Drodzy Rodzice i Uczniowie, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Wam pogody ducha, niegasnącej nadziei, ciepła i otuchy płynącej od bliskich. Radosnych Świąt!
Włóczykije na Szyndzielni
15 kwietnia 2025 r. członkowie Szkolnego Koła PTT Włóczykije ponownie ruszyli na szlak. Tym razem wybrali się w Beskid Śląski. Swoją wycieczkę rozpoczęli od wejścia na Dębowiec, gdzie dalej wędrowali na Szyndzielnię. Dzięki opowieściom przodownika Sławomira Dawidka, dzieci dowiedziały się, skąd pochodzi nazwa "Szyndzielnia", a później po dotarciu na Klimczok wysłuchały legendy o hetmanie zbójnickim Klimczoku. Młodzi wędrowcy zakończyli swoją wyprawę przy Chacie na Groniu. To była bardzo udana wycieczka!
2
Jak pies z kotem...- lekcja w kinie
W poniedziałek, 7 kwietnia odbył się wyjazd do Multikina w Czechowicach-Dziedzicach. 64 uczniów klas II i III uczestniczyło w multimedialnych zajęciach pt. „Jak pies z kotem, czyli o sekretach dobrej komunikacji”.
Tematyka warsztatów dotyczyła niezwykle ważnego aspektu życia społecznego – skutecznej i empatycznej komunikacji. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak rozmawiać z innymi w sposób, który sprzyja wzajemnemu zrozumieniu, dlaczego czasem trudno się porozumieć oraz jak radzić sobie w sytuacjach, gdy komunikacja zawodzi.
W trakcie zajęć dzieci oglądały fragmenty filmów ilustrujące codzienne sytuacje, w których nieporozumienia mogą prowadzić do konfliktów. Wspólnie analizowaliśmy, co można zrobić, by lepiej słuchać, wyrażać swoje myśli i budować porozumienie z innymi. Treści i forma zajęć zostały przygotowane we współpracy z psychologiem dziecięcym, co zapewniło ich odpowiedni poziom oraz dostosowanie do wieku uczestników.
Zajęcia miały charakter interaktywny – uczniowie odpowiadali na pytania, brali udział w quizach i zgadywankach, co sprawiło, że nauka przebiegała w przyjaznej atmosferze.
To był niezwykle wartościowy czas, który – mamy nadzieję – zaprocentuje w codziennym funkcjonowaniu naszych podopiecznych zarówno w szkole, jak i poza nią.
Po warsztatach odbyła się projekcja filmu „Był sobie kot” – piękna i wzruszająca historia o wdzięczności oraz przyjaźni.
W zdrowym ciele zdrowy duch
W naszej szkole promujemy dobre nawyki żywieniowe, dlatego uczniowie klasy ósmej postanowili przygotować zdrowe desery. Młodzież wykazała się kreatywnością oraz zaangażowaniem. W skład deserów wchodziły m. in. owoce, nasiona chia i musli.
Podczas pracy ósmoklasiści nie tylko doskonalili swoje umiejętności kulinarne, ale też poszerzali wiedzę na temat właściwego odżywiania. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania. Desery były nie tylko zdrowe, ale też apetyczne.
Dodatkowo młodzież rozdała ulotki ze swoimi autorskimi przepisami, by zachęcić kolegów i koleżanki do właściwego odżywiania.
Światowy Dzień Autyzmu w naszej szkole
2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji w szkole zorganizowane zostały warsztaty, w których udział wzięli uczniowie klas pierwszych.
Na początku przedstawiona został krótka prezentacja multimedialna wyjaśniająca pojęcie autyzmu, przedstawiająca typowe cechy osób autystycznych a także symbole związane z tym dniem.
Następnie odtworzony został kilkuminutowy filmik obrazujący, jak na co dzień funkcjonują osoby w spektrum, jakie problemy napotykają każdego dnia, co im przeszkadza, a co pomaga w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Dzieci same mogły się o tym przekonać, tańcząc na ścieżce sensorycznej w parze z balonem, tym samym poznały, czym jest nadwrażliwość sensoryczna oraz na czym polegają trudności w utrzymaniu równowagi. Ponadto uczniowie wycinali elementy w rękawicach kuchennych, malowali ręką, która nie jest dominująca (umiejętności motoryczne), a także mogli powąchać róże olejki i powiedzieć, które są przyjemne a które niekoniecznie (zmysł węchu).
Uczestnicy warsztatów sami oceniali, co było dla nich łatwe, a co sprawiało im trudność. Dzięki temu zrozumieli, że różnice między nami dotyczą nie tylko kolorur oczu i włosów ale także, a może przede wszystkim, odmiennego spostrzegania świata, zróżnicowanych możliwości, zdolności i ograniczeń.
Charakterystycznym symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski, którego nie zabrakło w tym dniu w szkole.
Wszyscy jesteśmy różni i to sprawia, że stajemy się inni, wyjątkowi… dlatego tak ważna jest potrzeba uwzględniania złożoności, różnorodności i indywidualności osób w spektrum.
Warsztaty zorganizowały Panie: Karolina Iskrzycka, Agnieszka Kędzior, Edyta Buchacz.
1
„Sztuczna inteligencja-sprzymierzeniec czy wróg?”- lekcja w kinie
4 marca 2025 r. czwartoklasiści, piątoklasiści i szóstoklasiści uczestniczyli w multimedialnej lekcji połączonej z seansem filmowym. Zajęcia pt. „Sztuczna inteligencja-sprzymierzeniec czy wróg?”- odbyły się w czechowickim Multikinie. Warsztaty prowadził aktor, Tomasz Korczyk.
Na początku prowadzący objaśnił znaczenie wyrażenia sztuczna inteligencja, SI (ang. artificial intelligence, AI). Wyjaśnił, że terminem tym po raz pierwszy posłużył się John McCarthy, a stał się to, ku zaskoczeniu wszystkich, prawie 70 lat temu, bo w 1965 roku! Już wtedy myślano o tym, że maszyna może myśleć. Ważnym momentem było zaprezentowanie w 1946 r. pierwszego elektronicznego komputera na świecie- ENIAC-a, który zajmował ok. 140 metrów kwadratowych, czyli całą przestrzeń sali kinowej. Tomasz Korczyk wspomniał również o Alanie Turingu, jednym z ojców sztucznej inteligencji oraz o eksperymencie z chatbotem, który oszukał ludzkich sędziów i przekonał ich, że jest człowiekiem. Ponadto wyjaśnił, czym się zajmuje robotyka i zaprezentował Clona Alpha- humanoidalnego robota, który powstaje we Wrocławiu. Na koniec wspomniał o zagrożeniach związanych z AI (deepfake, spoofing).
Po części lekcyjnej nastąpiła projekcja filmu „Lars jest lol”.
Dbajmy o bezpieczeństwo podczas ferii
Spotkanie z Małym Księciem
12 lutego uczniowie klasy siódmej udali się do Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej, by uczestniczyć w spektaklu pt. Mały Książę. Sztukę opartą na słynnej książce Antoine'a de Saint-Exupéry'ego wyreżyserował Filip Jaśkiewicz.
Zaskoczeniem dla siódmoklasistów, dobrze znających dzieło francuskiego pisarza, była nietypowa, wręcz minimalistyczna scenografia- kilka pudełek, które w zależności od sytuacji stawały się planetami odwiedzanymi przez bohatera bądź studnią, będącą celem wędrówki przez pustynię. Uwagę uczniów zwróciła również muzyka, światło i ruch sceniczny.
Niewątpliwie spektakl w bielskiej Banialuce jest dla widzów z wyobraźnią, a tej, na szczęście, siódmoklasistom nie brakuje!
Rekrutacja do Publicznych Przedszkoli na rok szkolny 2025/2026
Sukces Michaliny
Z wielką radością i dumą informujemy, że uczennica klasy siódmej, Michalina Tatoń, zdobyła III miejsce w XXV Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Literackim pt. „Hejtu nie akceptuję, na przemoc w Internecie reaguję.”
Zadaniem uczestnika konkursu było nie tylko wykonanie oryginalnej i ciekawej pracy plastycznej, ale i napisanie rymowanego wiersza o niebezpieczeństwie i skutkach hejtu. Organizatorzy podkreślili, że w ocenie dzieł ważne będzie ciekawe i nietuzinkowe ujęcie tematu w pracy literackiej oraz oryginalność techniki w pracy plastycznej.
Należy podkreślić, że na konkurs wpłynęło 286 prac (w kategorii klas V-VIII), w związku z czym tym bardziej cieszy nas sukces siódmoklasistki.
Michalinie gratulujemy wygranej i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach😊
Graliśmy z WOŚP
33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie mógł się odbyć bez nas! Tym razem zbieraliśmy pieniądze pod hasłem „Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci”. Środki zostaną przekazane na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.
Już na dwa dni przed wielkim finałem można było zobaczyć na korytarzach naszej szkoły wolontariuszy z charakterystycznymi kolorowymi puszkami, do których zarówno starsi, jak i młodsi chętnie wrzucali pieniążki. Dziękujemy za Wasze dobre serduszka!
26 stycznia młodzież naszej szkoły tj. Karolina Capek, Amelia Jonkisz, Dawid Królczyk, Marcelina Lasek, Klaudia Maroszek, Viktoriia Obukhova, Julia Patka, Alicja Radwańska, Michalina Tatoń oraz Yelyzaveta Yatsenko kwestowały pod opieką nauczycieli na ulicach Bestwinki. Udało nam się zebrać 5.312,62 zł!
Wszystkim mieszkańcom Bestwinki serdecznie dziękujemy za uśmiech, miłe słowa i wsparcie tej szczytnej akcji. Jesteście wspaniali!
2
Niektórzy aniołowie ukrywają swe skrzydła, by kroczyć wśród nas...- „Aniołkowe granie”
Społeczność naszej szkoły po raz kolejny wzięła udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Aniołkowe granie”, którego założeniem jest integracja środowisk przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczych. Cel inicjatywy to propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i placówek edukacyjnych.
Jednym z elementów projektu jest koncert charytatywny dedykowany dzieciom z rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i pogotowi opiekuńczych, w czasie którego przedstawiciele szkół i przedszkoli przekazują paczki z upominkami wychowankom z rodzinnych form pieczy zastępczej.
Nasza szkoła wsparła wychowanków Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Czechowicach-Dziedzicach. Dzięki hojności rodziców, uczniów a także pracowników udało się nam zebrać dary dla podopiecznych ośrodka. Zgodnie z ideą akcji, 25 stycznia w szkole w Bestwinie odbył się koncert podsumowujący „Aniołkowe granie”, w którym nie mogło zabraknąć naszych uczniów. Szkolny chór zaśpiewał świąteczne piosenki, a uczennice z klas I-III zaprezentowały Last Christmas w zumbowej aranżacji.
Dziękujemy wszystkim za wsparcie i pomoc w organizacji tej szczytnej akcji.
Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2025/2026
Szanowni Rodzice,
prosimy o zapoznanie się z zasadami rekrutacji do Publicznego Przedszkola w Bestwince na rok szkolny 2025/2026.
Informacje
Rekrutacja do szkoły na rok szkolny 2025/2026
Szanowni Rodzice,
prosimy o zapoznanie się z zasadami rekrutacji do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Z. Pietrzykowskiego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Bestwince na rok szkolny 2025/2026.
Informacje
Klasa Patronacka eTwinning 2a w międzynarodowej przygodzie STEAM dla dobrostanu
Klasa patronacka 2a aktywnie uczestniczy w realizacji międzynarodowego projektu „STEAM for Wellbeing”.
Na początku projektu uczniowie zgłębiali zagadnienia związane z dobrostanem, ćwiczyli mindfulness oraz zaprojektowali logo, które symbolizuje wartości projektu. Wspólnie z partnerami z Grecji, Chorwacji, Litwy, Słowacji, Turcji, Włoch, Czech i Rumunii stworzyliśmy film powitalny, w którym dzieci witały się ze sobą w swoich językach, mówiąc „Cześć” i „Dzień dobry”. Dzięki temu uczniowie mieli okazję poznać te podstawowe zwroty w różnych językach i poczuć się częścią międzynarodowej społeczności.W ramach projektu opracowaliśmy infografiki na temat wpływu technologii na zdrowy sen. Do ich stworzenia wykorzystaliśmy sztuczną inteligencję, co pozwoliło uczniom na stworzenie unikalnych ilustracji, które wzbogaciły materiał wizualny. Infografiki zostały wykorzystane do stworzenia wspólnego kalendarza na rok 2025, promującego zdrowe nawyki związane ze snem i technologią. Ponadto, wspólnie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Życzliwości, dzieląc się pomysłami na różnorodne aktywności. Współpracowaliśmy nad plakatami z inspirującymi, motywującymi cytatami. Kreatywność uczniów rozwijana była również poprzez budowanie modeli, tworzenie słowniczka dobrostanu za pomocą długopisów 3D oraz realizację różnych aktywności wykorzystujących elementy STEAM. W ramach współpracy z partnerami projektu uczniowie zaangażowali się w proces tworzenia aplikacji wspierającej zdrowy styl życia. Każda szkoła opracowała sekcję dotyczącą wybranego zagadnienia, np. zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej czy technik relaksacyjnych. Dzięki naszej współpracy powstało interaktywne narzędzie, które łączy pomysły dzieci z różnych krajów, promując dobre nawyki i równowagę w codziennym życiu. Uczniowie klasy 2a przygotowywali materiały do aplikacji, koncentrując się na „10 zdrowych nawykach”. Każdy nawyk został opisany i zilustrowany, by promować zdrowy styl życia. Drugą część aktywności stanowiło wspólne gotowanie z udziałem dzieci i ich rodziców. Rodzice wraz z dziećmi wspólnie przygotowywali odżywcze posiłki, które zostały opisane i uwiecznione na zdjęciach. Efektem tej współpracy była książka kucharska, zawierająca przepisy na odżywcze dania.
Serdecznie dziękujemy rodzicom dzieci klasy 2a za ich niezwykłe zaangażowanie i wsparcie podczas realizacji tego zadania!
Spotkania online są również kluczowym elementem naszego projektu. Dzieci spotkały się wirtualnie z rówieśnikami uczestniczącymi w projekcie. Podczas tych spotkań powitały się, zaśpiewały piosenki w swoich językach i zaprezentowały szkoły, pogłębiając międzynarodową współpracę, którą rozpoczęliśmy we wrześniu.
Projektu ciąg dalszy...
W najbliższych miesiącach klasa 2a podejmie kolejne ciekawe wyzwania, które rozbudzą wyobraźnię i zaangażują uczniów w różnorodne aktywności. Obecnie realizujemy zadanie „Puzzlowe emocje”, w ramach którego dzieci tworzą rysunki ilustrujące sytuacje odzwierciedlające konkretne emocje. Równolegle powstaje album zawierający relaksacyjną muzykę i opowiadanie o emocjach, wzbogacony o pomysły i ilustracje uczniów.Fascynującą aktywnością będzie stworzenie interaktywnej mapy mózgu, w której uczniowie wykorzystają technologię VR, aby w trójwymiarowej przestrzeni odkrywać struktury i funkcje mózgu. Dzięki temu dzieci będą mogły na własne oczy zobaczyć, jak działa nasz umysł.
W ramach STEAM uczniowie podejmą współpracę przy tworzeniu mandali i origami, wymieniając się instrukcjami z partnerami z innych krajów. To doskonała okazja do rozwijania umiejętności językowych, precyzji oraz współpracy w międzynarodowym środowisku.
Zaprojektują także przestrzeń relaksacyjną, tworząc miniaturowe pokoje odpoczynku, które będą sprzyjały relaksowi, używając różnych materiałów. Będą to małe, twórcze aranżacje, umożliwiające uczniom zaprojektowanie swojej własnej, wymarzonej przestrzeni do relaksu.
Kontynuujemy tworzenie słowniczka przy użyciu długopisów 3D wspólnie z partnerami, rozwijając swoje umiejętności techniczne i językowe.
Podczas kolejnych spotkań online dzieci będą wspólnie rozwiązywać ćwiczenia intelektualne, które sami opracują. Rozwiążą quizy, będą grać w gry edukacyjne, wymieniać się doświadczeniami oraz realizować zaplanowane zadania projektowe. To doskonała okazja do rozwijania kreatywności, współpracy i umiejętności językowych.
Planujemy także mindfulnessowe spacery, podczas których dzieci zaprezentują swoje lokalne okolice zagranicznym rówieśnikom oraz wspólnie z partnerami projektu stworzą litery z materiałów naturalnych, z których powstanie hasło podsumowujące projekt.
Wszystkie zaplanowane aktywności to doskonała okazja do połączenia nauki, zabawy i międzynarodowej współpracy. Uczniowie mają szansę rozwijać swoje umiejętności w różnych obszarach, od języka angielskiego, przez sztukę i technologię, po troskę o dobrostan. Każde z zadań jest nie tylko szansą na wzbogacenie wiedzy, ale także na nawiązanie wartościowych relacji z rówieśnikami z innych krajów. To projekt, który stwarza przestrzeń do twórczego rozwoju, angażuje uczniów na różnych płaszczyznach i pozostawia po sobie niezatarte wspomnienia oraz cenne umiejętności na przyszłość.
We love eTwinning! :)
Zobacz prezentację
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie