie produktu. Mechanizm ten polega na zachęcaniu do kupna produktu bez przekazywania oczywistej
i otwartej reklamy. Podczas warsztatów nie zabrakło również informacji o roli reklamy społecznej. Po części lekcyjnej nastąpiła projekcja filmu „Chłopiec z chmur”.Niewątpliwie udział w warsztatach pozytywnie wpłynął na świadomość konsumencką uczniów.
Z wizytą w planetarium i palmiarni
20 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy szóstej i siódmej wzięli udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie oraz Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. W planetarium młodzież poszerzyła swoją wiedzę z zakresu astronomii podczas obserwacji nieba w pierwszych dniach poszczególnych pór roku. Ponadto analizowała ruch obrotowy i obiegowy Ziemi.
Z kolei w palmiarni uczniowie zobaczyli, jak rosną znane im banany, pomarańcze, awokado czy bawełna. Dodatkowo obejrzeli rośliny owadożerne, ogromne palmy oraz różnokształtne sukulenty. Nie brakowało także zwierząt, m.in.: egzotycznych ptaków, gekonów, żółwia skórzastego, ryb a także wiewiórki. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.
Sukces naszych przyrodników
19 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy czwartej, Wiktoria Życzkowska i Dawid Urbanowicz, reprezentowali naszą szkołę w konkursie „Edukacja przyrodniczo-ekologiczna w teorii i praktyce”, organizowanym w ramach obchodów Dnia Ziemi. Spotkanie odbyło się w SP nr 10 im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej.
Rywalizacja polegała na rozwiązywaniu zadań problemowych wymagających logicznego, twórczego i krytycznego myślenia. Nasza drużyna wykazała się dużym zaangażowaniem, zdobywając pierwsze miejsce. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Ósmoklasiści w Bielskiej Szkole Przemysłowej
13 kwietnia 2023 r. ósmoklasiści pod opieką wychowawczyń uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Bielskiej Szkole Przemysłowej. Warsztaty prowadzili uczniowie klasy technik analityk.
Podczas lekcji młodzież zobaczyła ciekawe doświadczenia chemiczne zaprezentowane przez starszych kolegów i, co ważniejsze, miała okazję samodzielnie wykonać niektóre z nich. Zajęcia te pozwoliły spojrzeć na chemię inaczej, od strony doświadczalnej i praktycznej. Uczniowie przekonali się również, jak wyglądają lekcje na takich kierunkach jak technik przemysłu mody czy technik grafiki i poligrafii cyfrowej.
Wizyta w Bielskiej Szkole Przemysłowej była też bardzo dobrą okazją do zwiedzenia placówki i rozmowy ze starszymi kolegami przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze dalszego kierunku kształcenia.
Podziękowania dla firmy „Orion”
Serdecznie dziękujemy firmie „Orion” Błażej Hess za ufundowanie stypendiów za osiągnięcia w nauce lub osiągnięcia sportowe. Nagrody przyznano już po raz drugi.
Cieszymy się, że w gronie nagrodzonych znalazły się uczennice naszej szkoły, a wśród nich Karolina Capek, uczennica klasy szóstej, która w I semestrze bieżącego roku szkolnego osiągnęła najwyższą średnią w szkole- 5,67. Laureatka otrzymała 1.200 zł. Pozostałe dziewczynki, tj. Amelia Jonkisz, Anna Jurzak, Wiktoria Kubiczek, Marcelina Lasek i Julia Patka zostały obdarowane talonami stypendialnymi w formie refundacji opłat internetowych.
Patrząc na twarze nagrodzonych podczas wręczania stypendiów, trudno było nie zgodzić się ze zdaniem Pliniusza Młodszego, że „Nauka dostarcza i radości, i pociechy”. Uczennicom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że pozostali uczniowie naszej szkoły pójdą w ich ślady😊Na pewno warto!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie