W poniedziałek, 20.03.2023 roku odbyły się w Kaniowie zawody minisiatkówki dziewcząt i chłopców. Rywalizowały w nich drużyny z naszej gminy. Reprezentacje naszej szkoły wywalczyły pierwsze miejsce, co dało im awans do zawodów powiatowych. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów😊
Podróż do Egiptu
Na lekcji geografii uczeń klasy ósmej, Marek Witek, podzielił się swoimi wrażeniami z podróży do Egiptu. Koleżanki i koledzy mieli możliwość zobaczyć zdjęcia z tej wycieczki i wysłuchać ciekawych komentarzy prowadzącego.
Marek wystąpił w stroju zakupionym w Egipcie - tunice Egipcjanina. Mieliśmy również możliwość spróbować tradycyjnego egipskiego deseru Om Ali, przygotowanego na ciepło z daktyli, orzechów, migdałów, pistacji i wielu innych pysznych składników.
To była cenna lekcja, dziękujemy!
W tajemniczym ogrodzie - projekt okładki
Jedną z lektur omawianych w klasie piątej jest powieść Frances Hodgson Burnett pt. „Tajemniczy ogród”.
W ramach podsumowania cyklu zajęć poświęconych omówieniu książki uczniowie klasy piątej wykonali projekty okładki z elementami 3d. Prace poza tytułem oraz imieniem i nazwiskiem autorki zawierały mnóstwo szczegółów, świadczących o znajomości lektury. Nie zabrakło furtki prowadzącej do ogrodu, ulubionej ławeczki mamy Colina, postaci Mary oraz Dicka, a także pięknych kwiatów, drzew, krzewów, motyli oraz rudzika. Wszystkie projekty dowodzą, że uczniowie są niezwykle kreatywni.
Okładki wykonane przez piątoklasistów można podziwiać w holu szkoły.
Jaskinie krasowe na geografii w klasie V
W ramach poznawania krajobrazu krasowego, uczniowie klasy piatej wykonali piękne modele jaskiń. Chętni mogli również wykazać się znajomością popularnej gry Minecraft i to właśnie w niej zaprojektować model jaskini krasowej. Ich zaangażowanie było na prawdę ogromne. Powstały piękne prace!
O zdrowym stylu życia na lekcjach przyrody
W ramach lekcji przyrody i zajęć rozwijających, podczas których rozmawialiśmy o zdrowym stylu życia, uczniowie klas czwartych zapoznali się z piramidą zdrowego żywienia i formami aktywności fizycznej.
Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywają dietetyczne produkty oraz w jaki sposób mogą wpływać na swoje zdrowie poprzez dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych (ograniczenie słodyczy, spożywanie owoców i warzyw). Poruszona została również kwestia aktywności fizycznej i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Uczniowie wykonali w grupach przestrzenną piramidę zdrowego żywienia. Musieli sami przynieść puste opakowania po produktach spożywczych, czasami poszukać wśród zabawek warzyw i owoców. Następnie umieścili je na właściwym poziomie piramidy żywieniowej. Doskonale poradzili sobie z tym zadaniem!
Zasady rekrutacji do klasy pierwszej
Szanowni Rodzice,
prosimy o zapoznanie się z zasadami rekrutacji do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwince na rok szkolny 2023/2024, które znajdują się w zakładce REKRUTACJA SP 2023/2024 oraz na drzwiach wejściowych budynku.
Zgłoszenia (dla dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły) i wnioski (dla dzieci spoza obwodu szkoły) o przyjęcie dziecka do klasy I szkoły podstawowej oraz wzory załączników dostępne są na stronie internetowej placówki.
Przyjmowanie zgłoszeń i wniosków o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej (tradycyjnie w formie papierowej) od 1 marca 2023 r. godz. 8.00 do 15 marca 2023 r. godz. 15.00 w sekretariacie szkoły
Życzenia z okazji Dnia Kobiet
„W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit” - projekt polonistyczny szóstoklasistów
W czwartek 2 marca br. uczniowie klasy szóstej zaprezentowali podczas lekcji języka polskiego makiety krainy opisanej przez J. R. R. Tolkiena w „Hobbicie”. Zadanie to stanowiło podsumowanie pracy z lekturą.
Największą popularnością cieszyło się oczywiście odtworzenie urokliwego Bag End-miejsce zamieszkania Bilba Bagginsa. Uczniowie, wykonując makiety, korzystali z różnorodnych materiałów, takich jak : kamyki, szyszki, gałązki, wrzosy, suche kwiaty czy mech. Niektóre domki hobbita miały zamontowane ledowe oświetlenie, była też makieta wykonana z klocków Lego, kamienia oraz tkaniny.
Oglądając prace szóstoklasistów, śmiało można stwierdzić, że efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania, a kreatywność młodzieży nie ma granic!
Warto dodać, że imponujące prace uczniów można oglądać na wystawie w holu szkoły.
9
Książkowy niekalendarz – podejmij wyzwanie!
We współpracy z Biblioteką Publiczną w Bestwince nasza szkoła od marca br. bierze udział w wyzwaniu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Niekalendarz to inspiracje, aktywności z książką i najważniejsze literackie rocznice. Składa się z 12 kart z zadaniami na każdy miesiąc oraz czytelniczej karty na pieczątki „Książka – stosuj codziennie”.
Za udział w zabawie czytelniczej są przewidziane dyplomy, a dla najwytrwalszych uczniów przewidziano nagrody!
Na razie wyzwanie przyjęli uczniowie klasy 4a, którzy podczas lekcji języka polskiego zapoznali się ze szczegółami akcji od pracownika biblioteki- pani Marty Mańdok-Bury.
Miej serce i patrzaj w serce!
28 lutego br. uczniowie klasy 7 oraz klas 8a i 8b w ramach lekcji języka polskiego odwiedzili Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.
Młodzież miała wielką przyjemność obejrzeć inscenizację „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w reżyserii Pawła Aignera, a dokładnie ballady: „Pani Twardowska”, „To lubię”, „Rybka” „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Lilije”, „Rękawiczka” czy „Czaty”. Przesłaniem spektaklu trwającego 80 minut była ponadczasowa sentencja Miej serce i patrzaj w serce. Tym razem na scenie nie występowały lalki, tylko żywi aktorzy.
Twórcy widowiska odeszli od pełnego patosu sposobu odczytania słów wieszcza i postanowili ukazać je przez pryzmat współczesności (z dystansem i poczuciem humoru) . Atmosferę spektaklu tworzy więc nowoczesna muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby przedstawienia przez Piotra Klimka, przy której aktorzy poruszają się niczym tancerze z teledysków.
Najmocniejszym akcentem widowiska jest oryginalne musicalowe wykonanie ,,Świtezianki” i ekran multimedialny, na którym ukazują się obrazki z dzieciństwa, co można odczytać jako nawiązanie do poetyckich opowieści romantycznych wieszczów.
Poza tym uwagę widza przykuwają nawiązujące do epoki i pełne przepychu kostiumy autorstwa Zofii de Ines oraz rewelacyjna gra aktorska .
Niewątpliwie ten niesamowity spektakl jest godny polecenia, dowodzi bowiem, że utwory A. Mickiewicza wcale nie muszą być nudne dla młodzieży.
Dzień Pomalowanej Twarzy
W czwartek 23 lutego odbył się w naszej szkole kolejny dzień tematyczny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, a mianowicie Dzień Pomalowanej Twarzy.
Korytarze naszej szkoły już od samego rana wypełniły się mnóstwem twarzy pomalowanych w koty, motyle, serduszka, nie brakowało też bohaterów ulubionych bajek, filmów czy gier. Osoby, które z jakiegoś powodu nie mogły pomalować swojej buzi, mogły tego dnia założyć ciekawe maski. Nikogo więc nie dziwił fakt, że po korytarzu przechadzał się Shrek czy Jaś Fasola :) Miło nam, że do zabawy przyłączyli się również nauczyciele.
Niewątpliwie było wesoło i kolorowo, o czym świadczą zamieszczone poniżej zdjęcia!
9
W domu musi być cicho…
21 lutego uczniowie klasy piątej, w ramach realizacji postawy programowej z języka polskiego, odwiedzili Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Dzieci miały przyjemność obejrzeć spektakl „Włosy mamy” w reżyserii Anity Piotrowskiej. Premiera przedstawienia odbyła się 27 marca 2022 roku. W widowisku wystąpili: Alicja Czerniewicz, Marta Popławska, Konrad Ignatowski, Radosław Sadowski. Warto zaznaczyć, że sztuka została uznana za najlepsze przedstawienie dla dzieci przez jury 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania" w Toruniu.
Tematem spektaklu jest relacja dziecka z matką, która cierpi na depresję. Emma, główna bohaterka przedstawienia, czuje, że w domu dzieje się coś złego, ale nie rozumie dziwnego zachowania najbliższej jej osoby. Stara się odgonić złe myśli, które kłębią się w głowie chorej. Stan psychiczny mamy odzwierciedlają tytułowe włosy. Jest ich pełno w całym mieszkaniu. Dziewczynka próbuje z nimi walczyć, by w ten sposób pomóc mamie, ale jest to bardzo trudne. Dopiero wsparcie ze strony dorosłej osoby sprawia, że chora powoli wraca do zdrowia.
Sztuka uzmysłowiła młodym widzom, że choroba rodzica nie może być powodem do wstydu. Dziecko nie jest niczemu winne i powinno poprosić o pomoc osobę, do której ma zaufanie. Jest to istotne, ponieważ w Polsce 1,5 mln ludzi zmaga się z depresją.
Po przedstawieniu piątoklasiści mieli niecodzienną okazję zobaczyć Banialukę „od kuchni”, uczestnicząc w warsztatach „Zwiedzanie magicznych miejsc teatru”. Zobaczyli, gdzie i w jaki sposób powstają lalki do spektakli. Odwiedzili pracownię stolarską, krawiecką i plastyczną, poszerzając w ten sposób swoją wiedzę dotyczącą teatru.
8
„Mikołajek” oczami uczniów klasy 4b
W ramach lekcji języka polskiego uczniowie klasy 4b wykonali ilustracje do omawianej podczas zajęć książki pt. „Mikołajek”. Każde dziecko wylosowało tytuł opowiadania, do którego należało wykonać rysunek. Podczas prezentacji prac zadaniem koleżanek i kolegów było podanie tytułu rozdziału, do jakiego przygotowano ilustrację. W ten sposób czwartoklasiści utrwalili sobie wiedzę o lekturze.
Pomysłów było co niemiara, o czym świadczą wykonane prace. Dzieci wykorzystały głównie ołówki, kredki oraz flamastry. Rysunki są różnorodne, niektóre bardzo kolorowe, inne utrzymane w jednolitej kolorystyce, ale wszystkie łączy jedno: kreatywność autorów.
Kto wie, może wśród czwartoklasistów kryje się przyszły ilustrator książek?
Dzień Babci i Dziadka
„Babciu, Dziaduniu w dniu Waszego święta,
Życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta,
Wy zawsze wszystko najlepiej wiecie !
Smutno by było bez Was na świecie !”Oj smutno, smutno…
Z tej okazji, w dniu 15 lutego uczniowie klasy trzeciej przygotowali przedstawienie pt. "Calineczka”. Opowieść o małej dziewczynce, mieszkającej w kielichu kwiatowym bardzo spodobała się publiczności. Czasem bawiła, a czasem wzruszała. Bajeczne dekoracje oraz barwne stroje małych aktorów, z pewnością przykuły uwagę i zachwyciły licznie przybyłych gości.
Oprócz doskonałej gry aktorskiej, dzieci wykonały również specjalnie opracowane na tę okazję układy taneczne. Nastrojowa i przyjemna dla ucha muzyka, także „odegrała ważną rolę” w tym przedstawieniu.
Uczniowie, mimo iż już trzecioklasiści, z przejęciem i z nutką małej jeszcze niepewności, wcielali się w powierzone role a dziadkowie ze wzruszeniem patrzyli na swoje wnuczęta.
Po przedstawieniu dzieci obdarowały swoich bliskich ręcznie wykonanymi koralami i lampionami. Nie zabrakło również miłych słów i chwil wzruszenia.
Dzieci oraz całą aranżacje przygotowały panie Zofia Dąbrowicka oraz Edyta Buchacz.
Lekcje z goglami VR
Uczniowie klas ósmych na lekcji geografii poznawali walory turystyczne Afryki. Dzięki Wirtualnej Pracowni zakupionej z Laboratorium Przyszłości spacerowali wśród lwów na safari i wędrowali przez las równikowy. Lecieli również balonem, dzięki czemu mogli podziwiać Afrykę z góry.
Z kolei siódmoklasiści na lekcji biologii przybliżyli sobie układ krążenia. „Płynęli” w żyle oraz oglądali serce. Niewątpliwie nauka poprzez osobiste doświadczenie jest bardziej efektywna, a zastosowanie gogli zwiększa zainteresowanie i motywację uczniów.
Walentynki w naszej szkole
Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych osób. Jest to szczególny dzień, na który warto przygotować coś wyjątkowego dla wzmocnienia przyjaźni.
Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Pocztę Walentynkową. W klasach I-VIII zbierane były kartki, które uczniowie wysyłali do kolegów, koleżanek, swoich sympatii i ulubionych nauczycieli. Zostały one później dostarczone adresatom przez sympatycznych przedstawicieli SU, którzy mieli w tym roku dużo pracy, gdyż uczniowie napisali wiele serdecznych życzeń.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie