Drodzy Rodzice i Uczniowie, po dziesięciu miesiącach intensywnej nauki nadeszły wyczekiwane przez wszystkich wakacje! Z tej okazji życzmy Wam, by nadchodzące dni były pełne słońca, radości i niezapomnianych wrażeń. Do zobaczenia we wrześniu!
Aktualności
Wakacje czas zacząć!
Bądźmy bezpieczni
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025 w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęło się od wystąpienia Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich zgromadzonych i dokonała podsumowania roku szkolnego.
Po spotkaniu w sali gimnastycznej uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by w kameralnym gronie porozmawiać o minionych miesiącach nauki oraz podzielić się wakacyjnymi planami.
10
Nic dwa razy się nie zdarza...- pożegnanie szkoły przez absolwentów
26 czerwca w naszej szkole odbyła się pełna emocji i wzruszeń uroczystość pożegnania szkoły przez absolwentów. W akademii, poza ósmoklasistami, uczestniczyli nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie klasy siódmej.
Po wystąpieniu Pani Dyrektor oraz wręczeniu nagród wyróżniającym się absolwentom ósmoklasiści zatańczyli poloneza, będącego symbolem zakończenia pewnego etapu edukacji i wejścia w dorosłość.
Uczniowie wyrazili wdzięczność nauczycielom za cierpliwość oraz wiarę w ich możliwości. Nie zapomnieli również o rodzicach, którzy zawsze przy byli przy nich i obdarzali swoim wsparciem.
Po wystąpieniu ósmoklasistów na scenie pojawili się uczniowie klasy siódmej i zaprezentowali zabawne wierszyki o starszych koleżankach i kolegach. Przygotowali również prezentację, która przypomniała absolwentom wspólne chwile z klas I-III.
2
Patronat programu eTwinning i międzynarodowy projekt „STEAM for Wellbeing: Healthy Mind, Creative Futures” – Krajowa Odznaka Jakości eTwinning dla naszej szkoły
W roku szkolnym 2024/2025 klasa IIa została objęta patronatem programu eTwinning. W ramach tej inicjatywy uczniowie wzięli udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym pt. „STEAM for Wellbeing: Healthy Mind, Creative Futures” Założycielem i koordynatorem projektu była wychowawczyni klasy IIa, pani Magdalena Kraus.
Głównym celem projektu było pokazanie, jak interdyscyplinarne podejście łączące naukę (Science), technologię (Technology), inżynierię (Engineering), sztukę (Art) oraz matematykę (Mathematics) – czyli STEAM – może wspierać zdrowie i dobrostan dzieci. Wspieranie dobrostanu (wellbeing) to dziś nieodłączny element edukacji, który pomaga uczniom rozwijać umiejętności radzenia sobie ze stresem, samoregulacji emocji, kreatywności oraz współpracy. W trakcie działań uczniowie uczyli się wyrażać swoje uczucia, troszczyć się o równowagę psychiczną i fizyczną, a także budować pozytywne relacje z rówieśnikami z różnych krajów.
Projekt był realizowany we współpracy ze szkołami z Grecji, Turcji, Litwy, Rumunii, Słowacji, Czech, Chorwacji i Włoch, a dzieci z klasy IIa brały udział w wielu angażujących i twórczych aktywnościach międzynarodowych. Uczniowie wykorzystywali nowoczesne technologie, rozwijali kompetencje językowe, cyfrowe i społeczne, a jednocześnie uczyli się empatii, samoświadomości i budowania wspierających relacji. Dzięki takim działaniom nauka stawała się nie tylko ciekawa, ale i głęboko osadzona w realnych potrzebach młodego człowieka.
Klasa IIa jako klasa patronacka miała możliwość realizowania projektu w ramach autorskiego programu nauczania „Język angielski z eTwinning”, który został wprowadzony jako osobny przedmiot. Podczas tych zajęć dzieci uczyły się języka angielskiego w praktyce – tworzyły wspólne materiały z rówieśnikami z zagranicy, komunikowały się z nimi, a także współpracowały nad wspólnymi publikacjami i prezentacjami.
Projekt „STEAM for Wellbeing” to przykład nowoczesnej edukacji, która w centrum stawia ucznia i jego potrzeby emocjonalne, społeczne i poznawcze. Dzieci rozwijały umiejętność krytycznego myślenia, kreatywność oraz otwartość na różnorodność kulturową. Wykorzystywano przy tym m.in. narzędzia cyfrowe, roboty edukacyjne, długopisy 3D oraz aplikacje wspomagające naukę i współpracę międzynarodową.
Projekt zakończył się przyznaniem Krajowej Odznaki Jakości eTwinning, która jest wyróżnieniem przyznawanym za wysoką jakość merytoryczną i organizacyjną projektów edukacyjnych realizowanych w ramach programu eTwinning. Odznaka potwierdza, że projekt spełnia najwyższe europejskie standardy w zakresie współpracy szkół, nowoczesnego nauczania i rozwoju kompetencji uczniów.
Realizacja tego projektu to znaczący krok w kierunku edukacji przyszłości – otwartej, kreatywnej, opartej na wartościach i sprzyjającej wszechstronnemu rozwojowi dzieci.
Połączyć przyjemne z pożytecznym- IV Szkolna Gra Terenowa
24 czerwca 2025 roku odbyła się IV Szkolna Gra Terenowa. Uczestniczyło w niej sześć zespołów, w których skład weszli młodsi i starsi uczniowie, aby siły drużyn były wyrównane.
Gra składała się z siedmiu stacji, które przygotowali uczniowie klasy siódmej i ósmej. Wszystkie drużyny rozpoczynały grę w tym samym czasie z różnych punktów.
Zadania, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy, były różnorodne. Obejmowały konkurencje sportowe, quizy o tematyce historycznej, przyrodniczej i geograficznej, układanie puzzli, odgadywanie rebusów.
Wszystkim uczestnikom Gry dziękujemy za zaangażowanie. Wyrazy uznania dla uczniów klasy siódmej i ósmej za przygotowanie ciekawych i pomysłowych zadań na poszczególnych stacjach i sprawne ich przeprowadzenie.
Szkolne Koło PTT Włóczykije w terenie
Nasza ostatnia wyprawa w tym roku szkolnym to prawdziwa górska przygoda! Wędrowaliśmy z Wisły na Stożek Wielki, przez Stożek Mały aż na Soszów Wielki. Choć pogoda nie do końca nas rozpieszczała, humory dopisywały przez całą trasę - jak przystało na prawdziwych Włóczykijów! Na zakończenie - wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Było aktywnie, smacznie i mimo chłodu - w bardzo ciepłej atmosferze! Dziękujemy wszystkim uczestnikom! Do zobaczenia na kolejnych szlakach!
Uczniowie klasy 3b w Muzeum Regionalnym w Bestwinie
W piątek, 13 czerwca, uczniowie klasy 3b wybrali się na pieszą wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Bestwinie, gdzie wzięli udział w warsztatach pt. „Mydła i pachnidła”. Zajęcia zorganizował i przeprowadził kustosz Muzeum, pan Andrzej Wojtyła. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o dawnych sposobach wytwarzania kosmetyków, a następnie samodzielnie wykonali sól do kąpieli i mydełka o pięknym, różanym zapachu. Własnoręcznie przygotowali również ozdobne pudełka dla swoich kosmetyków, wykorzystując do tego wyłącznie ekologiczne materiały.
Udział w warsztatach był niezwykle cennym doświadczeniem, które połączyło naukę z praktyką. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać historię i tradycyjne metody wytwarzania kosmetyków oraz dowiedzieć się, jakie składniki były wykorzystywane w dawnych recepturach. Poza tym, wytwarzając własnoręcznie kosmetyki i opakowania, rozwinęli kreatywność oraz umiejętności manualne. Spotkanie to na długo pozostanie w pamięci trzecioklasistów jako inspirujące i pełne ciekawych wrażeń.
2
Zachęcamy do udziału w biwaku
Konsultacje dla Rodziców
Zapraszamy Państwa na konsultacje, które będą odbywać się 11 czerwca (środa) od godziny 17.00 do 18.00. Prosimy o wcześniejsze umówienie się na spotkanie z wychowawcą bądź nauczycielem przedmiotu.
Czwartoklasiści w Ojcowskim Parku Narodowym
W środę, 4 czerwca, uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Mimo upalnej pogody, uśmiechy nie schodziły im z twarzy! Wędrowali po pięknych ścieżkach, podziwiając wyjątkowe formacje skalne, zamki, jaskinie i otaczającą przyrodę.
Był to czas nie tylko nauki, ale też świetnej zabawy i wspólnych chwil, które na pewno zapamiętają na długo!
Wycieczka klasy piątej do Ojcowskiego Parku Narodowego
We wtorek, 3 czerwca, klasa piąta wzięła udział w wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia Ekspozycji Przyrodniczej w Centrum Edukacyjno-Muzealnym OPN w Ojcowie. Następnie udaliśmy się na krótki spacer Doliną Prądnika do Bramy Krakowskiej. Zwiedziliśmy dziedzińce Zamku na Pieskowej Skale, a także zobaczyliśmy słynną Maczugę Herkulesa. Ostatnim punktem programu był pobyt na Pustyni Błędowskiej. Mamy nadzieję, że kolejne wycieczki klasowe będą równie udane!
Kajakiem po Pilicy-wycieczka siódmoklasistów
2 czerwca uczniowie klasy siódmej przeżyli wspaniałą przygodę, biorąc udział w spływie kajakowym malowniczą rzeką Pilicą. Była to nie tylko okazja do aktywnego wypoczynku na łonie natury, ale również doskonała lekcja współpracy i samodzielności.
Zanim młodzi kajakarze rozpoczęli swą wodną wyprawę, przeszli krótkie szkolenie z podstaw wiosłowania i zasad bezpieczeństwa na wodzie, aby każdy czuł się pewnie i komfortowo. Dodatkowo wszyscy zostali wyposażeni w kamizelki ratunkowe.
Pilica, znana ze swojego spokojnego nurtu i urokliwych krajobrazów, okazała się idealnym miejscem na taką przygodę. Uczniowie mieli okazję podziwiać dziką przyrodę, a nawet dostrzec rzadkie gatunki ptaków.
Spływ był prawdziwym testem umiejętności pracy zespołowej. W każdym kajaku siedziało dwóch uczniów, którzy musieli zgodnie wiosłować, aby utrzymać właściwy kierunek i tempo. Pojawiały się momenty, gdy trzeba było wykazać się zwinnością i szybkością reakcji, by ominąć gałęzie czy płycizny. Dzięki wzajemnemu wsparciu wszyscy poradzili sobie znakomicie.
Spływ kajakowy Pilicą to bez wątpienia doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci uczniów. Była to nie tylko świetna zabawa, ale również cenna lekcja współpracy i odpowiedzialności. Kto wie, może dla niektórych będzie to początek nowej pasji do sportów wodnych...
10
Ósmoklasiści w Wieliczce
W poniedziałek, 2 czerwca, klasa ósma uczestniczyła w wycieczce do Wieliczki. Kopalnia Soli Wieliczka to niezwykłe miejsce, łączące historię, kulturę i naturalne piękno. Następnie uczniowie zobaczyli urokliwe miasteczko Dobczyce oraz ruiny zamku usytuowane na wniesieniu tejże miejscowości
Ósmoklasiści z wizytą w Urzędzie Gminy
26 maja 2025 roku uczniowie klasy ósmej wybrali się z wizytą do Urzędu Gminy Bestwina. Najpierw odbyła się sesja młodzieży Szkolnego Klubu Europejskiego w sali posiedzeń. Spotkaniu przewodniczył wójt Gminy Bestwina dr Grzegorz Boboń oraz radna pani Magdalena Wizner. Uczniowie wcielili się w role radnych, zaproszonych gości i zajęli wylosowane miejsca w sali posiedzeń.
Wójt zapoznał zebranych z pracą gminy, omówił, jak wygląda spotkanie Rady Gminy, budżet, wspomniał o samorządowcach sołectwa Bestwinki, poinformował kto i kiedy może kandydować na radnego oraz zaznajomił uczniów z funduszami europejskimi realizowanymi w gminie Bestwina. Pani Magdalena Wizner przedstawiła zebranym sposób głosowania i protokołowania sesji.
Następnie uczniowie przystąpili do zadań w grupach. Każda grupa musiała odnaleźć i zaznajomić się z pracą referatu, w którym realizowała swoje zadanie:
- Złóż deklarację o gospodarowaniu odpadami komunalnymi.
- Potrzebujesz dowód osobisty.
- Złóż wniosek w sprawie wycinki drzew w sadzie.
- Złóż petycję do wójta Gminy Bestwina.
Na koniec odbyło się podsumowanie realizacji zadań. Uczniowie podzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz podziękowali pani radnej, wójtowi oraz pracownikom urzędu.
Z pewnością była to cenna, praktyczna lekcja funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego.
Sukces Dominiki
Z przyjemnością informujemy, że Dominika Kapela, uczennica klasy 5a, zajęła drugie miejsce w kategorii Solo Modern Dzieci na Międzynarodowym Turnieju Tanecznym World Dance w Siemianowicach Śląskich. Konkurs odbył się 24 maja 2025 roku.
Dominika od czterech lat tańczy w zespole BazaART (taniec współczesny) w Bazie na Krakowskiej, a jej opiekunką i choreografką jest pani Gabriela Borowska. Gratulujemy sukcesu!
Szóstoklasiści na Szlaku Orlich Gniazd
20 maja uczniowie klas szóstych pojechali na jednodniową wycieczkę do Ogrodzieńca, który przywitał ich pochmurną i chłodną pogodą. Okazało się jednak, że sprzyjała ona zwiedzaniu ruin największego i najbardziej znanego zamku na Szlaku Orlich Gniazd. Monumentalne mury, które przetrwały zawieruchy wojenne i burzliwa historia zamku, związana z losami jego właścicieli, okazały się wyzwaniem – pokonywane schody, drabiny, łańcuchy i gładkie kamienie rozgrzały wszystkich -zajęcia ruchowe w terenie!
Po dwóch godzinach spędzonych „na zamku” i w jego otoczeniu, uczniowie skorzystali z wolnego czasu i zakupili pamiątki. Zza chmur wyjrzało też słońce, a grupa udała się autokarem w stronę Pustyni Błędowskiej - „Róży wiatrów”. W słońcu, po krótkiej wędrówce, dotarliśmy do jedynej w Polsce, unikalnej w skali Europy pustyni z drewnianą platformą widokową i rozległą przestrzenią do gier i zabaw.
Przerwa w restauracji McDonald’s w Olkuszu, była wyczekaną chwilą na wypoczynek, a wybrane zestawy smakowały wyjątkowo po tak intensywnym wysiłku!
Popołudnie zaplanowane zostało w Olkuszu. Miasto z pewnością wszystkich zachwyciło! Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach ulega dużej modernizacji, czego jednym z przykładów jest Podziemna Trasa Turystyczna. Zwiedziliśmy wspaniale zrekonstruowane i w nowoczesny sposób zaaranżowane muzeum interaktywne! Znaleźliśmy się w „średniowiecznych piwnicach i wyrobiskach”, poznaliśmy historię „Srebrnego Miasta” słynącego z wydobycia srebra, cynku i ołowiu, tradycje górnicze, maszyny i urządzenia. Obejrzeliśmy również krótkie filmy.
Do Bestwinki wróciliśmy bezpiecznie i w świetnych nastrojach. W autokarze gościł gwar, radość i…śpiew! Nasi uczniowie, bawiąc się świetnie, wyróżnili się kulturą osobistą i umiejętnością właściwego zachowania w różnych sytuacjach. Zachwycili przewodników, pana kierowcę i dali wiele satysfakcji swoim opiekunom. Brawo Szóstoklasiści! Możemy być z Was dumni!
Włóczykije na Baraniej Górze
Członkowie naszego szkolnego koła PTT Włóczykije wraz z aktywistami szkolnego koła PTT Raki przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Chrzanowie z oddziału PTT Chrzanów postanowili wybrać się wspólnie w Beskid Śląski i podążać partyzanckim szlakiem „Śladami Bartka”.
Młodzież usłyszała o początkach osady na Przełęczy Salmopolskiej i poznała historię znajdującego się tam Białego Krzyża. Uczestnicy wycieczki mogli dowiedzieć się, jak wyglądało życie partyzantów. Kwestie historyczne w niezwykle interesujący i wiarygodny sposób przedstawił p. dr Tomasz Greniuch.
Z Malinowskiej Skały grupa udała się na szczyt Baraniej Góry. Po dotarciu do schroniska PTTK na Przysłopiu pod Baranią Górą uczniowie spotkali się z partyzantami, od których otrzymali okolicznościowe odznaki projektu Górski Szlak Historyczny Śladami Bartka - niepodległość odciśnięta w Beskidach.
Pomimo mglistej aury młodzieży dopisywał humor! Już planują następną wycieczkę! Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację tej wyprawy!
Dzień Europy w naszej szkole
Co roku 9 maja obchodzimy Dzień Europy – święto pokoju i jedności w Europie. W 1950 r. Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych, wygłosił swoją epokową deklarację, która zapoczątkowała proces integracji europejskiej. Tym samym deklaracja Schumana stworzyła podstawy dzisiejszej Unii Europejskiej.
Nasza szkoła również upamiętniła to święto, dbając o odpowiednią dekorację i wystawę tematyczną. Uczniowie klasy ósmej, w ramach działalności Szkolnego Klubu Europejskiego, przeprowadzili konkursy i quizy dla uczniów klas młodszych. Dzieci chętnie uczestniczyły w przygotowanych atrakcjach, które były następujące:
Stanowisko 1. Czy znasz języki Unii Europejskiej? Zadaniem uczniów było dopasowanie powitania „Dzień dobry” w różnych językach do odpowiedniego kraju.
Stanowisko 2. Kraje Unii Europejskiej. Kolejne zadanie polegało na połączeniu flagi z odpowiednim państwem.
Stanowisko 3. Symbole Unii Europejskiej. Dzieci miały możliwość pokolorowania Syriusza- maskotki UE, flagi UE i innych krajów członkowskich.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również quizy on-line, które zostały przeprowadzone w dwóch salach lekcyjnych.
Piątoklasiści w Warowni Pszczyńskich Rycerzy
8 maja uczniowie klasy piątej wyjechali na wycieczkę do Warowni Rycerzy w Pszczynie. Na miejscu uczniowie zapoznali się z budową średniowiecznej zbroi rycerskiej, rodzajami mieczy oraz mieli możliwość przymierzenia strojów z epoki, zarówno męskich jak i damskich.
Po ciekawych prezentacjach przyszedł czas na zajęcia ruchowe. Dzieci brały udział w konkursie wytrzymałości, polegającym na jak najdłuższym utrzymaniu miecza w wyprostowanej ręce oraz uczyły się dawnego tańca. Najwięcej radości sprawiły zawody grupowe – przerzucanie poduszek na stronę przeciwnika oraz wykonywanie ruchów przeciwnych do poleceń animatorki. Ciekawym zadaniem okazało się pieczenie chleba. Każdy uczestnik mógł ulepić swój mały bochenek w wybranym przez siebie kształcie. Po smacznym obiedzie rozpoczęły się zajęcia na świeżym powietrzu. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności, pokonując tor przeszkód, przeciągając linę oraz strzelając z łuku.
Czas spędzony na zabawie upłynął bardzo szybko! Była to niezwykła przygoda! Mamy nadzieję, że kolejne wycieczki będą tak samo udane.
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie