• Troje dzieci z plecakami idzie po górskim szlaku. w tle widać drzewa
          • Wakacje czas zacząć!

          • Drodzy Rodzice i Uczniowie, po dziesięciu miesiącach intensywnej nauki nadeszły wyczekiwane przez wszystkich wakacje! Z tej okazji życzmy Wam, by nadchodzące dni były pełne słońca, radości i niezapomnianych wrażeń. Do zobaczenia we wrześniu!

        • Grupa uczniów stoi na scenie prezentując program artystyczny. Uczniowie, nauczyciele siedzą i oglądają przedstawienie.
          • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęło się od wystąpienia Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich zgromadzonych i dokonała podsumowania roku szkolnego.

            Drugą część uroczystości uświetnili uczniowie klas siódmych. Słowem, piosenką oraz tańcem oficjalnie pożegnali się z Dyrekcją, nauczycielami, pracownikami, młodszymi kolegami i koleżankami ze szkoły.

            Pożegnaliśmy również Panią Krystynę Biłka, która przeszła na zasłużoną emeryturę. Klasy trzecie przygotowały specjalnie dla niej program artystyczny – niespodziankę. Nie obyło się bez łez wzruszenia!

        • W szeregu na scenie grupa młodzieży - 11osob
          • „Szczęśliwej drogi, już czas”- pożegnanie absolwentów

          • 23 czerwca 2021 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pożegnanie 41 uczniów klas ósmych. Wzorem lat ubiegłych (sprzed pandemii) spotkanie odbyło się z udziałem zaproszonych rodziców i gości.

            Na początku p. dyrektor, R. Cichowska - Gaździak, omówiła wyniki klasyfikacji końcowej w poszczególnych klasach, przedstawiła uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki nauczania i odnieśli sukcesy w konkursach i zawodach sportowych.  Odczytała także nazwiska absolwentów wyróżnionych wpisem do Złotej Księgi, a było ich niemało, bo aż 19 osób! Podziękowała również wszystkim Rodzicom, którzy aktywnie działali na rzecz szkoły. Ponadto do swoich podopiecznych zwróciły się wychowawczynie (p. Katarzyna Sieczkowska i p. Marta Kubiczek), które pogratulowały młodzieży sukcesów i ukończenia szkoły oraz pożyczyły pomyślności na kolejnym  etapie  życiowej drogi. Głos zabrała również przewodnicząca Rady Rodziców, p. Aneta Wróbel.

            Następnie wystąpili ósmoklasiści. W bogatym programie artystycznym wyrazili wdzięczność zarówno rodzicom, jak i nauczycielom za trud włożony w ich wychowanie i edukację. Potem starszych kolegów na wesoło  pożegnali siódmoklasiści. W formie krótkiego filmu podsumowali osiem lat, które absolwenci spędzili w naszej szkole. Na pamiątkę wręczyli im zabawne „listy gończe” i poduszeczki z przesłaniem na przyszłość.

        • Siedmioro uczniów stoi przy ustawionym na trawiastym boisku stoliku, na którym leżą różne przedmioty. Jedna z uczennic zapisuje na kartce nazwy zgromadzonych rzeczy.
          • Poznaj swoją miejscowość

          • 21 czerwca 2022 roku uczniowie klas IV-VII brali udział w grze terenowej „Poznaj swoją miejscowość i żyj bezpiecznie”.

            Najpierw  każda drużyna otrzymała list powitalny  oraz mapkę, na której zaznaczono poszczególne stacje. Wszystkie drużyny rozpoczynały grę w tym samym czasie z różnych punktów.

            Zadania, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy gry, były różnorodne. Obejmowały konkurencje sportowe, quizy o tematyce historycznej, układanie puzzli, rozpoznawanie gatunków roślin, odgadywanie rebusów. Łączyła je tematyka, bo wszystkie zadania miały związek z Bestwinką i gminą Bestwina. Pozwoliły one dzieciom poszerzyć wiedzę na temat najbliższej okolicy.

            Wszystkie drużyny ukończyły grę i w nagrodę otrzymały dyplomy i słodycze.

        • Na trawniku przy szkole harcerz zakłada dziecku kamizelkę, która służy do nauki udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zakrztuszenia. Obok stoi dwóch chłopców i obserwuje suytuację.
          • Podziękowania dla OSP Bestwinka i ZHR Czechowice

          • Serdecznie dziękujemy strażakom OSP Bestwinka i harcerzom ZHR Czechowice, którzy gościli u nas podczas Szkolnego Festiwalu Talentów.

            Członkowie Pierwszej Czechowickiej Drużyny Harcerzy imienia majora Henryka Flamego wraz z Kadrą Zuchową Rycerzy Okrągłego Stołu zaznajomili uczniów z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się przede wszystkim, jak powinna być wyposażona dobra apteczka. Ponadto uczyły się prawidłowego wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej i ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Poza tym miały również okazję poznać zasady transportu rannego na noszach płachtowych. Nie zabrakło również wskazówek dotyczących zachowania w sytuacji, gdy ktoś się zakrztusi.

            Z kolei nasi strażacy zaprezentowali uczniom samochód pożarniczy wraz z całym wyposażeniem oraz sprzęt gaśniczy. Chętni mogli nawet potrzymać węża strażackiego, z którego lała się woda jak podczas prawdziwej akcji ratunkowej.

             

        • Uczniowie klasy czwartej pozują do klasowego zdjęcia na tle ołtarz w Kaplicy św. Kingi w Wieliczce
          • Wyjazd uczniów klasy czwartej do Wieliczki

          • 13 czerwca uczniowie klasy czwartej odwiedzili jedno z ciekawszych miejsc w Polsce- Kopalnię Soli „Wieliczka”, która w 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

            Do solnych podziemi dzieci zeszły Szybem I. Paderewskiego. Do pokonania miały 320 schodów. Na głębokości 135 metrów pod ziemią przewodnik przybliżył czwartoklasistom legendę, związaną z postacią św. Kingi, córką króla Węgier Beli IV Arpada, dzięki której odkryto w Wieliczce sól kamienną.

            W trakcie zwiedzania uczestnicy wycieczki poznawali historię zabytku. Dowiedzieli się, że w kopalni jest aż 2391 komór i ponad 245 kilometrów chodników. Warto pamiętać, że pod Wieliczką jest 9 głównych poziomów, a najniżej z wydobyciem soli górnicy dotarli do głębokości 327 metrów. Dziś turyści zwiedzają tylko 2% podziemnych wyrobisk. 

            Ogromne wrażenie na dzieciach zrobiła Kaplica św. Kingi, która powstała w 1896 roku w miejscu wyeksploatowanej ogromnej bryły soli. Czwartoklasiści zwrócili uwagę na ołtarz, płaskorzeźby oraz jedyny na świecie solny pomnik przedstawiający papieża Jana Pawła II. Uczestników wycieczki zachwyciły również wykonane z soli kryształowe żyrandole. 

            Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Żup Krakowskich połączone z warsztatami „Bohaterowie wielickich podziemi”, którymi, jak się okazało w trakcie zajęć, byli zwykli górnicy, ponieważ to oni wykonywali bardzo ciężką pracę polegającą na wydobywaniu soli. Dzieci zostały podzielone na grupy i pod okiem pani przewodnik rozwiązywały zadania dotyczące pracy górników. Przy okazji zobaczyły ogromne, drewniane konstrukcje i maszyny, które pomagały przy wydobyciu białego złota (np. koło czerpakowe czy kieraty konne). Dowiedziały się, jak w dawnych czasach, kiedy nie było windy, górnicy zjeżdżali na dół i w jaki sposób pomagały ludziom zwierzęta.

            Niewątpliwie, wyjazd do Wieliczki należy zaliczyć do bardzo udanych.

        • Na pierwszym planie sadzonka krzewu ozdobnego rosnąca na przyszkolnym trawniku.
          • Zielono mi...

          • Serdecznie dziękujemy Państwu Joannie i Łukaszowi Greniom, właścicielom szkółki roślin ozdobnych, za podarowanie sadzonek krzewów ozdobnych. Dzięki Państwa działaniom otoczenie naszej szkoły staje się coraz piękniejsze!

        • Dwóch uczniów klasy 8a stojących w strojach sportowych w tle baner z napisem: Mistrzostwa Polski S.Z.S. w Tenisie Stołowym.
          • IX miejsce w kraju Bartosza Hoffmanna i Bartosza Magi

          • 9 i 10 czerwca 2022 roku  w  Rawie  Mazowieckiej  w  hali sportowej  OSiR-u „Milenium” odbył  się  Finał Ogólnopolski Igrzysk Młodzieży Szkolnej  Szkół Podstawowych  w  Tenisie Stołowym Dziewcząt  i Chłopców.

            Wśród uczestników zawodów nie mogło zabraknąć mistrzów województwa śląskiego, czyli uczniów naszej szkoły, Bartosza Hoffmanna i Bartosza Magi. Już na wstępie okazało się, że łatwo nie będzie, gdyż wśród 17 zgłoszonych zespołów (mistrzów i wicemistrzów województw) nasza drużyna, na podstawie ogólnopolskiego rankingu PZTS, została rozstawiona z numerem 15. Uczestnicy zostali podzieli na cztery grupy, w których odbywała się rywalizacja systemem „każdy z każdym”.

            W pierwszym pojedynku nasi reprezentanci musieli uznać wyższość zespołu SP nr 2 z Rawy Mazowieckiej, rozstawionego z numerem 2. Do kolejnego pojedynku z drużyną ze Świdwina (zachodniopomorskie) przystępowaliśmy z większymi nadziejami, jednak po zaciętej walce po raz drugi musieliśmy uznać klasę przeciwników. Trzeci pojedynek okazał się przełomowy, gdyż po ograniu zespołu z Lutyni (dolnośląskie), chłopcy wrócili na „ścieżkę zwycięzców”.

            W kolejnych meczach nie dali szans na dobry wynik zespołom z Gwiździn (warmińsko - mazurskie), Zakliczyna (małopolskie)  oraz Czchowa (małopolskie) i z podniesioną głową mogli odebrać dyplom za zajęcie IX miejsca w kraju. Gratulacje!

        • Hotel dla owadów wykonany z drewna stoi w ogrodzie przyszkolnym
          • Podsumowanie konkursu "Hotel dla owadów"

          • Konkurs „Hotel dla owadów”, organizowany w naszej szkole, skierowany był do uczniów klas IV- VIII. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie i wykonanie domku dla pszczół oraz innych owadów zapylających.

            Na konkurs wpłynęło 15 domków. Niewątpliwie uczniowie wykazali się kreatywnością i dużym wkładem pracy. Trzeba przyznać, że większość hoteli to prawdziwe arcydzieła.

            Trudno było wyłonić zwycięzców. Pod uwagę brano funkcjonalność, estetykę i pomysłowość w doborze zastosowanych materiałów oraz ich bezpieczeństwo dla środowiska.

            Wszystkie prace można zobaczyć w przyszkolnym ogrodzie. Gratulujemy pomysłów!

        • Uczeń klasy 2a Przemysław Górywoda prezentuje dyplom, który otrzymał za zajęcie I miejsca w Gminnym Konkursie Recytatorskim pt. "Wszystkie dzieci nasze są".
          • Wyniki Gminnego Konkursu Recytatorskiego

          • W piątek, 10.06.2022 r. w Szkole Podstawowej im. św. J. Kantego w Bestwinie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Wszystkie dzieci nasze są”, który został zorganizowany dla uczniów klas 1-3.

            Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 2a, Przemysław Górywoda. Drugoklasista deklamował wiersz Aleksandra Fredry „ Małpa w kąpieli”.

            Decyzją komisji Przemek, w swojej kategorii wiekowej, zajął I miejsce. Chłopiec w bardzo indywidualny i oryginalny sposób zaprezentował swoje umiejętności recytatorskie. Dodatkowym atutem była aranżacja, jaką przygotował. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

        • Szklanka, do której z góry ktoś nalewa wody o zielonkawym zabarwieniu
          • Jak działa oczyszczalnia ścieków?

          • Z odpowiedzią na to pytanie doskonale poradzą sobie uczniowie klas ósmych, którzy to 10 czerwca udali się pieszo do oczyszczalni ścieków „KOMBEST” w Kaniowie. Młodzież miała okazję zapoznać się z mechaniczno-biologicznym procesem oczyszczania ścieków produkowanych przez mieszkańców gminy. W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili cały obiekt i zobaczyli, jak funkcjonuje oczyszczalnia.

        • W sali lekcyjnej po lewej stronie na krzesełkach siedzą uczestnicy spotkania. Z przodu stoi p. dyrektor i przemawia do zebranych. W tle włączona tablica interaktywna.
          • Podsumowanie projektu PO WER

          • 9 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbyła się konferencja podsumowująca projekt  „ICT- sposób na ucznia – podnoszenie kompetencji zawodowych i językowych kadry szkolnej” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja szkolna.

            Gościliśmy panią mgr Beatę Honkisz Kierownika Pracowni Doradztwa Metodycznego, Konsultanta ds. kadry kierowniczej i j. francuskiego Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego  w Bielsku-Białej, Sekretarza Gminy Bestwina pana mgr. Arkadiusza Maja, dyrektorów szkół Gminy Bestwina: panią mgr Urszulę Kraus, panią mgr Agatę Szypuła, pana mgr. Krzysztofa Fiałkowskiego. Nie zabrakło również nauczycieli językowców uczących w okolicznych placówkach oraz uczestników programu.

            Głównym celem projektów realizowanych ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w obszarze edukacji szkolnej jest rozwijanie potencjału osób oraz instytucji poprzez realizację działań polegających na ponadnarodowej mobilności. Nasza szkoła rozpoczęła program we wrześniu 2019 roku. Beneficjenci przybliżyli zebranym założenia przedsięwzięcia, przedstawili sprawozdania z mobilności oraz zrealizowane zadania i cele.

             

            Zrealizowane zadania projektowe:

            1. Job shadowing- wyjazd dwóch nauczycieli do Malagi w Hiszpanii (styczeń 2020 r).
            2. Kurs przygotowujący z języka angielskiego w wymiarze 25 godzin, w dwóch grupach.
            3. Szkolenia interkulturowe prezentujące historię, kulturę Malty i Hiszpanii.
            4. Wyjazdy kadry nauczycielskiej w ramach mobilności międzynarodowej na Maltę (kurs języka angielskiego lipiec-sierpień 2021 r.) i do Hiszpanii (kurs ICT, luty 2022 r.).
            5. Dzielenie się z zdobytą wiedzą i doświadczeniami.

            Osiągnięte cele:

            1. Wzrost kompetencji językowych nauczycieli.
            2. Wzrost umiejętności korzystania z technologii ICT.
            3. Zapoznanie się z innowacyjnymi metodami nauczania oraz nowoczesnymi narzędziami pracy.
            4. Nawiązania kontaktów z nauczycielami z innych krajów - wymiana doświadczeń.
            5. Poszerzenie wiedzy na temat historii i kultury Malty i Hiszpanii.

            W kolejnym punkcie spotkania pani mgr Magdalena Kraus, nauczycielka przedszkola w Bestwince, zaprezentowała efekty projektów eTwinning, które zostały zrealizowane w naszym przedszkolu („Easter box”, „Welcome autumn”, „We love winter- winter around the world”). Możemy poszczycić się trzema Europejskimi Odznakami Jakości eTwinning, a dzieci uczą się poprzez zabawę, realizując europejskie programy.

            Po prelekcjach nadszedł czas na dyskusję, wymianę doświadczeń i wrażeń.

            Na zakończenie dyrektor ZSP w Bestwince pani dr Renata Cichowska-Gaździak podziękowała zebranym za udział i zachęciła do udziału w europejskich projektach, które przynoszą wiele korzyści całej społeczności szkolnej.

             

             

             

        • Uczniowie klasy czwartej stoją przed budynkiem Centrum Edukacji Ekologicznej
          • Czwartoklasiści w Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach

          • 9 czerwca uczniowie klasy czwartej udali się do Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Dzieci brały udział w zajęciach w plenerze pt. "Łąki kwietne - dom wielu mieszkańców". Poznali owady zamieszkujące łąki oraz ich znaczenie w ekosystemie. Dowiedzieli się również, że konieczna jest ich ochrona. Zapoznali się także z zasadami funkcjonowania łąki kwietnej, jej koszenia i pielęgnacji.

        • Trzecioklasiści pozują do zdjęcia na tarasie w Karczmie "Świstak" w Koniakowie. Za nimi widok na góry. Niebo jest zachmurzone.
          • Wycieczka trzecioklasistów do Koniakowa i Istebnej w ramach programu „Poznaj Polskę”

          • Po raz drugi nasza szkoła otrzymała dofinansowanie wycieczek z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.  Stanowiło to ogromne wsparcie w realizacji zadań, mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie uczniom poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury  i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

            8 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 3a i 3b w ramach programu odwiedzili Centrum Koronki Koniakowskiej. Założycielka tego wyjątkowego miejsca, pani Lucyna Ligocka- Kohut w bardzo interesujący sposób opowiedziała uczniom o ponad stuletniej szydełkowej tradycji. Trzecioklasiści mieli okazję obejrzeć nie tylko przepiękne serwety, czyli „rózie”, ale też inne wyroby z koronki koniakowskiej, np. zjawiskowe suknie, łapacze snów, komplety biżuterii.

            Po obejrzeniu wystawy uczniowie wzięli udział w warsztatach koronkarskich. Próbowali swoich sił w „heklowaniu”, czyli szydełkowaniu, co okazało się naprawdę trudnym zadaniem.  Na koniec zakupili pamiątki w sklepiku z twórczością ludową i udali się na obiad  do karczmy „Świstak”,  skąd rozpościerał się malowniczy widok na góry.

            Kolejnym punktem wycieczki była Izba Regionalna „Chata Kawuloka” w Istebnej, która powstała w 1863 roku. Jej nazwa wzięła się od nazwiska właściciela, Jana Kawuloka, który był wybitnym propagatorem kultury regionalnej, twórcą instrumentów ludowych i gawędziarzem.  Zwiedzając to miejsce, trzecioklasiści mieli okazję zobaczyć tradycyjny wystrój wnętrz góralskiej chaty i archaiczne sprzęty codziennego użytku. Dowiedzieli się, jak wyglądało życie ludzi, czym na co dzień się trudnili i na jakich instrumentach muzycznych grali. Niesamowity klimat, ciekawe i zabawne opowieści, a także dźwięki unikatowych, pasterskich instrumentów przeniosły wszystkich uczniów  w dawno minione, intrygujące czasy.

            Wycieczka była bardzo udana. Nowe doświadczenia i miłe wrażenia na pewno pozostaną w pamięci trzecioklasistów na długo.

        • grupa uczniów z panią przewodnik na tle ogrodzenia z drutów kolczastych
          • Wyjazd ósmoklasistów do Muzeum Auschwitz -Birkenau w Oświęcimiu

          • 6 czerwca br. uczniowie klas ósmych pojechali do Oświęcimia i Brzezinki, by zwiedzić hitlerowski obóz koncentracyjny, który od 1942 roku stał się miejscem największego masowego mordu w dziejach ludzkości dokonanego na europejskich Żydach w ramach hitlerowskiego planu całkowitej zagłady tego narodu oraz tysiącach Polaków i ludzi innych narodowości.

            Uczniowie podzieleni przez przewodników na dwie grupy zwiedzili baraki obozowe (najpierw w Oświęcimiu, potem w Brzezince), obejrzeli prace plastyczne wykonane przez więźniów oraz liczne ekspozycje,  m. in. umieszczoną w bloku 27  poświęconą życiu Żydów przed wojną, ideologii niemieckich nazistów oraz zagładzie Żydów dokonanej na terenie okupowanej przez Niemców Europy. Jedna z sal dedykowana została pamięci dzieci zamordowanych podczas Zagłady, a w innej uczniowie zobaczyli księgę imion z nazwiskami wszystkich ofiar.

             Ponadto młodzież zwiedziła też pomieszczenia bloku 11, do którego kierowano więźniów popełniających  różne wykroczenia względem regulaminu obozowego oraz polskich więźniów politycznych. Tam odbywały się przesłuchania i tortury osadzonych . W jednej z cel, zwanej „celą głodową” , zmarł ojciec Maksymilian Kolbe, oddając swoje  życie za życie innego więźnia. Trzeba dodać, że  w piwnicach więzienia dokonano pierwszej próby zagazowania ludzi Cyklonem B. Również w tym bloku wydawano przyspieszone wyroki śmierci. Rozstrzeliwania odbywały się pod Ścianą Śmierci, która znajduje się na dziedzińcu pomiędzy blokami 10 i 11. W latach 1941-1943 esesmani rozstrzelali tutaj kilka tysięcy osób. W miejscu kaźni tysięcy osób uczniowie zapalili znicz i uczcili minutą ciszy wszystkich zamordowanych.

            Niewątpliwie wizyta w najstraszniejszej w historii świata „fabryce śmierci” głęboko poruszyła naszych wychowanków i ta nietypowa lekcja historii na pewno nie zostanie zapomniana.

        • Rysunek przedstawiający sześcioro dzieci
          • Niech żyją Dzieci!

          • Wszystkim dzieciom - tym małym, średnim i dużym z okazji Dnia Dziecka życzymy uśmiechu i radości na każdy dzień, dziecięcej wiary w rzeczy niemożliwe oraz nieustannie otaczającej miłości najbliższej rodziny. Każdy dzień niech będzie zawsze niekończącą się przygodą, pełną inspirujących i fascynujących wydarzeń.

            Życzymy Wam cudownych przyjaciół i jeszcze lepszych nauczycieli. Niech każdy dzień będzie wypełniony Waszym uśmiechem i beztroskim spojrzeniem.

             

          • Wycieczka uczniów klasy I i II

          • 25 maja uczniowie klasy I i  II  wyjechali na wycieczkę w ramach projektu ,,Poznaj Polskę”.

            Na początku dzieci odwiedziły niedaleką Pszczynę, by zobaczyć słynny zamek. Podczas zwiedzania najmłodsi mieli okazję podziwiać apartamenty cesarskie oraz oryginalne wnętrza z czasów Hochbergów. Piękne aranżacje i charakterystyczne komnaty w bogatej kolorystyce i złoceniach na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów.

            Następnie z bardzo bogatych w detale i szczegóły wnętrz dzieci przeniosły się do innych czasów, innego rodzaju zabudowy, do wsi nadwiślańskiej w Parku Etnograficznym w Wygiełzowie.  Uczniowie podzieleni na dwie  grupy mieli możliwość zwiedzania malowniczego terenu przedstawiającego dawny dwór, starą szkołę, zagrody chłopskie z przydomowymi ogródkami oraz kościół z dzwonnicą.

            Po zwiedzaniu skansenu dzieci uczestniczyły w warsztatach prowadzonych w zabytkowych wnętrzach. Jedna grupa brała udział w zajęciach ,,Ele mele dudki, czyli zapomniane zabawy i zabawki pradziadków”. W trakcie spotania uczestnicy dowiedzieli się, jakimi zabawkami bawiły się dzieci przed stu laty, w jakich warunkach żyły i mieszkały oraz czym się zajmowały. Dzieci własnoręcznie wykonały szmacianą lalkę i konia na patyku.

            Druga grupa uczestniczyła w warsztatach ,,Kijanką i na tarze, czyli jak prały nasze prababcie.” Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, ile trudu i wysiłku musiały włożyć nasze prababcie, by uprać odzież. Ponadto poznały sprzęty służące do prania i prasowania. Należy dodać, że własnoręcznie wykonały mydełka.

            Wszystkie zabawki zrobione podczas warsztatów dzieci mogły zabrać ze sobą do domu. Ich widok na pewno będzie miłym wspomnieniem z wycieczki. 

      • Kontakt

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bestwince, ul. Dworkowa 3
        • (32) 2149280, (32) 2157186
        • ul.Dworkowa 3 43-512 Bestwinka Poland
        • Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godz: 7.00 – 15.00
      • Logowanie