W ramach programu Erasmus+ „KA122-SCH – Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej” nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w różnych kursach doskonalących.
W czerwcu 2024 roku sześciu nauczycieli wyjechało na Teneryfę, z których trzech uczestniczyło w kursie „Edukacja wielokulturowa i międzykulturowa”. Szkolenie w środowisku międzynarodowym pozwoliło na wzbogacenie doświadczenia i kompetencji w zakresie nowoczesnych rozwiązań, poszerzyło umiejętności językowe, było okazją do nawiązania współpracy z nauczycielami innych krajów oraz do dzielenia się dobrymi praktykami. Podczas warsztatów pedagodzy pracowali nad technikami tworzenia dobrej atmosfery w klasie, przeprowadzali ćwiczenia wykorzystujące dramę do budowania zaufania w zespole, ćwiczyli aktywne słuchanie.
Ponadto poznali również metody wspierania kreatywności uczniów oraz sposoby aktywnego, różnorodnego i ciekawego nauczania. Wiele miejsca poświęcono również promowaniu edukacji międzykulturowej i wartościom takim jak równość, solidarność, sprawiedliwość społeczna, pokój i poszanowanie różnorodności kulturowej.
Pozostali uczestnicy wyjazdu na Teneryfę uczestniczyli w kursie „ Zielona przyszłość”. Podczas szkolenia zdobywali wiedzę na temat charakterystyki oraz pracy z uczniami z pokolenia „Z”, dowiedzieli się, jak rozpoznać Greenwashing, czym jest Slow fashion i alternatywne praktyki konsumpcyjne. Uczestniczyli w dyskusjach na temat możliwości stworzenia „Zielonej szkoły” – miejsca, gdzie aktywność na świeżym powietrzu odgrywa pierwszoplanową rolę. W trakcie zajęć warsztatowych uczestnicy zapoznali się z aplikacją iNaturalist, która pozwoliła na poznawanie fauny i flory Teneryfy w sposób interaktywny. Kurs nie tylko dostarczył doświadczeń i kompetencji w zakresie nowoczesnych rozwiązań, ale także poszerzył wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych oraz sposobów podejścia do nich w klasie. Z pewnością szkolenia przyczyniły się do poznania walorów turystycznych, kulturowych i przyrodniczych Teneryfy.
Jeden nauczyciel naszej szkoły pojechał do Austrii, by wziąć udział w kursie dotyczącym metody STEAM. Szkolenie to miało na celu rozwinięcie umiejętności w zakresie wdrażania innowacyjnych metod nauczania, integrujących nauki ścisłe, technologię, inżynierię, sztukę oraz matematykę w edukacji. Podczas kursu nauczyciel zdobył praktyczne doświadczenie w zakresie tworzenia interdyscyplinarnych projektów edukacyjnych, łączących nauki ścisłe, sztukę oraz technologię, co pozwala na angażowanie uczniów w aktywne i kreatywne działania edukacyjne. Ponadto poszerzył wiedzę na temat wykorzystania nowych technologii w nauczaniu, co wzbogaca proces dydaktyczny oraz motywuje uczniów do twórczego myślenia.
Poza tym poznał metody łączenia sztuki z naukami ścisłymi, co z kolei rozwija wyobraźnię uczniów i uświadamia im, że te dwa pozornie odrębne światy mogą ze sobą współpracować. Niewątpliwie, sztuka w połączeniu z technologią i nauką tworzy nowe możliwości dla edukacji.
Wdrażanie metody STEAM w nauczaniu przynosi wiele korzyści uczniom, umożliwiając im rozwijanie zarówno umiejętności technicznych, jak i kompetencji miękkich. STEAM uczy pracy zespołowej, krytycznego myślenia oraz twórczego podejścia do problemów. Uczniowie mają możliwość rozwiązywania rzeczywistych problemów poprzez projektowanie, budowanie i testowanie swoich pomysłów, co pobudza ich kreatywność i zaangażowanie.
Kolejna grupa nauczycieli odwiedziła Cypr. Część z nich uczestniczyła w trzydziestogodzinnym kursie „Differentiated Instruction for Special Education Students: strengthening instruction in enclusive classrooms”. W szkołach nie brakuje dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dlatego też umiejętności zdobyte podczas szkolenia okazały się nie do przecenienia. Pedagodzy poznali sposoby tworzenia odpowiednich warunków, zapewniających kształcenie wszystkim uczniom, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci borykających się z różnymi dysfunkcjami. Zaznajomili się z technikami modyfikowania ćwiczeń w taki sposób, aby każde dziecko mogło im podołać. Poza tym nauczyli się stosować, popularną głównie w amerykańskich szkołach, metodę EFT (Emotional FreedomTechniques- Technika Emocjonalnej Wolności), która nie tylko obniża stres i redukuje jego objawy, ale i może służyć do budowania poczucia własnej wartości, co jest niezwykle ważne w wypadku dzieci z SPE. Podobne działanie może przynieść także prowadzenie dziennika pozytywnego myślenia, co nauczyciele mieli okazję sami wypróbować na sobie. Bez wątpienia, szkolenie na Cyprze było bardzo wartościowe. Przede wszystkim zajęcia skłoniły nas do głębokich przemyśleń a dyskusje na temat edukacji często prowadzone były długo poza godzinami kursu.
Drugie szkolenie, odbywające się na Cyprze, było poświęcone sztuce i środowisku („Art and Environment”). W trakcie zajęć nauczyciele odwiedzili góry Troodos, gdzie mieli okazję wziąć udział w podchodach, sprzyjających integracji grupy. Pojechali również do biofarmy, w której wytwarza się słynny cypryjski ser halloumi. Do produkcji tego przysmaku gospodarze używają tylko ekologicznych produktów. Podczas warsztatów uczestniczy projektowali mandale, lepili z gliny przedmioty związane z przyrodą oraz wykonywali łapacze snów z wykorzystaniem naturalnych elementów typu kamyki, piórka, muszelki. Nauczyciele w trakcie kursu poznali praktyczne sposoby połączenia sztuki z zagadnieniami dotyczącymi środowiska, które z całą pewnością zastosują w swojej praktyce pedagogicznej. Ponadto doskonalili umiejętności językowe oraz wymienili się doświadczeniami z uczestnikami programu z innych krajów.
Niewątpliwie program Erasmus+ stwarza wyjątkowe możliwości wprowadzania nowoczesnych metod nauczania oraz podnoszenia jakości edukacji w szkołach. Dzięki takim inicjatywom nauczyciele mogą wzbogacać swoje kompetencje i wdrażać innowacyjne rozwiązania na rzecz rozwoju uczniów.