Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym zebrania z wychowawcami, które odbędą się 9 września 2020 roku (środa). Spotkania rozpoczną się o godzinie 17.00 w salach lekcyjnych.
Zebranie rodziców
Witaj, szkoło!- rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
1 września br. z radością wyruszyliśmy do szkoły, której nie odwiedzaliśmy przez ostatnie pół roku, by zainaugurować rok szkolny 2020/2021. Tym razem jednak nie zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej, by wspólnie rozpocząć kolejny rok nauki. Z uwagi na sytuację epidemiczną uczniowie spotkali się tylko ze swoimi wychowawcami w klasach.
Pani dyrektor dr R. Cichowska-Gaździak połączyła się z wychowankami on-line, korzystając z platformy, która była wykorzystywana w trakcie zdalnego nauczania. Podczas swojego wystąpienia szczególnie podkreśliła konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa w szkole. Na koniec życzyła wszystkim samych dobrych ocen i wielu sukcesów!
Zarządzenie Nr 1/2020/2021 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie: Procedury bezpieczeństwa uczniów i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince w czasie trwania pandemii COVID-19.
Na podstawie:
- Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.
- Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty.
- Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 1389). - Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – IV aktualizacja wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r.
o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337), zarządzam, co następuje:
Niniejszym wprowadzam:
Procedurę bezpieczeństwa uczniów i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Bestwince w czasie trwania pandemii COVID-19.Postanowienia ogólne
- Niniejsza procedura w okresie pandemii COVID-19 określa zasady bezpiecznego funkcjonowania placówki i dotyczy wszystkich pracowników oraz rodziców i dzieci uczęszczających do szkoły.
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa w szkole i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 w okresie ograniczonego funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Bestwince obowiązuje specjalna procedura bezpieczeństwa:
- za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w szkole, odpowiada dyrektor szkoły;
- w szkole stosuje się wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.
3. Celem niniejszej procedury jest ustalenie zasad postępowania z dziećmi w taki sposób, aby:
- zdrowe dzieci nie były narażane na niebezpieczeństwo zakażenia się;
- zminimalizować zagrożenie zakażeniem koronawirusem lub chorobą COVID-19.
Procedura określa działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem.
§2
Obowiązki organu prowadzącego
Organ prowadzący zespół szkolno - przedszkolny ma obowiązek:
- pomóc dyrektorowi w stworzeniu i zapewnieniu dzieciom i pracownikom bezpiecznych warunków w opiece nad dziećmi i realizowaniu skierowanych do niego wytycznych;
- zobligować dyrektora i inspektora BHP do przygotowania wewnętrznych procedur bezpieczeństwa na terenie placówki;
- zapewnić środki higieniczne potrzebne do bieżącego funkcjonowania placówki;
- wesprzeć dyrektora w zakupie niezbędnych indywidualnych środków ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem;
- wesprzeć dyrektora placówki w organizacji żywienia;
- ustalić szybki sposób komunikacji z dyrektorem, np. do raportowania o liczbie dzieci lub w sytuacji podejrzenia zakażenia;
- zabezpieczyć możliwość szybkiego uzupełniania kadry pedagogicznej w przypadku nieobecności nauczycieli z powodu choroby lub kwarantanny.
§3
Obowiązki dyrektora placówki
- Dyrektor dostosowuje regulaminy i procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego.
- Współpracuje z organem prowadzącym w zakresie realizowania wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- Organizuje pracę pracowników szkoły na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
- Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika.
- Wyposaża pomieszczenie do izolacji w zestaw ochronny, w skład którego wchodzi: 1 fartuch ochronny, 2 maski medyczne, co najmniej 10 par rękawiczek jednorazowych.
- Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki jednorazowe, maseczki, fartuchy oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni).
- Udostępnia pracownikom i zapoznaje ich z kartami charakterystyki stosowanych w szkole środków dezynfekcyjnych do rąk i powierzchni.
- Pilnuje, aby przy wejściu do szkoły umieszczono dozownik z płynem do dezynfekcji rąk.
- Zapewnia dostęp do mydła w pomieszczeniach higieniczno- sanitarnych.
§4
Obowiązki pracowników
- Każdy pracownik ma obowiązek zapoznania się z niniejszą procedurą oraz jest zobowiązany do jej stosowania.
- Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji, a w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem COVID-19 lub innej choroby zakaźnej z objawami grypopodobnymi (duszności, kaszel, gorączka) pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora oraz korzysta z porady lekarza i stosuje się do jego zaleceń.
- Do szkoły pracownicy wchodzą i wychodzą tylko przez wejście główne.
- Pracownicy bezwzględnie przy każdym wejściu do placówki i w trakcie pracy odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk.
- Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po placówce. Zachowują dystans społeczny wynoszący co najmniej 1,5m.
- W szkole są prowadzone zajęcia przez nauczycieli zgodnie z procedurami.
- Po zakończonych zajęciach w danej sali lekcyjnej nauczyciel jest zobligowany do dezynfekowania biurka, laptopa oraz pomocy, których używał w trakcie trwania lekcji.
- Do obowiązków wychowawcy należy zapoznanie uczniów klas 4-8 z nowymi zasadami obowiązującymi w szkole i wyjaśnienie, dlaczego zostały wprowadzone.
- Do obowiązków wychowawcy należy poinformowanie pozostałych pracowników szkoły o występowaniu u ucznia alergii lub astmy.
- W razie wydania decyzji o zamknięciu placówki nauczyciele pracują zdalnie, realizując kształcenie na odległość.
- Do obowiązków nauczyciela opiekującego się dziećmi w klasach 1-3 należy w szczególności:
- wyjaśnianie dzieciom, jakie nowe zasady obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone;
- częste wietrzenie sal, w których odbywają się zajęcia.
- zwracanie uwagi, by uczniowie nie wymieniali się przyborami szkolnymi;
- kontaktowanie się z rodzicami telefonicznie lub za pośrednictwem e-dziennika;
- unikanie organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy wspólnej zabawie na podwórku szkolnym;
- zwracanie uwagi, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z pobytu na podwórku szkolnym;
- wyjaśnienie i zademonstrowanie techniki właściwego mycia rąk;
12. Pracownicy obsługi pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu i do ich obowiązków należy w szczególności:
- usuwanie z sal przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki, dywany, itp.
- wykonywanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych;
- dezynfekowanie powierzchni dotykowych tj. poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty i powierzchnie płaskie, w tym blaty stolików, oparcia i siedziska krzeseł;
- dezynfekowanie toalet;
- mierzenie temperatury uczniom za zgodą rodziców w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19;
- odizolowanie ucznia do właściwego pomieszczenia w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19.
13. Do obowiązków pracowników kuchni należy w szczególności:
- rygorystyczne przestrzeganie warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia;
- utrzymywanie odległości 1,5m pomiędzy stanowiskami pracy;
- stosowanie środków higieny osobistej w postaci fartuchów oraz rękawiczek;
- szczególnie staranna dezynfekcja stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców;
- gruntowne dezynfekowanie powierzchni, sprzętów i pomieszczeń zaplecza kuchennego po zakończonej pracy;
- dochowanie dbałości o higieniczny odbiór towaru od dostawców i zwracanie uwagi, by dostawca nie wchodził na teren stołówki.
§5
Obowiązki rodziców
Do obowiązków rodziców należy w szczególności:
- zapoznanie się z niniejszą procedurą przed decyzją o przyprowadzeniu dziecka do szkoły;
- przekazywanie telefonicznie lub poprzez e-dziennik informacji o stanie zdrowia dziecka, które są istotne przed przyjściem dziecka do szkoły;
- zostawienie dziecka w domu, jeżeli ktoś z domowników przebywa na kwarantannie lub w izolacji;
- przyprowadzenie do szkoły tylko zdrowego dziecka – bez jakichkolwiek objawów chorobowych;
- zmierzenie dziecku i sobie temperatury przed przyprowadzeniem dziecka do szkoły, a w przypadku podwyższonej temperatury, pozostanie w domu;
- regularnie przypominanie dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie, unikaniu dotykania oczu, nosa i ust;
- zabronienie dzieciom przynoszenia do szkoły niepotrzebnych przedmiotów;
- zwracanie uwagi na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania;
- informowanie o zmianie numeru telefonu kontaktowego;
- niezwłoczne odbieranie telefonów ze szkoły i natychmiastowe przybycie do szkoły, jeżeli zaistnieje taka konieczność;
- zachowanie dystansu społecznego wynoszącego minimum 1,5m w odniesieniu do pracowników szkoły, innych rodziców i uczniów;
- przebywanie na terenie szkoły z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk);
- poinformowanie wychowawcy o występowaniu u dziecka astmy lub alergii;
- poinformowanie wychowawcy o przebywaniu na kwarantannie.
§6
Obowiązki uczniów
1. Wszyscy uczniowie zobowiązani są do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych tj. częstego mycia rąk, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
2. Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny, tj. ochrona ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie dotykania oczu, ust i nosa. Zalecane jest noszenie maseczek w przestrzeniach ogólnodostępnych.
3. Uczniowie, korzystający z rękawic jednorazowych, maseczek jednorazowych zobowiązani są do wyrzucania ich do pojemnika, który jest do tego przeznaczony.
§7
Zasady organizacji pracy szkoły
1. Na terenie szkoły ogranicza się przebywanie osób z zewnątrz, a jeśli ich obecność jest niezbędna są one zobowiązane do stosowania środków ochronnych (osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
2. Przebywanie osób z zewnątrz na terenie szkoły możliwe jest tylko w wyznaczonych przez dyrektora miejscach.
3. Obowiązuje całkowity zakaz przebywania na terenie szkoły osób z zewnątrz z objawami wskazującymi na infekcję dróg oddechowych: podwyższoną temperaturę ciała, ból głowy i mięśni, ból gardła, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, uczucie wyczerpania, brak apetytu.
4. Obowiązuje zakaz przebywania rodziców na terenie szkoły.
5. Konsultacje dla rodziców odbywają się na bieżąco poprzez dziennik elektroniczny oraz w szkole w wyznaczonych terminach. Rodzice są zobowiązani do przestrzegania procedur dotyczących bezpieczeństwa obowiązujących w szkole.
6. Przed wejściem do budynku szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk.
§8
Zasady organizacji zajęć lekcyjnych
1. Do szkoły może przychodzić tylko:
1) uczeń zdrowy, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych,
2) uczeń, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
2. Uczeń może być przyprowadzany do szkoły i z niej odbierany przez opiekunów bez objawów chorobowych wskazujących na infekcję dróg oddechowych. Opiekun nie wchodzi do budynku szkoły.
3. Przez objawy, o których mowa w pkt. 1 i pkt. 2 rozumie się:
podwyższoną temperaturę ciała, ból głowy i mięśni, ból gardła, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, uczucie wyczerpania, brak apetytu.
4. Uczniowie korzystają z szafek umieszczonych na szkolnym korytarzu obok sali, w której mają zajęcia. Klasa V i VIII b oraz klasy I-III korzystają z szafek w szatni.
5. Z sali, w jakiej przebywają uczniowie, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować.
6. Uczeń często dezynfekuje ręce lub myje ręce.
7. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce.
8. Uczniowie nie udostępniają innym uczniom swoich podręczników i przyborów.
9. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły zbędnych przedmiotów.
10. Wyznacza się stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowana jest jedna klasa (wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali).
11. W miarę możliwości każdy uczeń powinien siedzieć w osobnej ławce. Miejsce to jest stałe i nie ulega zmianie.
12. Sale lekcyjne należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w trakcie zajęć.
§9
Zasady organizacji pracy uczniów klas I-III
1. Uczniowie klas I-III, którzy nie korzystają z opieki świetlicy szkolnej, przychodzą do szkoły nie wcześniej niż 15 minut przed rozpoczęciem zajęć, przebierają się w szatni i niezwłocznie udają się pod swoją salę lekcyjną.
2. Obowiązkiem ucznia jest częste mycie oraz dezynfekowanie rąk po wejściu do szkoły oraz po skorzystaniu z toalety i przed posiłkami.
3. Wchodząc do sali, dzieci zajmują stałe miejsca.
4. W sali lekcyjnej nie mogą znajdować się przedmioty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować.
5. Podczas zajęć uczniowie korzystają z własnych podręczników i przyborów szkolnych, które mogą się znajdować na stoliku, w tornistrze lub w indywidualnej szufladzie. Nie należy wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
6. Podczas zajęć należy stosować formy pracy umożliwiające zachowanie bezpiecznego dystansu.
7. Przerwy międzylekcyjne uczniowie spędzają pod opieką wychowawcy na podwórku szkolnym obok sali gimnastycznej, w sali gimnastycznej lub na korytarzu szkolnym. W tym czasie sale są wietrzone.
8. Zaleca się noszenie osobistych maseczek podczas przerw.
9. Przerwy śniadaniowe organizowane są w sali lekcyjnej.
10. Uczniowie klasy pierwszej odprowadzani są na obiad na stołówkę szkolną przez nauczyciela prowadzącego z nimi lekcję 4. Uczniowie klasy II i III schodzą na stołówkę samodzielnie. Uczniowie, którzy nie korzystają z obiadów, przebywają pod opieką nauczyciela dyżurującego przed salą, jaka jest im przypisana.
11. Po skończonych zajęciach dzieci opuszczają budynek szkoły lub pozostają w świetlicy szkolnej.
§10
Organizacja zajęć wychowania fizycznego
1. Uczniowie udają się na zajęcia wychowania fizycznego do sali gimnastycznej po dzwonku na lekcję.
2. Przed wejściem do sali każdy uczeń dezynfekuje ręce.
3. Uczniowie przebierają się w szatniach z zachowaniem dystansu społecznego.
4. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.), wykorzystywane podczas zajęć, należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
5. Zaleca się organizowanie zajęć na świeżym powietrzu.
6. Należy ograniczać sporty kontaktowe.
7. Po zakończonych zajęciach uczniowie są zobowiązani do zdezynfekowania rąk.
§11
Zasady funkcjonowania świetlicy szkolnej
1. Pierwszeństwo zapisu na świetlicę mają uczniowie, których rodzice pracują oraz dzieci z niepełnych rodzin.
2. W celu zmniejszenia ryzyka przenoszenia zakażenia COVID-19, rozkład zajęć zostanie zmodyfikowany w taki sposób, by jednorazowo w zajęciach mogła wziąć udział liczba wychowanków, pozwalająca na zachowanie bezpiecznej odległości od siebie (1,5m).
3. Przerwy w zajęciach pozwalają na przeprowadzenie dezynfekcji pomieszczeń i przygotowanie się do kolejnych zajęć.
4. Uczestnicy zajęć muszą być zdrowi i nie wykazywać objawów żadnej choroby.
5. Uczestnicy zajęć nie przynoszą ze sobą niepotrzebnych przedmiotów (np. zabawek).
6. Uczestnik przed rozpoczęciem zajęć musi zdezynfekować ręce.
7. Dopuszcza się używanie telefonów komórkowych w celu skontaktowania się z rodzicami.
8. Zaleca się zachowanie 1,5m dystansu pomiędzy osobami znajdującymi się w świetlicy szkolnej.
9. Podczas prowadzenia zajęć pracownik zobowiązany jest do zachowywania możliwie jak najdalszego dystansu, będzie także wyposażony w niezbędne środki ochrony osobistej oraz płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni
10. Po zajęciach pracownik każdorazowo wietrzy świetlicę, dezynfekuje powierzchnię biurka.
11. Pracownik dezynfekuje ręce oraz wymienia maseczki ochronne i rękawiczki jednorazowe. Zużyte środki ochrony osobistej wyrzuca do pojemnika, który jest do tego wyznaczony.
§12
Zasady zachowania w stołówce
1. Na czas epidemii obiady będą wydawane w 3 grupach.
2. Przed wejściem do stołówki uczniowie dezynfekują ręce.
3. Na terenie stołówki zachowują dystans społeczny.
4. Uczniowie zajmują wyznaczone miejsce.
5. Po wyjściu ze stołówki uczniowie ponownie dezynfekują ręce.
§13
Zasady bezpiecznego wydawania posiłków
- Wszystkie posiłki dla dzieci przebywających w placówce są przygotowywane w gminnej kuchni w Bestwince.
- W zależności od liczby dzieci posiłki wydawane są zmianowo. Po każdej zmianie dezynfekuje się blaty stolików i krzesła.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu,
w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
§14
Zasady zachowania podczas przerw lekcyjnych
1. Zaleca się, aby uczniowie spędzali przerwy na korytarzu, w pobliżu sali, która jest im przypisana, zachowując dystans społeczny. Uczniowie klasy V i VIIIb schodzą na przerwę na korytarz przed dolną świetlicą.
2. Zaleca się pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły. Uczniowie klas I-IV spędzają przerwy na podwórku w obrębie sali gimnastycznej, natomiast uczniowie klas V-VIII przebywają na dziedzińcu przed szkołą.
3. Zalecane jest zakładanie maseczek wewnątrz budynku.
4. Dopuszcza się możliwość korzystania ze stołów pingpongowych, jeśli uczeń dysponuje własną rakietką.
§15
Zasady funkcjonowanie biblioteki szkolnej
- Biblioteka ZSP w Bestwince stosuje się do rekomendowanego okresu kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach: na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby); tektura i papier – wirus jest aktywny do 24 godzin.
- Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne, również czasopisma.
- Po przyjęciu książek od użytkownika każdorazowo należy zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
- Przyjęte książki zostaną odłożone na wydzielone półki w bibliotece. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny; po tym okresie włączyć do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy stosować rękawiczki.
- Zwracane książki można umieszczać w tym samym pomieszczeniu, w którym znajdują się książki do wypożyczenia, w sytuacji, gdy nie ma innej możliwości. Należy pamiętać, by odizolować i ograniczyć dostęp do tego miejsca tylko dla uprawnionych osób – pracowników biblioteki – oraz odpowiednio oznaczyć to miejsce. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.
- Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające oraz nie należy naświetlać książek lampami UV.
- Ograniczony zostaje dostęp do czytelni oraz do księgozbioru i czasopism. Obsługa czytelnika będzie ograniczona do minimum, tj. do wypożyczenia żądanych lub wcześniej zamówionych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniach zamkniętych. Ze względu na małe gabaryty lokalu, książki będą wydawane i odbierane w drzwiach biblioteki.
- Książki można zamawiać przez dziennik elektroniczny.
- Podręczniki, książki i inne materiały biblioteczne zniszczone lub zagubione rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani odkupić.
- Podręczniki są wypożyczane i zwracane przez uczniów/rodziców w ustalone przez wychowawcę i nauczyciela bibliotekarza dni (w celu uniknięcia grupowania się osób).
- W czytelni będzie można korzystać z 1 lub 2 (2 dzieci z tej samej klasy) stanowisk komputerowych z 10-minutową przerwą między czytelnikami (czas na wywietrzenie i dezynfekcję pomieszczenia).
§16
Organizacja pracy przedszkola
- Przedszkole organizuje zajęcia dydaktyczno - wychowawcze dla dzieci, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania z opieki przedszkolnej. Godziny pracy przedszkola wynikają z informacji zebranych od rodziców.
- Grupy przebywają w wyznaczonych i stałych salach, pod opieką tych samych opiekunów. Opiekunowie nie wymieniają się grupami. W grupie może przebywać do 25 dzieci.
- Leżakować będą tylko dzieci z grup najmłodszych, po wypoczynku każdy leżak będzie zdezynfekowany.
- Obowiązkiem rodzica/opiekuna jest podanie konkretnej godz. przyprowadzenia i odebrania dziecka.
- Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/odbierane tylko przez osoby zdrowe.
- Rodzice/ opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci najmłodsze nowoprzyjęte - 3,4 latki do/z przedszkola mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej( do momentu pełnej adaptacji w przedszkolu) przedszkola z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności ( osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk). Rodzice dzieci z grup starszych przyprowadzają dziecko tylko do drzwi wejściowych i dzwonią na domofon. Dziecko odbierane jest przy drzwiach przez pracownika przedszkola i zaprowadzane do szatni. Dzieci przebierają się pod opieką pracownika obsługi i są przekazywane nauczycielowi na sale.
- W przypadku zgromadzenia się kilkorga dzieci – rodzic czeka z dzieckiem przed budynkiem przedszkola z zachowaniem zasad określonych przez MZ i GIS w odstępach co najmniej 2 m z użyciem maseczki lub innej formy zakrywania ust i nosa.
- Przed wejściem do sali dziecko powinno umyć ręce.
- W przedszkolu dzieci i nauczyciele nie muszą mieć maseczek ochronnych (obowiązuje dystans 1,5m).
- Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć zabawki, przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Zabawki oraz przybory wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić i dezynfekować.
- W przypadku, gdy pogoda na to pozwoli, dzieci mogą przebywać na placu zabaw. Dzieci, pod nadzorem nauczycieli mogą korzystać z placu zabaw wokół przedszkola, po wcześniejszej dezynfekcji tych urządzeń, które nie będą odizolowane – otaśmowane.
- Z dziećmi i opiekunami grup nie może kontaktować się personel kuchenny.
- Spożywanie posiłków odbywa się zmianowo na stołówce. Każdorazowo blaty stolików
i krzeseł są czyszczone, a naczynia i sztućce wyparzane. - Podczas zabawy należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy dziećmi.
- Dzieci opuszczają przedszkole pod opieką rodzica, opiekuna po umyciu rąk.
§17
Higiena i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni oraz innych przedmiotów
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie z podwórka i po skorzystaniu z toalety.
- Pracownicy obsługi wykonują swoje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych tj.: poręcze, klamki, powierzchnie płaskie, w tym blaty stolików, oparcia krzesełek i siedziska, włączniki. Powierzchnie te powinny być dezynfekowane po każdych zakończonych zajęciach odbywających się w danej sali.
- Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji oraz czasu niezbędnego do skutecznego wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy obsługi powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej — jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem do użycia go w razie konieczności.
- Wszystkie zabawki dopuszczone do użytku dzieci należy czyścić w dwóch etapach:
1) w etapie pierwszym każdą zabawkę należy dokładnie wyczyścić, powierzchnię zabawki przemyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła, zwracając uwagę na trudno dostępne miejsca;
2) w etapie drugim zabawki dezynfekuje się zarejestrowanym środkiem nietoksycznym dla dzieci– raz dziennie.
§18
Zasady postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia
- W przypadku gdy u dziecka, stwierdzono w trakcie pobytu w szkole objawy charakteryzujące się dusznością, kaszlem, gorączką:
- pracownik obsługi bezzwłocznie zabezpiecza się w maseczkę oraz rękawiczki i odizolowuje dziecko do innego pomieszczenia wskazanego przez dyrektora, pozostając z dzieckiem i starając się utrzymać minimum 2 m odległości.
- nauczyciel telefonicznie zawiadamia o zaistniałej sytuacji dyrektora oraz rodziców;
- dyrektor lub wyznaczona osoba zawiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną, a w razie złego stanu dziecka dzwoni na numer 999 lub 112 i stosuje się do instrukcji tych służb;
- Pracownik, u którego stwierdzono w trakcie pobytu w szkole objawy charakteryzujące się dusznością, kaszlem, gorączką:
- zgłasza fakt dyrektorowi, bezpośredniemu przełożonemu lub innemu pracownikowi szkoły;
- bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia wskazanego przez dyrektora lub pozostaje na miejscu zachowując podstawowe środki bezpieczeństwa;
- dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona decyduje o dalszym postępowaniu, w tym o zawiadomieniu stacji sanitarno-epidemiologicznej lub dzwoni na numer 999 lub 112 i stosuje się do instrukcji tych służb.
- Dyrektor sporządza listę osób, które miały styczność z podejrzaną o zakażenie osobą i zobowiązuje pracowników do stosowania się do zaleceń Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej oraz służb medycznych.
- Dyrektor podejmuje działania, które doprowadzą do zorganizowania pracy w sposób zapewniający bezpieczeństwo, w tym konkretnym przypadku polegające na:
- dezynfekcji stanowiska pracy lub miejsca przebywania osoby podejrzanej o zakażenie;
- wydaniu polecenia pracy zdalnej tym pracownikom, którzy mogą wykonywać pracę w takiej formie do czasu wydania decyzji w sprawie kwarantanny przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną;
- wydaniu polecenia pracownikom wykorzystania zaległego urlopu.
§19
Postanowienia końcowe
Niniejsze procedury obowiązują do odwołania.
Oświadczenie rodziców
Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910), w zw. z art. 8a ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U. UE.L. z 2016 r. Nr 119 poz. 1)
Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że (proszę zaznaczyć kółko):
O Zapoznałam/łem się z treścią ProcedurybezpieczeństwawokresiepandemiiCOVID-19 obowiązującej na terenie Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwince.
O Zobowiązuję się do przestrzegania obowiązującej procedury bezpieczeństwa i zasad związanych z reżimem sanitarnym a przede wszystkim: przyprowadzanie/ puszczenia do szkoły tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, (bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała) oraz natychmiastowego odebrania dziecka z placówki w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych w czasie pobytu w placówce.
O Przyjmuję do wiadomości i akceptuję, iż w chwili widocznych oznak choroby u mojego dziecka, dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do placówki i będzie mogło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych.
O Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym w razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych w trakcie pobytu w szkole.
O Zobowiązuję się do poinformowania szkoły o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie koronawirusa SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19 w moim najbliższym otoczeniu.
O Moje dziecko nie miało kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą na COVID-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby.
O Moje dziecko nie jest/jest(proszę zaznaczyć) uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.
.....................................................................
(czytelny podpis matki/ojca)
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
Informujemy, że inauguracja roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się 1 września br. Zapraszamy uczniów klas II-VIII na spotkania z wychowawcami, które rozpoczną się o godzinie 9.00 w następujących salach:
klasa II- sala nr 14
klasa III- sala nr 18
klasa IV- sala nr 11
klasa V- sala 21
klasa VIa- sala nr 9
klasa VIb- sala nr 17
klasa VIIa- sala nr 15
klasa VIIb- sala nr 8
klasa VIIIa- sala nr 6
klasa VIIIb- sala nr 22.
Natomiast uczniów klasy I prosimy o zgromadzenie się w małej sali gimnastycznej o godz. 9.30.
Wyniki klasyfikacji rocznej
W wyniku klasyfikacji rocznej w roku szkolnym 2019/2020 sklasyfikowano 200 uczniów.
55 uczniów otrzymało świadectwo z wyróżnieniem, w tym 31 uczniów uzyskało średnią z zajęć dydaktycznych 5,0 i więcej. Najwyższa średnia indywidualna to 5,71.
Średnie z zajęć edukacyjnych kształtowały się następująco: kl. 8a- 4,07; kl. 7a - 4,25; kl. 7b- 3,76; kl. 6a- 4,69; kl. 6b - 4,13; kl. 5a - 4,57; kl. 5b - 4,53; kl. 4a - 4,69.
Oceny zachowania: 21,64% to uczniowie wzorowi, zachowanie 52,23% uczniów oceniono jako bardzo dobre, dobrych wystawiono 23,13%, poprawnych- 2,99%, nie wystawiono ocen nieodpowiednich i nagannych.Średnia frekwencja uczniów szkoły podstawowej wyniosła 94,76%, najwyższa była w klasie 2a - 95,95%, a najniższa w klasie 7b- 93,19%.
Za średnią powyżej 4,75 (tzw. świadectwo z czerwonym paskiem), sukcesy sportowe i 100% frekwencję Rada Rodziców ufundowała nagrody w postaci kart podarunkowych za kwotę 2900zł. Dla uczniów z klas I-III, wyróżniających się w nauce Rada Rodziców zakupiła nagrody książkowe.
Najlepsi uczniowie w poszczególnych klasach:
Klasa 1a: Patryk Gawęda, Zofia Lach, Nikodem Rosner, Dawid Urbanowicz, Martyna Wąsik, Wiktoria Życzkowska
Klasa 2a: Weronika Jarecka, Wiktoria Kubiczek, Klaudia Maroszek, Milena Pawełko, Jakub Wąsik, Lena Wróbel
Klasa 3a: Karolina Capek, Wojciech Malarz, Natalia Mynarska, Alicja Radwańska, Olaf Sieracki, Justyna Siwy, Szymon Ślosarczyk, Paweł Wojtczak
Klasa 4a: Zofia Greń, Wiktoria Tekieli, Wojciech Zbijowski, Gabriel Dendys, Julia Kraus, Jakub Wróbel
Klasa 5a: Natalia Koczy, Karina Góra, Dominik Smorąg, Marek Witek, Kamil Sokołowski, Marta Witek, Magdalena Bierońska, Alicja Rakocińska, Bartłomiej Ślosarczyk
Klasa 5b: Wiktor Antosz, Katarzyna Chronowska, Sabina Kubiczek, Mateusz Pilorz, Okar Szałęga, Maja Wamposzyc, Magdalena Byrska
Klasa 6a: Emilia Duda, Bartłomiej Kozieł, Bartosz Maga, Emilia Szlosarczyk, Natalia Kula, Justyna Bożek, Paulina Pudełko, Kinga Górna, Hanna Walczak, Dominika Kula, Katarzyna Hałat, Aleksandra Kubik, Gabriela Walczak
Klasa 6b: Szymon Bryzek, Małgorzata Buda, Damian Lach, Mikołaj Kowalski, Strzałkowska Angelika, Maroszek Robert
Klasa 7a: Amelia Jarczyk, Karolina Koczy, Julia Urbanowicz, Julia Firganek, Konrad Musur, Patryk Fluder
Klasa 7b: Michał Królczyk, Tomasz Podbioł, Edyta Słowiak
Kasa 8a: Patryk Maga, Kordian Kłoda, Mateusz Wąsik, Emilia Zięba, Anna Majewska, Roksana Rączka, Jakub Urbanke
Najlepsi sportowcy w naszej szkole to: Wiktoria Tekieli, Marek Witek, Justyna Bożek, Emilia Duda, Jagoda Firganek, Kinga Górna, Bartosz Hoffmann, Monika Kowalczyk, Bartosz Maga, Małgorzata Buda, Mikołaj Kowalski, Damian Lach, Robert Maroszek, Lena Słonka, Angelika Strzałkowska, Miłosz Tomaszczyk, Patryk Fluder, Julia Firganek, Amelia Jarczyk, Julia Urbanowicz, Karolina Koczy, Antoni Walaszczyk, Kamil Waluszek, Kamil Wójtowicz, Tomasz Podbioł, Edyta Słowiak, Borys Danielczyk, Paulina Gizińska, Patryk Maga, Roksana Rączka, Emilia Zięba, Aneta Wąsik, Dudek Jakub
Nagrody za 100% frekwencję otrzymali: Weronika Jarecka, Anna Jurzak, Maciej Kowalski, Wiktoria Kubiczek, Milena Pawełko, Karina Góra, Sebastian Walaszczyk, Konrad Kolec, Paweł Lubański, Patryk Jarecki, Bartłomiej Kozieł, Małgorzata Buda, Kamil Waluszek.
Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko pracy: kierownik gospodarczy
Szanowni Rodzice! Drodzy Uczniowie!
Rok szkolny 2019/2020 powoli przechodzi do historii… Niewątpliwie większość z nas zapamięta szczególnie te ostatnie miesiące, podczas których zmierzyliśmy się z trudami zdalnego nauczania.
Dziękujemy Wam, Szanowni Rodzice, za okazaną pomoc, motywację do pracy i wsparcie w nauce na odległość. Z kolei Wam, Drodzy Uczniowie, jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie, aktywność, sumienne wywiązywanie się ze swoich obowiązków. Spisaliście się na medal!
Wszystkim życzymy spokojnych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu w murach szkoły!
My też pracujemy zdalnie- klasa 3a
Sytuacja, w której obecnie się znajdujemy, jest szczególna i wymaga od nas wszystkich, nauczycieli, rodziców i uczniów pełnej mobilizacji oraz współpracy podczas realizacji procesu nauczania.
Jak wszystkie dzieci, my również uczymy się zdalnie. Nauka na odległość jest dziś koniecznością i ogromnym wyzwaniem. Podejmujemy wiele działań, których celem jest realizacja podstawy programowej.
Stopniowo wdrażamy i wykorzystujemy różne metody i techniki kształcenia na odległość. Każdego dnia uczymy się czegoś nowego. Wspólnie
z rodzicami pokonujemy napotykane trudności.Tak jak w klasie szkolnej piszemy opowiadania, dyktanda, sprawdziany, rozwiązujemy zadania i wykonujemy piękne prace plastyczno-techniczne, którymi chcemy się pochwalić.
Oto efekty naszej pracy:
5
ZARZĄDZENIE Nr 14/2020 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince z dnia 5 czerwca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w Publicznym Przedszkolu w Bestwince w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Na podstawie §18 ust.2 pkt. 2 rozporządzenia MEN i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w/s bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (DZ.U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm), § 4b pkt 1 rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r w/s czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.poz.410). § 14 rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w/s szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.poz493), po uzyskaniu zgody organu prowadzącego
Zarządzam, co następuje:
§ 1
-
Zawiesza się na czas oznaczony prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Publicznego Przedszkola w Bestwince w okresie od 8 czerwca 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
-
W okresie czasowego zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust.1, zadania Publicznego Przedszkola w Bestwince są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
-
W okresie od 15 czerwca do 21 sierpnia 2020 Publicznego Przedszkola w Bestwince wznawia swoją działalność w formie dyżuru wakacyjnego dla dzieci z terenu gminy Bestwina, zgodnie z wytycznymi GIS z 4 czerwca 2020 r.
§2
Zarządzenie podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince oraz w widocznym miejscu budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince.
§3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 8 czerwca 2020 r.
-
ZARZĄDZENIE Nr 13/2020 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince z dnia 05 czerwca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w Szkole Podstawowej w Bestwince w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Na podstawie §18 ust.2 pkt. 2 rozporządzenia MEN i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w/s bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (DZ.U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm), § 4b pkt 1 rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r w/s czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.poz.410). § 14 rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w/s szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.poz493), po uzyskaniu zgody organu prowadzącego
Zarządzam, co następuje:
§ 1
-
Zawiesza się na czas oznaczony prowadzenie zajęć opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w klasach I-III w Szkole Podstawowej w Bestwince w okresie od 8 czerwca 2020 r. do 26 czerwca 2020 r. w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
-
W okresie czasowego zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust.1, zadania Szkoły Podstawowej w Bestwince są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
§2
Zarządzenie podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince.
§3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 8 czerwca 2020 r.
-
Zarządzenie Nr 12/2020 Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bestwince z dnia 1 czerwca 2020 r. w sprawie sposobu przygotowania, organizacji i przebiegu egzaminu ósmoklasisty.
Na podstawie:
- USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481, 1818 i 2197)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 maja 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. ( Dz. U. 2020 poz. 891) w celu zapewnienia właściwego, przygotowania, organizacji i przebiegu egzaminu ósmoklasisty określa się następujące zasady i procedury postępowania w zakresie:
§1
Zasady informowania i przekazywania wiadomości w odniesieniu do organizacji
i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.1. Organizację procesu informowania i przekazywania zdającym egzamin ósmoklasisty oraz ich rodzicom i nauczycielom określają „Procedury obiegu informacji podczas przygotowania i przebiegu egzaminu ósmoklasisty.
2. Procedury stanowią załącznik nr 1 do zarządzenia.
3. Proszę wszystkich zainteresowanych o zapoznanie się z w/w procedurami
i stosowania ich w praktyce.§ 2
Opracowania i wdrożenia procedur organizacji i przebiegu egzaminu zawierające rozwiązania w zakresie:
Procedur przygotowania egzaminu uwzględniające:
• Działania informacyjne (zdający, rodzice, nauczyciele, środowisko).
• Sposób powoływania i szkolenia zespołów egzaminacyjnych/nadzorujących.
• Czynności przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego i ich terminarz.
Procedur przeprowadzania egzaminu:
• Procedury postępowania w czasie przeprowadzania egzaminu (zadania zespołów, nadzorujących, przewodniczących tych zespołów itp.)
• Informacja o trybie i terminie ogłaszania wyników egzaminu.
- Organizację procesu przygotowania i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty opisują „Procedury organizacji i przebiegu egzaminu ósmoklasisty”.
- Procedury stanowią załącznik nr 2 do zarządzenia.
- Proszę wszystkich zainteresowanych o zapoznanie się z w/w procedurami i stosowania ich w praktyce.
§ 3
Opracowania i wdrożenia procedur bezpieczeństwa epidemicznego podczas organizacji egzaminu.
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego zdający egzamin ósmoklasisty w okresie epidemii COVID-19 zostają opracowane i wdrożone w życie
„ Procedury bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące podczas organizacji
i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty”. - Procedury stanowią załącznik nr 3 do zarządzenia.
- Proszę wszystkich zainteresowanych o zapoznanie się z w/w procedurami i stosowania ich w praktyce.
§ 4
Opracowania i wdrożenia procedur postępowania w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia przypadku zakażenia COVID – 19 w trakcie przebiegu egzaminu ósmoklasisty.
- Podczas egzaminu obowiązują na wypadek podejrzenia lub stwierdzenia przypadku zakażenia się koronawirusem „Procedury postępowania w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia przypadku zakażenia COVID – 19”
- Procedury stanowią załącznik nr 4 do zarządzenia.
- Proszę wszystkich zainteresowanych o zapoznanie się z w/w procedurami i stosowania ich w praktyce.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Bestwinka, dn. 1 czerwca 2020r.
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince
Renata Cichowska-Gaździak
Załącznik nr 1
do Zarządzenia Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bestwince
nr 12/2020 z dnia 1 czerwca 2020r.
Zasady informowania i przekazywania wiadomości w odniesieniu do organizacji przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.
- W celu właściwego i skutecznego przekazywania informacji odnoszących się do organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty określa się następujące sposoby publikowania i przekazywania informacji zdającym i ich rodzicom.
- Wszystkie informacje dotyczące organizacji egzaminu będą zamieszczane na stronie internetowej szkoły oraz przesłane przez dziennik elektroniczny.
- Dopuszcza się również kontakt telefoniczny w przypadku sytuacji nie cierpiących zwłoki.
- Wszystkich uczestniczących w procesie egzaminów zewnętrznych zobowiązuje się do utrzymania stałego kontaktu ze szkołą. ( Bieżące sprawdzanie strony www. szkoły, i dziennika elektronicznego).
Załącznik nr 2
do Zarządzenia Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bestwince
nr 12/2020 z dnia 1 czerwca 2020r.
Procedury organizacji i przebiegu egzaminu ósmoklasisty.
- W czerwcu 2020 r. na stronie tytułowej arkuszy egzaminacyjnych wydrukowana będzie data przeprowadzania egzaminu, w jakiej egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu miał się planowo odbyć w kwietniu 2020 r., tj.
-
egzamin ósmoklasisty z języka polskiego: 21 kwietnia 2020 r. – egzamin odbędzie się 16 czerwca 2020 r.;
-
egzamin ósmoklasisty z matematyki: 22 kwietnia 2020 r. – egzamin odbędzie się 17 czerwca2020 r.;
-
egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego: 23 kwietnia 2020 r. – egzamin odbędzie się18 czerwca 2020 r.;
2. Jeżeli w 2020 r. wystąpi w szkole konieczność zwiększenia liczby sal egzaminacyjnych, w których jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego, a liczba przesłanych do szkoły płyt, wliczając płyty rezerwowe, będzie niewystarczająca do zapewnienia płyty w każdej sali egzaminacyjnej, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może sporządzić kopię płyty– w dniu egzaminu, nie wcześniej niż godzinę przed rozpoczęciem egzaminu – albo pobrać plik.mp3 z nagraniem z serwisu OKE dla dyrektorów szkół, zgodnie z instrukcją danej OKE, lub z SIOEO.
3. Zdający powinni pracować w warunkach zapewniających samodzielność ich pracy. Jako minimumnależy przyjąć konieczność przygotowania:
- stolika (ławki) dla każdego ucznia, z zastrzeżeniem że stoliki (ławki) są ustawione w jednym kierunku, w odległości zapewniającej samodzielność pracy oraz bezpieczeństwo sanitarne, tj.zapewnienie pomiędzy zdającymi co najmniej 1,5-metrowego odstępu w każdym kierunku;
- miejsc dla członków zespołu nadzorującego i obserwatorów, również zapewniających conajmniej 1,5-metrowy odstęp od zdających oraz innych członków zespołu nadzorującego.
4. W przypadku przeprowadzania egzaminu w miejscu innym niż szkoła również niezbędne jest zapewnienie warunków przeprowadzania egzaminu określonych
w Wytycznych OKE.5. Jeżeli ze względu na zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (zgodnie z zasadami określonymi w Wytycznych OKE) konieczne było zwiększenie liczby sal, w których jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego wprowadza odpowiednie modyfikacje dotyczące sal egzaminacyjnych, w których jest przeprowadzany egzamin w danej szkole, nie później niż do12 czerwca 2020 r. za pośrednictwem SIOOE .
6. Jeżeli ze względów zdrowotnych uczeń nie może zasłaniać ust i nosa (ani maseczką, ani przyłbicą), rodzice ucznia przekazują stosowną informację dyrektorowi szkoły nie później niż 29 maja 2020 r. Uczeń taki przystępuje do egzaminu w oddzielnej sali egzaminacyjnej.
7. Nie później niż do 12 czerwca 2020 r. PZE potwierdza powołanie członków
i przewodniczących zespołów nadzorujących przebieg egzaminu ósmoklasisty
w poszczególnych salach egzaminacyjnych (tzn. uzyskuje potwierdzenie gotowości do pracy od każdej osoby powołanej w skład zespołu nadzorującego).8. W przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, albo nauczyciela zatrudnionego w innej szkole lub w placówce, w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić:
- inni nauczyciele, w tym osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiskanauczyciela, niezatrudnione w szkole lub placówce;
- przedstawiciele organu sprawującego nadzór pedagogiczny, uczelni, placówki doskonalenia nauczycieli i poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, nieposiadający kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowiska nauczyciela.
9. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub jego zastępca powinni – nie później niż w dniu danego egzaminu, przed rozpoczęciem tego egzaminu – przeprowadzić szkolenie w zakresie organizacji egzaminu ósmoklasisty dla nauczycieli zatrudnionych w danej szkole wchodzącychw skład zespołów nadzorujących. Jeżeli szkolenie jest przeprowadzane w dniach poprzedzających egzamin, może ono zostać przeprowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia naodległość.
10. Przewodniczący zespołów nadzorujących przygotowują plany sal egzaminacyjnych, uwzględniające rozmieszczenie zdających, członków zespołu nadzorującego oraz obserwatorów w danej sali egzaminacyjnej. Plan sali egzaminacyjnej powinien przedstawiać:
- ustawienie stolików w sali egzaminacyjnej (stoliki, przy których będą siedzieć zdający, są ponumerowane i ustawione w jednym kierunku), wraz z określeniem odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego;
- rozmieszczenie członków zespołu nadzorującego oraz obserwatorów;
- podział sali na sektory, tj. grupy zdających pod bezpośrednim nadzorem poszczególnych członków zespołu nadzorującego;
- ustawienie sprzętu audio (jeżeli jest wykorzystywany do przeprowadzenia egzaminu).
11. Plan sali przygotowuje się wówczas, gdy do egzaminu w danej sali egzaminacyjnej przystępujedwóch lub więcej zdających.
12. Przed rozpoczęciem egzaminu należy przypomnieć zdającym kluczowe zasady związanez zapewnieniem bezpieczeństwa, wskazane w Wytycznych, tj.
- obowiązek zakrywania ust i nosa do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej oraz każdorazowo, kiedy w sali egzaminacyjnej do zdającego podchodzi członek zespołu nadzorującego, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, lub kiedy zdający opuszcza salę egzaminacyjną;
- zakaz kontaktowania się z innymi zdającymi;
- nie dotykanie dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzeganie higieny podczas kaszlu i kichania (zakrywanie ust zgięciem łokcia);
- zakaz gromadzenia się w grupach, np. aby podzielić się między sobą wrażeniami po egzaminie.
13. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może podjąć decyzję o zmianie porządku wpuszczania zdających do sal egzaminacyjnych w celu uniknięcia tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. Jeżeli przewodniczący zespołu egzaminacyjnego podejmie decyzję o wpuszczaniu zdających do szkoły o różnych godzinach lub rozpoczynaniu egzaminów z poszczególnych przedmiotów dla kolejnych grup zdających w pewnych odstępach czasowych,bezwzględnie konieczne jest zadbanie o to, aby zdający czekający na wejście do szkoły / sali egzaminacyjnej nie mieli żadnej możliwości kontaktu ze zdającymi, którzy już rozpoczęli pracę z arkuszem egzaminacyjnym, ale wyszli z sali egzaminacyjnej, aby np. skorzystać z toalety.
14. Członkowie zespołu nadzorującego rozdający zdającym ww. materiały muszą mieć zakryte usta i nos oraz muszą mieć założone rękawiczki.
15. Członkowie zespołu nadzorującego oraz obserwatorzy powinni do niezbędnego minimum ograniczyć poruszanie się po sali egzaminacyjnej.
16. Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
17. Jeżeli dyrektor szkoły podjął decyzję o rozpoczynaniu pracy przez kolejne grupy zdających z pewnym odstępem czasowym, niezbędne jest zadbanie o to, aby zdający, którzy w danej sali egzaminacyjnej zakończyli pracę z arkuszem egzaminacyjnym, wychodząc z sali / ze szkoły, niezakłócali pracy zdających w salach, w których egzamin rozpoczął się o późniejszej godzinie.
18. Obserwator jest zobowiązany do zakrywania ust i nosa i zachowania niezbędnego odstępu od innych osób. Może zdjąć maseczkę (przyłbicę) dopiero po zajęciuwyznaczonego miejsca w sali. Obserwator, który nie zaopatrzył się w osłonę ust i nosa, nie zostaje wpuszczony na obserwację.
Załącznik nr 3
do Zarządzenia Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bestwince
nr 12/2020 z dnia 1 czerwca 2020r.
.
Procedury bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące podczas organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.
A. Zdający oraz inne osoby biorące udział w organizowaniu
i przeprowadzaniu egzaminów.- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
- Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy, np. w poruszaniu się.
- Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie:
- zdający;
- osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, tj. członkowie zespołów nadzorujących, obserwatorzy, specjaliści pracujący ze zdającymi, którym przyznano dostosowanie warunków lub formy przeprowadzania egzaminu, osoby wyznaczone do przygotowania i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane w czasie egzaminu (np. komputery, sprzęt medyczny), asystenci techniczni;
- inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.;
- uczniowie innych klas oraz nauczyciele, jeżeli nie ma możliwości zrezygnowania z przeprowadzania zajęć edukacyjnych w dniu przeprowadzania egzaminu;
- pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.
5. Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż wyżej wymienione, w tym rodziców/prawnych opiekunów uczniów (z wyjątkiem sytuacji, gdy zgodę na taki sposób dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu wydał dyrektor OKE, lub jeżeli zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się), przedstawicieli mediów.
6. W dniu egzaminu w szkole, o ile to możliwe nie prowadzi się zajęć dydaktycznych.
7. Sale, w których odbywają się egzaminy, przed egzaminem poddaj się gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji (usuwa się również sprzęty i wyposażenie nie dające się skutecznie zdezynfekować).
8. Zdający nie może wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
9. Podczas egzaminu, każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki itd.
10. Szkoła zakupuje pewną ilość sprzętu piśmienniczego dla zdających, którzy nie będą posiadać takiego sprzętu. Materiały te poddawane są procesowi dezynfekcji.
11. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna.
12. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
13. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą, którą zdający umieszcza na podłodze przy swoim stoliku.
14. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.
15. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego zapewnia kilku rezerwowych członków zespołów nadzorujących, którzy będą mogli, nawet w dniu egzaminu, zastąpić osoby, które z uzasadnionych powodów, w tym ze względu na chorobę, nie będą mogły przyjść do pracy w dniu egzaminu.
B. Środki ochrony osobistej.
- Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką)
- Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.
- Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
- Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.
- Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
- podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
- wychodzi do toalety
- kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
7. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności, nauczyciele wspomagający, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos.
8. Mogą odsłonić twarz, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.
9. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
10. Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m.
11. Szczegółowe rozwiązania techniczne związane z organizacją pracy zdających, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa.
- Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż do 29 maja 2020 r.
- Dyrektor szkoły niezwłocznie przekazuje informację o konieczności organizacji egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej oraz postępuje zgodnie z informacją określoną w procedurach zał. 2
12. Członkowie zespołu nadzorującego oraz inne osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa za pomocą maseczki, powinni – kiedy jest to konieczne – używać przyłbicy, która nie utrudnia oddychania.
C. Środki bezpieczeństwa związane z organizacją przestrzeni, budynków, pomieszczeń.
- Przy wejściu do szkoły należy wywiesić informację:
- dotyczącą objawów zarażenia koronawirusem oraz sposobów zapobiegania zakażeniu
- zawierającą nazwę, adres oraz numer telefonu do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej
- zawierającą adres oraz numer telefonu najbliższego oddziału zakaźnego
- zawierającą numery telefonów do służb medycznych
- zawierającą numer infolinii NFZ w sprawie koronawirusa (800 190 590).
2. Przy wejściu do szkoły należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60%) oraz zamieścić informację o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły.
3. Płyn do dezynfekcji rąk powinien być również dostępny w każdej sali egzaminacyjnej. Obok płynu należy umieścić informację na temat prawidłowej dezynfekcji rąk.
4. Egzamin może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych oraz w innych przewidzianych w przepisach miejscach, pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego. W szkole dąży się do tego, aby egzamin odbywała się w jak najmniejszych grupach uczniów.
5. Ławki w sali egzaminacyjnej należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.
6. Stoliki należy ustawiać zgodnie ze schematem.
7. Miejsca dla członków zespołu nadzorującego również powinny zostać przygotowane z zachowaniem co najmniej 1,5-metrowego odstępu od zdających oraz od pozostałych członków zespołu nadzorującego (podczas, gdy zdający rozwiązują zadania;
8. W trakcie czynności organizacyjnych członkowie zespołu nadzorującego są zobowiązani zakrywać usta i nos oraz mieć założone rękawiczki).
9. Członkowie zespołu nadzorującego powinni do niezbędnego minimum ograniczyć poruszanie się po sali egzaminacyjnej; konieczne jest jednak regularne nadzorowanie pracy zdających w pozycji stojącej. Istotne jest, aby zapewnić miejsca dla członków zespołu nadzorującego w taki sposób, aby zachować odpowiednie odstępy, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości właściwego nadzoru pracy zdających.
10. Drzwi do szkoły oraz wszystkie drzwi wewnątrz budynku powinny być otwarte, tak aby zdający oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu nie musiały ich otwierać.
11. Wyjątek stanowią:
- E8 z języków obcych nowożytnych w zakresie zadań na rozumienie ze słuchu, podczas których odtwarzane jest nagranie z płyty CD
- Sytuacje, w których sale egzaminacyjne są wietrzone, tak aby nie tworzyć przeciągów.
- Jeżeli ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego drzwi nie mogą być otwarte, należy zapewnić regularną dezynfekcję klamek/uchwytów.
12. Sale egzaminacyjne należy wietrzyć przed wpuszczeniem do nich zdających, mniej więcej co godzinę w trakcie egzaminu (jeżeli pogoda na to pozwala oraz na zewnątrz budynku nie panuje zbyt duży hałas) oraz po egzaminie, dbająco zapewnienie komfortu zdających.
13. Dla każdego zdającego powinno zostać zapewnione miejsce, w którym będzie mógł zostawić rzeczy osobiste – plecak, torbę, kurtkę, telefon, itp. Może to być szafka, jeżeli szkoła dysponuje szafkami, może to być również odrębne pomieszczenie, np. szatnia, sala szkolna, w której dla zdających będą przygotowane, np. przezroczyste foliowe worki (tak aby sprawdzenie ich zawartości nie wymagało otwierania), w których będą mogli zostawić swoje rzeczy osobiste pod nadzorem pracownika albo pod zamknięciem.
14. Należy zminimalizować możliwość kontaktowania się osób pozostawiających swoje rzeczy z osobami odbierającymi swoje rzeczy albo zadbać, by oczekując na oddanie lub odbiór swoich rzeczy zachowywali odpowiednie środki bezpieczeństwa (odległość od innych osób, zakrywanie ust i nosa).
15. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
16. W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych – jeśli jeszcze tego nie zrobiono – należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem – instrukcje na temat prawidłowej dezynfekcji rąk.
17. Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, klawiatur, myszek, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich.
18. Ławki oraz krzesła w sali egzaminacyjnej należy dezynfekować przed i po każdym egzaminie.
19. Dezynfekować należy również:
- sprzęt (komputery, klawiatury, dodatkowy osprzęt – jeżeli zapewnia je szkoła, urządzenia rejestrujące dźwięk podczas egzaminu),
- w przypadku gdy zdający korzysta z pomocy nauczyciela wspomagającego go w czytaniu lub pisaniu, z którego korzystają zdający, którym przyznano korzystanie z takiego sprzętu jako sposób dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu
- odtwarzacze płyt CD wykorzystywane do przeprowadzenia E8
- przybory piśmiennicze, jeżeli szkoła zdecyduje się zapewnić takie materiały dla zdających, którzy zapomnieli przynieść je na egzamin, z wyjątkiem materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają.
20. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
21. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń lub przedmiotów, tak aby zdający oraz inne osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminów nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
22. Na terenie szkoły wyznaczono i przygotowano pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
D. Dodatkowe procedury bezpieczeństwa w dniu egzaminu.
- Członkowie zespołów nadzorujących powinni przejść szkolenie z zasad dotyczących bezpieczeństwa podczas egzaminu przeprowadzone przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego informuje członków zespołu nadzorującego przeprowadzającego egzamin w sali egzaminacyjnej, że w danej sali do egzaminu przystępuje zdający chorujący na alergię albo inne schorzenie, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie.
- Członkowie zespołu nadzorującego muszą posiadać taką wiedzę, aby nie interpretować takich objawów w przypadku danego zdającego jako objawów „niepokojących”.
- Paczki należy odebrać od kuriera i otwierać w rękawiczkach.
- Po odebraniu paczek od kuriera można przetrzeć je szmatką z płynem dezynfekującym.
- Członkowie zespołu nadzorującego w rękawiczkach odbierają arkusze od przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.
- Arkusze są rozdawane zdającym również przez osoby, które mają założone rękawiczki, oraz mają zakryte usta i nos.
- Przed rozpoczęciem egzaminu należy poinformować zdających o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:
- zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi;
- obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym;
- niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką;
- konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
9. Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
10. W tym celu dyrektor szkoły może na przykład:
- przekazać zdającym z wyprzedzeniem (np. 2-, 3-dniowym) informację o godzinie, o której powinni stawić się w szkole przed rozpoczęciem egzaminu – mogą to być np. różne godziny dla zdających z różnych sal egzaminacyjnych (czas wejścia na teren szkoły / do sali egzaminacyjnej w np. 15-, 20-minutowych odstępach);
- wpuszczać zdających na teren szkoły różnymi wejściami, np. wg podziału na sale egzaminacyjne lub oddziały;
- wpuszczać zdających na teren szkoły o różnych godzinach, np. 8:00, 8:20, 8:40, zgodnie z np. podziałem zdających na sale;
- zdecydować o rozpoczęciu egzaminu dla kolejnych grup zdających w np. 15-, 20-minutowych odstępach czasowych (np. 1. grupa o godz. 9:00, 2. grupa – o 9:20, 3. grupa – o 9:40), z zastrzeżeniem że egzamin nie może rozpocząć się później niż 45 minut po godzinie rozpoczęcia podanej w harmonogramie, wszyscy zdający z danej grupy piszą egzamin w odrębnych salach, a żaden zdający nie opuszcza sali egzaminacyjnej na stałe przed upływem jednej godziny od godziny rozpoczęcia egzaminu wskazanej w harmonogramie, np. przed godziną 10:00, jeżeli egzamin rozpoczyna się o godz. 9:00 (z wyjątkiem skorzystania z toalety, konieczności zażycia lekarstwa, kontaktu ze służbami medycznymi);
- wypuszczać zdających z sal po egzaminie według ściśle określonej procedury – np. sala po sali, oddział po oddziale, upewniając się, że zdający nie gromadzą się pod szkołą, aby omówić egzamin;
- poinstruować zdających, aby wrażeniami po egzaminie dzielili się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.
11. Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
E. Szczegółowe rozwiązania dotyczące przeprowadzania egzaminów z danego przedmiotu w dostosowanych warunkach.
- W przypadku zdającego, który przystępuje do egzaminu, korzystając z pomocy nauczyciela wspomagającego, musi również być zachowany co najmniej 1,5-metrowy odstęp pomiędzy tym zdającym a nauczycielem.
- Jeżeli zdający ma trudności w komunikacji i przy zachowaniu wskazanego odstępu występują problemy ze zrozumieniem mowy, odstęp można zmniejszyć do niezbędnego dla zrozumienia wypowiedzi zdającego, z zachowaniem innych środków ochrony (np. wykorzystania przyłbic zamiast maseczek, zakrycia ust i nosa przez nauczyciela wspomagającego), lub – za zgodą dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej – wprowadzić inne rozwiązania organizacyjne, np. zapewnić obecność nauczyciela, który ma większe doświadczenie w rozumieniu mowy zdającego, wykorzystać mikrofon (odnotowując wprowadzone modyfikacje w protokole). Jeżeli dla nauczyciela wspomagającego nie został zamówiony odrębny arkusz, należy wykorzystać arkusz rezerwowy (upewniając się, że jest on w tej samej wersji, w której arkusz ma zdający), a w sytuacji, kiedy liczba arkuszy rezerwowych jest niewystarczająca, należy niezwłocznie skontaktować się z właściwą OKE i postępować zgodnie z instrukcjami.
Załącznik nr 4
do Zarządzenia Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bestwince
nr 12/2020 z dnia 1 czerwca 2020r.
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia przypadku zakażenia COVID – 19
- Jeżeli zdający lub członek zespołu nadzorującego przejawia niepokojące objawy choroby, przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, który zapewnia odizolowanie zdającego lub innej osoby przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób.
- W przypadku wystąpienia konieczności odizolowania członka zespołu nadzorującego przejawiającego objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego niezwłocznie powiadamia o tym fakcie dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, z którym ustala sposób postępowania.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego powinien – tak szybko, jak jest to możliwe –zapewnić zastępstwo za członka zespołu, który nie może brać udziału w przeprowadzaniu danego egzaminu.
- Jeżeli nie będzie to możliwe, dyrektor OKE może wydać zgodę na zakończenie przeprowadzania egzaminu w niepełnym składzie zespołu nadzorującego, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa zdających oraz zapewniony jest odpowiedni nadzór nad pracą zdających.
- Informację o wystąpieniu opisanej sytuacji odnotowuje się w protokole przebiegu egzaminu w danej sali oraz w protokole zbiorczym.
- W przypadku wystąpienia konieczności odizolowania zdającego, członka zespołu nadzorującego lub innej osoby zaangażowanej w przeprowadzanie egzaminu przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może podjąć decyzję o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu dla wszystkich zdających, którzy przystępowali do danego egzaminu w danej sali, jeżeli z jego oceny sytuacji będzie wynikało, że takie rozwiązanie jest niezbędne.
- W przypadku E8, do którego przystępują niepełnoletni zdający, PZE niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów ucznia o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania go ze szkoły oraz informuje właściwą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zdającego – także pogotowie ratunkowe.
- W przypadku, gdy stan zdrowia nie wymaga interwencji zespołu ratownictwa medycznego, zdający powinien udać się do domu transportem indywidualnym, pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej.
- Pracownicy szkoły oraz członkowie zespołów nadzorujących niebędący pracownikami szkoły są poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy. Powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 albo 112 i poinformować, że mogą być zakażeni korona wirusem.
- Zaleca się śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego (www.gis.gov.pl) oraz Ministra Zdrowia (www.gov.pl/web/koronawirus), a także obowiązujących przepisów prawa w przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy, powiadomić właściwą miejscowo stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi procedurami, oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty).
- Należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- W przypadku wystąpienia u zdającego lub członka zespołu nadzorującego, lub innej osoby biorącej bezpośredni udział w przeprowadzaniu egzaminu na danej sali egzaminacyjnej niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie przerwać egzamin tego zdającego oraz wdrożyć procedurę podejrzenia zakażeniem COVID-19.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie, i zalecenie stosowania się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z osobą potencjalnie zakażoną.
- W przypadku wątpliwości co do sposobu postępowania zawsze należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
ZARZĄDZENIE Nr 11/2020 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince z dnia 22 maja 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w Szkole Podstawowej w Bestwince w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Na podstawie §18 ust.2 pkt. 2 rozporządzenia MEN i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w/s bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (DZ.U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm), § 4b pkt 1 rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r w/s czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.poz.410). § 14 rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w/s szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.poz493), po uzyskaniu zgody organu prowadzącego
Zarządzam, co następuje:
§ 1
- Zawiesza się na czas oznaczony prowadzenie zajęć opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w klasach I-III w Szkole Podstawowej w Bestwince w okresie od 25 maja 2020 r. do 5 czerwca 2020 r. w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- W okresie czasowego zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust.1, zadania Szkoły Podstawowej w Bestwince są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
§2
Zarządzenie podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince oraz w widocznym miejscu budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince.
§3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 25 maja 2020 r.
ZARZĄDZENIE Nr 10/2020 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince z dnia 22 maja 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w Publicznym Przedszkolu w Bestwince w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Na podstawie §18 ust.2 pkt. 2 rozporządzenia MEN i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w/s bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (DZ.U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm), § 4b pkt 1 rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r w/s czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.poz.410). § 14 rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w/s szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.poz493), po uzyskaniu zgody organu prowadzącego
Zarządzam, co następuje:
§ 1
- Zawiesza się na czas oznaczony prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Publicznego Przedszkola w Bestwince w okresie od 25 maja 2020 r. do 5 czerwca 2020 r. w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- W okresie czasowego zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust.1, zadania Publicznego Przedszkola w Bestwince są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
§2
Zarządzenie podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince oraz w widocznym miejscu budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince.
§3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 25 maja 2020 r.
Nauka zdalna w klasie II - prace plastyczne
Jeszcze kilka miesięcy temu nikt z nas nie przypuszczał, że znajdziemy się w takiej sytuacji, jak obecnie. Jest to dla nas wszystkich czas szczególny, wyjątkowy, a nauka odbywa się na odległość. Dzięki zaangażowaniu i pomocy rodziców w klasach młodszych nauczanie stało się bardzo kreatywne i oczywiście przynosi efekty. Jest to możliwe dzięki współpracy rodziców, dzieci i nauczycieli. Oprócz takich lekcji jak język polski czy matematyka odbywają się również zajęcia artystyczne, które niejednokrotnie łączą całe rodziny. I to jest pozytywny efekt naszej izolacji. Podczas nauki w szkole prace naszych dzieci zdobią sale lekcyjne, korytarze. Dziś są one puste. Na szczęście, istnieją jednak inne drogi, dzięki którym dzieci mogą zaprezentować swoje prace. Niestety, nie ma możliwości przedstawienia wszystkich dzieł. Oto kilka wybranych. Zapraszam do galerii.
Wychowawca klasy II
8
ZARZĄDZENIE Nr 7/2020 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince z dnia 6 maja 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w Publicznym Przedszkolu w Bestwince w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Na podstawie §18 ust.2 pkt. 2 rozporządzenia MEN i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w/s bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (DZ.U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm), § 4b pkt 1 rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r w/s czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.poz.410). § 14 rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w/s szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.poz493), po uzyskaniu zgody organu prowadzącego
Zarządzam, co następuje:
§ 1
-
Zawiesza się na czas oznaczony prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Publicznego Przedszkola w Bestwince w okresie od 6 maja 2020r do 24 maja 2020r. w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
-
W okresie czasowego zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust.1, zadania Publicznego Przedszkola w Bestwince są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
§2
Zarządzenie podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince oraz w widocznym miejscu budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince.
§3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania
Dyrektor ZSP w Bestwince
Renata Cichowska-Gaździak
-
Szanowni Państwo!
Wójt Gminy Bestwina informuje, że podjął decyzję o wstrzymaniu otwarcia przedszkoli publicznych, dla których jest organem prowadzącym, począwszy od dnia 6 maja 2020 r. do odwołania.
4 maja 2020 roku opublikowane zostały Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego. Niektóre z zapisów są trudne do zastosowania w praktyce i wymagają opracowania szczegółowych zasad organizacji pracy w przedszkolu oraz szkołach podstawowych, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, nauczycielom oraz personelowi placówek. Uważamy, że otwarcie przedszkoli wobec wzrastającego ciągle zagrożenia epidemicznego w naszym regionie byłoby nieodpowiedzialne i niosłoby ze sobą zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci, rodziców oraz pracowników placówek.
Zapewniamy jednocześnie, że w przypadku otwarcia przedszkoli – rodzice i opiekunowie dzieci zostaną poinformowani z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Wyniki rekrutacji do przedszkola
Uprzejmie informujemy, że listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola na rok szkolny 2020/2021 znajdują się w zakładce przedszkole/ aktualności.
Lista kandydatów przyjętych do klasy 1 SP w Bestwince, której organem prowadzącym jest Gmina Bestwina na rok szkolny 2020/21
1. Bolek Gabriel
2. Górywoda Przemysław
3. Grygierzec Bartłomiej
4. Jaczkowska Oliwia
5. Kamieński Jakub
6. Kapela Dominika
7. Kędzior Marcel
8. Kędzior Wiktoria
9. Kraus Hanna
10. Łepko Kinga
11. Pituła Alan
12. Pudełko Szymon
13. Rakociński Kamil
14. Rusek Wiktor
15. Staniec Przemysław
16. Strzałkowska Zofia
17. Wamposzyc Ksawery
18. Wąsik Natalia
19. Wilczek Tymoteusz
Kształcenie na odległość
Kształcenie na odległość w szkołach zostało przedłużone do 24 maja br. Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie