W tym roku szkolnym postanowiliśmy wypróbować na lekcjach języka polskiego pomysł związany z tworzeniem lapbooków. I tak oto w klasie 7a i 8a powstały lapbooki dotyczące lektur „Balladyna” oraz „Pan Tadeusz”.
Lapbook to w wolnym tłumaczeniu książka na kolanach. Jest to swego rodzaju obrazkowa mapa myśli zawierająca istotne informacje na dany temat. Jest alternatywą dla tradycyjnych notatek, jak i prezentacji elektronicznych. Lapbooka można wykonać dowolnie dobierając elementy, kolory, komponując z części logiczną całość, wyróżniając najważniejsze treści i chowając w koperty lub papierowe skrytki to, co warte odkrycia lub przemyślenia. Właśnie te ruchome elementy są najatrakcyjniejsze. Sprawiają, że nauka staje się ciekawsza, pełna niespodzianek. Dzięki lapbookom rozwijamy różne umiejętności, takie jak pisanie, czytanie, logiczne myślenie, kreatywność, umiejętność selekcjonowania i porządkowania informacji. Mogą nam służyć do powtórki materiału, jak również do jego pogłębienia.
Jak pokazują zamieszczone zdjęcia, nauka z tak przygotowanych lapbooków to sama przyjemność. Młodzież spisała się na medal i bardzo kreatywnie podeszła do powierzonego zadania!