W ramach programu Erasmus+ „KA122-SCH- Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej”, realizowanego przez naszą szkołę, jeden z nauczycieli odbył kurs metodyczny we Francji, w Nantes.
Organizatorem szkolenia była placówka Ministerstwa Edukacji Narodowej, Młodzieży i Sportu we Francji Réseau de Formation des Enseignants Canopé, zajmująca się zarówno kształceniem nauczyciel, jak i osób zamierzających zmienić zawód.
Kurs metodyczny obejmował zagadnienia teoretyczne i praktyczne dotyczące kreatywnego motywowania uczniów do mówienia z wykorzystaniem różnych narzędzi cyfrowych.
Uczestnicy ( nauczyciele z Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Polski) podjęli się wykonania takich zadań jak:
- stworzenie kapsuły audio- poznanie odpowiednich narzędzi cyfrowych;
- tworzenie dokumentów wzbogaconych nagraniami dźwiękowymi- edycja dźwięku za pomocą oprogramowania Audacity;
- poznanie walorów edukacyjnych „koła czytelniczego”- stworzenie odpowiednich nagrań dźwiękowych;
- wdrożenie kreatywnych działań na lekcjach - sposoby zastosowania innowacyjnych technik na zajęciach w klasie.
Szkolenie stanowiło bardzo dobrą okazję do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, nawiązania nowych relacji interpersonalnych, a przede wszystkim do wzbogacenia umiejętności językowych.
Kolejnym cennym elementem szkoleń poza granicami kraju jest poznanie walorów kulturowych i przyrodniczych danego regionu, w tym wypadku Kraju Loary.
Nantes to port nad Loarą, historyczna stolica Bretanii i miasto narodzin pisarza Juliusza Verne’a, twórcy literatury fantastycznonaukowej. Jedną z atrakcji miasta jest niesamowity park maszyn „Les Machines de l’île”. To ciekawy projekt artystyczny, którego twórcy postanowili połączyć twórczość Juliusza Verne’a z zamiłowaniem do maszyn Leonarda da Vinci. W ten sposób na terenie dawnej stoczni powstały konstrukcje ogromnej wielkości zwierząt: słoń, gąsienica, pająk, mrówka, czy pterodaktyl. Można również odbyć spacer w koronie drzewa, na którym w przyszłości mają zasiąść niesamowite ptaki lub pokręcić się na karuzeli „Le Carrousel des Mondes Marins”. Śmiałkowie zasiadają na grzbietach morskich stworzeń, żeby wraz z nimi zanurzyć się w wodnych głębinach. Na terenie parku znajduje się warsztat, gdzie można podpatrzeć, jak powstają kolejne, zadziwiające stworzenia.
Nantes słynie także z historycznych miejsc jak zamek książąt Bretanii. Imponująca XIII-wieczna budowla wzniesiona dla księcia Franciszka II, stała się siedzibą kolejnych pokoleń władców Bretanii. Niesamowite wrażenie wywiera Pomnik Zniesienia Niewolnictwa znajdujący się nad brzegiem Loary. Składa się z części naziemnej (promenady) oraz podziemnego pasażu, gdzie umieszczono tekst Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, słowo „WOLNOŚĆ” przetłumaczone na 47 języków oraz historyczne teksty dotyczące niewolnictwa, w tym wypowiedzi abolicjonistów. Dla miłośników sztuki sakralnej miasto oferuje liczne kościoły, katedrę Świętego Piotra i Pawła.
Nantes jest miastem pełnym zieleni, ciekawych rozwiązań artystycznych, przyjaznym dla sportu i ludzi młodych (drzewo do koszykówki, skatepark, Ping-Pong Park, Feydball). Warto odwiedzić ogród botaniczny Jardin des Plantes oraz ogrody japońskie (zaciszny, miły zakątek miasta położony na rzece Erdre).
To właśnie w Nantes powstały ciasteczka LU. Dziś w starej fabryce produkującej LU odbywają się tu różnego rodzaju spotkania kulturalne, koncerty, warsztaty, prelekcje filmowe.
Na niecodzienne zakupy koniecznie trzeba udać się do Passage Pommeraye (19- wieczny, przypominający muzeum, jeden z najpiękniejszych krytych pasaży handlowych w Europie) oraz na targ Talensac, słynący z wszelkiego rodzaju smakołyków kuchni regionalnej.
Podróż do Nantes to kolejny dowód na to, że warto korzystać z programu Erasmus+.