• Zofia Lach stoi obok wójta gminy Bestwina. W ręce trzyma dyplom.
          • Nasze muzyczne sukcesy

          • 26 listopada 2022 roku odbył się IV Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów.

            Nagrodę główną (Grand Prix) festiwalu, ufundowaną przez wójta gminy Bestwina, otrzymała uczennica klasy 4b, Zofia Lach. Trzecie miejsce zdobyła Martyna Wąsik oraz duet w składzie Joanna Postka i Dawid Królczyk.

            Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

        • Na podłodze siedzi 5 pluszowych miśków.
          • Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

          • 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Pamiętali o tym, uczniowie klas 1-3, którzy postanowili uczcić to nietypowe święto.

            W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci przybyły wraz z nimi do szkoły i towarzyszyły im w trakcie zajęć. W czasie przerw na korytarzu szkolnym najmłodsi wykazali się pomysłowością i kreatywnością podczas kolorowania i składania puzzli. Dzieci rozwiązywały zagadki o misiach, oglądały filmy, układały rymowanki, kodowały drogę misia do miodku, grały w gry, a także oglądały filmy, których bohaterami były misie. W tym magicznym dniu nie mogło  zabraknąć słodkości, za co serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców. 

            Dodatkową atrakcją dla najmłodszych członków społeczności uczniowskiej była fotobudka, dzięki której każde dziecko mogło wykonać sobie zdjęcie pt. „I ty możesz zostać misiem”.

            Dzień Pluszowego Misia dostarczył mnóstwa pozytywnych emocji i wrażeń. Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci  to najlepsze podsumowanie tego dnia.

        • Uczniowie klasy 6a znajdujący się w sali lekcyjnej na tle mebli w ubraniach na lewą stronę
          • Dzień na lewą stronę

          • Niestandardowe święta to niewątpliwie odskocznia od szkolnej rutyny i dobra zabawa oraz integracja społeczności szkolnej.  Nad takimi nietypowymi dniami czuwa jak zwykle  Samorząd Uczniowski,  dlatego 24 listopada br. został ogłoszony w naszej szkole „Dniem noszenia ubrań na lewa stronę”.                     
            Dzieci, młodzież, jak również  nauczyciele pojawili się tego dnia  na zajęciach w strojach nieco innych niż zazwyczaj, bo ubranych na lewą stronę, czyli z metkami i szwami do wierzchu! 

                                                                                     
            Akcja SU miała na celu uświadomienie uczniom, że nikt nie musi być idealny, była również zachętą do tego, żeby mieć do siebie dystans i potrafić śmiać się z prostych rzeczy.

            Dziękujemy wszystkim za pomysłowość, dobrą zabawę i zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

                       

        • Żółto-granatowe oficjalne logo eTwinningu. Dwie postacie trzymają się za ręce, nad nimi widnieją gwiazdy
          • „Pierwsze kroki z eTwinning”- warsztaty w naszej szkole

          • 23 listopada 2022, w ramach Dni Języków Obcych”, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwince odbyły się warsztaty pt. „Pierwsze kroki z eTwinning”. W wydarzeniu wzięli udział pedagodzy z Gminy Bestwina oraz nauczyciel z Cieszyna.

            Celem warsztatów było zapoznanie nauczycieli z możliwościami realizacji projektów międzynarodowych w ramach programu eTwinning, zapoznanie z funkcjonowaniem nowo powstałej platformy oraz upowszechnianie rezultatów.

            Projekt eTwinning to program Unii Europejskiej umożliwiający szkołom z 44 krajów nowoczesną i bezpieczną współpracę online z wykorzystaniem najnowszych technologii. Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie zdalnego kontaktu między szkołami i przedszkolami z wielu państw europejskich (także spoza UE), dzięki czemu nauczyciele i uczniowie mogą realizować międzynarodowe  i wewnątrzkrajowe projekty międzyszkolne.

            Podczas warsztatów zapoznano uczestników z ideą programu eTwinning, a także z szeroką ofertą bezpłatnego rozwoju zawodowego na każdym poziomie edukacyjnym. Ponadto w części głównej p. Magdalena Kraus – nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince omówiła podstawowe działania w społeczności eTwinning, przedstawiła korzyści rejestracji w programie oraz sposoby efektywnego prowadzenia projektów z wykorzystaniem ciekawych narzędzi TIK. Zapoznała nauczycieli zarówno z nowo powstałą Europejską Platformą Edukacji Szkolnej (European School Education Platform) oraz z jej funkcjonowaniem, jak i zaprezentowała dobre praktyki eTwinning. Dodatkowo opowiedziała o ostatnio realizowanym międzynarodowym projekcie „We love winter! Winter around the world”, prezentując efekty uzyskane podczas realizacji zadania. Projekt ten został wyróżniony i otrzymał odznakę jakości eTwinning.

            Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikat.

             

            Program warsztatów:

            • Czym jest eTwinning?
            • Rejestracja szkoły i nauczyciela.
            • Szukanie partnerów i rejestracja projektu.
            • Twinspace - praktyczne wskazówki.
            • Ewaluacja projektu.
            • Odznaki jakości.
        • Uczniowie klasy IVb siedzą na krzesełkach w bibliotece. Przed nimi stoi p. bibliotekarka i opowiada o budowie karty katalogowej.
          • Czwartoklasiści z wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwince

          • 18 i 21 listopada uczniowie klas czwartych odwiedzili gminną bibliotekę w Bestwince, by uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez p. Martę Mańdok- Bury. Lekcja odbyła się w ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego.

            Dzieci miały okazję dowiedzieć się, że w bibliotece znajdują się nie tylko książki, ale i czasopisma, audiobooki itd. Ponadto usłyszały, że, szukając potrzebnej książki, warto zerknąć do katalogu bibliotecznego, który może być ułożony wg nazwisk autorów, tytułów lub tematycznie. Dodatkowo czwartoklasiści zostali zapoznani z budową karty katalogowej, zawierającej m.in. nazwisko i imię autora, tytuł dzieła, miejsce i rok wydania oraz wydawnictwo. Uczniowie mogli również zastosować wiedzę w praktyce i poćwiczyć wyszukiwanie książek w katalogu elektronicznym.

            Serdecznie dziękujemy p. Marcie za ciekawe spotkanie. Już planujemy kolejną lekcję w bibliotece!

        • Przebrani za chmurki uczniowie stoją na korytarzu. Trzymają plakat oraz kartki z hasłami
          • Dzień Czystego Powietrza w naszej szkole

          • 14 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że powietrze ma istotny wpływ na zdrowie i życie każdego z nas. W naszym kraju największy udział w zanieczyszczeniu powietrza ma niska emisja, czyli m.in. dym z kominów domowych pieców grzewczych, które często są przestarzałe.

            Na lekcjach biologii uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na temat smogu oraz wzięli udział w happeningu. Uczennice przebrane za czyste chmurki oraz „czarny” smog popularyzowały hasła związane z tematyką czystego powietrza. Pamiętajmy, że o jakość powietrza należy dbać przez cały rok.

        • Uczniowie siedzą w klasie na krzesłach. Na głowie mają założone gogle vr.
          • Laboratoria Przyszłości na biologii

          •  

            W ramach programu Laboratorium Przyszłości nasza szkoła wzbogaciła bazę dydaktyczną o zestaw gogli VR i dostęp do pakietu materiałów graficznych, filmów i grafik 3D z zakresu różnych przedmiotów. 

            Uczniowie korzystają z nich podczas lekcji. Na biologii mogli zobaczyć elementy układów ciała człowieka oraz model DNA. 

            Jest to doskonałe urozmaicenie lekcji.

             

        • Trzy dziewczyny (przedstawicielki Samorządu Szkolnego) z przypiętymi biało- czerwonymi kotylionami stojące w grupie ludzi
          • Gminne obchody Święta Niepodległości

          • W dniu 11 listopada br. nasza szkoła uczestniczyła  w gminnych obchodach Święta Niepodległości, które odbyły się w Bestwinie. W uroczystości wzięli  udział  Dyrektor Szkoły  p. Renata Cichowska- Gaździak oraz  przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego (Nadia Bey, Emilia Sygit, Sabina Kubiczek)  wraz z opiekunem- p. Martą Kubiczek.

            Główne obchody rozpoczęły się od Mszy św. za Ojczyznę w kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie, następnie w asyście pocztów sztandarowych i przy muzyce Orkiestry Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie uczestnicy udali się  pod Muzeum Regionalne, gdzie  złożono kwiaty i wieńce pod tablicą poświęconą generałowi Józefowi Hallerowi.

            Po złożeniu hołdu bohaterom walk o niepodległość młodzież obejrzała w Muzeum Regionalnym wystawy tematyczne, m. in. o  generale Hallerze oraz  obrazy  Haliny Klimczyk – Gawędy.

        • Uczniowie klasy piątej w strojach galowych stoją na schodach szkolnych. W tle dekoracja z napisem: "11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości".
          • Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

          • 10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy piątej wraz z wychowawcą i nauczycielem muzyki przygotowali montaż słowno-muzyczny.

            W myśl słów Józefa Piłsudskiego, że „naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” dzieci przedstawiły drogę, jaka wiodła Polaków do wolności. Piątoklasiści przypomnieli ważne daty w historii naszej ojczyzny, a więc rozbiory Polski, Powstanie Kościuszkowskie, utworzenie Legionów Polskich we Włoszech, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, I wojnę światową.

            Zaśpiewali również znane piosenki patriotyczne, m. in. „Piechotę” i „Pierwszą brygadę”. W trakcie występu nie zabrakło także znanego wszystkim wiersza Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś? Polak mały”, który ukazał się w książce „Katechizm polskiego dziecka” wydanej w 1912 roku.

            O symbolicznej godzinie 11.11 uczniowie wspólnie odśpiewali hymn narodowy, uczestnicząc tym samym w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

        • Uczniowie klasy piątej siedzą w ławkach w sali polonistycznej. Na stolikach stoją makiety.
          • Narnia oczami piątoklasistów

          • Jedną z książek omawianych w klasie piątej jest powieść C. S. Lewisa „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”. W ramach podsumowania pracy z lekturą uczniowie wykonali makiety baśniowej krainy.

            Trzeba przyznać, że dzieci z zapałem przystąpiły do pracy. Miały mnóstwo pomysłów, jak zrealizować to zadanie. Wykorzystały różnorodne materiały: watę, bibułę, plastelinę, wykałaczki, szyszki, gałązki. Starały się przedstawić Narnię zgodnie z opisem Lewisa. Na makietach nie zabrakło morza, skał, rzeki, pieczary Tumnusa, domku bobrów, zamku oraz latarni. Uczniowie pamiętali również o bohaterach.

            Trzeba przyznać, że prace zostały wykonane z wielką starannością i niewątpliwie świadczą o kreatywności piątoklasistów.

        • Grupa uczniów obserwujących pracę  drukarki 3D
          • Mobilne Laboratorium Przyszłości w naszej szkole

          • 8 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w ramach programu Laboratoria Przyszłości, który jest skierowany do szkół podstawowych. Cel projektu to budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród dzieci.

            Na początku uczniowie zapoznali się z budową i działaniem drukarki 3D oraz poznali zastosowania tego sprzętu w różnych dziedzinach naszego życia. Drugi pokaz z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz programu wykorzystującego sztuczną inteligencję wzbudził duże zainteresowanie.

            Zajęcia były prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający rozwijaniu zainteresowań i umiejętności praktycznych.

            Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz  praktycznych umiejętności przez uczniów.

        • "Szkoła pamięta" 2022
          • "Szkoła pamięta" 2022

          • Już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki “Szkoła pamięta”. Celem akcji jest upamiętnienie ważnych postaci związanych z nasza wsią.

            Uczniowie udali się na cmentarz parafialny, gdzie w ciszy i skupieniu zapalili znicze przy grobach nauczycieli oraz obelisku upamiętniającym mieszkańców Bestwinki, którzy zginęli w okresie II wojny światowej.  

            Wizyta na cmentarzu była duchowym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Tak uczczono pamięć o tych, którzy od nas odeszli.

        • Sala kinowa. Na ekranie wyświetlony napis:"Lekcja w kinie"
          • Wyjazd na warsztaty filmowe

          • 28 października 2022 r. uczniowie klasy 7a oraz klas ósmych  uczestniczyli w multimedialnej lekcji połączonej z seansem filmowym. Zajęcia pt. Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych odbyły się w czechowickim Multikinie.

            Na początku dzieci dowiedziały się, czym są efekty specjalne i w jakich sytuacjach się je stosuje. W dalszej części zostały zapoznane z rodzajami efektów specjalnych, takimi jak: wymuszona perspektywa, miniatura i makieta, animatronika, bluescreen i greescreen oraz motion capture. Ponadto młodzież zobaczyła zdjęcia z planów filmowych znanych produkcji, które odsłaniały kulisy powstawania słynnych ekranizacji.

            Po części lekcyjnej nastąpiła projekcja filmu włoskiego reżysera Stefano Cipaniego Mój brat ściga dinozaury. Historia opowiedziana w tym filmie to pełna dobrej energii opowieść o więzach rodzinnych, dojrzewaniu i prawdzie, która zawsze jest cenniejsza niż kłamstwo.

            Niewątpliwie udział w warsztatach przyczynił się do rozwinięcia kompetencji uczniów w zakresie edukacji medialnej.

        • Uczniowie klasy 4a stoją przed tablicą, w rękach trzymają kartki z wykonanymi kleksami
          • Lekcja kleksografii i przędzenia liter w klasie 4a

          • 28 października 2022 r. uczniowie klasy 4a wzięli udział w niezwykłej lekcji języka polskiego, która była podsumowaniem wiadomości na temat słynnej książki Jana Brzechwy pt. „Akademia pana Kleksa”.

            Podczas warsztatów  dzieci wcieliły się w uczniów Akademii i wzięły udział w lekcji kleksografii i przędzenia liter. Każde z nich miało za zadanie z wielką starannością wykonać kleksa, a następnie poruszyć siłę wyobraźni i spróbować zatytułować powstały obraz. Potem należało go opisać lub ułożyć wierszyk. Wyobraźnia nie zawiodła uczniów i powstały wspaniałe dzieła!

            Zdecydowanie łatwiejsza okazała się lekcja przędzenia liter, która polegała na ułożeniu z kolorowej włóczki swojego imienia, ale efekty pracy były równie imponujące, co można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

        • Uczniowie klas drugich pozują do zdjęcia w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli "Wieliczka"
          • Wycieczka drugoklasistów do Wieliczki

          • 27 października 2022 roku uczniowie klasy 2a i 2b w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” odwiedzili Kopalnię Soli "Wieliczka".

            Podczas zwiedzania przeszli ponad trzykilometrową trasę i zeszli na głębokość 135 m. Poznali nie tylko historię i tajemnice kopalni, ale również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Szczególne wrażenie wywarła na wszystkich kaplica dedykowana św. Kindze i świetlny spektakl nad brzegami jeziora przy akompaniamencie muzyki Fryderyka Chopina.  

            Kolejnym punktem było zwiedzanie Muzeum Żup Krakowskich, w którym uczniowie mogli podziwiać kolekcje solniczek i naczyń przyprawowych, należących do najcenniejszych tego typu zbiorów na świecie. Kolekcja ta obejmuje przykłady sztuki złotniczej, ceramiki i szkła oraz innych materiałów takich jak: kości, kamienie, masa perłowa.

            Na zakończenie każdy uczestnik wyjazdu otrzymał akt nadania zaszczytnego tytułu „Przyjaciela Skarbnika” oraz „solilizaki”, a także mógł sobie kupić pamiątki. Wykonaliśmy również pamiątkowe zdjęcia, które będą nam przypominały o tym wspaniale spędzonym dniu.

        • Uczniowie klasy szóstej i siódmej wraz z wychowawcami na Butorowym Wierchu. W tle Giewont.
          • Szóstoklasiści i siódmoklasiści w Zakopanem

          • 19 października 2022 roku uczniowie klasy szóstej i siódmej, w ramach projektu "Poznaj Polskę", uczestniczyli w wycieczce do Zakopanego.

            Zwiedzanie rozpoczęli od  dwóch filii Muzeum Tatrzańskiego. Jednym z nich była Willa Koliba - pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza. Budynek położony jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego, gdzie co krok spotyka się zabytkowe domy i zagrody góralskie. Podczas zwiedzania muzeum uczniowie byli wyposażani w audioprzewodniki, dzięki którym poznali historię tego miejsca.

            Następnie udali się spacerem do drugiego punktu muzeum - chałupy Gąsieniców Sobczaków. Chałupa, należąca w przeszłości do góralskiej rodziny Gąsieniców Sobczaków - to jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem.

            Kolejnym etapem wyjazdu był wjazd na Butorowy Wierch, z którego rozpościera się piękny widok na Giewont oraz Zakopane. Stamtąd uczniowie udali się na obiad, a następnie do centrum Zakopanego, gdzie  mogli zobaczyć kolejne elementy architektury miasta, zjeść tradycyjnego oscypka i zakupić  upominki. Następnie przeszli ulicą Krupówki, by swoją wyprawę skończyć w Papugarni. Po wejściu do obiektu  dzieci oglądały kolorowe ptaki, a także  miały możliwość ich nakarmienia.

            Młodzież pełna wrażeń wróciła do Bestwinki.

        • Wnętrze Chaty Kawuloka. Pierwszoklasiści na pamiątkowym, grupowym zdjęciu wraz z kustoszem.
          • Wycieczka pierwszoklasistów do Istebnej i Koniakowa

          • Po raz kolejny nasza szkoła otrzymała dofinansowanie wycieczek z Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

            18 października 2022 roku uczniowie klasy 1a i1b w ramach  Programu odwiedzili Izbę Regionalną pn. Chata Kawuloka w Istebnej.  Budynek powstał w 1863 roku, a jego nazwa pochodzi od nazwiska właściciela, Jana Kawuloka, wybitnego propagatora kultury regionalnej, twórcy instrumentów ludowych i gawędziarza.  Odwiedzając to miejsce, pierwszoklasiści mieli okazję zobaczyć tradycyjny wystrój wnętrz góralskiej chaty oraz archaiczne sprzęty codziennego użytku. Dowiedzieli się, jak wyglądało życie ludzi, czym na co dzień się trudnili i na jakich instrumentach muzycznych grali. Niesamowity klimat, ciekawe i zabawne opowieści, a także dźwięki unikatowych, pasterskich instrumentów, przeniosły wszystkich uczniów  w dawno minione, intrygujące czasy.

            Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie. Założycielka tego wyjątkowego miejsca, pani Lucyna Ligocka-Kohut w bardzo interesujący sposób opowiedziała uczniom o ponad stuletniej szydełkowej tradycji. Pierwszoklasiści mieli okazję obejrzeć nie tylko przepiękne serwety, czyli „rózie”, ale też inne wyroby z koronki koniakowskiej, np. zjawiskowe suknie, łapacze snów, komplety biżuterii.

            Po obejrzeniu wystawy uczniowie zakupili pamiątki w sklepiku z twórczością ludową i udali się na pyszny obiad  do karczmy „Ochodzita”,  skąd rozpościerał się malowniczy widok na góry.

            Wycieczka była bardzo udana. Nowe doświadczenia i miłe wrażenia na pewno na długo  pozostaną w pamięci pierwszoklasistów.

             

      • Kontakt

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bestwince, ul. Dworkowa 3
        • (32) 2149280, (32) 2157186
        • ul.Dworkowa 3 43-512 Bestwinka Poland
        • Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godz: 7.00 – 15.00
      • Logowanie