• Grupa 9 uczniów z Hiszpanii i Polski stoją przy mównicy z napisem Toledo
          • Wspomnień czar...- wizyta w Toledo

          • Hola España!

            …. czyli o tym, jak uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Pietrzykowskiego w Bestwince spędzili pięć dni w pięknym Toledo w Hiszpanii, gdzie realizowali projekt Erasmus+ Działajmy Razem.

            Na początku listopada dyrekcja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bestwince, p. Renata Cichowska – Gaździak, realizowała „job shadowing”, który polegał na obserwacji pracy szkoły partnerskiej i obejmował uczestniczenie w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli, rozmowy na temat systemu edukacji, sposobów oceniania oraz egzaminowania uczniów. Dodatkowo podczas spotkania z panią psycholog został poruszony temat uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Omówiono również problemy pojawiające się w szkole.

            W tym samym czasie Gosia, Ada, Viktoria, Dawid, Filip i Rafał, uczniowie klasy szóstej oraz siódmej wraz z p. Katarzyną Sieczkowską, nauczycielką języka angielskiego oraz p. Katarzyną Furczyk, pedagogiem specjalnym – przeżywali swoją hiszpańską przygodę.

            Po długiej podróży dotarli do Toledo, gdzie na dworcu zostali mile zaskoczeni – zobaczyli hiszpańskie rodziny, które czekały na nich z własnoręcznie wykonanymi transparentami.

            W poniedziałek, 6 listopada, uczestnicy projektu zwiedzali szkołę CEIP Ciudad de Nara w Toledo. Wysłuchali prezentacji o najciekawszych zabytkach miasta, a następnie zaprezentowali filmik promujący szkołę w Bestwince oraz przybliżyli hiszpańskim kolegom faunę i florę naszego regionu. Był to również pierwszy dzień wspólnych warsztatów, w trakcie których uczniowie malowali EKOtorby z logo projektu.

            We wtorkowy poranek udali się do Ratusza przy Plaza del Ayuntamiento w Toledo, gdzie spotkali się z pracownikami Wydziału Edukacji. Zwiedzili piękne wnętrza budynku oraz poznali jego historię. Dowiedzieli się także, że Toledo otrzymało tytuł „Miasta Przyjaznego Dzieciom” nadanego przez UNICEF. Po powrocie do szkoły wspólnie z hiszpańskimi dziećmi stworzyli globusy z balonów – zaznaczali na nich kontynenty oraz granice państw, a Polskę i Hiszpanię pomalowali według kolorów flag.

            W środę pojechali na wycieczkę do Madrytu, gdzie z Puerta del Sol rozpoczęli zwiedzanie miasta. Wędrując historycznymi ulicami, zobaczyli Plaza Mayor, podziwiali Pałac Królewski oraz Operę. Wysłuchali bardzo ciekawych opowieści przewodnika, które dotyczyły miasta oraz jego symboli – m.in. Posągu Niedźwiedzia i Truskawkowego Drzewa. Przechodzili obok budynku Parlamentu, Plaza de Cibeles, aby zakończyć wycieczkę przy Puerta de Alcala. Pełni wrażeń wrócili do Toledo.

            Czwartkowy dzień był również bardzo intensywny. Razem z hiszpańskimi przyjaciółmi uczniowie wybrali się do Finca El Borril – Centrum Fauny i Flory w Toledo. Sporo usłyszeli od przewodnika o roślinach oraz o zwierzętach występujących w okolicy Toledo. Po powrocie wspólnie zjedli obiad, w trakcie którego mieli okazję spróbować typowych potraw kuchni hiszpańskiej. Po południu czekała na nich jeszcze jedna atrakcja – spacer śladami historii miasta Toledo.

            Piątek był ostatnim dniem hiszpańskiej przygody. Podczas warsztatów uczniowie przygotowali aniołki z papieru oraz obejrzeli film przygotowany przez gospodarzy, który nie tylko wywołał wiele wzruszeń, ale również uświadomił wszystkim, jak intensywny był ten tydzień. W szkolnej stołówce zjedli wspólny lunch, a następnie nadszedł czas pożegnania. Uczniowie wrócili do domów pełni niesamowitych wspomnień oraz nowych doświadczeń.

             

        • Grupa 11 uczniów klasy 5a prezentuje swoje prace plastyczne do lektury
          • Witajcie w Nangijali- projekt polonistyczny w klasie 5a

          • O tym, że lektura szkolna wcale nie musi być nudna, przekonali się uczniowie klasy 5a, którzy po przeczytaniu książki Astrid Lindgren pt. „Bracia Lwie Serce”, wykonali na podstawie opisu literackiego mapę bądź makietę baśniowej krainy Nangijali.

            Swoje prace uczniowie zaprezentowali 21 listopada br. podczas lekcji języka polskiego i należy dodać, że wszyscy spisali się na medal! Zarówno makiety, jak i mapy były bardzo pomysłowe i odtworzone z wszelkimi detalami.

            Mamy nadzieję, że cudowna kraina Nangijala na długo pozostanie w pamięci piątoklasistów, a zwłaszcza wartości płynące z tej cudownej książki, takie jak poświęcenie, przyjaźń, męstwo, umiłowanie wolności oraz wielka miłość braterska, która jest zdolna przezwyciężyć nawet śmierć.

        • Sala kinowa. Na ekranie Napis: "Dziękujemy za udział w Lekcji w kinie!"
          • W świecie filmu – wizyta uczniów klas IV-VI w Multikinie

          • 20 listopada 2023 roku uczniowie klas IV-VI udali się do czechowickiego Multikina, by uczestniczyć w warsztatach pt. „Przewodnik po gatunkach filmowych”, połączonych z projekcją filmu „Przygody małego Remiego”. Zajęcia prowadził aktor, Tomasz Korczyk.

            Na początku prowadzący sprecyzował, że mianem gatunku określa się grupę filmów o wspólnych cechach, przedstawiających określone typy bohaterów oraz sytuacje, w których rozgrywa się akcja. Aktor skupił uwagę widowni na siedmiu rodzajach filmów, tj. komedii, westernie, filmie przygodowym, kryminale, musicalu, science-fiction oraz fantasy. Poszczególne gatunki zostały szczegółowo omówione i zilustrowane fragmentami znanych filmów. Z całą pewnością udział w warsztatach pozwoli uczniom stać się świadomymi odbiorcami dziesiątej muzy.

            Po zajęciach nastąpiła projekcja francuskiego filmu familijnego „Przygody małego Remiego”, którego scenariusz oparto na powieści Hectora Malota.

            W opinii dzieci wyjazd należał do udanych, a czas spędzony w kinie na pewno nie był stracony.

             

        • Dokument potwierdzający udział w akcji Święty Mikołaj na Kresach.
          • Podsumowanie akcji Święty Mikołaj na Kresach

          • „Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić”.

            Antoine de Saint-Exupéry

            Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji charytatywnej Święty Mikołaj na Kresach, która jest organizowana przez Towarzystwo Patriotyczne KRESY. Pomocą zostaną objęci w szczególności Polacy mieszkający w obwodzie lwowskim w pogrążonej wojną Ukrainie. Zebraliśmy 37 paczek. Brawo!!!

        • Uczniowie klasy 2b prezentują wykonane na zajęciach kolorowe kartki świąteczne.
          • Pomaganie jest fajne...

          • Czas Bożego Narodzenia to czas, w którym liczy się bliskość drugiego człowieka, to czas, w którym jest się razem... Nadchodzące Święta mogą też być sposobnością do okazania osobom chorym i samotnym serca oraz empatii.

            Uczniowie naszej szkoły zarówno młodsi, jak i starsi z dużym zaangażowaniem wykonali przepiękne, wyjątkowe kartki świąteczne wypełnione miłością dla Fundacji Nadzieja, która przekaże je pacjentom szpitali, mieszkańcom domów opieki społecznej oraz osobom zagrożonym bezdomnością. Poprzez udział w akcji wzbudzamy w naszych uczniach chęć niesienia dobra. Pomaganie jest fajne...

        • Spotkanie z autorką bajek
          • Spotkanie z autorką bajek

          • 20 listopada uczniowie klasy II brali udział w spotkaniu z autorką bajek dla dzieci Zuzanną Wiśniewską zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Pisarka przybliżyła małym czytelnikom swoją twórczość, oraz opowiedziała w jaki sposób powstają książki. W miłej atmosferze dzieci wysłuchały bajki ,,Kurka Bajdurka, po której nagrodziły pisarkę gromkimi brawami.

        • Uczniowie klasy piątej stoją w sali i trzymają w rękach swoje ilustracje.
          • I Ty możesz zostać ilustratorem książek!

          • W ramach lekcji języka polskiego uczniowie klasy 5b wykonali ilustracje do omawianej podczas zajęć książki pt. „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”. Każde dziecko wylosowało tytuł rozdziału, do którego należało wykonać rysunek. Przed przystąpieniem do pracy trzeba było gruntownie przypomnieć sobie treść poszczególnych części, aby ilustracja odpowiadała opisanym wydarzeniom. W ten sposób piątoklasiści utrwalili sobie wiedzę o lekturze.

            Pomysłów było co niemiara, o czym świadczą wykonane prace. Dzieci wykorzystały  głównie ołówki, kredki, flamastry oraz farby.  Rysunki są różnorodne, niektóre bardzo kolorowe, inne utrzymane w jednolitej kolorystyce, ale wszystkie łączy jedno: kreatywność autorów.    

            Kto wie, może wśród piątoklasistów kryje się przyszły ilustrator książek?

        • Dekoracja wykorzystana w trakcie akademii: flaga, drewniany krzyż, zapalone znicze.,
          • Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

          • W poniedziałek, 13 listopada, uczniowie i nauczyciele mieli możliwość przeżyć chwilę zadumy i refleksji , uczestnicząc w  akademii z okazji  Narodowego Święta Niepodległości.

            Występ przygotowali uczniowie klasy 5a i 5b z wychowawcami.  Było to ciekawe spotkanie z przeszłością.  Zaproszeniem do dawnych czasów stała się miniscenka dramowa. I choć wywołała uśmiech na twarzach widzów, była tylko symbolem  spokojnego dzieciństwa  „tu i teraz”.  Bo  istotą występu było  ponowne przypomnienie wydarzeń sprzed lat…  – utraty niepodległości  i  pokazanie ludzkich dramatów .

            Na występ złożyły się  krótkie wiersze, pieśni oraz symboliczne scenki  sytuacyjne.  Część scenografii  stanowił duży brzozowy krzyż, pod którym płonęły biało – czerwone znicze. Wykorzystano też sprzęt multimedialny,  W  scenariusz wpleciona została piosenka „Białe róże” wykonana przez zespół Mała Armia Janosika  i wyświetlono niezwykle wzruszający  krótki film -  video do piosenki. Absolutna cisza, uwaga i skupienie starszych uczniów i młodszych  dzieci, łzy w oczach były jak hołd oddany tym, co walczyli i ich rodzinom, najbliższym…

            Uczniowie  uczestniczyli w tym „spotkaniu z historią” w  dużym  skupieniu. Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała osobom  zaangażowanym  w przygotowanie występu.

        • Zawodnicy w strojach sportowych stoją w sali gimnastycznej
          • Świętowali niepodległość na sportowo

          • 10 listopada br. uczniowie naszej szkoły, na co dzień trenujący w Uczniowskim Klubie Sportowym „The Best”, wzięli udział w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Wilamowic z okazji 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Turniej odbył się w Dankowicach.

            Zawodnicy grali w kategorii młodzików i kadetów. Należy zaznaczyć, że dziewczyny dzielnie walczyły z chłopakami, ponieważ nie było podziału na płeć. Dodatkowo warto podkreślić, że część dzieci młodszych rywalizowała z uczniami o trzy lata starszymi. Osiągnięte przez zawodniczki i zawodników wyniki tym bardziej zasługują więc na uznanie.

            W kategorii kadetów miejsce pierwsze wywalczyła Wiktoria Tekieli (klasa ósma), miejsce drugie- Patryk Gawęda (klasa piąta), a miejsce trzecie zdobył Kacper Wilczek (klasa siódma).
            Z kolei w kategorii młodzików miejsce trzecie zajęła Julita Gawęda (klasa druga).
            W turnieju pięknie walczyli również Daniel Pawełko, Rafał Kóska, Wiktoria i Zuzanna Kędzior, Kinga Łepko, Wiktoria Kubiczek i Szymon Ślosarczyk.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi w swoich kategoriach- puchary.  

        • Uczniowie stoją przebrani za Olafa, Myszkę Mini, Królewnę Śnieżkę i Kubusia Puchatka.
          • ''Witajcie w naszej bajce"...

          • 5 listopada przypada święto wszystkich bajkowych postaci. Faktem jest, że baśnie towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Dnia 6 listopada nasza szkoła obchodziła Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie przebrali się za swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Starsi koledzy z Samorządu Uczniowskiego odwiedzili młodszych i czytali im bajki. Każdy otrzymał mały upominek.

             

        • Logo zaprojektowane przez uczennicę klasy szóstej.
          • Przed wyjazdem do Hiszpanii...

          • W ramach przygotowań do wyjazdu do szkoły partnerskiej CEIP Ciudad de Nara w Toledo (Hiszpania, region Castilla-La Mancha) nasi uczniowie regularnie uczestniczyli w warsztatach. Wykonali przykładowe globusy z balonów, na których zaznaczyli lokalizacje obu szkół. Przygotowali  również torby z logo projektu, tekturowe aniołki oraz uczyli się, jak zrobić biżuterię z bawełnianych, zużytych koszulek.

            Ponadto uczniowie wytrwale pracowali nad swoimi umiejętnościami tanecznymi w rytmie belgijki oraz piosenek „Green Green Grass” George’a Ezry, „Italodisco” The Kolors i „Que si, que no” El Simbolo. Z pewnością wspaniale zaprezentują się kolegom ze szkoły partnerskiej.

            Z niecierpliwością czekamy na pierwsze relacje.

        • Logo akcji "Szkoła pamięta".
          • Uczniowie pamiętają...

          • Po raz piąty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu.

            W ramach przedsięwzięcia młodzież odwiedziła Cmentarz Parafialny w Bestwince i   zapaliła znicze przy obelisku, upamiętniającym mieszkańców naszej wsi, którzy zginęli, walcząc o wolną Polskę w czasie II wojny światowej.

            Wizyta na cmentarzu dała możliwość wspominania osób ważnych dla naszej lokalnej społeczności i przyczyniła się  do wzrostu świadomości historycznej wśród młodych ludzi.

        • Uczennica sadzi drzewo.
          • Święto Drzewa w naszej szkole

          • W październiku po raz 21. obchodzono Święto Drzewa Klubu Gaja. Również w naszej szkole podjęto działania w formie projektu międzyprzedmiotowego, mające na celu uświadomienie dzieciom, że drzewa powinniśmy chronić i szanować.

            Na zajęciach terenowych z przyrody uczniowie klasy czwartej rozpoznawali gatunki drzew w najbliższej okolicy. Zbierali liście, które później zasuszyli, by następnie na zajęciach rozwijających z przyrody stworzyć zielnik „Drzewa i krzewy”. Dzieci wykonały również plakaty dotyczące funkcji i darów lasu.

            Na lekcjach plastyki z p. Iwoną Sieracką czwartoklasiści wycinali i tworzyli z liści kolorowe witraże, na których zapisywali to, za co dziękują drzewom, np. Dziękuję za tlen czy Dziękuję za kąpiele leśne. Liście te zawiesili na drzewie ustawionym w szkolnym korytarzu.

            Z kolei p. Celina Gonet w ramach zajęć bibliotecznych czytała uczniom fragmenty książek o lesie i drzewach, a z uczniami klasy siódmej stworzyła przepiękne leśne krajobrazy ukryte w starych książkach.  Efekty naszej pracy zostały zaprezentowane na korytarzu w formie wystawy.

            Zwieńczeniem naszych działań było posadzenie drzew (buka i jodły), które otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Bielsko-Biała z okazji 100-lecia Lasów Państwowych.

        • Prace konkursowe leżą na stoliku przy wejściu do szkoły.
          • Konkurs na "Wesołą dynię" rozstrzygnięty!

          • Z przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu na „Wesołą dynię”.  Wszystkie prace były wykonane bardzo ładnie. Każda z nich wymagała ogromnego wkładu pracy zarówno dzieci, jak i rodziców, więc oceniający mieli wielki problem z wybraniem tej najpiękniejszej. Po długich obradach jury w składzie p. Zofia Dąbrowiecka, p. Katarzyna Furczyk, p. Celina Gonet oraz p. Iwona Sieracka ustaliło  następujące  wyniki:

            I miejsce – Wiktoria Jekiełek
            II miejsce – Zuzanna Olek
            III miejsce – Gniewomir Pajda

            Gratulujemy !

            Dziękujemy wszystkim Dzieciom i Rodzicom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Wręczenie nagród ufundowanych przez Radę Rodziców nastąpi podczas uroczystego apelu. Wszystkie dzieci otrzymają dyplomy oraz nagrodę niespodziankę!

        • Pani dietetyk stoi wraz z uczniami. Dzieci prezentują swoje prace.
          • Zdrowo się odżywiam- spotkanie z p. dietetyk

          • 26 października uczniowie klasy 1a i 1b mieli zaszczyt gościć specjalistę w dziedzinie żywienia, panią Patrycję Jezioro. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się oraz na zdrowy styl życia. Dzieci wspólnie z panią Patrycją tworzyły „zdrowe śniadaniówki” – uczniowie mieli mnóstwo pomysłów na to, co może się w niej znaleźć.

            Pierwszoklasiści aktywnie uczestniczyli w warsztatach, chętnie wypowiadali się na temat zdrowego odżywiania oraz prezentowali swoje prace. Na koniec spotkania otrzymali broszurki, w których znalazły się cenne podpowiedzi, jak skomponować dobrą śniadaniówkę.

            Bardzo dziękujemy pani Patrycji za wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia.

        • Certyfikat uczestnictwa w Codeweek 2023.
          • Europejski Tydzień Kodowania w naszej szkole

          • Po raz 11 europejskie państwa w terminie 7- 22 października 2023 rywalizowały ze sobą w ramach CodeWeek 2023 – Europejski Tydzień Kodowania. Jest to inicjatywa społeczna, polegająca na zorganizowaniu wydarzeń związanych z programowaniem.
            Uczniowie klasy 1a wzięli udział w tym wydarzeniu, w ramach projektu eTwinning „Work of art”. Dzieci z różnych państw (Portugalia, Turcja, Rumunia, Serbia, Węgry i Gruzja) na lekcjach informatyki oraz zajęciach rozwijających wykonywali różne zadania związane z kodowaniem czy programowaniem, rozwijając uniwersalne kompetencje takie jak logiczne, algorytmiczne myślenie czy zadaniowe podejście do stawianych problemów. Akcja promuje także kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracę przy programowaniu, a także inne działania związane z technologią.

        • Uczniowie stoją w kole, w rekach trzymają owoce.
          • Zdrowo i kolorowo- świętujemy dzień owoców i warzyw

          • 20 października br. obchodzony był Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Z tej okazji  Samorząd Uczniowski zachęcał do spożywania zdrowych przekąsek.

            W śniadaniówkach uczniów znalazły się  warzywa i owoce. Na lekcjach dzieci rozmawiały o tym, że spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców ma działanie ochronne, przeciwdziała rozwojowi różnych chorób, wspomaga leczenie otyłości, poprawia wygląd cery i paznokci, poprawia samopoczucie.

            Najbardziej zaangażowały się klasy młodsze, m.in.: 3a przygotowywała świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne, a 3b robiła sałatki owocowe.

            Cieszymy się z tak dużego zainteresowania zdrowym stylem życia!

        • Uczniowie klasy czwartej stoją z tyłu klasy i pokazują swoje prace.
          • Kleksografia i przędzenie liter w klasie IV

          • 19 października 2023 r. uczniowie klasy IVa przenieśli się do magicznego świata Ambrożego Kleksa, bohatera słynnej książki Jana Brzechwy. Jak pamiętamy, niezwykły pedagog w nietypowy sposób kształcił swoich podopiecznych, prowadząc m. in. lekcje przędzenia liter i kleksografii. W podobnych (nieco zmodyfikowanych) zajęciach uczestniczyli czwartoklasiści. Podczas warsztatów przędzenia liter dzieci z kolorowej włóczki układały swoje imiona. Każdy miał swoja wizję i pomysł, jak wykonać to zadanie. Powstały bardzo kolorowe i fantazyjne prace.

            Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się także lekcja kleksografii. Uczniowie z dużym zaangażowaniem robili kleksy na kartce, którą następnie składali na połowę. Na podstawie stworzonych w ten sposób obrazków wymyślali i zapisywali historyjki. Każda praca wyglądała inaczej-powstały zwierzęta, przedmioty, rośliny. Co ciekawe, oglądając tę samą pracę, każde dziecko widziało coś innego, co świadczy o nieograniczonej wyobraźni uczniów.

            Niewątpliwie, lekcje w Akademii pana Kleksa przypadły czwartoklasistom do gustu!

        • Uczniowie w strochach dla nauczycieli stoją w sali gimnastycznej.
          • "Całe życie jest szkołą"-akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          • 17 października uczniowie klasy szóstej zaprezentowali akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

            Na początku szóstoklasiści przypomnieli okoliczności powołania Komisji Edukacji Narodowej. W dalszej części zaprosili zgromadzoną w sali gimnastycznej publiczność na niezwykły pokaz mody dla nauczycieli. Jak zapewnił prowadzący, wszystkie modele zyskały aprobatę MEN i są pomocne we wdrażaniu podstawy programowej na różnych poziomach kształecenia:) Projektanci przygotowali kreacje dla nauczycieli matematyki, biologii, historii, geografii, wychowania fizycznego, plastyki, fizyki, chemii, języków obcych, muzyki i języka polskiego. Zaprezentowane stroje  budziły uśmiech na twarzach zarówno uczniów, jak i pedagogów.

            Na zakończenie Amelia i Karolina zaprezentowały układ taneczny, przygotowany specjalnie na tę okoliczność. Nie zabrakło również życzeń i upominków przygotowanych przez Samorząd Uczniowski.

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bestwince, ul. Dworkowa 3
      • (32) 2149280, (32) 2157186
      • ul.Dworkowa 3 43-512 Bestwinka Poland
      • Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godz: 7.00 – 15.00
    • Logowanie